Bogataj znów na skoczni, Rogelj zakończy karierę po Pekinie

 • 2020-07-24 09:42

Siedem miesięcy trwał rozbrat Ursy Bogataj ze skocznią. Słowenka 23 lipca wznowiła treningi po poważnej kontuzji kolana. 25-latce podczas zajęć w Planicy towarzyszyły koleżanki z kadry liczącej na owocny w sukcesy sezon 2020/21.Ważną decyzję dotyczącą swoich sportowych losów podjęła z kolei Spela Rogelj.

Ursa BogatajUrsa Bogataj

Bogataj po raz ostatni pokazała się na arenie międzynarodowej na początku grudnia 2019 roku, kiedy mierzyła się w Pucharze Świata w Klingenthal. Niewiele później podczas treningu w ojczyźnie doznała zerwania przedniego więzadła krzyżowego w kolanie, w którym uszkodziła też łąkotkę. Po operacji zawodniczka rozpoczęła kilkumiesięczny proces rehabilitacji. Teraz, na trzy tygodnie przed inauguracją Letniego Grand Prix kobiet 2020, po raz pierwszy w tym roku zasiadła na belce startowej, co miało miejsce na średnim obiekcie w Planicy.

Minionej zimy, pod nieobecność Bogataj, o sile zespołu stanowiły Nika Kriznar i Ema Klinec. Pierwsza z duetu pod koniec sezonu zaliczyła groźnie wyglądające zderzenie z bandą okalającą zeskok w Lillehammer, natomiast druga doskonale zdaje sobie sprawę z emocji towarzyszących Bogataj. Klinec w grudniu 2018 roku doznała podobnej kontuzji, również na Bloudkovej Velikance w Planicy, a treningi wznowiła także w lipcu. - Początek po kontuzji był niesamowity, ale reszta skakała później lepiej. Brakowało mi powtarzalności na wysokim poziomie, tempo było duże, a czasu na ustabilizowanie formy niewiele - wspomina Klinec w wywiadzie dla siol.net. 22-latka najlepsze wyniki notowała bowiem w grudniu, po czym przyszło delikatne obniżenie lotów wynikające z zaległości treningowych. Ostatecznie Kriznar i Klinec zajęły kolejno 7. i 8. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a dzielił je zaledwie punkt.

Głównym celem Słowenek na przyszły sezon będzie zrewanżowanie się rywalkom za niepowodzenie podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld. Reprezentantki tego kraju, podobnie jak przedstawiciele męskiej kadry narodowej, wróciły do ojczyzny bez dorobku medalowego. - Tej wiosny postawiliśmy na ciężką pracę. W zeszłym roku wejście w okres przygotowawczy wyglądało spokojniej, natomiast najbliższej zimy czeka nas więcej wyzwań, więc zawodniczki muszą poprawić stan swojej kondycji - podkreśla trener Zoran Zupancic na łamach sloski.si. - Wierzę, że mistrzostwa będą dla nas bardzo przyjemne - uzupełnia Klinec. - Zawsze byliśmy znani jako silny zespół. Wzajemnie się napędzamy w kierunku zimy - zauważa Zupancic.

Szkoleniowiec ekipy na tym etapie lata komplementuje doświadczoną Spelę Rogelj, dla której będzie to już 10. sezon Pucharu Świata w karierze. - Muszę ją pochwalić za nowe podejście do skoków. Wdrożyła zmiany na wielu polach, między innymi w dziedzinie dietetyki. Widać, że jest bardziej zrelaksowana i z większym uśmiechem podchodzi do treningów - mówi o 25-latce. Słowa otuchy wybrzmiały też w kierunku młodszych skoczkiń. - Jerneja Brecl i Katra Komar są lepsze niż przed rokiem o tej porze, natomiast Ema Klinec i Nika Kriznar wciąż zaliczają pewne wahania - zdradza opiekun drużyny.

Jednocześnie Rogelj zapowiedziała w rozmowie z siol.net, iż najbliższe dwa sezony będą jej pożegnalnymi. Zwieńczeniem kariery niegdysiejszej liderki Pucharu Świata będą zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. - Po marcowym powrocie z Norwegii nie przerwałam treningów. Uznałam, że dwa nadchodzące sezony będą moimi ostatnimi, więc daję z siebie wszystko. Teraz czuję się bardziej zrelaksowana i nie myślę o wyniku.

W 2023 roku Planica zorganizuje mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Czy skoczkini definitywnie zrezygnowała z udziału w tym wydarzeniu? - Jestem młoda, ale w życiu są też inne rzeczy niż skoki narciarskie. Zostawiam sobie furtkę, ale musiałabym skakać naprawdę dobrze - zaznacza triumfatorka zawodów inaugurujących sezon 2014/15. W kolejnych latach sportsmenka miewała problemy z plecami, które uniemożliwiały jej optymalne przygotowanie do wielomiesięcznej rywalizacji.

Zobacz też: Spela Rogelj - słoweńska skoczkini pasjonująca się żużlem

Pierwszym międzynarodowym testem dla Słowenek w dobie pandemii mają być zawody rangi Letniego Grand Prix w czeskim Frensztacie pod Radhoszczem. Wydarzenie inaugurujące tegoroczny cykl zaplanowano na 14-15 sierpnia.


Dominik Formela, źródło: siol.net + solski.si
oglądalność: (1431) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • INOFUN99 profesor

  Szkoda, że Spela niedługo rozstanie się z nartami, że przed nią 2 ostatnie sezony. Mam nadzieję, że będą one bardzo owocne.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).