Polska firma ma zaprojektować największą skocznię świata

 • 2020-07-22 12:32

Polska firma Archigeum z Zielonki pod Bydgoszczą zaprojektuje nową skocznię do lotów narciarskich w Harrachovie, która swoimi rozmiarami ma przebić Letalnicę i Vikersundbakken. Umowa między Krajem Libereckim a podbydgoską pracownią została podpisana przed kilkoma dniami. Oprócz projektu modernizacji skoczni mamuciej i dużej polscy architekci mają też pochylić się nad zapleczem dla mniejszych skoczni oraz trasami biegowymi.

- Nasza pracownia wygrała konkurs na przeprojektowanie kompleksu w czeskim Harrachovie - mówi Przemysław Gawęda, architekt z pracowni Archigeum w rozmowie z Gazetą Pomorską. - Czesi od wielu lat podejmują starania, aby cały obiekt wraz z legendarną skocznią mamucią odbudować i przywrócić mu zasłużone miejsce wśród zimowych sportowych aren świata. W planach jest, aby skocznia mamucia stała się największą na świecie o rozmiarze HS 250.

- Pochodzimy z Bydgoszczy, ale nasza przygoda projektowa ze skoczniami trwa już od jakiegoś czasu. Uczestniczymy i gościmy w komisjach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS w Szwajcarii - tłumaczy Gawęda, którego firma jest odpowiedzialna również za przebudową kompleksu Średniej Krokwi. Swego czasu wysunęła też głośny pomysł zadaszenia rozbiegu Wielkiej Krokwi.

Przypomnijmy, że skocznia mamucia w Harrachovie jest nieczynna od 2014 roku. Ostatnią imprezą, którą gościła, były rozegrane w niepełnym wymiarze mistrzostwa świata w lotach.


Adrian Dworakowski, źródło: Gazeta Pomorska
oglądalność: (14635) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lestek profesor
  @Jakby

  Prawie poprawna. Nie zaczyna się zdania od "mi", lecz od "mnie".

 • Jakby bywalec
  @Adam90

  A to jest poprawna forma twojego tekstu: "Mi się wydaje, że trochę przesadzacie. Usprawiedliwienie mam takie, że nie zdążyłem zauważyć błędu, co nie zmienia faktu, iż powinienem zauważyć i poprawić. Ale nie zdążyłem". Znajdź różnice.

 • Adam90 weteran
  @Jakby

  Mi się wydaje ,ze trochę przesadzacie.Usprawiedliwienie mam takie, ze nie zdążyłem zauważyć błędu co nie zmienia faktu ,ze powinienem zauważyć i poprawić. Ale nie zdążyłem.

 • Janeman profesor
  @Janeman

  Inną sprawą jest sens takiego przedsięwzięcia, zarówno finansowy jak i sportowy. Bardziej widział bym Czertak HS225 pozwalajacy dolecieć do ok 230m, ale za to porządnie obudowany osłonami przeciwwietrznymi, aby dało się tam rywalizować. Aby uzyskać takie parametry wystarczyło by skrócić i podnieść próg (dało by to ok5-10 m) i dostosować kont spadu zeskoku do obecnych standardów (to znowu 5-10m). Wtedy nadal bez większych problemów mogła by istnieć obok skocznia duża, bo przy przy znacznym powiększeniu "mamuta" należało by ją zbudować zupełnie od nowa.

 • Janeman profesor

  W pierwszym momencie brzmi to jak żart Primaaprilisowy.
  Ale z drugiej strony od pewnego czasu Czesi miotają się w sprawie Czertaka i co na zmianę wypuszczają pesymistyczne lub dające nadzieję na remont kompleksu informacje i ten przetarg się w to wpisuje. Tylko nawet od zrobienia projektu, do którego też jeszcze jest daleko, do budowy skoczni droga jest bardzo daleka.
  A co do samych planów budowy skoczni HS250, to przecież nie pierwszy raz gdy przed przebudową "mamuta" na początku podaje się zawyżone parametry aby podkręcić atmosferę (właściwie to już taka nowa świecka tradycja -Planica,Oberstdorf).
  Odjazd największych skoczni znajduje się na pagórku mniej więcej na wysokości progów mniejszych skoczni, więc "jest gdzie kopać" a i sama wieża jest na obecne standardy "za wysoka" (przecież pozwalała na rozpędzanie się do pona 110km/h ).
  Jeśli chodzi o przepisy, to obecne obowiązują chyba od 10 lat i już przy budowie Vikersundbakken mówiono, że za kilka lat limit wysokości zeskoku może zostać podniesiony, więc do czasu zrealizowania projektu mogą się zmienić (wystarczy podnieść limit z 135m do 138m i skocznie już "urosną" o około 10 m).

 • W Punkt doświadczony

  A będzie miał kto za ten projekt zapłacić?

 • Oczy Aignera profesor
  @dawid19

  Hektor Kapustik jest niczym motyl. Nazwisko tego utalentowanego Słowaka jest bardzo podobne do nazwy gatunku bielinka kapustnika.

 • Oczy Aignera profesor
  Opóźniony artykuł

  Ten artykuł pojawił się o 16 tygodni za późno.

 • janbombek bywalec

  Czy to prawda, że w Czechach jest dziś prima aprilis.

 • Kolos profesor

  Najważniejsze pytanie: czy w ogóle jest tam, w Harrachovie miejsce na tak wielką skocznię?

 • Jakby bywalec
  @Adam90

  Wiesz, że polska firma pisze się małą literą, bo to forma przymiotnikowa? Kolosa jeszcze rozumiem, on jest niereformowalny, ale ty też analfabetyzm będziesz tu szerzyć?

 • komentator_sportowy bywalec
  @Gerwazy

  Przecież tam wystarczy dobrze osłonić skocznię, skoro siatki przeciwwiatrowe nie pomagają to może zróbmy coś bardziej innowacyjnego? Kiedyś były stelaże przeciwwiatrowe

 • dawid19 bywalec

  Projekt abstrakcja.Czesi to się niech najpierw zajmą wyszkoleniem pożądnych juniorów bo ci którzy skakali na MŚJ się skompromitowali a juniorzy z roczników 2007 i 2008 przegrywają ze Słowakiem na każdych zawodach.

  Życze im powodzenia ale raczej nie zbudują takiej skoczni w następne 5-10 lat.

 • Kolos profesor
  @Morgensternowy_

  Wiesz, ja bym nawet rozważania nad kosztami samego projektu pominął. Owszem to sporo ale nie aż tyle. Dziwi mnie tylko aż taki ew. rozmach u Czechów. Sama reanimacja obiektów to jedno, a planować od razu HS-250 m?

  Inna sprawa, że jak już robić to na pożądnie, a czy z a projektują skocznię HS-210, HS-230 czy HS-250 to koszty budowy wiele się nie zmienią.

  Pytanie na ile to poważna sprawa, a jeśli nawet to na ile Czechom wystarczy zapału... samo projektowanie to spory szmat czasu, a do realnej budowy tym więcej.

 • Kolos profesor
  @alo

  Podobno Letalnica jest tak zrobiona, że łatwo ją w razie czego powiększyć do tych 260, 270 m. A obecnie nie jest tak wielka tylko dlatego, że przepisy FIS-u nie pozwalają na więcej.

 • Kolos profesor
  @Jellycrusher

  To wszystko prawda, zawsze można zrobić projekt i schować do szuflady na 20 lat... Będzie już przynajmniej gotowiec, który zawsze można będzie wykorzystać, tylko co najwyżej z kosmetycznymi poprawkami....

  Oczywiście zawsze można organizować zawody po za FIS-em. I w sumie się dziwię, że takich nie robią. Z drugiej strony FIS zawsze może storpedować takie pomysły, groźbą dyskwalifikacji dla uczestników takich zawodów, i kto wtedy się odważy wziąść udział w czymś takim?

 • Adam90 weteran

  Dla mnie najważniejsze, ze Polska firma wygrała przetarg i teraz będą pomagać Czechom w budowaniu skoczni, ale czy Czesi dadzą radę.. Szkoda, ze oni skoczków nie zachęcają do skakania.

 • alo profesor

  W Planicy też były plotki przed 2015 rokiem że co to nie będą za loty nawet do 260,270 metrów. Szansa na powodzenie się tego projektu wynosi 0,01%. Przepisy i względy bezpieczeństwa mówią same za siebie. W dodatku to są zbyt duże koszty,a z Czechami to lepiej nic nie ustalać. Oni są jak u nas opozycja,dziś mówią to,jutro tamto. Do dziś nie odbyły się zawody ani LGP ani PŚ w Libercu,chyba z 4 razy odwoływano już. Nie mówiąc o Hareachovie. Tam to zwykła modernizacja nie dojdzie do skutku a co dopiero przebudowa mamuta aż na HS-250. Oczywiście w skrycie marzę o takim cudzie ale trzeba patrzeć realnie na to.

 • Gerwazy doświadczony

  Też pomyślałem czy dziś nie jest 1.04

  Wybudują i pewnie zawody będą torpedowane przez wiatr, niestety na Certak'u to była normalność.

  Mimo wszystko życzę powodzenia :)

  ps. jakie mogą być najbardziej optymistyczne terminy zrealizowania tego projektu?

 • Barteu25 bywalec

  Trzymam kciuki żeby im się udało, ale na tego mamuta pewnie trochę poczekamy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).