Stoch po pierwszych próbach w Ruce: Postaram się jeździć lepiej

 • 2019-11-29 20:34

Po krótkich skokach w pierwszej serii treningowej, wynikających głównie z trudnych warunków wietrznych, kolejne dwie próby w wykonaniu Kamila Stocha i Dawida Kubackiego na Rukatunturi okazały się solidne. Trzykrotny mistrz olimpijski w piątek zwracał uwagę m.in. na rezerwy tkwiące w pozycji najazdowej, która nadal nie jest w stu procentach ustabilizowana. Mistrz świata z Seefeld zwrócił z kolei uwagę na problem w pierwszej fazie kwalifikacyjnego lotu.

- Aż tak było źle? Nie patrzyłem jeszcze na prędkości - mówił Stoch przed powrotem do hotelu. 

- Dałem rywalom fory, ale w sobotę postaram się jeździć lepiej. Technicznie wyglądało to dobrze, więc skoki oceniam pozytywnie. Wiadomo, że cały czas muszę kontrolować tę pozycję, ponieważ nie jest tak, że ruszam z belki i wszystko działa automatycznie. Muszę myśleć o niektórych rzeczach, które muszę wykonać. Być może przez to nie jest tak luźno, jak być powinno. Niemniej, to są szczegóły, na których dopracowanie mam całą zimę - twierdzi dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni.

W pierwszej serii Stoch wylądował tuż za linią 100. metra. - To prawda, miałem trochę jazdy z góry... Przyjmijmy, że chciałem zapoznać się z jazdą po naturalnym śniegu. W takich warunkach trener nie musiał dodatkowo nas uczulać na skupienie przy lądowaniu, ponieważ każdy z nas wie, że przy padającym śniegu może nas przytrzymywać na zeskoku. W piątek było jednak bardzo dobrze. Lubię tę skocznię, ponieważ zeskok jest tu zawsze równiutki.

- Chyba sobie wykrakałem w Wiśle, mówiąc o konieczności wylądowania od czasu do czasu na buli... - śmieje się Dawid Kubacki, mając na myśli skok na 92. metr w pierwszej serii treningowej.

- Bula na tym obiekcie jest dość długa, więc jeśli za progiem nie ma pomocnego wiatru, wówczas bardzo szybko się zbliża. Czasami zdarza się tutaj, że nie uda się jej pokonać. Przeanalizowałem ten skok i nie był on idealny. Omówiliśmy to sobie z trenerem, ale główną przyczyną był tutaj krótki rozbieg przy panujących warunkach - kontynuuje 29-latek.

- Od drugiego skoku wszystko zaczęło nieźle funkcjonować. W kwalifikacjach też było w porządku, choć za progiem pojawił się mały problem. Odciągnęło mi nartę i musiałem to korygować, przez co poniosłem pewne straty. Będziemy mieli z trenerem pole do analizy, aby znaleźć tego powód i go wyeleminować przed kolejnymi próbami - mówi szesnasty zawodnik kwalifikacji.

- Przy tak krótkim rozbiegu i niskich prędkościach potrzeba szczęścia do warunków. W piątek można było zaobserwować kilka razy, że przy słabszym wietrze pod narty skoczkowie mieli problemy z bulą - zaznacza Kubacki.

Korespondencja z Ruki, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4583) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • kibicsportu profesor
  @Nicram

  Nie.
  Po prostu była niska belka i jak nie było podmuchu, to nie ma szans odlecieć.
  Lanisek i Tande nie odlecieli. Ryoyu troche lepiej niż Kamil.

 • Nicram początkujący
  @Oczy Aignera

  Trafna uwaga. Od około 100 metra skok Kamila zaczynał przypominać te z RAW AIR w poprzednim sezonie. Wysokość była, ale brakuje prędkości i bez podmuchu na dole...nie był w stanie nic ugrać. Przepadał jak słynny worek kartofli Dawid Kubacki. Zobaczymy co dziś zaprezentuję, oby nie skoki właśnie w tym stylu...tylko niżej, z dużo większą prędkością przelotową...chcę ujrzeć szybko lecący nisko pocisk jak Kraft. :D

 • Agent99 weteran
  @alo

  Weź również pod uwagę fakt, że Kamil poza nielicznymi wyjątkami, nie zaczynał sezonu mocnym akcentem. Mimo błędów w najeździe, Kamil skacze dobrze, więc jeśli poprawi niedoskonałości może być naprawdę bardzo ciekawie.

 • alo profesor

  To jest na razie początek sezonu i aż można sobie pomyśleć co będzie jeśli Kamil choć odrobinę poprawi pozycję dojazdową.

 • Oczy Aignera profesor
  Skok kwalifikacyjny

  Niska prędkość na progu oznacza brak odpowiedniej szybkości przelotowej. W okolicach 110 metra Kamil zmienił pozycję w locie na bardziej odchyloną od nart, aby zyskać wysokość. Zapewne zabrakło jednak mocnego podmuchu wiatru, dlatego nasz reprezentant wylądował kilka metrów poza punktem K.

 • wiola4697 profesor

  Będzie dobrze :) Jesteśmy z Wami ! :*

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).