Koniec sezonu i pierwsze rozbraty z nartami skokowymi

 • 2020-03-17 19:55

Lista zawodników, których przygoda ze skokami dobiegła w tym roku końca, powiększyła się ostatnio o kilka nowych nazwisk. Decyzję o zakończeniu kariery ogłosili między innymi reprezentanci Norwegii, Niemiec, Kanady oraz Japonii. 

Fredrik BjerkeengenFredrik Bjerkeengen

Fredrik Bjerkeengen to skoczek, który startował głównie w Pucharze Kontynentalnym. Najlepsze wyniki w zawodach tej rangi notował w sezonie 2012/2013, kiedy odniósł dwa zwycięstwa i zajął 2. lokatę w klasyfikacji generalnej. W tym samym czasie zawodnik pochodzący z Kolbu debiutował w Pucharze Świata. Miało to miejsce 24 listopada 2012 roku w zmaganiach na normalnej skoczni w Lillehammer. Bjerkeengen rozpoczynał ten konkurs i zakończył go na 47. miejscu.

Później wystartował jeszcze dwukrotnie w Harrachovie, plasując się na 24. i 30. pozycji. Dzięki tym występom zdobył 8 punktów i zajął 68. lokatę w łącznej punktacji. W kolejnych latach skoczek nazywany „Latającym Wikingiem” sporadycznie otrzymywał szansę startu w Pucharze Świata, jednak ani razu nie udało mu się awansować do czołowej „30”. Lepsze wyniki osiągał za to w Letnim Grand Prix. W 2017 roku zdobył punkty w Hinterzarten (25. miejsce), a rok później ta sztuka udała mu się dwukrotnie w Hakubie (17. i 12. lokata). Dwa tygodnie później znalazł się w składzie norweskiej ekipy, która zajęła trzecie miejsce w zawodach drużyn mieszanych podczas LGP w Czajkowskim.

Podczas swojej kariery Norweg brał często udział w testach skoczni mamucich jako przedskoczek. Przed mistrzostwami świata w lotach w Vikersund w 2012 roku ustanowił swój rekord życiowy, osiągając 223 metry. Ostatnimi międzynarodowymi startami 31-latka były konkursy FIS Cup w norweskim Notodden, w grudniu ubiegłego roku. Te zmagania ukończył na 22. i 8. pozycji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

One last flight🖤 Every good thing will eventually come to an end, and this time it’s my adventure that’s at is final destination. It’s hard to say that enough is enough, after 28 years hunting to be one for the worlds best ski jumper. But I can look back at an wonderful career that I’m proud of and I can say with my hand on my hart that I got as good I could be. Fast throwback: My first jump over 200 World Cup debut Lillehammer 2012 Winning the overall Continental Cup Summer and Winter 2013/2014 Word Cup Harrachov 2013 First ever to jump Raw Air 2017 Summer Grand Prix Hakuba 2018 Summer Grand Prix Chaikovski 2018 It’s so much much more but, those who know they’ll know🖤 I have to say thanks to everyone of you that supported me through this roller coaster of an career every single one of you made the tough times better and the best times even better🖤 At last but not least my family❤️ Thanks for giving me this opportunity in life, it as been blood, sweat and tears but most of all the joy of pushing limits to reach the goal of being the best ski jumper I could be. The Flying Viking has landed🖤 So for the last time: @bjerkizz out👋🏼

Post udostępniony przez Fredrik Bjerkeengen (@bjerkizz)

W ostatnim konkursie Bjerkeengena w karierze, mającym miejsce 14 grudnia 2019 roku, brylował Fabian Seidl. 22-letni Niemiec to następny skoczek, który postanowił zakończyć karierę po ubiegłym sezonie. Największe sukcesy zawodnik reprezentujący klub SC Auerbach odnosił w zawodach FIS Cup, w których debiutował 10 sierpnia 2014 roku w Hinterzarten.

W sezonie 2018/2019 wygrał on konkurs w Notodden i został triumfatorem całego cyklu, wyprzedzając w „generalce” Szwajcara Lukę Egloffa i swojego rodaka, Johannesa Schuberta. Seidl startował jeszcze w Pucharze Kontynentalnym, jednak nie osiągał tam oszałamiających rezultatów. Miniona zima zakończyła się dla niego zajęciem 6. lokaty w łącznej punktacji FIS Cup, po czym postanowił zawiesić narty na kołku. Przyczyną takiej decyzji miał być brak motywacji do dalszych treningów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Am Samstag habe ich nach 11 Jahren Skispringen meine Karriere beendet. Es gab viele tolle Momente, auf die ich sehr stolz bin. Sowohl auf Ergebnisse als auch auf Erlebtes. Ebenfalls freut es mich, dass ich viele nette Menschen kennenlernen durfte. Leider gab es aber auch mehrere negative Erfahrungen in Form von Entscheidungen, die gegen mich gefallen sind. Aufgrund solcher Entscheidungen habe ich meine Motivation verloren und mich nach langem Überlegen schlussendlich dazu entschieden, meine Karriere zu beenden. Es war trotz allem eine schöne Zeit. Ich freue mich jedoch sehr auf die Zukunft und all das, was auf mich zukommen wird. Danken möchte ich vor allem meinen Trainern, meinem Verein Sc Auerbach und allen, die mich auf meinem Weg unterstützt haben. Ein besonderes Dankeschön geht auch an die Spitzensportförderung der Bayerischen Polizei, ohne die die letzten 5 Jahre auf diesem Niveau nicht möglich gewesen wären.

Post udostępniony przez Fabian Seidl (@seidl.fabi)

Rozbrat ze skokami narciarskimi ogłosił też Nigel Lauchlan. 24-letni Kanadyjczyk ma na swoim koncie występ podczas mistrzostw świata juniorów w 2014 roku. Nie był to jednak udany start w wykonaniu skoczka z Calgary, który zajął na normalnym obiekcie w Predazzo odległe, 63. miejsce. W lutym tego samego roku Lauchlan zadebiutował w konkursach FIS Cup. Podczas rywalizacji w amerykańskim Brattleboro zdobył również pierwsze punkty tego cyklu w karierze, zajmując 22. i 20. pozycję. Najlepiej w zawodach „trzeciej ligi” radził sobie w sezonie 2018/2019, plasując się na 72. lokacie w klasyfikacji generalnej.

Przez ostatnie sześć sezonów Lauchlan występował także w Pucharze Kontynentalnym, ale ani razu nie zdołał tam wywalczyć punktów, pomimo 78 prób. Tak duża liczba podejść czyni go rekordzistą tej niechlubnej statystyki. Najbliżej czołowej "30" był w lutym tego roku podczas drugiego konkursu w Iron Mountain, kiedy finiszował 36. Ostatnim występem reprezentanta Altius Nordic Ski Club na arenie międzynarodowej były zmagania Pucharu Kontynentalnego w Lahti, mające miejsce 8 marca. Kanadyjczyk został sklasyfikowany wówczas na 39. pozycji. O zakończeniu kariery poinformował na swoim instagramowym profilu, gdzie można zobaczyć film przedstawiający jeden z jego skoków na skoczni Salpausselkä.

Karierę sportową zakończyła także japońska skoczkini Rio Setō. Niespełna 19-letnia zawodniczka startowała przeważnie w zawodach rangi FIS Cup czy Pucharu Kontynentalnego. W tych pierwszych zmaganiach debiutowała we wrześniu 2016 roku w szwajcarskim Einsiedeln, zajmując dwukrotnie 16. miejsce. W tym samym sezonie reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni zwyciężyła w amerykańskim Eau Claire, a w łącznej punktacji uplasowała się na 18. lokacie.

W kolejnych latach Setō startowała incydentalnie w konkursach drugoligowych czy Pucharu Świata, ale ani razu nie udało się jej zdobyć punktów do klasyfikacji generalnej drugiego z tych cykli. W Pucharze Kontynentalnym dwukrotnie meldowała się w czołowej "10", do czego doszło latem ubiegłego roku w Szczyrku. Japonka wystąpiła również trzykrotnie w mistrzostwach świata juniorów. W 2017 roku zajęła 34. miejsce, w 2019 - 12., a na tegorocznym czempionacie w Oberwiesenthal była 46. Kilka dni po tych ostatnich zawodach sportsmenka poinformowała o zakończeniu sportowej kariery.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. コロナウイルスの影響で今シーズンの試合は全て終了しました。 今シーズンは雪が少なかったりと本当に大変なシーズンだったと思います。大会関係者の方々には感謝でいっぱいです。本当にありがとうございました。 そして、ここでの報告となってしまいましたが… 私は、今シーズンをもって12年間やってきたスキージャンプを引退することになりました。 この決断をするまで、色々な方に相談乗ってもらったり、色々な意見があったり、正直決断をするまで半年間かかりました。でも沢山話し合った結果です。 私はジャンプが本当に本当に大好きです!!!!!! 12年間、辛いこと悔しかったこと嬉しかったこと楽しかったこと色んな思いが沢山ありました。 でも諦めずにここまでジャンプを続けられたのは、いつも支えてくれたお父さんとお母さん、一緒に頑張ってきたお姉ちゃん、コーチの方々、大好きな仲間、応援してくださったファンの方、みんなのお陰だと思っています。 私は、本当に色々な方々に支えてもらい幸せ者だと思っています。 これから私は、ジャンプとは全然違う道に進みますが、新しい夢に向かってこれからも一生懸命頑張っていきたいと思っています‼︎ 最後にちゃんと挨拶できず、ここでの報告となってしまいすみません。本当にありがとうございました‼︎

Post udostępniony przez Seto Rio (@rio._.23)


Wojciech Skucha, źródło: Informacja własna
oglądalność: (32044) komentarze: (39)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Agent99 weteran
  @skortom76

  No w szczególności na MŚJ i końcowej fazie PK "pokazał" jaki to z niego Tomisław Eddie Orzeł.

 • Bernat__Sola profesor
  @skortom76

  Ty coś masz do Pilcha? Pod koniec sezonu był już w przyzwoitej formie.

 • skortom76 weteran
  @Bernat__Sola

  Tomisław Eddie Orzeł Pilch jeszcze

 • Bernat__Sola profesor

  Tak w ogóle, to w tej chwili wszyscy zawodnicy z podium generalki FC sezonu 18/19 zakończyli już karierę (!). Wygrał wtedy Seidl przed Egloffem i Schubertem.

 • Bernat__Sola profesor

  Fredrik, dziękuję za punkty PŚ w Harrachovie w 2013 roku, za zainaugurowanie pierwszej edycji Raw Air, za zwycięstwa i podia w PK i LPK (razem dwa triumfy, pięć razy 2. miejsce, dwa razy 3.) oraz 2. miejsce w generalce PK 12/13 i za LGP 2018 z podium w mikście. Kibicowałem Ci.

  Fabian, dziękuję za punkty PK i LPK, podia w FIS Cupie (dwa zwycięstwa, dwa 3. miejsca) i zwycięstwo w generalce tego cyklu w sezonie 18/19.

  Anton (Schluetter), dziękuję za punkty w FC i uzupełnienie krajówki niemieckiej w tym sezonie PK.

  Nigel, dziękuję za te lata startów i niepoddawanie się.

  Rio, dziękuję za punkty LGP we Frenstacie i wysokie lokaty na LPK w Szczyrku. (W sumie to mogłaś jeszcze spróbować, byłabyś juniorką jeszcze przez jeden sezon).

 • Bernat__Sola profesor
  @wiatrhula111

  Nie no, Bjerkeengena nie ma co porównywać do Lauchlana. Gość nawet punkty PŚ zdobył dwukrotnie.

 • Bernat__Sola profesor
  @kuba923

  Nurszat Tursunżanow, Nikita Diewiatkin, Muhammed Munir Gungen, Andrei Feldorean, Ilszat Kadyrow, Guang Yang i Florian Molnar.

 • Bernat__Sola profesor
  @privet

  W PK startują Chińczycy, Czesi, Kazachowie, Rumuni, Amerykanie, Turcy, Węgier Molnar i Ukraińcy. Także wciąż trochę ich jest.

 • Bernat__Sola profesor
  @sheef

  Podobnie jak @Przemek96 niżej, zaznaczę, że trzeba jeszcze dołożyć do tej listy kolejnego Niemca, Antona Schluettera.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oreo

  Proszę: https://twitter.com/Tomek1Golik/status/1239175885183488002 Z obecnie skaczących najwyżej Andrei Feldorean i Guang Yang, ale oni mają tylko 27 startów. O ile Chińczyk będzie skakał pewnie tylko do Igrzysk, to Rumun może jeszcze skakać przez jakiś czas i podbijać sobie statystyki. Zależy to od jego chęci (to był jego ostatni sezon juniorski) i tego, czy pojedzie do Szczuczyńska :P.

 • Bernat__Sola profesor
  @Agent99

  Mam nadzieję, że z tych młodych chłopaków, którzy dzisiaj mają aspiracje, którzy oglądali Nigela na całym świecie, jak zdobywca KK Stefan Kraft, który powiedział, że Nigel go natchnął. Że uwierzą, że nie zmarnujemy tego fenomenu, jaki się stworzył przy oglądaniu skoków. Miejmy nadzieję, że w sporcie będzie jakaś próba kontynuacji. Ważne, żeby były sukcesy sportowe i żeby coś po Nigelu trwałego, bardzo trwałego, zostało.

 • wiatrhula111 profesor
  Kandydaci

  Kornilov, Dima, Kozisek, Hula, Hvala
  Wydaje mi się, że wśród tych zawodników prawdopodobieństwo odwieszenia nart jest wyższe niż 50%

 • wiatrhula111 profesor

  Tacy zawodnicy jak Nigel i Fredrik mimo, że sportowo odstawali od reszty (zwłaszcza ten pierwszy) to jednak dodawali sporo kolorytu rywalizacji i relacjom na Berkutschi

 • wiatrhula111 profesor

  W tych sezonach bez mistrzostw świata i igrzysk to z reguły niewielu skoczków kończy kariery, a jeśli już to są to zawodnicy bez większych perspektyw, lub jest to spowodowane kontuzją.
  Gdyby nie wirus to pewnie pożegnalibyśmy się z Ammannem w Planicy, a tak to nie wiem, czy ktokolwiek z lepszych skończy, ale za to w przyszłym sezonie posypie się sporo już zawodników na czele z Simonem właśnie

 • Maradona profesor
  @slawi

  Johansson tak, natomiast Prevc od kilku lat już nie. Od 2016/17 często ma problemy przy lądowaniu i nie jest już tak pewny w tym elemencie.

 • Maradona profesor
  @slawi

  Kobayashi zaliczył glebę, bo znacznie skracał lot i spadał z ogromnej wysokości. Stoch przy mocnym wietrze na całej długości leciał dosyć płasko i ciągnął skok do końca.

 • slawi bywalec
  @anonim

  Tak, Stoch ma słabe nogi i dowodem na to jest lądowanie na 148,5m z Sapporo z zeszłego roku, gdzie Koba przy niewiele dłuższej odległości zaliczył piękną glebę. Wg mnie obaj mają bardzo podobną wytrzymałość, tu decyduje głównie wiatr, wysokość i stabilność lotu i kilka innych czynników.

  Najmocniejsze nogi z obecnej stawki ma bez dwóch zdań Prevc i Johansson. Obejrzyj sobie powtórkę 248,5m z Planicy gdzie przy wietrze w plecy Pero ląduje telemarkiem praktycznie na płaskim. Johansson 252m w Vikersund ustał w lekkim przysiadzie, podczas gdy Kraft 1,5 metra dalej prawie zarył tyłkiem. Ale u niego akurat najbardziej imponuje mi 144 m z Oslo, gdzie facet ustał 10 metrów poza HS na skoczni która gwałtownie się wypłaszcza, wchodząc w ostry przeciwstok.

  P.S. Co do Małysza się zgadzam.

 • Xenkus profesor
  @anonim

  Myślę, że Małysz ustałby 300m telemarkiem.

  A tak serio skoro rekord Hayboecka z Innsbrucka jest uznany z podpórką jedną ręką, to i rekord Stocha powinien i jest uznany.

 • Przemek96 bywalec
  @sheef

  @sheef
  Decyzję o zakończeniu ogłosił również były niemiecki kombinator norweski i przez dwa sezony skoczek - Anton Schluetter ;)

 • SchwarzerAdler weteran

  Odejścia jeszcze się posypią w tym roku . Zobaczymy co z sezonem letnim w ogóle jak nie będzie to zabraknie motywacji wielu.
  Myślę że Amman i Wasiliev odejdą w sumie już czas ale młodych paru też np. Czechów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).