Wuerth o wyborze kombinacji norweskiej i przygotowaniach do nowego sezonu

 • 2020-06-19 10:05

Decyzja Svenji Wuerth o zmianie dyscypliny ze skoków narciarskich na kombinację norweską była jedną z najbardziej zaskakujących informacji ze świata kobiecych skoków w ostatnich miesiącach. Teraz 26-letnia reprezentantka Niemiec postanowiła szerzej opowiedzieć o przyczynach swojego wyboru.

Wuerth, która ma na swoim koncie 92 starty w indywidualnych konkursach Pucharu Świata w skokach, ogłosiła przejście do narciarskiego dwuboju tej wiosny, o czym informowaliśmy także na naszym portalu.

Zobacz też: Svenja Wuerth stawia na kombinację norweską

W rozmowie z cyklu „Tuesday Talk” na łamach serwisu fis-ski.com, Niemka przyznała, że w trakcie kariery skoczkini, podczas której borykała się z poważnymi kontuzjami (złamanie szóstego kręgu szyjnego w Czajkowskim w 2014 roku oraz zerwanie więzadła krzyżowego w lewym kolanie w Hinterzarten w 2017 roku), miała czas na przemyślenia dotyczące zmiany dyscypliny i równolegle obserwowała, jak rozwija się kombinacja norweska kobiet.

– Kiedy miałam 7 lat, zaczęłam przygodę ze sportami zimowymi od kombinacji norweskiej. Jednak wówczas musiałam dość wcześnie wybrać między skokami a biegami narciarskimi.
W tamtych czasach nie było żadnych zawodów w kombinacji norweskiej wśród kobiet. Dlatego zdecydowałam się na skoki. Mam obecnie 26 lat, a zmagania kobiet w kombinacji istnieją i wciąż robimy znaczne postępy. Jestem bardzo ciekawa i lubię wyzwania, dlatego widzę w tym dużą szansę dla siebie – uzasadnia Wuerth.

Złota medalistka mistrzostw świata w Lahti w konkursie drużyn mieszanych startowała już w lutym tego roku w zawodach Pucharu Kontynentalnego dwuboistek. W austriackim Eisenerz Wuerth prowadziła po serii skoków, ale nie ukończyła biegu na dystansie 5 kilometrów, w wyniku czego nie została sklasyfikowana. Jak sama mówi, ten start był dla niej eksperymentem przeprowadzonym bez większego przygotowania, poza występami w Pucharze Świata w skokach.

Miejsca S. Wuerth w klasyfikacji generalnej PŚ kobiet w skokach
Rezultat Sezon
10. miejsce 2016/17
15. miejsce 2011/12
24. miejsce 2017/18 i 2019/20
32. miejsce 2012/13
33. miejsce 2015/16
34. miejsce 2018/19
35. miejsce 2014/15
44. miejsce 2013/14

Przygotowania członkini klubu z Baiersbronn do startów w kombinacji norweskiej w nowym sezonie będą jednak zupełnie inne od tych, z którymi miała do czynienia przy okazji rywalizacji skoczkiń. – Moje plany treningowe wyglądają teraz całkowicie inaczej. Są bardziej kompletne i zawierają elementy, które są dla mnie czymś zupełnie nowym. W dodatku mam nowych trenerów. Na początku była to spora zmiana, ale powoli się do tego przyzwyczajam. Miło jest także z mentalnego punktu widzenia odejść od systemu z ubiegłych lat i spróbować czegoś nowego. Najważniejsze jest to, że naprawdę dobrze się bawię! – tłumaczy Wuerth.

26-letnia zawodniczka zaznacza również, że w tej chwili trudno dokładnie powiedzieć, jakie cele wyznaczy sobie przed pierwszym sezonem występów w kombinacji norweskiej: - Mam przed sobą wiele drobnych celów na drodze do startu sezonu. Wciąż muszę obserwować jak będzie przebiegał rozwój i gdzie ostatecznie wyląduję. Z pewnością z tyłu głowy mam mistrzostwa świata, które mamy u nas, w Oberstdorfie. Niemniej jednak, zanim tam dotrzemy, czeka mnie wiele pracy – podkreśla.


Wojciech Skucha, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (1076) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ms_ bywalec
  @Oczy Aignera

  Kiedyś napisałem o takich zawodnikach artykuł na skipolu. Jest ich całkiem sporo. Ben Loomis, Matti Herola, Jason Myslicki, Aliaksei Murawitski przy czym on później wrócił do skoków, a początkowo uprawiał i skoki i kombinacje, po czym wybrał kombinację, trochę naciągany przykład Mario Stecher, ale w sumie też prawdziwy bo debiut w pś zaliczył właśnie w skokach, dopiero później postawił na kombinację, Espen Enger Halvorsen, Je-Un-Park, Mustafa Oztaysonar, tu przypadek podobny do Murawitskiego. Także takich zawodników aż tak mało jednak nie ma.

 • Oczy Aignera profesor
  Rzadko spotykany ruch

  Niewielu zawodników zamienia skoki na kombinację norweską. Na myśl przychodzą tylko Tomasz Pochwała, Svenja Wuerth i Tara Geraghty-Moats.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).