PK w Vikersund: Japoński dublet, Zniszczoł piętnasty

 • 2019-12-07 14:15

Taku Takeuchi został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu Pucharu Kontynentalnego 2019/2020 na skoczni w Vikersund (HS117). Reprezentant Japonii triumfował dzięki skokom na odległość 110,5 m i 111,5 m. Drugi był Keiichi Sato, a trzeci Clemens Aigner. Do finału awansował tylko jeden Polak. Aleksander Zniszczoł zajął piętnaste miejsce.

Na półmetku sobotniego konkursu w Vikersund prowadził Taku Takeuchi. Japończyk oddał skok na odległość 110,5 metra i wyprzedzał o 1,9 punktu Clemensa Leitnera (115,5 m) oraz o 3,1 pkt. Cene Prevca (111,5 m). Czwarty był Manuel Fettner (112 m), a piąty - Anders Haare (109,5 m) ex aequo z Sondre Ringenem (115,5 m).

Na kolejnych miejscach sklasyfikowani byli Clemens Aigner (114,5 m), Joacim Oedegaard Bjoereng (116,5 m), Keiichi Sato (114 m) oraz Zak Mogel (109 m).

Nieudany występ zaliczyła reprezentacja Polski. Do finału awansował tylko Aleksander Zniszczoł, który z wynikiem 111,5 metra zajmował dwudziestą lokatę.

W finale Taku Takeuchi przypieczętował triumf lotem na odległość 111,5 metra. Japończyk pokonał różnicą 9,6 punktu kolegę z reprezentacji, Keiichiego Sato (112,5 m). Trzecie miejsce wywalczył Clemens Aigner (115 m), który wyprzedził Sondre Ringena (113 m), Cene Prevca (108 m) i Clemensa Leitnera (105 m).

Siódme miejsce zajął Manuel Fettner (106,5 m), ósmy był Andreas Granerud Buskum (114,5 m), dziewiąty Thomas Hofer (106,5 m), a dziesiąty Niko Kytosaho (101 m).

Aleksander Zniszczoł w serii finałowej uzyskał 105 metrów i ostatecznie zakończył konkurs na piętnastej pozycji.

Początkowo trzecie miejsce w zawodach zajął Anders Haare. Norweg został jednak zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i spadł na trzydziestą lokatę.

Cały konkurs został przeprowadzony z 7. platformy startowej.

Taku Takeuchi został pierwszym liderem nowego sezonu Pucharu Kontynentalnego. Japończyk z dorobkiem 100 punktów wyprzedza Keiichiego Sato (80 pkt.) i Clemensa Aignera (60 pkt.). Piętnasty jest Aleksander Zniszczoł (16 pkt.).

Drugie zawody w Vikersund rozegrane zostaną w niedzielę o 11:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Kontynentalnego >>
Zobacz aktualną klasyfikację 3. periodu PK >>
Zobacz aktualny ranking CRL >>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11137) komentarze: (61)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • atomek81 doświadczony
  @Pavel

  Dokładnie.
  Żeby zmniejszyć niszowość tego sportu, FIS musiałby wypromować puchar kontynentalny. Podnieść nagrody, zadbać o transmisje i reklamę. Wtedy więcej zawodników miałoby szansę się z tego utrzymać.
  Aktualnie trochę nie ma sensu mieć np 10 zawodników na poziomie PŚ, bo zwyczajnie dochodziłoby do konfliktów i kłótni kto ma jechać. Oczywiście u nas daleko do tego, ale załóżmy że mamy szóstkę regularnie punktującą w PŚ + dwójkę regularnie stającą na podium PK. Dochodzi do sytuacji, że zawodnik zwiększa limit na PŚ korzysta z tego, ale wtedy nie startuje w PK i na kolejny period limit zwiększa kto inny. I już jest problem. A gdyby na PK dałoby się zarobić choćby 20% tego co w PŚ to już by było coś. A tym czasem łączna pula nagród w PK stanowi 2% (DWA) puli nagród z PŚ.

 • Pavel profesor
  @Morgensternowy_

  Co muszą zrobić? Lepiej skakać, aby pokazywać się w PŚ i móc znaleźć sponsora i zarabiać na startach. U Austriaków i Norwegów też nie jest różowo, cała masa zawodników kończy kariery bo nie mogą się przebić do PŚ. Skoki to sport niszowy i przeznaczony jest dla wąskiego grona mocnych seniorów i szerszej grupy juniorów, którzy z racji wieku mają utrzymanie zapewnione. Niestety w PŚ zarabiać może tylko niewielka grupa zawodników.

 • Morgensternowy_ weteran
  @Pavel No tak

  Wiem, że PK nie daje możliwości ekspozycji logo sponsora, no wszakże mimo tego i tak potrzebne jest wsparcie kadry B. To w takim razie co muszą zrobić nasi skoczkowie z B kadry, by być na poziomie Austriaków czy Norwegów? Przecież obecnie pieniądze w skokach odgrywają dużą rolę niż kilkanaście lat temu. Wiem, że PK jest mało prestiżowe, ale większe wsparcie należy się kadrze B jak psu buda.
  Dziwne, że Stękała potrafił wykręcić parę lat temu nawet 235 m, a teraz ma problem z awansem do ,,30" w PK. Nie muszą od razu wygrywać, czy stawać na podium, ale żeby mogli w miarę regularnie punktować. To nie są młodziki przed 20-tką, ale to są 25 letnie chłopy. Czemu tyle poszło w las zawodników min. Kłusek, Ziobro, Kastelik, Biegun, Kantyka, Czyż itd.? Ziobro jaki był, taki był. Trudno. Przynajmniej byłby dziś na poziomie Wolnego lub lepszym, bo potencjał miał świetny. Jeszcze jakby któryś złapałby kontuzję (tfu!), to bym mniej się dziwił, no ale... coś tu śmierdzi. Ilość jest ok, jednakże jakość formy młodych pozostawia wiele do życzenia. Murańka sezon życia miał w 2015 roku, podobnie jak i Zniszczoł, Stękała sezon później i tak to zaczęło się sypać.

 • W_S profesor

  Co tu dużo pisać? Jest tragicznie...

 • Oczy Aignera profesor
  @Marcel17

  Bo skocznia jest wysoka, a narty są dwie.

 • Pavel profesor
  @Morgensternowy_

  Niesamowite zdanie wyczytałem w tym wpisie:

  "Kiedyś pisałem o sponsorach dla kadry B, by były, bo nie może być tak, że min. Stękała po skokach musi wałkować do roboty, by mieć na życie."

  Prawie tak świetny pomysł jak ustawowy zakaz biedy i głodu. Nie ma kasy to to niech będą sponsorzy i problem z głowy. Geniusz.

  Pisząc już na poważnie sponsor chce mieć coś w zamian czyli w tym wypadku ekspozycję swojego logo w TV, starty w PK tego nie gwarantują, a poziom sportowy nie pozwala im startować w PŚ. Koło się zamyka i nie pomoże tu losowy Zygmunt z forum i jego postulat "by były sponsory"i jego "wałkowanie".

  Skoki to sport biedny i nie da rady "wyżywić" szerokiego zaplecza składającego się z seniorów. Podstawą są juniorzy uzupełniający braki kadry A i tu jest nasz największy problem bo ich po prostu nie mamy.

 • Morgensternowy_ weteran
  Nawet szkoda się wypowiadać na ten temat

  Taki początek źle może wróżyć dla kadry B. Czyli może być ,,strategia Horngachera" czyli betonowy skład na wszystkie konkursy. Murańka ŻYCIOWY SEZON MA JUŻ ZA SOBĄ. Sr, że caps locka miałem okazję użyć, ale tak dla podkreślenia. Chyba, że przyjdzie taki fachowiec, który ma doświadczenie, że ułoży kadrę B, a Tajnera wstawi do pionu.
  Tak jak napisał @Agent99, musi wyglądać wszystko jak w kadrze A. Z nim się zgodzę, bo i technika skoku pozostawia wiele do życzenia. Kiedyś pisałem o sponsorach dla kadry B, by były, bo nie może być tak, że min. Stękała po skokach musi wałkować do roboty, by mieć na życie. Jakby tak funkcjonowało, mógłby mieć medal MŚwl, bo zadatki na lotnika to akurat ma (235,5m z Vikersund 2016r.) Trzeba ten temat wałkować, by dotarło do władz PZN-u.
  Dobrze, że Wolny się wydostał z tego, bo byłby na miejscu Stękały lub Zniszczoła. Przecież stać na to, tylko trzeba PIENIĘDZMI dobrze operować. Nie można być przy władzy od 13 lat. Nawet Prezydent kraju nie rządzi tak długo Państwem, co Tajner Polskim ,,narciarstwem" (skokami narciarskimi tw.). Ale dostanie od ludzi beką zimnej wody Tajner, jeśli ten sezon będzie o kant ty*ka rozbić. Tylko czekam, aż mu się oberwie.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Seba20

  Błąd pierwszego rodzaju.
  Stękała najlepszy sezon miał w kadrze B Maciusiaka, Zniszczoł również. Murańka to już z pod ręki Matei zaliczył najlepszy sezon. Niestety zarówno Murańka jak i Zniszczoł gdy trafili do kadry A to u Kruczka klepapi biedę (sezon następczy do najlepszego sezonu).

 • Seba20 doświadczony

  Może Kruczek powinien trafić do kadry B a nie do kadry kobiet. W końcu to za jego czasów swoje najlepsze występy zaliczali Murańka, Zniszczoł i Stękała.

 • sheef profesor
  Okiem Kibica - Polacy w Vikersund 1

  Mamy początek sezonu w II lidze a na naszym zapleczu jest póki co jedna wielka KATASTROFA. Osobiście miałem nadzieję na to, że chociaż dwóch-trzech naszych dzisiaj zapunktuje, niestety oczekiwania a rzeczywistość to zupełnie inna bajka. Oby chłopaki dość szybko się pozbierali choć jak pokazały poprzednie sezony o to może być trudno.

 • Agent99 weteran

  Jeden Maciusiak to zdecydowanie za mało, w kadrze B wszystko musi wyglądać tak jak w kadrze A, chodzi głównie o kwestie finansowe i związane ze sponsorami. Technika też pozostawia sporo do życzenia, tylko nieliczni pasywnością w locie odnosili sukcesy, styl niemiecki i austriacki nam nie służy, trzeba skakać tak jak Norwegowie czy Słoweńcy.

 • Brygadzista doświadczony
  @jma

  Tylko, ze jezeli o to, jak to ujales: "kto powinien klepać bulę w PŚ" bedzie sie toczyc walka, to moze miec to pozytywne przelozenie na forme paru zawodnikow, a tak znowu mozemy skonczyc z zabetonowanym skladem.

 • dervish profesor

  Niestety sprawdziła sie prognoza którą postawiłem przed tygodniem. Jest nawet gorzej niż sądziłem, bo przewidywałem, że przy utrzymaniu dyspozycji z Wisły (czyli braku formy) to o top 10 możemy zapomnieć i dobrze będzie jak dwóch załapie się na punkty. Załapał się tylko jeden.
  Czyli dodając występ Murańki na te chwilę nasze zaplecze na poziomie mułu.

  Wracajac do pytania kto ma pojechać na nastepne zawody PŚ? Na tę chwile odpowiedź jest oczywista - Murańka. On przynajmniej ma argument w postaci wywalczenia tej dodatkowej miejscówki.
  Z kadry startujacej w dzisiejszym PK żaden ze skoczków nie ma lepszego argumentu, zaden nie zasługuje na starty. A Zniszczoł zamiast wybierac się na PŚ powinien do końca periodu udzielać się w PK i próbować wywalczyć miejscówkę, wtedy zacznie starty w PŚ od turnieju 4 skoczni.
  A jeżeli nie wywalczy 7 miejscówki na następny period to będzie oznaczało że po prostu nie zasługuje na awans na pierwszoligowe areny i sprawa dalszych występów zaplecza w PŚ będzie definitywnie rozstrzygnięta. Nie będzie dylematów.

 • Nowyskoczek5 profesor

  Chociaż Olek zdobył punkty . Jedyny plus jesli chodzi o Polaków w PK .

 • Oczy Aignera profesor
  Clemens Aigner

  Ślub: + 0% szans na wygraną w konkursie PK.

 • greg57 doświadczony
  PN konkursu PK Vikersund-1

  PN konkursu PK Vikersund-1
  1.JPN (1,2,11,29)....................................... - 206 pkt (4 z)
  2.AUT (3,6,7,9,12,21)................................. - 197 pkt (6 z)
  3.NOR (4,8,13,16,16,19,25,30).................. - 151 pkt (8 z)
  4.SLO (5,18,24,26)...................................... -- 70 pkt (4 z)
  5.GER (19,22,22)......................................... -- 30 pkt (3 z)
  6.FIN (10).................................................... -- 26 pkt (1 z)
  7.SUI (14.27)............................................... -- 22 pkt (2 z)
  8.POL (15)................................................... -- 16 pkt (1 z)
  9.FRA (28).................................................... --- 3 pkt (1 z)

 • Oczy Aignera profesor
  @Szymon44

  Racja, Niemcy bardzo przeciętnie się spisali.

 • Bernat__Sola profesor
  @jma

  Dla mnie to wywalczone miejsce nie ma znaczenia, bo w Wiśle wydawało się, że liderem zaplecza Klemens nie jest. Teraz to niech już jeździ, skoro wyniki PK są takie, a nie inne, ale nikt dzisiejszych wyników 2 tygodnie temu widzieć nie mógł.

 • PGr weteran
  Relacja z PŚ

  Ciekawe czy ktoś w TVP wspomni o "sukcesach" naszego zaplecza, jak nie studio, to może komentatorzy; czy jak to od jakiegoś czasu jest domena całego TVP mówimy tylko o swoich sukcesach, o porażkach rywali a o swoich niepowodzeniach milczymy!

 • Orzeu_Zwisly doświadczony

  Znowu Norweskie kanty...brak słów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).