"Zrezygnujmy z telemarku" - rewolucyjny pomysł Alexandra Stoeckla

 • 2020-05-23 14:45

Efektowny wypad podczas lądowania na zeskoku zwany telemarkiem to jeden z symboli skoków narciarskich, technika lądowania którą zapoczątkował legendarny na poły prekursor skoków, Sondre Nordheim pochodzący z Morgedal w regione Telemark. "Czas telemarku się skończył" - uważa austriacki trener Norwegów Alexander Stoeckl, sugerując, że plaga kontuzji kolan, jaka dopadła skoczków narciarskich, ma ścisły związek właśnie z "wynalazkiem" Nordheima. Jak nie trudno się domyśleć dla konserwatywnych Norwegów słowa Stoeckla są jak szarganie największej świętości.

- Wszystkie działania podjęte w ostatnich latach  przez FIS mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa skoczków są bardzo ważne, ale niewystarczające - uważa Stoeckl w rozmowie z Vg.no - Myślę, że najwyższy czas podjąć dyskusję, czy dla bezpieczeństwa zawodników nie powinniśmy zaprzestać oceniania lądowania - dodaje, sugerując, że zmiany regulaminowe związane z lądowaniem można by wprowadzić po sezonie olimpijskim 2021/22. 

Austriacki szkoleniowiec przywołuje przykłady swoich podopiecznych, Thomasa Aasena Markenga i Andersa Fanemmela, których udziałem stała się wielomiesięczna przerwa wskutek doznanych urazów kolan. Nawiązuje też do skoczków i skoczkiń z innych federacji, którzy w ostatnim czasie doświadczyli podobnych problemów, Stephana Lehye, Austriaczki Jacqueline Seifriedsberger czy Węgierki Virag Voros.

- Uważam, że przynajmniej części tych kontuzji można by uniknąć za sprawą rezygnacji z telemarku. Dawniejszy sprzęt, buty ze starymi zapięciami,  dawał większe szanse na udane lądowanie z wypadem. Obecne buty i wiązania pomagają w uzyskaniu większej powierzchni nośnej, ale bezpieczniej jest teraz lądować na dwóch nogach. Takie lądowanie też może wyglądać ładnie, a to, co chcą oglądać dziś widzowie to przede wszystkim  spektakularne, dalekie loty - uważa Austriak

Stoeckl przyznał, że jest przygotowany na zmasowaną krytykę swojej propozycji. Norwegowie jako dumni wynalazcy skoków narciarskich przez całe dekady odnosili się bardzo niechętnie do zewnętrznych prób ingerencji w zasady ich dyscypliny. To właśnie oni byli oponentami wprowadzenia skoków do programu igrzysk olimpijskich, powołania mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, lotów na skoczniach mamucich, rozgrywania zawodów na igelicie czy wreszcie wprowadzenia stylu V. Pierwsze reakcje norweskich konserwatystów były łatwe do przewidzenia. Geir Steinar Loeng, który od blisko ćwierćwiecza pracuje jako sędzia FIS krytykuje pomysł Stoeckla. Twierdzi, że telemark jest niezwykle istotny dla estetyki skoków, a wśród działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej nie ma obecnie przekonania o konieczności rezygnacji z lądowania z wypadem.

Czytaj też: Ręce precz od naszej dyscypliny, czyli jak Norwegowie opóźniali rozwój skoków


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (16382) komentarze: (53)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @Luk

  Nie. Ja chciałem w ten sposób nawiązać do wieku Kamila.

 • Brygadzista doświadczony
  @Wojciechowski

  Ale oceniaja jego styl, a skoki narciarskie to dyscyplina w ktorej styl ma ogromne znaczenie. Ze Stoecklem pewnie zgodziliby sie tylko Diether Thoma i Masahiko Harada ;)

 • Wojciechowski profesor
  @Brygadzista

  Różnica jest taka, że nie mierzy się długości trwania piruetu. ;)

 • Brygadzista doświadczony

  Chyba troche przesadzil. Ladowanie bez telemarku, to jakby w lyzwiarstwie figurowym móc pirueta konczyc na d.pie.

 • Luk profesor

  Rezygnacja z telemarku to zły pomysł - przynajmniej dla widza zasiadającego przed telewizorem.
  Lądowanie telemarkowe sprawia, że skok jest ładny i porządnie wykończony. Nie wyobrażam sobie "klapania" na dwie nogi w okolicach punktu K. Wyglądałoby to po prostu brzydko i przeciętnego widza pewnie by zniechęciło do oglądania skoków. Ciekawe też, czy przy takim lądowaniu bez telemarku skoczek też będzie rozkładał ręce na boki jak przy telemarku?

 • Luk profesor
  @Oczy Aignera

  "poniżający brak awansu do 30tki."

  Jeśli jest to odpowiedź na powyższe zdanie, to mam wrażenie, że @Uve Kolarz chodziło o brak awansu do drugich serii, a nie o wiek.

 • Luk profesor
  @Uve Kolarz

  "On nigdy daleko nie latał"

  No tutaj to dopiero dowaliłeś do pieca ;)

 • Adam90 weteran
  @Wojciechowski

  Z tym usunięciem trochę przesadziłem :)

 • Wojciechowski profesor
  @Adam90

  „Usunięcie telemarku to po części usunięcie sędziów”.
  Nie no, nie przesadzajmy. ;)
  Nawet przy rezygnacji z oceny telemarku sędziom pozostanie do oceny cała plejada oceny elementów: symetria w locie, pozycja ciała w locie, postawa przy podejściu do lądowania, odległość między nartami przy lądowaniu, równowaga przy lądowaniu i odjeździe, upadek, podpórka...

 • Cinu weteran

  Trzeba przede wszystkim zreformować zasady oceniania stylu bo to się teraz dzieje to jest granda

 • Adam90 weteran

  Usunięcie telemarku to po części usunięcie sędziów, styl juz nie będzie ważny.Jestem zdania zeby telemark pozostał. ,bo jednak bez tego będzie gorzej.

  Wątek jest też o Stochu. Co do Stocha ma na karku 33 lata. LAta oczywiście leca, ale chciałem przypomnieć, ze taki Kasai Noriaki wieku 40 lat potrafił wygrywać i być na podium. Stoch wiadomo ,ze wiecznie nie bedzie skakał. Ale nie przesadzajmy i ciągle nie doszukujmy się na jakim poziomie będzie skakał. Bo jeszcze nie raz nas moze zaskoczyć.
  A kończyć karierę na pewno jeszcze pociągnie do olimpiady.. A dalej juz nie będzie tak wesoło. I wtedy zaczniemy się martwić, bo skoków nie bedą pokazywac.

  I wtedy będa suche lata i kazdy będzie pisał, a ja wiedziałem ,ze tak będzie....

 • Oczy Aignera profesor
  @Uve Kolarz

  Jutro Kamil obchodzi 33. urodziny.

 • Uve Kolarz początkujący
  @ZXCVBNM_9999 To było dawno

  Teraz już widać gołym okiem, że jest mu coraz ciężej. Latka lecą, kości trzeszczą, ciągły spadek formy.
  Dwa lata i emerytura albo poniżający brak awansu do 30tki.
  Czasu nie oszukasz. Prognozuję miejsce w końcówce 10tki PŚ w 2021 roku

 • Kolos profesor
  @dervish

  Nie karanie (czyli w praktyce nie odejmowanie czy mniejsze odejmowanie pkt za styl) za skok ponad HS byłoby w istocie nagradzaniem.

  Skoki ponad HS skoczni są czymś zupełnie normalnym i nie jest winą FIS, że ktoś go przekroczył. Celowe obniżanie belki tak żeby nawet najlepsi nie mogli przekraczać HS to kuriozum, niestety coraz częściej się zdarzające...

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Usunięcie telemarku czyli w praktyce not za styl, byłoby takim swoistym bonusem dla skoków po za HS - jako skutek uboczny ale jednak.

 • Wojciechowski profesor
  @dervish

  Rozumiem, odnosze się tylko do słów @Kolos o bonusie za styl za skok poza HS.

 • dervish profesor

  Bo nie chodzi o to by premiować skoki poza HS tylko o to by nie karać skoczka za brak telemarku w sytuacji kiedy "z winy" sędziów wylądował poza HS.

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Nie wiem, czy się do końca rozumiemy. FIS ma zasadniczo podejście, że jakiekolwiek skoki poza HS są „niepożądane”. Czasem przymykają trochę na to oko, ale tylko czasem. Zgodnie z tą logiką premiowanie za skoki, których „nie powinno być”, byłoby ze strony FIS dziwactwem.

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  Przypuszczam, że takie „narady” polegały dotąd najczęściej na rzuceniu przez Hofera „OK?” do krótkofalówki, ale już sam taki obligatoryjny zapis regulaminowy daje do myślenia, że po prostu takie skoki są dla FIS czymś niepokojącym.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Czy ja wiem, Vikersund z rekordem świata też było obfite w dalekie loty. Teraz jury ma tak ustawione zawody, szczególnie ten w lotach, aby od początku skakano dosyć daleko i później schodzi się z belką, ot taki konkurs pod losowego widza oglądającego skoki z "doskoku" co by się nie zanudził na śmierć podczas lotu pierwszych 15 zawodników spadających na bulę. Taka walka o każdego kolejnego widza.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).