Koniec sezonu dla Jerneja Damjana

 • 2019-12-18 16:23

To już pewne. Jernej Damjan jest kolejnym skoczkiem, którego w najbliższych miesiącach zabraknie na skoczniach całego świata. Reprezentant Słowenii musi bowiem poddać się operacji.

Podczas minionej zimy, doświadczony Słoweniec brał udział w większości konkursów najwyższej rangi. Ostatecznie, z dorobkiem 40 punktów, zakończył zimę na 46. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mimo iż był to dla 36-latka najgorszy od trzech lat sezon, nie podjął on decyzji o zakończeniu kariery. Niestety, na drodze do jej kontynuacji mogą stanąć problemy zdrowotne.

Jak się bowiem okazuje, Damjan zmaga się obecnie z urazem prawego ramienia. Co ciekawe, choć pierwsze objawy dyskomfortu pojawiły się niespełna rok temu, nie spotkały się z natychmiastową reakcją ze strony zawodnika. - Kontuzji nabawiłem się jeszcze w styczniu. Na początku nic mi nie przeszkadzało. Nawet nie zauważyłem, że coś jest nie tak - opowiada triumfator cyklu Letniego Grand Prix z 2014 roku.

Jednak wraz z upływem czasu sytuacja zaczęła się pogarszać, a moment krytyczny nadszedł w pierwszych tygodniach sezonu 2019/20. - Obecnie nie jestem w stanie nieść w tej ręce cięższej torby - zdradza Damjan.

Taki obrót spraw był równoznaczny z koniecznością poddania się operacji. Takowa czeka Słoweńca najprawdopodobniej pod koniec stycznia 2020 roku, po czym nastąpi proces trzymiesięcznej rehabilitacji. Czy zabieg i późniejsza rekonwalescencja pozwolą Damjanowi wrócić do pełni sprawności? - Zaistniałe okoliczność są bardzo skomplikowane, aczkolwiek wiem, że powodzenie samej operacji jest duże, co daje mi nadzieję na lepszą przyszłość.

Stawka jest wysoka. Jeśli pojawią się komplikacje, wieloletnia kariera skoczka z Lublany może mieć smutny finał. Damjan, mimo iż na ten moment deklaruje chęć powrotu na skocznię, zdaje sobie sprawę, że nie wszystko może pójść po jego myśli. Jednocześnie jest gotowy podjąć się czekających na niego wyzywań. - Nie mam stuprocentowej pewności, że moje ramię będzie w dobrej kondycji. Wszakże, gdybym podjął już decyzję o zakończeniu kariery, poinformowałbym o tym w tej chwili - zapewnił brązowy medalista mistrzostw świata w Oslo w rywalizacji drużynowej.

Optymizm i wola walki to jedno, po drugiej stronie medalu zawsze maluje się mniejsza lub większa doza ryzyka. W związku z tym Słoweniec przygotowuje się na każdy możliwy scenariusz. - Cały czas pracuję nad moją przyszłością. Jestem wykształcony, pełnię wiele innych funkcji albowiem chcę, aby przejście na sportową emeryturę dostarczyło mi możliwie niewiele problemów - zakończył Damjan.


Michał Grzela, źródło: siol.net
oglądalność: (21914) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • W Punkt doświadczony
  Damjan i klasa światowa

  jeżeli ktos ma na koncie 8 podiów PŚ, 18 obecnosci w czołowej szóstce konkursów i 46 w czołowej 10-tce oraz prawie 3500pkt wywalczonych w PŚ to nie wypada poddawać w watpliwość jego przynależności do światowej czołówki. mozna się bowiem ośmieszyć. W tej chwili na pewno klasy światowej nie reprezentuje. Tylko co z tego? Prezentował ją wielokrotnie wcześniej.
  Jeżeli chcemy mu takie prawo odbierać to równie dobrze odbierzmy je kasaiemu. On w tej chwili nie potrafił się, w większości zawodów, zakwalifikować do konkursu głównego. To co? Jego też nie wolno nazwać skoczkiem światowej klasy? Zawodnika, od którego więcej puchjarowych punktów natrzaskał tylko Ahonen? Damjan przez spory szmat czasu był skoczkiem światowej czołówki. Taki tytuł, uważam, przysługuje dożywotnio. Bez względu na to, co ma jakiś kibic w tej sprawie do powiedzenia.

 • Bernat__Sola profesor

  Właśnie się ostatnio zastanawiałem, czy on zamierza gdzieś startować w tym sezonie. No cóż, oby Jernej jeszcze powrócił na skocznię.

 • StrasznyRybolakOtchlani doświadczony
  @KazakhstanPower

  Czwarty zawodnik PŚ 2014/15 i rekordzista świata przez dwa lata to nie skoczek światowej klasy? ? ?

 • wiatrhula111 weteran

  Nie zauważyłem nawet, że ten sezon się dla niego zaczął.
  Realistycznie patrząc na sprawę to może tu wystąpić analogiczna sytuacja jak z Kranjcem

 • pogromca januszy doświadczony
  @Major_Kuprich

  Tak, ale na trenera kadry B. Myślę, że nadawałby się znakomicie.

 • xzcvvy weteran
  @KazakhstanPower

  Moim zdaniem, oprócz może Wellingera i Freunda to nie są skoczkowie światowej klasy. Są dobrzy. Narazie nic więcej

 • KazakhstanPower stały bywalec

  Fannemel, Markeng, Siegel, Freund, Wellinger, Damjan - prawdziwa plaga kontuzji swiatowej klasy skoczkow

 • Bajlandopl doświadczony
  @anonim

  Te mistrzostwa były wczoraj:).

 • Major_Kuprich profesor
  Weźmy go do nas

  U nas dom spokojnej starości zawsze stoi otworem.

 • Pavel profesor

  Raczej koniec kariery. Dla zawodnika 20+ taka operacja i przerwa to nic, a tu mamy skoczka 36-letniego.

 • Joannna stały bywalec
  Damjan Family

  Mam dziwne przeświadczenie, że ta kontuzja to trochę taki wymysł zawodnika, który wciąż czerpie finansowe korzyści z bycia członkiem kadry narodowej, ale w rzeczywistości bardziej ma w głowie promowanie swojej rodziny, z której zrobił... markę. Jeśli problemy z ramieniem rzeczywiście były tak poważne, że zawodnik nie może brać udziału w zawodach, co zatem robił na Mistrzostwach Słowenii, w których zajął 7 miejsce? ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).