"Zrezygnujmy z telemarku" - rewolucyjny pomysł Alexandra Stoeckla

  • 2020-05-23 14:45

Efektowny wypad podczas lądowania na zeskoku zwany telemarkiem to jeden z symboli skoków narciarskich, technika lądowania którą zapoczątkował legendarny na poły prekursor skoków, Sondre Nordheim pochodzący z Morgedal w regione Telemark. "Czas telemarku się skończył" - uważa austriacki trener Norwegów Alexander Stoeckl, sugerując, że plaga kontuzji kolan, jaka dopadła skoczków narciarskich, ma ścisły związek właśnie z "wynalazkiem" Nordheima. Jak nie trudno się domyśleć dla konserwatywnych Norwegów słowa Stoeckla są jak szarganie największej świętości.

- Wszystkie działania podjęte w ostatnich latach  przez FIS mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa skoczków są bardzo ważne, ale niewystarczające - uważa Stoeckl w rozmowie z Vg.no - Myślę, że najwyższy czas podjąć dyskusję, czy dla bezpieczeństwa zawodników nie powinniśmy zaprzestać oceniania lądowania - dodaje, sugerując, że zmiany regulaminowe związane z lądowaniem można by wprowadzić po sezonie olimpijskim 2021/22. 

Austriacki szkoleniowiec przywołuje przykłady swoich podopiecznych, Thomasa Aasena Markenga i Andersa Fanemmela, których udziałem stała się wielomiesięczna przerwa wskutek doznanych urazów kolan. Nawiązuje też do skoczków i skoczkiń z innych federacji, którzy w ostatnim czasie doświadczyli podobnych problemów, Stephana Lehye, Austriaczki Jacqueline Seifriedsberger czy Węgierki Virag Voros.

- Uważam, że przynajmniej części tych kontuzji można by uniknąć za sprawą rezygnacji z telemarku. Dawniejszy sprzęt, buty ze starymi zapięciami,  dawał większe szanse na udane lądowanie z wypadem. Obecne buty i wiązania pomagają w uzyskaniu większej powierzchni nośnej, ale bezpieczniej jest teraz lądować na dwóch nogach. Takie lądowanie też może wyglądać ładnie, a to, co chcą oglądać dziś widzowie to przede wszystkim  spektakularne, dalekie loty - uważa Austriak

Stoeckl przyznał, że jest przygotowany na zmasowaną krytykę swojej propozycji. Norwegowie jako dumni wynalazcy skoków narciarskich przez całe dekady odnosili się bardzo niechętnie do zewnętrznych prób ingerencji w zasady ich dyscypliny. To właśnie oni byli oponentami wprowadzenia skoków do programu igrzysk olimpijskich, powołania mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, lotów na skoczniach mamucich, rozgrywania zawodów na igelicie czy wreszcie wprowadzenia stylu V. Pierwsze reakcje norweskich konserwatystów były łatwe do przewidzenia. Geir Steinar Loeng, który od blisko ćwierćwiecza pracuje jako sędzia FIS krytykuje pomysł Stoeckla. Twierdzi, że telemark jest niezwykle istotny dla estetyki skoków, a wśród działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej nie ma obecnie przekonania o konieczności rezygnacji z lądowania z wypadem.

Czytaj też: Ręce precz od naszej dyscypliny, czyli jak Norwegowie opóźniali rozwój skoków


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (27701) komentarze: (53)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Oczy Aignera profesor
    @Luk

    Nie. Ja chciałem w ten sposób nawiązać do wieku Kamila.

  • Brygadzista doświadczony
    @Wojciechowski

    Ale oceniaja jego styl, a skoki narciarskie to dyscyplina w ktorej styl ma ogromne znaczenie. Ze Stoecklem pewnie zgodziliby sie tylko Diether Thoma i Masahiko Harada ;)

  • Wojciechowski profesor
    @Brygadzista

    Różnica jest taka, że nie mierzy się długości trwania piruetu. ;)

  • Brygadzista doświadczony

    Chyba troche przesadzil. Ladowanie bez telemarku, to jakby w lyzwiarstwie figurowym móc pirueta konczyc na d.pie.

  • Luk profesor

    Rezygnacja z telemarku to zły pomysł - przynajmniej dla widza zasiadającego przed telewizorem.
    Lądowanie telemarkowe sprawia, że skok jest ładny i porządnie wykończony. Nie wyobrażam sobie "klapania" na dwie nogi w okolicach punktu K. Wyglądałoby to po prostu brzydko i przeciętnego widza pewnie by zniechęciło do oglądania skoków. Ciekawe też, czy przy takim lądowaniu bez telemarku skoczek też będzie rozkładał ręce na boki jak przy telemarku?

  • Luk profesor
    @Oczy Aignera

    "poniżający brak awansu do 30tki."

    Jeśli jest to odpowiedź na powyższe zdanie, to mam wrażenie, że @Uve Kolarz chodziło o brak awansu do drugich serii, a nie o wiek.

  • Luk profesor
    @Kapral Wiaderny

    "On nigdy daleko nie latał"

    No tutaj to dopiero dowaliłeś do pieca ;)

  • Adam90 profesor
    @Wojciechowski

    Z tym usunięciem trochę przesadziłem :)

  • Wojciechowski profesor
    @Adam90

    „Usunięcie telemarku to po części usunięcie sędziów”.
    Nie no, nie przesadzajmy. ;)
    Nawet przy rezygnacji z oceny telemarku sędziom pozostanie do oceny cała plejada oceny elementów: symetria w locie, pozycja ciała w locie, postawa przy podejściu do lądowania, odległość między nartami przy lądowaniu, równowaga przy lądowaniu i odjeździe, upadek, podpórka...

  • Cinu profesor

    Trzeba przede wszystkim zreformować zasady oceniania stylu bo to się teraz dzieje to jest granda

  • Adam90 profesor

    Usunięcie telemarku to po części usunięcie sędziów, styl juz nie będzie ważny.Jestem zdania zeby telemark pozostał. ,bo jednak bez tego będzie gorzej.

    Wątek jest też o Stochu. Co do Stocha ma na karku 33 lata. LAta oczywiście leca, ale chciałem przypomnieć, ze taki Kasai Noriaki wieku 40 lat potrafił wygrywać i być na podium. Stoch wiadomo ,ze wiecznie nie bedzie skakał. Ale nie przesadzajmy i ciągle nie doszukujmy się na jakim poziomie będzie skakał. Bo jeszcze nie raz nas moze zaskoczyć.
    A kończyć karierę na pewno jeszcze pociągnie do olimpiady.. A dalej juz nie będzie tak wesoło. I wtedy zaczniemy się martwić, bo skoków nie bedą pokazywac.

    I wtedy będa suche lata i kazdy będzie pisał, a ja wiedziałem ,ze tak będzie....

  • Oczy Aignera profesor
    @Kapral Wiaderny

    Jutro Kamil obchodzi 33. urodziny.

  • Kapral Wiaderny stały bywalec
    @ZXCVBNM_9999 To było dawno

    Teraz już widać gołym okiem, że jest mu coraz ciężej. Latka lecą, kości trzeszczą, ciągły spadek formy.
    Dwa lata i emerytura albo poniżający brak awansu do 30tki.
    Czasu nie oszukasz. Prognozuję miejsce w końcówce 10tki PŚ w 2021 roku

  • Kolos profesor
    @dervish

    Nie karanie (czyli w praktyce nie odejmowanie czy mniejsze odejmowanie pkt za styl) za skok ponad HS byłoby w istocie nagradzaniem.

    Skoki ponad HS skoczni są czymś zupełnie normalnym i nie jest winą FIS, że ktoś go przekroczył. Celowe obniżanie belki tak żeby nawet najlepsi nie mogli przekraczać HS to kuriozum, niestety coraz częściej się zdarzające...

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Usunięcie telemarku czyli w praktyce not za styl, byłoby takim swoistym bonusem dla skoków po za HS - jako skutek uboczny ale jednak.

  • Wojciechowski profesor
    @dervish

    Rozumiem, odnosze się tylko do słów @Kolos o bonusie za styl za skok poza HS.

  • dervish profesor

    Bo nie chodzi o to by premiować skoki poza HS tylko o to by nie karać skoczka za brak telemarku w sytuacji kiedy "z winy" sędziów wylądował poza HS.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Nie wiem, czy się do końca rozumiemy. FIS ma zasadniczo podejście, że jakiekolwiek skoki poza HS są „niepożądane”. Czasem przymykają trochę na to oko, ale tylko czasem. Zgodnie z tą logiką premiowanie za skoki, których „nie powinno być”, byłoby ze strony FIS dziwactwem.

  • Wojciechowski profesor
    @Pavel

    Przypuszczam, że takie „narady” polegały dotąd najczęściej na rzuceniu przez Hofera „OK?” do krótkofalówki, ale już sam taki obligatoryjny zapis regulaminowy daje do myślenia, że po prostu takie skoki są dla FIS czymś niepokojącym.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Czy ja wiem, Vikersund z rekordem świata też było obfite w dalekie loty. Teraz jury ma tak ustawione zawody, szczególnie ten w lotach, aby od początku skakano dosyć daleko i później schodzi się z belką, ot taki konkurs pod losowego widza oglądającego skoki z "doskoku" co by się nie zanudził na śmierć podczas lotu pierwszych 15 zawodników spadających na bulę. Taka walka o każdego kolejnego widza.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl