Dwóch amerykańskich juniorów kończy przygodę ze skokami

 • 2020-06-18 12:20

Duet młodzieżowców z Ameryki Północnej nie stawi się na starcie sezonu 2020/21. Tej wiosny z dalszego uprawiania narciarstwa klasycznego zrezygnowali Canden Wilkinson oraz Greyson Scharffs. Obaj byli członkami kadry juniorów.

Canden Wilkinson na rozbrat z nartami skokowymi zdecydował się jeszcze w maju. Sportowiec urodzony w 2002 roku, który w przeszłości próbował też swoich sił w kombinacji norweskiej, nie zawojował świata narciarstwa klasycznego. Zawodnik wywodzący się z klubu ze Steamboat Springs w 2019 roku zajął jedno z ostatnich miejsc podczas rywalizacji indywidualnej o tytuł mistrza świata juniorów w skokach, a żadna z dwunastu prób wskoczenia do punktowanej "30" konkursów rangi FIS Cup nie zakończyła się powodzeniem.

17-latek w styczniu tego roku został przyjęty do West Point, a więc do amerykańskiej uczelni wojskowej, po czym zdecydował się zakończyć karierę skoczka. - Podjęcie tej decyzji było naprawdę trudne. Zawsze chciałem się tam dostać, ponieważ w przeszłości uczęszczali tam członkowie mojej rodziny - czytamy słowa Wilkinsona na usanordic.org.

Były skoczek pod koniec czerwca uda się do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w pierwszym szkoleniu. Całość potrwa sześć tygodni. W ramach zajęć jego, a także jego jednostkę, czeka przemarsz 20 mil. - Nie boję się, jestem ciekawy zmian względów skoków - dodaje Amerykanin. Docelowo Wilkinson zamierza zostać chirurgiem po szkole medycznej. 

Nieco lepiej od swojego rodaka rokował Greyson Scharffs, który w minionych latał prezentował się nie tylko w zmaganiach trzecioligowców, ale i zdobył doświadczenie w Pucharze Kontynentalnym. 18-latek ma na swoim koncie dwa występy na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym, w tym tegorocznych. Zawodnik z Park City w 2019 roku - w Lahti - zajął indywidualnie 42. miejsce, a minionej zimy w Oberwiesenthal otworzył szóstą dziesiątkę. W obu przypadkach konkursy drużynowe kończyły się dla jego zespołu już na półmetku.

Scharffs nigdy nie zdobył punktów uprawniających go do mierzenia się pośród światowej elity, a najlepszym wynikiem w cyklu FIS Cup było szóste miejsce wywalczone w marnie obsadzonym konkursie w domowym Park City, w grudniu 2018 roku.

- Z przykrością muszę poinformować, że moja kariera skoczka dobiegła końca. Z dużą ekscytacją, po wielu przemyśleniach, zdecydowałem się na kolejny krok w życiu i realizację następnego marzenia.Tej jesieni będę uczestniczyć w programie lotniczym stanu Utah - czytamy na Instagramie nastolatka.

Zobacz też: Amerykanie ogłosili podział kadr na sezon 2020/21


Dominik Formela, źródło: usanogrdic.org + instagram.com/greysonscharffs
oglądalność: (3642) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  @Adam90

  W słoweńskiej kadrze A jest jeszcze ktoś starszy - "Damjan Jernej".

 • Adam90 weteran

  Stoch - w ciągu 3 lat moze ogłosić koniec kariery, rocznik 1987
  Kubacki - za 5 lat no jest młodszy od Stocha,. rocznik 1990
  Żyła - nie wiem czy chce skakać do 40 ?
  Hula - Najstarszy w kadrze, w zasadzie podobna kariera jak u Mateii, bo ten
  prowadził po pierwszej serii, ale miał więcej sukcesów

  Mieliśmy Bieguna, Ziobro za wcześniej wygrali ,lepiej później wygrywać i czekać cierpliwie, ale różni są zawodnicy i charaktery.
  Oczywiście wolałbym młodych zdolnych, ale myslę, ze wiek nie jest problemem naszej kadry, bo jednak sukcesy naszych orłów przysłaniają problemy inne i tak było za Małysza. On wygrywał inni nie musieli

  Słowenia mimo zdolnych juniorów zaden z nich nie ma tyle osiągnieć co nasza najstarsza kadra :).
  Ale są lepszej sytuacji niż my. Ale jednak sukcesy mają mniejsze choć Prevc jest najstarszy chyba.

 • mokulowski@wp.pl bywalec
  @sheef

  Zapomniałeś dodać jeszcze Polaków... a w naszym kraju jest niesamowity dramat na zapleczu. Mało tego nie ma żadnego światełka w tunelu. Największy potencjał z naszych ma Tomek Pilch który już nie ma Red Bulla na kasku, a w październiku skończy 20 lat... i to jest najmłodszy zawodnik!!!! Bo reszta w ogóle nie rokuje!!! Bo tak jak powiedziałem już dużo wcześniej i teraz też to powiem. Mamy najstarszą ekipę z potęg i każdy o tym wie!!! Tak zawyżamy średnią wieku, że aż strach. Hula, Żyła i Stoch, to już mają 34-33 lata... Maciek Kot jest niewiele młodszy. Dawid Kubacki to samo. Niby Jakub Wolny ma 25 lat... do tego Olek Zniszczoł wraz z Murańką który są rok starsi... tylko problem polega na tym, że to pokolenie (rocznik 94) ma fatalne osiągnięcia niż np. Niemiec czy Austriak, a między rocznikami 95, a 99 jest luka, a od 2000 w górę jest jeszcze gorzej niż luka... dlatego jeszcze raz przepraszam Bartka Kłuska. Mógł spokojnie kontynuować karierę, a jest rówieśnikiem Krafta i Geigera - tylko, że jest z nich najstarszy. Datę urodzenia każdy zna.

 • Oczy Aignera profesor
  @Oreo

  Gdyby nie wsparcie ze strony Słoweńców, to byłoby jeszcze gorzej.

 • sheef profesor
  Skoczkowie, którzy zakończyli z wyczynem (aktualizacja)

  Lista skoczków, którzy postanowili ogłosić koniec ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2019/2020 (stan na 18 czerwca 2020 roku):

  1. Tomas Vancura (Czechy),
  2. Gabriel Karlen (Szwajcaria),
  3. Elias Tollinger (Austria),
  4. Thomas Hofer (Austria),
  5. Fredrik Bjerkeengen (Norwegia),
  6. Fabian Seidl (Niemcy),
  7. Nigel Lauchlan (Kanada),
  8. Anton Schluetter (Niemcy),
  9. Martti Nomme (Estonia),
  10. Julian Wackernell (Austria),
  11. Kenshiro Ito (Japonia),
  12.Julian Hahn (Niemcy),
  13. Luis Pojtinger (Niemcy),
  14. Maximilian Jaeger (Niemcy),
  15. Aeneas Frisch (Niemcy),
  16. Yanick Idesheim (Niemcy),
  17. Federico Cecon (Włochy),
  18. Canden Wilkinson (Stany Zjednoczone),
  19. Greyson Scharffs (Stany Zjednoczone).

  Jak dotąd na zakończenie przygody ze skokami zdecydowało się siedmiu Niemców, trzech Austriaków, dwóch Amerykanów, jeden Czech, jeden Szwajcar, jeden Japończyk, jeden Estończyk, jeden Norweg, jeden Włoch oraz jeden Kanadyjczyk.

 • alo profesor

  No sensacja to to nie jest. Gdy wchodziłem na tą informację myslalem że skończył karierę Decker Dean ale jednak nie on.

 • mokulowski@wp.pl bywalec

  W polskich skokach czeka to samo. Niestety...

 • Bajlando bywalec

  To niesamowita strata dla losów świata.

 • Kolos profesor

  A jeszcze w kadrach ogłoszonych 19 kwietnia obaj byli uwzględnieni..., rozumiem że Wilkinson uzależniał decyzję od przyjęcia (lub nie) do szkoły West Point, ale Scharffs to wyszedł na niepoważnego człowieka...

 • Oreo profesor

  szkoda, naprawdę kiepsko wygląda przyszłość amerykańskich skoków :(

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).