Przebudzenie Wolnego przed lotami narciarskimi

 • 2020-02-10 17:02

Skrócony weekend w Willingen okazał się szczęśliwy dla Jakuba Wolnego. 24-latek wrócił nie tylko do rywalizacji w Pucharze Świata, ale także do grona zawodników punktujących w zawodach najwyższej rangi. Czy mistrz świata juniorów z 2014 roku w ostatnich tygodniach sezonu 2019/20 na nowo rozwinie skrzydła?

Sobotnie skoki Wolnego stały na solidnym poziomie. Podopieczny trenera Michala Doležala w kolejnych seriach zajmował odpowiednio 21., 19., 10. i 28. miejsce . Ostatecznie, skoki konkursowe na odległość 135,5 oraz 126,5 metra pozwoliły reprezentantowi naszego kraju dopisać do dotychczasowego dorobku osiem "oczek". Sam zawodnik nie ukrywał satysfakcji z końcowego rozstrzygnięcia. - To bardzo ważne, że w końcu udało mi się wrócić do punktowania. Cieszę się, brakowało mi tego - przyznaje Wolny.

Jak według Polaka wyglądały składowe, które pozwoliły mu uplasować się ostatecznie na 23. pozycji? - W pierwszym skoku w powietrzu dałem z siebie wszystko i udało się odlecieć. Druga próba wydawała mi się bardzo fajna i jestem w szoku, że była tak krótka.

Swój udział w takim scenariuszu, a nie innym, miała pogoda. W rundzie finałowej, gdy tylko Jakub Wolny ruszył w dół zeskoku Mühlenkopfschanze, podmuchy wiatru obrały niekorzystny dla skoczka kierunek. Choć uczestnik zeszłorocznych mistrzostw świata jest tego świadomy, położył wyraźny nacisk na własne obserwacje, a te należy uznać za pozytwne. - W drugiej serii nie było szans. Nie wiem, jak to wytłumaczyć. Muszę to jeszcze przekonsultować z trenerem. Z mojego czucia dawno nie oddałem tak fajnego skoku.

Zawody w Willingen były dla Jakuba Wolnego pierwszymi od nieudanych zmagań w Zakopanem, gdzie indywidualna zabawa skończyła się na kwalifikacjach. Skoczek z Beskidów swoimi wypowiedziami dał do zrozumienia, że nie jest łatwo wcielić się w rolę biernego widza najważniejszych wydarzeń. - Nie o to w tym wszystkim chodzi. Chcę rywalizować oraz punktować w Pucharze Świata. Cele mam wyższe, ale tęskniłem za tym - zdradził zawodnik LKS Klimczok Bystra.

Postawa najmłodszego przedstawiciela kadry A w Hesji nareszcie ukazała pozytywny wpływ treningów z dala od medialnego zgiełku. W którym miejscu Wolny zdołał odnaleźć złoty środek, mający na celu wyzbycie się obecnych problemów? - Poukładałem sobie w głowie parę rzeczy, dzięki czemu mam dużo więcej pewności siebie.

Miejsca Jakuba Wolnego w czołowej „10” zawodów PŚ
Data Skocznia Wynik I skok II skok Nota
3.02.2019 Oberstdorf (HS235) 6. miejsce 216.0 211.5 391.1
17.03.2019 Vikersund (HS240) 4. miejsce 230.0 225.5 438.8

Wiele wskazuje na to, że symptomy odrodzenia Wolnego pojawiły się w najlepszym możliwym dla niego momencie. Ma to związek ze zbliżającymi się lotami narciarskimi na skoczni Kulm oraz z historią startów 22. skoczka ubiegłej zimy na mamucich obiektach. Jedyne zimowe konkursy najwyższej rangi, które Polak zakończył w czołowej „10”, odbyły się kolejno w Oberstdorfie (HS235) i Vikersund (HS240). O tym, czy w Bad Mitterndorf również uda się zanotować znakomity rezultat, przekonamy się w najbliższy weekend.


Michał Grzela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (32517) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • belleti bywalec
  ...

  nie skoczył wcale cienizny tylko skoczył w 2 seri na tyle ile było go stac ,w 1 seri oddał najlepszy skok tutaj.

 • Oczy Aignera profesor
  @W Punkt

  To wtedy będzie można powiedzieć, że jego forma ulega stabilizacji.

 • Morgensternowy_ doświadczony

  Wolny na takich skoczniach czuje się jak rybka w wodzie. Nie żeby coś, ale nie skreślałbym nikogo z naszych na tej skoczni.
  Piotrek uwielbia sobie polatać, Kubuś Wolny, Dawid też i Kamil. Nie żeby coś, ale najlepszy wynik na tej skoczni podczas MŚwl zanotował...Dawid Kubacki, zatem nie powiedziałbym, że jest antylotnikiem.
  Widziałbym również szanse dla Stękały na pkt. Lotnikiem też był świetnym, jednak za bardzo się nie nastawiam na jego punktowanie.
  Jeszcze jak będzie konkretnie wiać, to i Wolny może zakręcić się koło podium lub nawet na nim stanąć. Już w Willingen pokazał swoje mocne oblicza w 1 serii. Więc ja Kuby nie wykluczam.
  Ciężko będzie mu poprawić życiowy wynik klasyfikacji PŚ z ubiegłego sezonu. Nawet nie ma na to szans, ale poczekajmy.
  W ostatnim Raw Air, gdy presja stała na Kubackim i Stochu, Slowly skakał z konkursu na konkurs coraz lepiej i aż wybił się w Viker.
  Nie wykluczam więc podobnego scenariusza.

 • dervish profesor

  Nie da się ukryć, udaną serią skoków w Willingen Kuba powrócił z niebytu. Mam nadzieję, ze do końca sezonu co najmniej utrzyma poziom i że objawi się to regularnym punktowaniem. :)

 • Adam90 weteran

  W poprzednim sezonie swoje najlepsze lokaty miał własnie w drugiej części sezonu :)...Jakoś wtedy nie jechał na treningi..

 • jmc doświadczony
  @EddieKoteł Kolejne podium dla zawodnika z Polski ?

  Oby wszystko co napisałeś (z wyjątkiem Wolnego) się nie sprawdziło :) W skokach wszystko jest możliwe, ale z obserwacji obecnego sezonu wynika, że z wyjątkiem nielicznych zawodów Polacy zawsze są na podium. Często się zdarza, że trójka jest w dziesiątce. Jak się sprawdzi to co piszesz o Wolnym to mamy szansę na czwórkę w dziesiątce :)

 • EddieKoteł bywalec

  Nie zdziwię się wcale, jeżeli to Wolny będzie najlepszym z Polaków na Kulm. Co oczywiście potwierdzi jego aspiracje i możliwości w lotach, ale też wskaże na równię pochyłą formy Dawida, którą chyba trudno będzie odwrócić, nieumiejętność Kamila we wstrzeleniu się w tę skocznię i fatalną w skutkach niestabilność i niesubordynację Żyły.

 • W Punkt doświadczony
  @Luk

  A jak będzie dwukrotnie szesnasty?

 • W Punkt doświadczony
  @alo

  Może raczej "na szczęście", a nie "niestety".
  Przynajmniej z polskiego punktu widzenia. To nie jest ulubiona skocznia Polaków.

 • Luk profesor

  Jeżeli Kuba w BM znajdzie się choć raz w pierwszej "15" to wtedy będzie można napisać o ewentualnym przebudzeniu.

 • alo profesor

  Niestety wszystko wskazuje na to że nie będzie dodatkowego konkursu w piątek na Kulm-potwierdzili organizatorzy zawodów.

 • Roxor weteran

  Przebudzenie to chyba za dużo powiedziane, ale krok do przodu na pewno.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).