Słoweńcy powrócili do treningu zespołowego

 • 2020-05-17 22:12

Restrykcje dotyczące uprawiania sportu zawodowego w Słowenii zostały złagodzone, co pozwoliło podopiecznym trenera Gorazda Bertoncelja na powrót do treningów grupowych. Skoczkowie pracują ciężko w trakcie okresu przygotowawczego, choć nie są pewni, kiedy odbędą się premierowe zawody sezonu letniego, które pozwolą na skonfrontowanie się z reprezentantami innych nacji.

Peter PrevcPeter Prevc
Jurij Tepes, Ziga Jelar, Anze Lanisek i Timi ZajcJurij Tepes, Ziga Jelar, Anze Lanisek i Timi Zajc

Ograniczenia związane z możliwością ćwiczeń w większych grupach zostały w Słowenii w ostatnim czasie w pewnym stopniu zniesione, co nie znaczy, iż zupełnie nie obowiązują. Należy do nich między innymi konieczność dezynfekcji sprzętu przed każdym ćwiczeniem. Nie przeszkodziło to w przeprowadzeniu zespołowego treningu niemal całej kadry A. Jedynym nieobecnym podczas pierwszych wspólnych sesji był Jernej Damjan, którego ze względu na kontuzję prawego ramienia minionej zimy nie oglądaliśmy na skoczniach. 36-latek aktualnie trenuje indywidualnie.

Zobacz także: Słoweńcy szykują się do powrotu na skocznię

Czy treningi Słoweńców w czasach pandemii różnią się znacząco od tych z niedawnej przeszłości? Domen Prevc przyznał, że pomimo wprowadzenia obostrzeń, kadrowicze muszą ciężko pracować, aby zbudować formę przed kolejnym sezonem. – Za każdym razem musimy dezynfekować sprzęt, na którym ćwiczymy. Staramy się zachowywać między sobą dystans. Pomimo dużych zmian, nie wychodziłem ze starej rutyny. Weekendy przeważnie spędzałem w górach. Miałem więcej czasu wolnego, ale trenowałem zgodnie z planem. Znalazłem również parę chwil na prace domowe. Powoli przyzwyczajamy się do nowej normalności – powiedział 20-latek. 

Podobnego zdania jest jego brat, Peter. – Przygotowujemy się do rywalizacji zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Musimy wziąć się w garść i pracować, nawet gdyby konkursy zostały przełożone lub odwołane. Mistrzostwa świata w lotach w Planicy nie odbyły się w marcowym terminie. Nie mogliśmy z tym walczyć, nie mieliśmy na to żadnego wpływu. Nie odczuwałem jednak żalu. Pomyślałem wówczas – czy lepiej byłoby wcześniej wrócić do domu czy zostać i być narażonym na zachorowanie? Musieliśmy potraktować pandemię na serio – stwierdził zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2015/16.

Zobacz także: Trener Słoweńców wierzy w odrodzenie Prevca. "Wrócił prawdziwy Peter"

Ostatnie miesiące aktywnie starał się spędzić także Timi Zajc. – Miło było poświęcić się czynnościom, na które dotychczas brakowało mi czasu, zarówno latem, jak i zimą. Sporo biegałem, chodziłem po górach. Podczas okresu przygotowawczego chciałbym się skupić na poprawie mocy na progu. Chcę też dokładnie przetestować sprzęt, aby od pierwszych do ostatnich zawodów sezonu zimowego korzystać z jednego wariantu. Nie mogę powtórzyć błędu z zeszłej zimy, gdy zbyt późno przekonałem się, że dobrałem nie do końca odpowiednie narty.

Do treningu z pełnym obciążeniem niedługo planuje powrócić Tilen Bartol, który w styczniu tego roku przeszedł zabieg artroskopii prawego kolana. – Moje kolano jest już niemal wyleczone. Wprawdzie niektóre ćwiczenia są nieco dostosowane pode mnie, lecz w najbliższych planach mam powrót na skocznię. Muszę się również przygotować mentalnie, ponieważ od dawna nie rywalizowałem. Na szczęście do inauguracji sezonu zostało jeszcze sporo czasu – skwitował drużynowy mistrz świata juniorów z 2017 roku.

Jak pierwsze wspólne treningi po kilkumiesięcznej przerwie ocenił trener kadry narodowej, Gorazd Bertoncelj? – W kwietniu moi podopieczni wykonywali ćwiczenia zgodnie z harmonogramem. Kładliśmy nacisk głównie na budowanie wytrzymałości siłowej. Dla zawodników to nie jest nowość, byli gotowi do nowego cyklu. Obecnie znajdujemy się w fazie, w której dominuje trening siły eksplozywne – poinformował 44-letni szkoleniowiec, dla którego będzie to trzeci sezon przygotowawczy w roli głównego trenera Słoweńców.


Piotr Bąk, źródło: sloski.si/siol.net/rtvslo.si
oglądalność: (1043) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Morgensternowy_ doświadczony

  Wydaje mi się, że najlepszymi nacjami w sezonie po pandemii mogą być Słoweńcy, Polacy i Austriacy. Niby to są przypuszczenia, ale warto dodać, że Polska, Słowenia i Austria najlepiej walczą z kryzysem, podobnie jak i te pozostałe wymienione przeze mnie. Norweski Związek cierpi, Fiński też, Japoński również. Norwedzy jednak najbardziej zostali zaatakowani przez kryzys w sporcie, a Norwegia jest mimo tego bogatszym krajem od PL, a tak ucierpiała w skokach.

  Jak widać problemem u NOR może być złe rozporządzenie pieniędzmi, stąd dostali po 4 literach od COVID-19. Mogą w najbliższym sezonie wpaść w dołek. Może nie tak jak Finlandia, ale może być trochu gorszy sezon w ich wykonaniu niż 2018/2019. Dziś znaczenie pieniądza w skokach narciarskich jest inna niż 50 lat temu. Na skoki idzie dużo pieniędzy, może ni tak jak w rajdy samochodowe lub F1, ale jednak, by posiadać ekwipunek skoczka zgodny z aktualnymi przepisami FIS, trzeba wydać 16 tyś. jak nie lepiej, do tego treningi, zgrupowania, dojazd, wyżywienie itd. A kombinezony też się zużywają, też trzeba kupować, i to drogie. Te 3 nacje mogą być w czołówce PN. Niemcy nie wiadomo, ale dołączyłbym ich do czwórki. Może poskładają drużynę na miarę podiumowiczów.

  Zatem jeśli Norwegia w skokach nadal będzie walczyć z kryzysem i to ciężko, odejdą w tył w ,,wyścigu zbrojeń", który trwa od długiego czasu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).