Apoloniusz Tajner po sezonie 2019/20: Nie mam zastrzeżeń do trenera Doležala i jego sztabu

 • 2020-03-22 13:40

- Kilka dni przed przerwaniem sezonu podjęliśmy decyzję o wycofaniu naszej drużyny z mistrzostw świata w lotach narciarskich w Planicy. Zagrożenie koronawirusem w tym regionie było nieobliczalne - przyznał Apoloniusz Tajner w rozmowie z dziennikarzami TVP Sport. Prezes Polskiego Związku Narciarskiego podsumował też pierwszy rok pracy grupy prowadzonej przez Michala Doležala.

Apoloniusz TajnerApoloniusz Tajner

Biało-Czerwoni pod wodzą czeskiego fachowca odnieśli osiem pucharowych zwycięstw. Siedem indywidualnych oraz jedno drużynowe, a Dawid Kubacki i Kamil Stoch triumfowali w Turnieju Czterech Skoczni oraz niedokończonym Raw Air. - To był udany sezon pod kątem sportowym, choć czasem w kratkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń do pracy wykonanej przez Michala Doležala i jego sztab. Ma też nadzorującego cały proces Adama Małysza. Atmosfera w zespole jest bardzo dobra i nie ma żadnego powodu, aby mówić o jakichkolwiek zmianach. Niemniej, wszystkie ustalenia pod kątem sezonu 2020/21 dopiero przed nami. Tym steruje dyrektor Małysz, więc czekam na jego propozycje. Uważam, że postawienie na Doležala było najlepszym rozwiązaniem po odejściu Stefana Horngachera.

Mimo sukcesów Kubackiego, Stocha i Żyły, niepokój polskich kibiców budzi stan polskiego zaplecza. Jak na ten problem zapatruje się Prezes Tajner? - Do najbliższych zimowych igrzysk mamy dwa lata. Zakładam, że grupa naszych doświadczonych zawodników pozostanie w skokach, jak Kubacki, Stoch oraz Żyła. Nie wykluczam pojawienia się indywidualnych decyzji, ale logiczne wydaje się, że do Pekinu zachowamy ten stan. Przez te dwa lata musimy podciągnąć grupę będącą za czołówką kadry. Dla mnie naturalnym liderem na następne lata jest Jakub Wolny, a są też niezwykle utalentowani Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Paweł Wąsek czy Tomasz Pilch.

Wyraźnego postępu tej zimy dokonała żeńska kadra narodowa, która zadebiutowała w zawodach drużynowych rangi Pucharu Świata. Życiowe wyniki pośród elity notowała Kinga Rajda, która w Oberstdorfie zajęła 6. miejsce. - Wybór Łukasza Kruczka na trenera skoczkiń był strzałem w "10". Ta grupa ruszyła z kopyta. Kamila Karpiel i Kinga Rajda mogą stanowić wartościową część drużyny mieszanej. Na igrzyskach możemy dysponować nieobliczalnym mikstem!

Polscy skoczkowie, po powrocie z Norwegii rządowym samolotem, przechodzą okres dwutygodniowej kwarantanny. Jak wygląda ich sytuacja? - Nie mam kontaktu ze skoczkami, ale mam z trenerami wszystkich kadr narodowych, którzy zarządzają poszczególnymi grupami. Wszyscy wrócili do domów, gdzie odbywają kwarantannę i realizują plan ćwiczeń przygotowany przez sztab. Okres posezonowy to luźniejszy trening i czas na pobyt z rodziną po obciążającej zimie. Odpoczynek, czasami wymuszony, może podziałać pozytywnie. Wszystkie kadry są w takim samym położeniu.

- Kilka dni przed przerwaniem sezonu podjęliśmy decyzję o wycofaniu naszej drużyny z tegorocznych mistrzostw świata w lotach narciarskich. Sytuacja była nieobliczalna, a zagrożenie zarażenia się koronawirusem naprawdę duże. Nie chodzi o samą skocznię w Planicy. Członkowie ekipy muszą podróżować, gdzieś muszą mieszkać i jeść. Spodziewaliśmy się odwołania tej imprezy, z powodu bliskości Włoch, natomiast czekaliśmy na oficjalną decyzję. Adam Małysz był gotowy na zakomunikowanie informacji o rezygnacji polskiego zespołu, w przypadku chęci rozegrania mistrzostw przez FIS - zdradza 65-letni działacz w rozmowie z Sebastianem Szczęsnym i Maciejem Kurzajewskim na instagramowym profilu TVP Sport.


Dominik Formela, źródło: sport.tvp.pl
oglądalność: (6577) komentarze: (45)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @anonim

  No i pomimo tego, że raz jest 5., raz 35. i tak zajmuje niezłe 11. miejsce w generalce. Nie ma takiej możliwości, żeby wyrzucać z kadr zawodników skaczących na poziomie TOP10-TOP15.

 • Oczy Aignera profesor
  @Morgensternowy_

  O Arthurze nie pomyślałem, ale on również byłby dobrym kandytatem na zastępcę Wojciecha "Siekiery" Topora.

 • Bernat__Sola profesor
  @anonim

  Tak, wiem, że Ty uważasz, że nawet Żyła nie zasługuje na miejsce.

 • Bernat__Sola profesor
  @Morgensternowy_

  Najlepszym z naszych na FC w Zakopanem był w pierwszym konkursie 13. Krzak, a w drugim faktycznie 23. Kupczak. A sezon dla juniorów i zaplecza może i był mizerny, ale i tak nieco lepszy niż 18/19.

 • Bernat__Sola profesor
  @butczan1

  Skupiłeś się na jednym zawodniku? To w takim razie Dolezala jako trenera dyskwalifikuje regres Wolnego. I nie rozumiem, czemu to, że Markeng byłby 4. Polakiem pokazuje stan zaplecza, skoro 4., 5. i 6. Polaka trenuje Dolezal, nie Maciusiak. A postęp jakiś tam jest, Zniszczoł i Murańka chociaż trochę punktów złapali.

 • Bernat__Sola profesor
  @Oczy Aignera

  I wtedy Janusze: "Ale jak to tak, ten kombinator z kombinezonami ma być trenerem Polaków?"

 • Bernat__Sola profesor
  @kibicsportu

  Hula może i już wiekowy, ale w tym sezonie przy liczbie startów tej samej, co Murańka, zdobył 31 punktów, a Klimek 8. Tak więc cóż, Stefek zasłużył na miejsce w kadrze, można by zrobić ośmioosobową szeroką kadrę A z Kubackim, Stochem, Żyłą, Wolnym, Kotem, Hulą, Zniszczołem i Murańką.

 • Morgensternowy_ weteran
  Teraz

  Może być jeden z najbardziej kluczowych momentów dot. naszej przyszłości w skokach. Tajner w swoim stylu zabija ultra-optymizmem, że aż coraz więcej ludzi zaczyna w niego wątpić. Ten sezon dla Polskich juniorów i w ogóle całego zaplecza kadry był bardzo mizerny.

  @Oczy Aignera
  Pomysł z Lieglem byłby dobrym pomysłem, tym bardziej z A.Pauli, który potrafi mówić po polsku ze względu na pochodzenie.
  Tajner raczej skorzysta z tanizny i nawet jeśliby Liegl z Paulim chcieliby pracować w PL, Tajner zabetonowałby Maciusiaka, Żidka i Topora.
  Ja bym usunął Topora z funkcji głównego trenera, gdyż kadra notuje katastrofalne wyniki i to jeszcze w FIS Cupie, gdzie powinniśmy notować spoko wyniki na easy. Zwłaszcza podczas Fis Cupu w Zakopanem, gdzie najlepszym z Naszych był...kombinator Norweski Szczepan Kupczak w drugiej Połowie 10 konkursu bodajże.
  Jeśli COVID 19 ustąpi, należy zakasać rękawy i ruszać do akcji odbudowa zaplecza kadry, inaczej będzie po nas.

 • Oczy Aignera profesor
  @Malopolska

  Bogdan Chruścicki: "Nie będę już tego komentował".
  Link: http://www.youtube.com/watch?v=tRc6yF_-0K4

 • cwikla14@gazeta.pl początkujący
  Szok

  Generalnie skoki w Polsce za 2-3 sezony będą na szarym końcu bo poprostu nie będzie miał kto skakać, ponieważ w PzN jest teoria będziesz osiągał wyniki damy Ci zarobić, a powinno być zainwestujemy w Ciebie żebyś osiągał sukcesy, prawda jest taka, iż każdy ma plany życiowe swoje rodziny które trzeba utrzymać a sponsorzy nie są zainteresowani zawodnikami którzy nie mają formy dlatego PzN powinien brać to na swoje barki ile to już zawodników utalentowanych ale bez perspektyw finansowych zakończyło kariery? Jak dla mnie p. Przez Tajner jest hamulcowym rozwoju i zaplecza przyszłości Polskich skoków, zatrudnił Adama Małysza żeby jakoś to szło aby schować swój brak myśli rozwoju narciarstwa Adam ma jakiś pomysł przede wszystkim rzetelnie patrzy na skoki ma doświadczenie ale umówmy się gówna z bata nie ukręci. Szczescie dla Polskich skoków ze przyszedł trener Horngacher on pociągnął to do przodu, ale zapomniano że Solidne i owocujące wartości tworzy się na solidnym fundamecie którym jest młodzież. Jak na moje nie można obiektywnie ocenić pracy Dolezala, ponieważ ten sezon jest przejściowy poniekąd na oparach pracy horngachera jedno jest pewne Polskie Narciarstwo potrzebuje odpowiednich kroków i acz ej podzielimy los Finów gdzie zdolni się zestarzeli nie mieli odpowiedniego planu na mlodziez bo każdy był wpatrzony w sukcesy Hautamekiego, Ahonena, Oliego, Happonena, i tym się zachlysneli, jeżeli dalej tak będzie my wpatrzeni w sukcesy Stocha i Kubackiego i my się zachłyśniemy. Potrzeba radykalnych kroków ale moim zdaniem popełnionych błędów w szkoleniu i podejściu do młodzieży nie da się naprawic w najlepszych 10 latach.

 • Malopolska weteran

  "...niezwykle utalentowani Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka..."
  Tak mi podniósł ciśnienie, że odpuszczę kolejną kawę i nawet nie będę tego komentował!!!

 • Paweł39 doświadczony

  Zniszczoł i Muranka to będa dalej wieczni młodzi zdolni az do 30 w ich oczach. A w ich wieku Małysz byl nazywany starym lisem skoczni z sukcesami i mnóstwem teofeów.Tajnerowi się poprzewracało nieźle. Jakby byli niezwykle utalentowani to w wieku 26 lat by wygrywali PŚ czy stawali na podium, albo solidnie punktowali i mieli by na swoim koncie sukcesy. A tak łata wiecznych juniorów od 10 lat przypięta i jadą na tym. Małysz w ich wieku, czy Skupień czy nawet Stoch byli poważnymi zawodnikami i nikt ich tak nie nazywał, zawodnikami ukształtowanymi i przede wszystkim dojrzałymi. Czy np Zniszczoł jest dojrzałym zawodnikiem mimo wieku? On dalej traktowany jest jak junior i sam sprawia wrażenie juniora. Już Zajc jest dojrzalszy..

 • Luk profesor
  @Raptor202

  Obstawiam, że Doleżal zarabia z trzy razy mniej niż Horngacher...

 • Nowyskoczek5 profesor

  Chciałbym już poznać kadry na następny sezon .

 • lopekerno początkujący
  n

  Dziad może i mówi dobrze ale ja mu nie ufam bo ponad polowa naszych zawodników sprawdza czy bula się trzyma i Dolezal nic z tym nie zrobił wolny dramat a reszta talencików pokazała wszytko na MŚJ widać jak ich bula przyciąga.

 • kuba923 doświadczony
  @Antoni

  Sara Tajner 13-latka to wielki potencjał, na mistrzostwach Polski wyprzedzała Pałaszową, Polanowską. Dajmy im też jeszcze trochę czasu, niektóre dziewczyny nawet 18-stki nie mają

 • butczan1 doświadczony
  @Oczy Aignera

  Jak najbardziej. Jak nie on to Widhoelzl abo inny młody Austriak.

  Oprócz Topora do wywalenia jest jeszcze Maciusiak. Pamiętajmy że Pilch w tym sezonie był w jego kadrze a większość sezonu spędził w PK nie w FIS CUP. Fakt, że nie był w stanie zobaczyć cały sezon w skokach Pilcha tego co zauwazyl w wideo dziad Szturc dyskwalifikuje już Maciusiaka jako trenera. W dodatku nikt z kadry B nie zrobił ostatnio u Maciusiaka znaczących postępów. Stan naszego zaplecza najlepiej obrazuje fakt że 19 letni Markeng startując w tym sezonie ledwie w 4 konkursach byłby w klasyfikacji PŚ 4 Polakiem.

 • Antoni bywalec

  W/g Tajnera mamy (potencjonalnych) nastepców 3 Muszkieterów (+30). Kazdy z tej trójki z chwila braku wyników (min. czeste lokaty w pierwszej 10-te) zakonczy kariere nawet w ciagu sezonu. A w przypadku kontuzji nawet natychmiast.
  Jezeli chodzi o kontuzje w ostatnich latych mozemy powiedziec, ze poza Wolnym i Karpiel mielismy wielkie szczescie.
  Mówi sie, ze kadra B i mlodziezówka oraz dziewczyny poza Rajda i Karpiel maja wielki potencjal. hahaha....
  Tylko tego potencjalu nie moga od lat pokazac, bo wiekszosc nie kwalifikuje w eliminacjach lub nie zdobywa punktów nawet w Pucharze Kontynentalnym.
  Sporadyczne sukcesy Rajdy nie moga zaslonic DNA zenskiej reprezentacji, który trudno tak nazwac skoro skoki w Polsce uprawia zaledwie kilka dziewczat.
  Malysz kiedys mówil o braku trenerów o czym milczy prezes. Co w tym zakresie zrobil PZN?

 • Raptor202 weteran

  "Nie mam zastrzeżeń do trenera Doležala i jego sztabu" - w wolnym tłumaczeniu "Nie mam zastrzeżeń do pensji, jaką pobiera trener Doležal i jego sztab".

 • Tomek88 profesor
  @kuba923

  No właśnie niestety też mi się tak wydaje.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).