Pierwszy wywiad Petera Rohweina w nowej roli

 • 2004-10-11 17:34

Po zaskakującym zwolnieniu Wolfganga Steierta, jego następca Peter Rohwein udzielił pierwszego wywiadu jako nowy szkoleniowiec kadry niemieckich skoczków. Celem trenera są przede wszystkim Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie. "To największe wyzwanie, które trzeba osiągnąć w bardzo krótkim czasie".

Panie Rohwein, jaka była Pana pierwsza noc w roli trenera? Mógł Pan spokojnie spać?
Rohwein:
Ze snem nie było łatwo.Za dużo spraw kotłuje się w głowie. Decyzja była zaskakująca, tak że to naturalne, że trzeba się zastanowić, jak będą wyglądały najbliższe dni i tygodnie. W sobotę biorę jednak wolne i idę do kościoła. Jestem ojcem chrzestnym.

Ojciec chrzestny i trener niemieckiej kadry w ciągu dwóch dni- czy to nie za duża odpowiedzialność na Pana barkach?
Rohwein:
Nie łączę tych dwóch spraw. Wykonuje moją pracę zgodnie z własnym sumieniem. Wiem, że teraz dużo ode mnie zależy. Ale nie dam się zwariować.

O zwolnieniu Wolfganga Steierta dyskutowano już w poprzednim sezonie. Był Pan przygotowany na ten moment, że to Pan będzie jego następcą?
Rohwein:
Właściwie nie. W naszym fachu nie jest regułą, że drugi trener zostaje nastepcą pierwszego. Przeciwnie: u nas wygląda to podobnie jak w piłce nożnej.

Zapowiedział Pan, że przebuduje pan zespół trenerski. Co to oznacza?
Rohwein:
Mam na myśli parę osób, który mogłyby mnie wspierać w pracy. Juergen Wolf jak mój zastępca i Rudi Tusch jak kierownik techniczny pomogą mi na pewno przy zadaniach organizatorskich. Ważna jest również współpraca z osobistymi trenerami zawodników.

Czy to znaczy, ze stanie Pan na skoczni z Wolfgangiem Steiertem jako trenerem Martina Schmitta?
Rohwein:
Tak, to jest możliwe.

Co Pan myśli o spekulacjach dotyczących powrotu Reinharda Hessa?
Rohwein:
Reinhard Hess na pewno nie wróci i nie będzie obecny na każdych zawodach. Ale chętnie wykorzystam rady tak doświadczonego człowieka.

Opiekował się Pan swego czasu obecnie najlepszymi skoczkami w kadrze- Michaelem Neumayerem, Georgiem Spaethem oraz Maximilianem Mechlerem. Co się dzieje natomiast z talentami ze Schwarzwaldu?
Rohwein:
Nie można mówić o kryzysie w Schwarzwaldzie. To się z mienia z roku na rok. Raz pojawiają się talenty z Turyngii, innym razem z Bawarii. Mi jest obojętne, skąd oni sa. Najważniejsze, żeby mieć dobrych zawodników.

Jak będzie wyglądał pierwszy tydzień pana pracy?
Rohwein:
Na początku tygodnia na spotkaniu w Monachium ustalimy, jak wszystko ma się toczyć dalej. Musimy jak najszybciej wrócić do swoich obowiązków.

Sądzi Pan, że zdąży Pan przygotować swoich podopiecznych do Mistrzostw Świata?
Rohwein:
Georg Spaeth i Michel Neumayer pokazali, zę potrafią walczyć. Sytuacja nie wygląda na beznadziejną. Dla mnie te zawody są bardzo ważne z prywatnego punktu widzenia. W 1987 roku startowałem w Oberstdorfie jako skoczek i to dla mnie duże wyzwanie.

Co jest Pana największym życzeniem?
Rohwein:
Mieć dobry kontakt z zawodnikami oraz to, żebym mógł pracować w spokoju. Oczywiście krytyka jest potrzebna, ale musi być konstruktywna.

Nowemu trenerowi, który nie lubi mówić o swoich słabościach, a potrafi zyskiwać zaufanie, życzymy, aby pod jego kierownictwem niemiecka kadra znów odzyskała dawny blask.

Na podstawie: Thomas Weiss, Oberstdorf.


Skia, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4397) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Ana początkujący

  I niech mu idzie jak najlepiej. Ze względu na skoczków, nie na niego.

 • ren początkujący
  !

  Biedny Martin z takim trenerem!Od lat mu to na zdrowie nie wychodzi.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).