Problemy medalistek mistrzostw świata

 • 2019-11-04 21:30

Ponad połowa norweskiej drużyny, która zdobyła brązowy medal w historycznym konkursie zespołowym skoczkiń podczas tegorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, miała problemy zdrowotne w trakcie kończącego się okresu przygotowawczego do sezonu 2019/20. Oprócz poturbowanej po dwóch upadkach Maren Lundby, kłopoty nie ominęły również Ingebjoerg Saglien Braaten oraz Anny Odine Stroem.

Anna Odine StroemAnna Odine Stroem
26.02.2019 - Norweżki z brązem w Seefeld26.02.2019 - Norweżki z brązem w Seefeld

- Dopóki nie będę sparaliżowana, będę skakać - mówi 21-letnia Stroem, od ponad roku zmagająca się z tajemniczym bólem pleców, przez który tego lata nie wystąpiła w żadnym konkursie na arenie międzynarodowej. - To tak, jakby ktoś trzymał cię za rękę lub stopę, a potrząsanie w celu uwolnienia pogorsza sytuację - opisuje problem sportsmenka z Alty w północnej Norwegii, która od maja do października nie skakała na nartach.

Zawodniczka była badana przez wielu specjalistów, natomiast żaden z nich nie wykrył poważnych kłopotów z kręgosłupem. - Mamy pojęcie o przyczynie bólu, dzięki czemu udało nam się wykluczyć możliwość poważnych i niebezpiecznych chorób - tłumaczy jeden z lekarzy na łamach NRK. Jego zdaniem dwukrotna medalistka mistrzostw świata w Seefeld, z drużyny oraz mikstu, nie będzie musiała przechodzić operacji, natomiast czeka ją seria różnych ćwiczeń związanych z plecami.

Stroem pod koniec października wróciła na rozbieg normalnego obiektu w Oslo, gdzie bez większego przygotowania zdobyła brązowy medal letnich mistrzostw kraju, przegrywając tylko z Maren Lundby oraz Silje Opseth. - Ponowna rywalizacja sprawiła mi dużo radości, choć odczuwałam ból pleców. Co ciekawe, technicznie moje skoki nie odstawały tak bardzo, jak spodziewałam się tego.

- Po oddaniu skoków ból się nasila. Mimo to, wolę skakać niż przerwać karierę. W tym momencie nie mam alternatywnego pomysłu na swoje życie - kontynuuje trzecia zawodniczka indywidualnego konkursu o tytuł mistrzyni świata juniorek z 2018 roku. 

Tego lata na listach startowych konkursów rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) próżno było szukać także nazwiska Ingebjoerg Saglien Braaten. 20-latka, mająca za sobą najlepszy sezon w dotychczasowej karierze, treningi na igelicie wznowiła tuż przed październikowymi mistrzostwami Norwegii w Oslo, podczas których wywalczyła siódmą lokatę.

Seria niefortunnych zdarzeń zaczęła się w czerwcu, gdy podczas pobytu w Rosji doznała złamania ręki. Do upadku doszło w trakcie zgrupowania Skandynawów w Czajkowskim.

- Lato było żmudne pod względem treningowym. Nie zrobiłam tego, co wyobrażałam sobie po sezonie zimowym. Niemniej, szukam pozytywów i czuję, że w tej sytuacji dałam z siebie maksimum. Potwierdzeniem tego są sierpniowe testy, które wykazały, iż jestem silniejsza niż kiedykolwiek. Jednocześnie byłam nieco ograniczona gipsem na ramieniu, ponieważ do treningów i życia codziennego potrzebne są dwie ręce - opisuje ostatnie miesiące Braaten na łamach berkutschi.com.

We wrześniu, wskutek wypadku na rowerze, zawodniczka doznała kolejnego urazu, tym razem pleców. Przed nabawieniem się nowej kontuzji skoczkini oddała tylko czternaście skoków treningowych. - W ostatnim czasie mam się coraz lepiej i trenuję już bez bólu, starając się nadrobić braki z minionych miesięcy. Siłowo czuję się bardzo mocna, natomiast największe rezerwy tkwią w technice. Nie mogę doczekać się zimy i rywalizacji, której tego lata było niewiele - zaznacza Braaten.

O problemach liderki norweskiej reprezentacji pań, Maren Lundby, informowaliśmy m.in. >>>TUTAJ<<<. Dwukrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli, mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata najpierw runęła na zeskok dużej skoczni w Trondheim, a następnie poślizgnęła się na rozbiegu normalnego obiektu w Lillehammer, wskutek czego doznała m.in. wstrząśnienia mózgu.

Puchar Świata kobiet rozpocznie się 7 grudnia w Norwegii. Na sezon 2019/20 zaplanowano dwadzieścia trzy konkursy pań, w tym jedenaście na dużych skoczniach. Pełen kalendarz znajduje się >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: NRK + berkutschi.com
oglądalność: (3308) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  Dramatów ciąg dalszy

  Norweskie widmo nie odpuszcza. To jest po prostu niewiarygodne.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).