Jan Bokloev o skokach i walce z chorobą

 • 2020-09-09 13:11

Jan Bokloev, czyli najwybitniejszy szwedzki skoczek w historii, wielu kibicom znany jest przede wszystkim jako jeden z prekursorów stylu „V”. W rozmowie z rodzimymi mediami opowiedział ostatnio m.in. o problemach zdrowotnych, z którymi borykał się już w trakcie swojej kariery.

Skoczek pochodzący z Gällivare na początku swojej przygody ze skokami nie osiągał większych sukcesów. Przełom nastąpił w połowie lat 80., gdy podczas jednego z treningów na skoczni w Falun odkrył on przez przypadek styl „V”, a później zaczął z niego korzystać podczas zawodów międzynarodowych. Mimo otrzymywania znacznie niższych not sędziowskich niż reszta stawki, Szwed lądował coraz dalej, a z biegiem czasu nowy styl na stałe zawitał do świata skoków. Na początku nie brakowało jednak dużej fali krytyki w kierunku zawodnika ze Skandynawii. On sam nie uznaje się za osobę, która odegrała tak ważną rolę w procesie rewolucji skoków.

- Nie mogę powiedzieć, że jestem z tego dumny. Dla mnie były to po prostu skoki. Minęło już sporo czasu i nie myślę już tak dużo o skokach narciarskich - mówi 54-letni Bokloev w rozmowie ze szwedzką gazetą „Expressen”.

W sezonie 1987/88 reprezentant Szwecji zameldował się dwukrotnie na podium zawodów Pucharu Świata w Lahti, przegrywając na normalnej, a potem dużej skoczni jedynie z Mattim Nykaenenem. Apogeum formy Szweda przypadło na sezon 1988/89. 10 grudnia 1988 roku na olimpijskim obiekcie w Lake Placid odniósł pucharowe zwycięstwo jako pierwszy reprezentant swojego kraju w historii. W całym sezonie plasował się ośmiokrotnie na podium, w tym aż pięć razy na jego najwyższym stopniu.

Zwycięstwa J. Bokloeva w zawodach PŚ
Lp. Miejscowość Kraj Data
1 Lake Placid 10.12.1988
2 Sapporo 18.12.1988
3 Innsbruck 4.01.1989
4 Harrachov 15.01.1989
5 Chamonix 28.01.1989

Dzięki tym wynikom sięgnął po Kryształową Kulę, wyprzedzając z dużą przewagą w łącznej punktacji Pucharu Świata Jensa Weissfloga oraz Dietera Thomę. Oprócz tego zajął m.in. piątą lokatę w Turnieju Czterech Skoczni.

Czołówka klasyfikacji generalnej PŚ 1988/89*
Lp. Zawodnik Kraj Punkty
1 BOKLOEV Jan Szwecja 247
2 WEISSFLOG Jens NRD 192
3 THOMA Dieter RFN 167
4 FIDJESTØL Ole Gunnar Norwegia 145
5 NIKKOLA Ari-Pekka Finlandia 136
6 KJØRUM Jon Inge Norwegia 133

*Do sezonu 1992/93 za zwycięstwo w zawodach PŚ przyznawano 25, a nie 100 punktów.

W kolejnym sezonie Bokloev prezentował się słabiej, ale wciąż dość regularnie zdobywał pucharowe punkty. W 1991 roku doznał kontuzji stopy, po której nie wrócił już do dawnej dyspozycji i 2 lata później zakończył sportową karierę. Od tamtej pory Szwed przez długi czas żył z dala od sportu.

Po rozbracie ze skokami, pięciokrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata poświęcił czas rodzinie, z którą przez wiele lat mieszkał w Luksemburgu i Brukseli. Aktualnie wszyscy żyją wspólnie w Sztokholmie, a były skoczek - który w czasie swojej kariery sportowej pracował także w przedszkolu - od czasu do czasu wykonuje drobne prace. W ostatnim czasie otrzymał on zaproszenie do telewizyjnego programu „Mästarnas mästare” (Mistrz mistrzów), w którym występują byłe gwiazdy sportu. Po konsultacji z lekarzem był jednak zmuszony zrezygnować z udziału w tym show z przyczyn zdrowotnych.

Najwybitniejszy szwedzki skoczek w historii od wielu lat cierpi na epilepsję, która dawała o sobie znać już w czasie kariery sportowej. Jak sam przyznał, ataki choroby mają obecnie miejsce znacznie rzadziej niż kiedyś: - Odkąd przestałem skakać, było lepiej. Nie miewam napadów choroby już tak często - przyznaje Bokloev. Skandynaw nie ukrywa, iż obecnie nie śledzi zbytnio ani skoków narciarskich, ani innych dyscyplin sportu.


Wojciech Skucha, źródło: expressen.se
oglądalność: (1538) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • pi0ter bywalec
  @Oczy Aignera

  "przyszłość" to Norstedt (Moberg) i Westman

 • Oczy Aignera profesor
  Skoczek jednego sezonu

  Jan Bokloev - jeden z najsłabszych zdobywców Pucharu Świata. Wszystkie 5 wygranych odniósł w jednym sezonie. Nie zdobył ani jednego medalu na imprezach mistrzowskich. Stosowany przez Szweda styl V miał ogromny wpływ na jego wyniki. Bez tego nie zdobyłby Kryształowej Kuli.
  Warto zastanowić się także nad przyszłością szwedzkich skoków (a w zasadzie jej brakiem). Skoro nawet tak dobrzy skoczkowie z tego kraju nie śledzą zawodów w skokach, to jak w takim razie mają pojawić się ich następcy?

 • janbombek bywalec

  Piękne czasy dla szwedzkich skoków...szkoda.

 • pi0ter bywalec
  -

  Że był w stanie przy epilepsji skakać to już jest niemały podziw (mówię to jako epileptyk). Kiedyś chyba wspomniał, że miewał 40 napadów rocznie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).