Służba wojskowa Nousiainena

 • 2019-10-28 10:14

W sezonie 2018/19 czterech Finów wywalczyło punkty Pucharu Świata. Jednym z nich był Eetu Nousiainen, który uplasował się na 67. miejscu w klasyfikacji generalnej zimowego cyklu. Jak się jednak okazuje, ostatnie miesiące 22-letni skoczek poświęcił nie tylko na przygotowania do kolejnej kampanii.

15 kwietnia, a więc niespełna miesiąc po zawodach w Planicy, Nousiainen rozpoczął służbę wojskową. Podopieczny trenera Lauriego Hakoli uczęszcza obecnie do szkoły oficerskiej dla rezerwistów. Fin, reprezentujący na co dzień barwy klubu Puijon Hiihtoseura, nie był przygotowany na taki przebieg wydarzeń od samego początku. - Myślałem, że nie będę zmuszony do pozostania dłużej niż to faktycznie konieczne - przyznał.

Ostatecznie Nousiaianen spędził dziewięć tygodni w szkole dla sportowców i dziesięć na szkoleniu podoficerskim, po czym został oddelegowany do grupy oficerów rezerwistów. Gdy ją opuści, do zakończenia służby wojskowej pozostaną mu dwa miesiące. W najbardziej wysuniętym na wschód kraju nordyckim jest ona ustawowym obowiązkiem każdego mężczyzny.

Należy jednak wspomnieć, że według przepisów można odłożyć ją nawet do 30. roku życia. Co zatem popchnęło Nousiaianena do podjęcia takie decyzji? - Pomyślałem, że umiejętności przywódcze mogą mi się przydać w przyszłości.

Pomimo nowej sytuacji, w życiu Fina nie brakuje miejsca na skoki. Jego kształcenie w szkole oficerskiej, choć stwarza pewne wyzwania, nie przeszkadza w aktywnym udziale w przygotowaniach do zimy. - W przypadku obozów dostaję tyle czasu, ile potrzebuję. Oczywiście potem muszę nadrobić zaległości - tłumaczy urodzony w Kuopio skoczek.

Eetu Nousiainen znajduje się w kadrze narodowej swojego kraju na sezon 2019/20. Jak dotychczas, tylko dwukrotnie udało mu się zameldować w czołowej „30” konkursu Pucharu Świata. Czy jest szansa na poprawę tego bilansu w najbliższych miesiącach?  - Najważniejsze to przyspieszyć proces rozwoju. Jeśli to pójdzie zgodnie z planem, powinienem zacząć regularnie punktować - zakończył Fin.

Finowie z punktami Pucharu Świata 2018/19
Zawodnik Punkty Miejsce Najlepszy wynik w sezonie
AALTO Antti 288 25 6. miejsce (Niżny Tagił)
NOUSIAINEN Eetu 4 67 27. miejsce (Oberstdorf)
ALAMOMMO Andreas 2 73 29. miejsce (Lahti)
MAATTA Jarkko 2 73 29. miejsce (Ruka)

Michał Grzela, źródło: iltalehti.fi
oglądalność: (4380) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Luk profesor
  @Gerwazy

  Racja. Dlatego Matti pierwszą część sezonu 2002/03 miał bardzo przeciętną.
  Ale nie ma co porównywać Nousiainena do Hautamaekiego, to zupełnie inna klasa sportowa.

 • Gerwazy doświadczony
  Hautamaeki

  Z tego co pamiętam, Matti Hautamaeki przed sezonem 2002/03 odbywał też służbę wojskową. Potem zdobył srebro na MŚ :)

 • Bajlandopl weteran
  @Luk

  Sugeruj się dalej starymi mapkami z Wikipedii. :) W ogóle ostatnio Wiki zeszła strasznie na psy, wiele rzeczy które tam czytam, to kompletne bzdury, materiały nieaktualne itd. A wiele ludzi, w tym co gorsza media, korzysta z tego jak z wyroczni. A propos służby wojskowej, to aktualne jest to, co napisałem - te cztery kraje UE mają obowiązkową służbę, ale w każdym można ją zamienić na dłuższą służbę cywilną.

 • Luk profesor
  @Bajlandopl

  Mogła mnie zmylić poniższa mapka, gdzie na czerwono zaznaczona jest tylko Finlandia.
  Kolor ciemnoniebieski faktycznie oznacza służbę poborową. ALE obejmuje mniej niż 20% odpowiedniej grupy wiekowej.

  https://pl.wikipedia[***]wiki/S%C5%82u%C5%BCba_wojskowa#/media/Plik:Conscription_map_of_the_world.svg

  pl.wikipedia[***]wiki/S%C5%82u%C5%BCba_wojskowa#/media/Plik:Conscription_map_of_the_world.svg

  PS. Zamiast gwiazdek wpiszcie "org".

 • Bajlandopl weteran
  @Luk

  Tja. Służba wojskowa jest obowiązkowa np. w Austrii dla wszystkich mężczyzn w wieku do 35 lat, trwa 6 miesięcy. Kto odmawia służby wojskowej, może zamienić ją na służbę cywilną, która trwa 9 miesięcy. Na Cyprze obowiązkowa służba wojskowa jest dla mężczyzn w wieku 17-50 lat. Zasadnicza trwa 14 miesięcy, a osoby jej odmawiające muszą odsłużyć w służbie cywilnej 38 miesięcy. W Grecji służba jest obowiązkowa dla mężczyzn i trwa 9 miesięcy w armii i 12 miesięcy dla marynarki wojennej i sił powietrznych. Alternatywna służba cywilna trwa 15 miesięcy.

  Faktycznie, tylko w Finlandii. :) I również tam wojsko można zamienić na służbę cywilną trwającą 12 miesięcy.

 • Luk profesor

  Finlandia jest jedynym krajem UE, w którym poborowa służba wojskowa jest obowiązkiem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).