W Falun już skaczą na śniegu

 • 2019-11-03 10:39

Gdy większość ekip szykuje się do zimy na torach lodowych w Europie Środkowej, w Skandynawii naśnieżono i oddano do dyspozycji zawodników obiekt HS100 w Falun. Na arenie mistrzostw świata z 2015 roku trenują nie tylko lokalni skoczkowie, ale i goście z Bułgarii, Francji czy Włoch.

Na przełomie października i listopada gospodarze kompleksu Lugnet, już trzeci rok z rzędu jako pierwsi w Europie, przygotowali w pełni naśnieżoną skocznię normalną z lodowymi torami najazdowymi. Na śniegu zgromadzonym przy okazji minionej zimy można już trenować, z czego na trzy tygodnie przed inauguracją Pucharu Świata 2019/20 korzysta m.in. bułgarski rodzynek w światowej elicie - Władimir Zografski. Przed rokiem z możliwości sprawdzenia się na śniegu, jeszcze przed przybyciem do Wisły, skorzystali m.in. Austriacy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vladimir Zografski (@vladi_zografski)

W sobotę do regionu Dalarna dotarł również Alex Insam, który w asyście Andrei Morassiego, Matjaza Zupana i Alberto Dall'Ory będzie do 8 listopada trenował pod kątem zimowej rywalizacji. Były podopieczny trenera Łukasza Kruczka ma nad czym pracować, o czym świadczą wyniki tegorocznych mistrzostw Włoch, w których 21-latek zdecydowanie przegrał z rodakami - Giovannim Bresadolą i Federico Ceconem. 

- Nadciągam! - napisał Insam pod zdjęciem skoczni w Falun opublikowanym na Instagramie przez przebywającego w Szwecji Władimira Zografskiego. Warto dodać, iż obaj panowie zmierzyli się ze sobą przy okazji wspomnianego włoskiego czempionatu, w którym gościnnie wystąpił Bułgar.

Zografski nie był osamotniony podczas sesji treningowych na północy Europy, ponieważ na 100-metrowej skoczni towarzyszyli mu Szwedzi oraz francuska kadra kobiet. W szeregach gospodarzy ćwiczył m.in. 14-letni Tobias Froeier, którego marzy o występie olimpijskim, a żeńską część pogrążonej w skokowym kryzysie nacji reprezentowała m.in. Astrid Norstedt. 18-latka w tym roku wzięła udział w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld, a latem zdobyła pierwsze w karierze punkty zawodów rangi Letniego Grand Prix. Froeier - pod koniec września - zdominował tegoroczne mistrzostwa Szwecji na igelicie. Zawodnik był bezkonkurencyjny na arenie w Oernskoeldsvik, dwukrotnie wyprzedzając Jonathana Swedberga i Rickarda Nystroema.

Kto jeszcze skorzysta ze śniegu przygotowanego w Falun? Szwedzi już dziś zapowiadają przyjazd Koreańczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków, Japończyków oraz dużej grupy Norwegów, którzy w dniach 16-17 listopada zmierzą się na kompleksie Lugnet w ramach cyklu Norges Cup.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vladimir Zografski (@vladi_zografski)


Dominik Formela, źródło: instagram.com/vladi_zografski + fondoitalia.it + facebook.com/backhoppning + skidor.com
oglądalność: (4771) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Pavel profesor
  @Kolos

  A kto ci napisał, że trenowali tam seniorzy szwedzcy? Z resztą jak wymieniony w tekście 14-latek zdominował ichniejsze letnie mistrzostwa to w sumie sami najlepsi szwedzcy zawodnicy pojawili się w Falun.

 • Kolos profesor
  @David77

  Wiem, widziałem. Tylko nie wiem kto mieli by być ci "miejscowi zawodnicy". Tam praktycznie nie mają seniorów

 • Pavel profesor
  @alo

  Dokładnie tak, z resztą sami zawodnicy tez to wielokrotnie podkreślali. W Szwecji obecnie panują temperatury w dzień w okolicy 0, a nocą lekki mróz w takich warunkach igielit traci swoje właściwości i dlatego skocznia została naśnieżona. Inna kwestia, Szwedzi zapewne taniej sobie liczą za użytkowanie obiektu niż np. Niemcy z ich sztucznie mrożonymi torami.

 • alo profesor

  Na śniegu się tylko ląduje. Najważniejsze rzeczy dzieją się na progu i w powietrzu. Jeśli są tory lodowe to jest ok,śnieg nie jest aż tak ważny w przygotowaniach do sezonu zimowego

 • David77 stały bywalec
  @Kolos

  W artykule jest informacja o tym, że zawodnicy gospodarzy ćwiczą na skoczni. Wystarczy dokładnie przeczytać :)

 • Kolos profesor

  Słowem w Falun skaczą wszyscy tylko nie Szwedzi :) Nie wiem nawet czy oni obecnie mają jakiegoś skocznia zdolnego do skakania na skoczniach normalnych? To już prędzej Szwedki...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).