Podwójna dawka lotów w Planicy w sezonie 2020/21. Kontrowersje wokół zbiórki dla organizatorów

 • 2020-03-16 19:05

Sekretarz generalny komitetu organizacyjnego zawodów w Planicy, Primoz Finzgar ogłosił, iż dzięki porozumieniu z Międzynarodową Federacją Narciarską w sprawie przełożenia mistrzostw świata w lotach narciarskich na następny sezon, zmniejszono straty finansowe z 1 miliona do 450 tysięcy euro. Najbliższej zimy Słoweńcy będa gościć aż dwie imprezy na Letalnicy. W kraju kontrowersje wzbudziła jednak ogłoszona zbiórka dla organizatorów w celu pokrycia strat.

MŚ w Lotach Planica 2020MŚ w Lotach Planica 2020

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa doprowadziła do przerwania większości rozgrywek sportowych. Ta sytuacja nie ominęła skoków narciarskich. Sezon 2019/2020 został przedwcześnie zakończony w miniony czwartek w Trondheim. Tym samym do skutku nie doszła główna impreza sezonu, jaką miały być mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Planicy. Słoweńcy zorganizują czempionat w następnym sezonie.

- Gdyby MŚ w lotach zostały całkowicie odwołane, mogłoby to mieć negatywny skutek dla komitetu organizacyjnego w Planicy oraz Słoweńskiego Związku Narciarskiego. To właśnie dlatego szukaliśmy rozwiązań, aby przeprowadzić te zawody w następnym sezonie. Dokładna data nie jest jeszcze znana. Mamy kilka opcji, które proponujemy FIS w celu osiągnięcia porozumienia. Jeśli MŚ dojdą do skutku w nowym sezonie, zmniejszymy straty finansowe do 450 tysięcy euro - wyjaśnia Primoz Finzgar.

- Na chwilę obecną nie ma jeszcze dezycji w sprawie terminu dla mistrzostw. Z pewnością chcielibyśmy je gościć na początku zimy. W przyszłym sezonie oprócz MŚ w lotach, Planica będzie organizować w marcu finał Pucharu Świata - dodaje sekretarz generalny komitetu organizacyjnego.

- Informujemy posiadaczy biletów, iż ich wejściówki zachowują ważność dla nowego terminu MŚ w lotach w przyszłym sezonie. Wierzymy, iż większość osób, która je zakupiła, zdecyduje się na przyjazd i poprze naszą inicjatywę przedłużenia ważności biletów - twierdzi Słoweniec: - Oczywiście, posiadacze biletów będą mieli także możliwość uzyskania zwrotu pieniędzy w punkcie sprzedaży, w którym nabyli wejściówki.

W Słowenii ze zrozumieniem przyjęto decyzję o przełożeniu mistrzostw na następną zimę. Kontrowersje wzbudza jednak inny pomysł Słoweńskiego Związku Narciarskiego. Rozpoczęto bowiem zbiórkę charytatywną dla Planicy "dla rozwoju skoków narciarskich w naszym kraju", która ma pokryć straty finansowe.

"Z powodu wielkich strat finansowych, których doznaliśmy, przyszłe wydarzenia sportowe, a szczególnie rozwój skoków narciarskich w Słowenii, stoi pod znakiem zapytania. Każdy, kto chciałby wesprzeć Planica Nordic Centre, zawodników oraz młode talenty, niech poprze zbiórkę wysyłając SMS", czytamy w oficjalnym oświadczeniu Słoweńskiego Związku Narciarskiego. Oprócz opcji SMS-owej, możliwe są także wpłaty na konto bankowe.

Słoweńscy internauci szybko zareagowali na tę informację. Zaczęli przypominać, że ich związek narciarski jest jedną z najbogatszych federacji sportowych w kraju, zaś zawody narciarskie w Planicy oraz innych miejscowościach zawsze były w lepszej kondycji finansowej od innych sportowych wydarzeń w Słowenii.

Zdaniem lokalnych dziennikarzy, w obecnej sytuacji z jaką mierzy się Słowenia, kiedy większość obywateli martwi się o swoją pracę, zaś osoby samozatrudnione borykają się z brakiem zamówień i utratą dochodów, pomysł zbiórki dla Planicy nie miał szans spotkać się z ciepłym przyjęciem. Na ten moment kraj ma bowiem poważniejsze problemy do rozwiązania, takie jak epidemia koronawirusa.

Według wstępnego kalendarza na sezon 2020/2021, finał Pucharu Świata w Planicy ma odbyć się w dniach 26-28 marca 2021 roku. Z kolei zdaniem lokalnych mediów, MŚ w lotach narciarskich odbędą się najprawdopodobniej w grudniu 2020 roku.


Adam Bucholz, źródło: Primorske Novice / Zurnal 24
oglądalność: (14128) komentarze: (44)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiatrhula111 profesor
  @kibicsportu

  Akurat w ostatnich latach to w Niżnym Tagile jest więcej kibiców niż w Engelbergu, nie wiem co tak wszyscy tak tej Rosji się uczepili, pewnie dlatego, że Polacy tam nie wygrywali

 • kibicsportu profesor
  @cms

  Nie wiem jak to patrzyłem, że nie zauważyłem Engelbergu w styczniu .

  W każdym razie Engelberg powinien zostać przed świętami.

 • cms bywalec
  @kibicsportu

  Nie jest wyrzucony Engelberg tylko przesunięty na obecny termin Liberca

 • kibicsportu profesor
  @cms

  Bez sensu wyrzucać Engelberg.
  Niech wyleci Nizny Tagił, albo Titisee

  Ale sezon 20/21 to będzie kozak.
  MŚwL, MŚ, TCS, Raw AIR. po sezonie 20/21 też świetnie się zapowiada
  MŚwL w Vikersund, Igrzyska Olimpisjkie, TCS, Raw Air

 • cms bywalec

  A gdyby tak MŚ w lotach zorganizować tuż przed Świętami Bożego Narodzenia? Wiem, że wtedy zawsze jest Engelberg ale myślę, że w Planicy też byłaby fajna świąteczna atmosfera, raz można tak zrobić, w końcu to wyjątkowa sytuacja, a dwa, że im późniejszy grudniowy termin tym większa szansa na naturalny śnieg lub temperatury odpowiednie do naśnieżenia skoczni. Moja propozycja na 2020/2021
  21.11 Wisła druż.
  22.11 Wisła
  28.11 Ruka
  29.11 Ruka
  05.12 Nizhny Tagil
  06.12 Nizhny Tagil
  12.12 Titisee-Neustadt druż.
  13.12 Titisee-Neustadt
  18.12-20.12 Planica MŚ w lotach
  29.12 Oberstdorf TCS
  01.01 Ga-Pa TCS
  03.01 Innsbruck TCS
  06.01 Bischofshofen TCS
  09.01 Engelberg
  10.01 Engelberg
  16.01 Zakopane
  17.01 Zakopane
  23.01 Lahti druż.
  24.01 Lahti
  30.01 Oberstdorf loty
  31.01 Oberstdorf loty
  06.02 Willingen W5
  07.02 Willingen W5
  13.02 Sapporo
  14.02 Sapporo
  17.02 Zhangjiakou
  18.02 Zhangjiakou
  MŚ w Oberstdorfie
  13.03 Oslo RA, druż.
  14.03 Oslo RA
  16.03 Lillehammer RA
  18.03 Trondheim RA
  20.03 Vikersund RA, druż.
  21.03 Vikersund RA
  26.03 Planica P7
  27.03 Planica P7, druż.
  28.03 Planica

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  Bo ja wiem, ciągle tam skaczą, to chyba aż tak niebezpiecznie nie jest... No ale igielit tam mocno zurzyty jest to fakt.

  FIS Cupy w egzotycznych miejscach to mrzonka. Bo FC to deficytową zabawa. Każdy organizator w pierwszej kolejności odwołuje te zawody jeśli ma choć trochę problemów, z naśnieżeniem skoczni czy innymi przygotowaniami...

  Szkoda, ale takie fakty.

 • Oczy Aignera profesor
  @Bernat__Sola

  W Worochcie nawet zawody FIS Cupu byłyby za dużym wyzwaniem. Igielit na tym obiekcie to "pierwsza klasa", a ten beżowy "dywanik" na dole zeskoku sugeruje, że skakanie latem na tej skoczni nie jest bezpieczne.

 • Bernat__Sola profesor
  @kuba923

  No poza Rasnovem to chyba tylko Otepaa mogłoby spróbować z egzotyki (albo co tam, zróbmy PŚ na ruinie w Worochcie :D).
  Ja tam popieram opcję przełożenia Titisee-Neustadt na weekend przed MŚ. Stamtąd do Oberstdorfu jest tylko 215 km.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera

  Jeśli wierzyć Wikipedii, to nie było tego samego dnia. Hoerl skoczył 224,5 16 marca, a Goldberger 225 18 marca.

 • Bernat__Sola profesor
  @xzcvvy

  Są nudniejsze skocznie niż Niżny Tagił. Nie wiem, czemu wszyscy tak nie lubią tego miejsca, dlatego, że w Rosji czy jak? Zawsze fajnie i zimowo.

 • kuba923 doświadczony
  @Gerwazy

  Oby nie, mam nadzieję że w tym miejscu będzie jakaś ciekawa miejscowość bądź ,,egzotyka''

 • wiatrhula111 profesor
  @anonim

  Skandal to są twoje wypociny dzieciaku, mam nadzieję że nie kibicujesz polskim skoczkom skoro uważasz wysłanie samolotu po nich za skandal, bo to by była duża hipokryzja.

 • wiatrhula111 profesor
  @konrad95

  VDF to na 100% wypada, teraz miała tam się zacząć przebudowa która miała potrwać kilka lat
  PŚ w USA to też raczej takie myślenie życzeniowe, gdyby im zależało to nie daliby plamy w poprzednim sezonie
  Klingenthal już kilkukrotnie wypadało z kalendarza, a starcie z Titise także przegrywa

 • Kolos profesor
  @konrad95

  Kalendarz sezonu 2020/2021 (wstępny ale prawie kompletny) jest znany od dawna. Na dziś jest wolny weekend tuż przed MŚ. Nie wiadomo też, co z zawodami w Libercu. Mało prawdopodobne, żeby się odbyły.

  Neustadt póki co w kalendarzu jest (w grudniu) ale jest głównym kandydatem do ustąpienia miejsca MŚL jeśli byłby termin grudniowy. Wtedy Neustadt mógłby przejść na ten wolny termin przed "zwykłymi" MŚ.

 • konrad95 doświadczony

  Jeżeli faktycznie Planica dostanie w przyszłym sezonie 2 weekendy to sporo skoczni z obecnego sezonu odpadnie z PŚ na przyszły sezon. Po pierwsze odpadnie 2 weekendy przez MŚ w Oberstdorfie, 1 weekend na PŚ w Chinach i kolejny na USA(o ile im przyznają) no i piąty weekend na MŚwL. Kandydatami najpoważniejszymi żeby wypaść z kalendarza:
  1.Rasnov
  2.Val di Fiemme
  3. Titisee Neustadt albo Klingenthal
  4. Kulm
  i jeżeli USA dostanie PŚ to wypadnie coś jeszcze. Być może Niżny Tagił.

 • Sweet doświadczony

  Spokojnie Planica będzie za rok raz i to będą MŚ, w grudniu napewno uzbierają tyle śniegu na pokrycie całego mamuta, jak w tym i w tamtym sezonie w grudniu nie było śniegu oprócz małej nitki trasy biegowej.

 • julek0716 doświadczony
  @SchwarzerAdler

  To że są w formie nie oznacza że będą wysoko zależy czy lubią loty masz przykład peiera przecież. On w poprzednim sezonie był w bardzo dobrej formie a na mamutach sobie nie radził

 • Bajlandopl weteran

  Żebractwo w dzisiejszych czasach jest wręcz niewiarygodne. Nie zdają sobie nawet sprawy, jak to komicznie wygląda i ukazuje biedę dyscypliny. Za to Polska bogata, prezydencki samolot wozi naszych za pieniądze z podatków:).

 • privet bywalec
  @Oczy Aignera

  Wiadomo.W Norwegii kadra jest mocna,a Bjerkeengen do młodych już nie należy.Nie było sensu tego dłużej ciągnąć.

 • bomos bywalec

  Najbardziej rozsądna opcja to właśnie przełożenie Titisee na weekend przed MŚ, w którym jest wakat i wtedy MŚwL w jego terminie. Choć pewnie jeszcze wypadnie Liberec i coś jeszcze wskoczy do kalendarza.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).