Polacy rozpoczęli treningi na torach lodowych

 • 2019-10-30 12:01

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich weszła w ostatni etap przygotowań do rywalizacji w sezonie zimowym. Nasi zawodnicy w tym tygodniu przebywają w Zakopanem, gdzie na Wielkiej Krokwi wykonali pierwsze próby na torach lodowych. Z kolei panie - prowadzone przez trenera Łukasza Kruczka - mają za sobą pierwsze skoki na tego typu najeździe w Szczyrku.

- Czy przejście z torów ceramicznych na lodowe dużo zmienia? To bardziej mit, ponieważ mają podobną specyfikę. Bardziej chodzi o podejście do zawodów czy dyspozycję - mówił Kamil Stoch podczas październikowych Letnich Mistrzostwach Polski w Szczyrku. Po walce o medale krajowego czempionatu wszystkie męskie kadry narodowe wzięły udział w zgrupowaniu we włoskiej Dolinie Płomieni, gdzie Biało-Czerwoni zakończyli tegoroczne zajęcia na torach ceramicznych.

W tym roku, dzięki poprawiającej się infrastrukturze w Polsce, nasz zespół nie musiał szukać torów lodowych poza granicami kraju, o czym mówi Michal Dolezal w rozmowie z Tomaszem Kalembą dla sport.onet.pl. - Mamy treningi na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Lodowe tory są też w Szczyrku. Wisła, ze względu na przygotowania do inauguracji Pucharu Świata, będzie zamknięta. Nie chce nam się wyjeżdżać, bo Zakopane i Szczyrk w zupełności wystarczą.

Październikowy obóz treningowy w Zakopanem to również pierwsza okazja do sprawdzenia butów polskiej produkcji na torach lodowych. Projekt firmy Nagaba chwalą skoczkowie, jak i szkoleniowiec. - Buty zdały egzamin i pokazały, że poszliśmy w dobrym kierunku. To jednak nie jest jedyna nowinka przygotowywana przez nas na ten sezon - zaznacza czeski trener, który wiosną zastąpił Stefana Horngachera.

- To ewenement. Nie sądzę, aby w innych krajach było to możliwe. Pragnę podziękować polskiej firmie, która podjęła się tego trudnego zadania, ponieważ skoki narciarskie są bardzo specyficzną dyscypliną. Dla nas kluczowe jest to, że te buty funkcjonują dobrze z wiązaniami. Ważne też, że te buty umożliwiają komfortowe przyjmowanie pozycji dojazdowej - tłumaczył Maciej Kot na łamach Sportowego Wieczoru Telewizji Polskiej. 

Najlepsi skoczkowie świata, już po raz trzeci z rzędu, zainaugurują sezon w Wiśle. - Przed startem Pucharu Świata każdy dzień i skok są na wagę złota. Do tego czasu chętnie oddam jeszcze kilkadziesiąt skoków, żeby jeszcze lepiej przygotować się do zimy - dodaje zakopiańczyk.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Good vibes 😼 #goodday #goodmood #vibes #kocur #pieter #workhard #zakopane

Post udostępniony przez Maciej Kot (@maciejkot)

Wyjątkowo wcześnie, mając na uwadze poprzednie sezony, okazję do sprawdzenia się na lodzie miały też polskie skoczkinie. Narodowa kadra młodzieżowa, szkolona od tego roku przez trenera Łukasza Kruczka, koniec października spędza na kompleksie Skalite w Szczyrku. 

- Fajnie, że tak wcześnie można już korzystać z torów lodowych w Polsce. Zawsze jest to w jakimś stopniu przygotowanie do zimy. Nie ma jednak jakiejś zasadniczej różnicy między torami ceramicznymi i lodowymi. Zmiana jest jedynie w czuciu, ponieważ poślizg nart jest inny. W poprzednim tygodniu oddałyśmy pierwsze skoki na tych torach, a od poniedziałku dalej trenujemy w Szczyrku - mówi naszemu serwisowi Joanna Szwab, która po trzech latach wróciła do kadry narodowej. 

Nasze rodaczki w ostatnich dniach odbyły też niecodzienny trening powietrzny, latając szybowcami w jeleniogórskim aeroklubie. - Szybowce mialy nam zilustrować, i to dosłownie, jak ważną rolę pełni płaskie ułożenie nart w powietrzu. Ćwiczenia miały nam uzmysłowić jak dużo prędkości traci się przy różnych ruchach w powietrzu. Czy to do przodu, czy do tyłu. Czuję, że ten dzień dużo mi dał - kontynuuje 22-latka.

Dziewiąty sezon Pucharu Świata kobiet rozpocznie się dwa tygodnie później niż mężczyzn, a więc 7 grudnia w Lillehammer. Co ciekawe, panie rozpoczną rywalizację od pięciu konkursów na dużych skoczniach. Najpierw we wspomnianej Norwegii, a następnie w Klingenthal i Sapporo. Zawody na tego typu obiektach stanowią blisko połowę cyklu, odbędzie się na nich bowiem 11 spośród 23 zaplanowanych konkursów żeńskiej elity.


Dominik Formela, źródło: inf. własna + TVP + Onet
oglądalność: (5840) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • TomekNS doświadczony
  Witam

  Wszystko super a co sie stało z biletami na Puchar Świata w Zakopanem [***]

 • Oczy Aignera profesor
  @Pavel

  Niższe prędkości osiągane na torach ceramicznych są chyba spowodowane oporem wody, która się tam znajduje.

 • Pavel profesor
  @Orzeu_Zwisly

  Lodowe są nieznacznie szybsze, w zależności od zawodnika jakieś 0,5-0,7 km/h.

 • Orzeu_Zwisly doświadczony
  Różnice między torami lodowymi i ceramicznymi

  Czy ktoś wie, jak można porównać prędkość torów lodowych i ceramicznych? (lub jeszcze do tego tradycyjnych, wycinanych w lodzie/śniegu) Czy są one takie same tzn. powiedzmy, że przy tym samym zawodniku i sprzęcie, tej samej pozycji najazdowej przykładowo 10 belka na tej samej skoczni da 89 km/h w obydwu wariantach, czy któreś z nich są szybsze przy tej samej długości rozbiegu i nachyleniu?

 • Oczy Aignera profesor
  Kombinezony

  Brązowe kombinezony chyba na razie poszły w odstawkę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).