Jurij Tepes zakończył karierę

 • 2020-06-23 12:55

Jeden z najlepszych słoweńskich lotników minionych lat, Jurij Tepes ogłosił zakończenie sportowej kariery. 31-latek swoje największe sukcesy święcił na skoczniach mamucich, nie kryjąc, że te obiekty zawsze najbardziej mu się podobały.

- Wszyscy spodziewaliście się tej informacji. Jeszcze przed początkiem zimy zapowiadałem, że nadchodzący sezon najprawdopodobniej będzie moim ostatnim. Miniony sezon zakończył się przedwcześnie. Chciałem pożegnać się w Planicy. Wiemy jednak, co się stało w marcu. Teraz mogę jednak ogłosić, iż postanowiłem zakończyć sportową karierę - ogłosił Jurij Tepes, który jednak nie rozstaje się ze sportem. Teraz będzie wspierał trenera Stane Baloha w pracy nad młodymi zawodnikami w Kranju.

Jurij Tepes zadebiutował w zawodach Pucharu Świata 1 stycznia 2006 roku, zajmując 35. miejsce w Garmisch-Partenkirchen. Na pierwsze pucharowe podia musiał czekać do sezonu 2012/2013. Wtedy to zajął trzecią lokatę w Harrachovie oraz zwyciężył w Planicy.

Łącznie Słoweniec odniósł dwie pucharowe wygrane, obie w Planicy. Zdecydowanie najgłośniej było o jego triumfie z 22 marca 2015 roku. Zwycięstwo Tepesa na Letalnicy pozbawiło bowiem Petera Prevca Kryształowej Kuli na rzecz Niemca Severina Freunda.

W swojej karierze Jurij Tepes siedem razy stał na podium zawodów Pucharu Świata. Aż sześć z tych przypadków miało miejsce na skoczniach mamucich. Po raz ostatni Słoweniec znalazł się w czołowej trójce 5 lutego 2017 roku w Oberstdorfie, kiedy to sklasyfikowany został na trzeciej pozycji.

Były już reprezentant Słowenii ma także w swoim dorobku drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2012 oraz trzecią lokatę w PŚ w lotach narciarskich za sezon 2014/2015. W Pucharze Świata najwyżej zajął 13. pozycję w sezonach 2012/2013 oraz 2014/2015.

W ostatnich latach Tepes zasłynął przede wszystkim z występu na skoczni w Szczuczyńsku. 11 lipca 2018 roku Słoweniec nie ustał próby na 154 metr, oddając tym samym najdłuższy nieustany skok na igelicie w historii.

W minionym sezonie Jurij Tepes wystąpił w czterech konkursach Pucharu Świata. Najlepiej zaprezentował się na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf, na której zajął 20. oraz 21. lokatę.


Adam Bucholz, źródło: Siol.net
oglądalność: (10052) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • W Punkt doświadczony
  Tepes Syn

  Jeśli chciał, żeby go kojarzono z sukcesami to, moim zdaniem, zakończył karierę 4 lata za późno. Powinien to zrobić na drugi dzień po tym, jak ogłoszono, ze tatuś przestanie być puszczalskim.
  proszę zwrócić uwagę:
  1. punkty pucharowe do końca sezonu 2015/16: 2146 pkt., 6 podiów (2-1-3)
  2. sezon przechodni 2016/17: 326 pkt, 1 podium (3m.)
  3. punkty od początku sezonu 2017/18: 53 punkty
  A Tepes jeszcze często śmiał wymachiwać rekami po tych swoich skokach, kiedy ojciec nie puszczał go w idealnych warunkach.
  Drogi Jure! nawet Twój tatuś nie był tak mocny, żeby Cię za każdym razem puszczać przy 1m/s pod wiatr. na belce nie mozna siedzieć jak długo się chce. Dlatego kilka razy musiałeś skoczyć w warunkach, w których inni skakali przez prawie całą karierę. Albo inaczej. Po odejściu tatusia przekonałeś się w jakich warunkach skaczą inni.
  Tylko żeby az cztery lata stracić na zrozumienie podstawowej rzeczy, że w obiektywnych warunkach nie ma się szans na nawiązanie walki nawet ze sredniakami? Bójcie się Boga.

 • sheef weteran
  Jurij na emeryturze

  Na emeryturę odszedł kolejny przyzwoity (aczkolwiek bez powalających osiągnięć) zawodnik, któremu w jakiś sposób udało się zaznaczyć swoją obecność na światowych skoczniach. Jego największą sportową cechą było to, że dobrze radził sobie na skoczniach mamucich oraz to, że miał widowiskowy styl latania. Mam nadzieję, że zobaczymy go jeszcze w jakimś pożegnalnym skoku może podczas MŚwL w Planicy. Żegnaj Jurij - powodzenia w życiu pozasportowym.

 • SchwarzerAdler weteran

  Powodzenia Jurij, zawsze lubiłem, jego kozacki styl skakania !
  Młody jest i jeszcze o nim przy okazji sportu pewnie usłyszymy. Pewnie trenowaniem się zajmie z czasem.

 • Oczy Aignera profesor
  @Wojciechowski

  W tamtym sezonie duży wpływ na "generalkę" miała dyskwalifikacja Severina Freunda po 1. serii konkursu w Titisee-Neustadt. Niemiec wówczas prowadził. Przyczyną jego wykluczenia były zbyt długie narty.

 • Kocurello2 doświadczony

  Niemiecki bohater narodowy zakończył karierę!!!

 • Wojciechowski profesor
  @INOFUN99

  Nie no, wiadomo, że to jest w zasadzie przenośnia i po prostu tak się akurat spektakularnie ułożyło w ostatnim konkursie. Patrząc czysto matematycznie, to równie dobrze Prevcovi zabrał kulę taki Koudelka w Lillehammer czy inny Fannemel w Lahti. W końcu punkty z każdego z 31 konkursów ważyły tyle samo. ;)

 • dervish profesor

  Widze oburzenie odnośnie określenia przeciętny skoczek. No to jaki był ten Tepes, wybitny?
  Przeciętny czyli jeden z wielu, oprócz wspomnianego incydentu z KK nie pozostawił po sobie niczego wartego zapamiętania. Takich skoczków jak Tepes było w historii skoków kilkudziesięciu, nawet powyżej setki może i dwóch setek.
  Nie był słabiakiem bo tak nie można nazwać skoczka który przez większość swojej kariery miał papiery na punktowanie w PŚ ale warto zauważyć, że przeważnie były to miejsca w dolnej polówce top 30. Nie był więc ani Wielkim Mistrzem ani skoczkiem wybitnym. Nawet na tzw. drugą linię się nie załapał czyli do grupy takich skoczków z top 10 potrafiących sprawić niespodziankę ale nigdy nie zaliczanych do grona faworytów. Zaraz usłyszę protesty no to niech wam będzie.. być może podczas konkursów lotów mógł być zaliczony do wspomnianej drugiej linii ale jeden brązowy medal w PŚL i dwa zwycięstwa konkursowe i tak nie powalają.

  Podtrzymuję - w mojej ocenie Tepes był skoczkiem przeciętnym. Nie jest to określenie pejoratywne ani wyraz mojej niechęci tylko stwierdzenie faktów.

  P.S.
  Żeby nie było nieporozumień. To, że Tepes przyczynił się do tego, że Prevc stracił KK to żadna ujma dla Jurija wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że wmieszał się w rywalizację miedzy Freundem a Prevcem i ostatecznie wystąpił w roli kropli przechylającej szalę - przeszedł do historii skoków i jego imię będzie zapamiętane i wspominane. Gdyby nie to, gdyby się wówczas podłożył to nie byłoby czego wspominać.

 • INOFUN99 profesor

  Nie lubię stwierdzenia, że Jurij zabrał Peterowi kulę. Prawda jest taka, iż każdy skoczek pracuje na swój dorobek, a skoro jest w dyspozycji, uprawniającej go do wygrania, tak jak Tepes w Planicy w 2015 roku to wygrywa. Kolejną prawdą jest fakt, że Peter mógł zrobić więcej, być bardziej stabilniejszy, przykładowo mógł skoczyć znacznie lepiej w II serii II konkursu w Vikersund.

 • Hammerite stały bywalec

  Tepes przeciętnym skoczkiem? To jest więcej niż absurdalne!!

  Wygrywał konkursy PŚ, wyrównał - wydawałoby się - nieprawdopodobny rekord Ahonena w Willingen i był znakomitym lotnikiem, chociaż przedniowiatrowcem.

  Patrząc na całokształt, to był co najmniej dobry skoczek, który miał jeszcze większy potencjał, ale go niestety w pełni nie wykorzystał.

 • Morgensternowy_ doświadczony

  Wiedziałem od jakiegoś czasu, że będzie prędzej czy później kończył karierę. Został pokonany przede wszystkim przez PESEL, a teraz Gorazd Bertoncelj stawia raczej na młodych niż na starą gwardię.

  Mogłoby być choć pożegnanie na MŚwl w Planicy tak jak Robert Kranjec tamże w 2019 roku, ale przez pandemię zostały pokrzyżowane plany. Szkoda, bo pamiętam go głównie z niezwykłej umiejętności latania na skoczniach do lotów narciarskich. Pamiętam, kiedy zwinął kulę swojemu koledze na rzecz Freunda. Bolało Petera to wtedy. Wówczas sypano ,,20" jak dzieciom cukierki.

  Tak jak @Agent99 napisał, że był skoczkiem z niewykorzystanym potencjałem jak Żyła. I tak w sumie było, bo mógł osiągnąć więcej, zresztą jak każdy inny skoczek.

  Ja jestem ciekaw losów Jerneja Damjana. Ma już 37 lat i nadal skacze, ale nie wiem, czy nadal będzie solidnie punktował jak kiedyś. Wiek też w pewnym stopniu robi swoje i raczej mało prawdopodobne, by skakał tak jak parę lat temu.

 • Raptor202 weteran

  Karierę kończy kolejny zawodnik, który uzyskał kiedyś 5x20 za swój skok. Teraz z tego elitarnego grona został tylko Prevc, ale może w przyszłości Kraft lub Geiger również otrzymają notę marzeń.

 • Kolos profesor
  @dervish

  Przeciętnym bym Tepesa nie nazwał - jednak dwa razy wygrywał konkursy PŚ, bynajmniej nie przypadkiem i kilka razy stawał na podium konkursów PŚ. Jakiejś wielkiej kariery nie zrobił, miał za dużą konkurencję w kadrze i nie grzeszył też stabilnością formy nigdy.

 • dervish profesor

  Przeszedł do historii jako ten który w ostatnim skoku w sezonie sprawił, że Kryształowa Kula powędrowała z rąk rodaka Petera Prevca do Niemca Severina Freunda. I to było jedyne wydarzenie z jego kariery które jest warte zapamiętania i będzie pamiętane.

  Skoczkiem był przeciętnym, takich jakich są dziesiątki.
  Niczym specjalnym się nie wyróżniał i niczego wiekopomnego indywidualnie nie osiągnął. Najwiekszy sukces to 3 miejsce w generalce PŚ w lotach w sezonie 2014/15. Poza tym żadnego miejsca na podium w seniorskich imprezach mistrzowskich z Turniejem 4 Skoczni włącznie.
  Był niezłym lotnikiem. Jedyne 2 zwycięstwa w konkursach PŚ odniósł właśnie w konkursach lotów w Planicy.

  Największa liczba zdobytych punktów PŚ w sezonie 2012/13 - 571.
  Najwyższe miejsce w generalce PŚ - 13 (dwukrotnie w sezonach 2012/13 i 2014/15)

 • Joannna stały bywalec
  @Oczy Aignera

  Jak powiedział w wywiadzie, zrezygnował z tego pomysłu, będzie asystentem trenera kadry młodzieżowej kobiet. Co ciekawe, będzie szkolił młodą Nikę Prevc :)

 • Oczy Aignera profesor
  Dalsze plany

  Jestem ciekaw, czy Jurij chce zostać profesjonalnym kierowcą wyścigowym. Widać, że motoryzacja to jego pasja.

 • janbombek doświadczony

  Z pewnością jeden z najbardziej brawurowo skaczących, stąd liczne upadki.

 • Gerwazy doświadczony

  Oprócz niżej wspominanych kwestii ja go także zapamiętam z kamery na kasku na skoczniach mamucich :)

 • Kolos profesor

  W sumie Jurij Tepes zasłużył na uroczyste pożegnanie z pożegnalnym skokiem w Planicy w grudniu. Mam nadzieję, że Słoweńska federacja mu to zorganizuje.

 • sheef weteran
  Skoczkowie, którzy zakończyli przygodę ze skokami (aktualizacja)

  Lista skoczków, którzy postanowili ogłosić koniec ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2019/2020 (stan na 23 czerwca 2020 roku):

  1. Tomas Vancura (Czechy),
  2. Gabriel Karlen (Szwajcaria),
  3. Elias Tollinger (Austria),
  4. Thomas Hofer (Austria),
  5. Fredrik Bjerkeengen (Norwegia),
  6. Fabian Seidl (Niemcy),
  7. Nigel Lauchlan (Kanada),
  8. Anton Schluetter (Niemcy),
  9. Martti Nomme (Estonia),
  10. Julian Wackernell (Austria),
  11. Kenshiro Ito (Japonia),
  12.Julian Hahn (Niemcy),
  13. Luis Pojtinger (Niemcy),
  14. Maximilian Jaeger (Niemcy),
  15. Aeneas Frisch (Niemcy),
  16. Yanick Idesheim (Niemcy),
  17. Federico Cecon (Włochy),
  18. Canden Wilkinson (Stany Zjednoczone),
  19. Greyson Scharffs (Stany Zjednoczone),
  20. Jurij Tepes (Słowenia).

  Jak dotąd na zakończenie przygody ze skokami zdecydowało się siedmiu Niemców, trzech Austriaków, dwóch Amerykanów, jeden Czech, jeden Szwajcar, jeden Słoweniec, jeden Japończyk, jeden Estończyk, jeden Norweg, jeden Włoch oraz jeden Kanadyjczyk.

 • Lans weteran
  -

  W 2015 roku się na coś przydał, więc w sumie można go pozytywnie zapamiętać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl