Jan Bokloev o skokach i walce z chorobą

  • 2020-09-09 13:11

Jan Bokloev, czyli najwybitniejszy szwedzki skoczek w historii, wielu kibicom znany jest przede wszystkim jako jeden z prekursorów stylu „V”. W rozmowie z rodzimymi mediami opowiedział ostatnio m.in. o problemach zdrowotnych, z którymi borykał się już w trakcie swojej kariery.

Skoczek pochodzący z Gällivare na początku swojej przygody ze skokami nie osiągał większych sukcesów. Przełom nastąpił w połowie lat 80., gdy podczas jednego z treningów na skoczni w Falun odkrył on przez przypadek styl „V”, a później zaczął z niego korzystać podczas zawodów międzynarodowych. Mimo otrzymywania znacznie niższych not sędziowskich niż reszta stawki, Szwed lądował coraz dalej, a z biegiem czasu nowy styl na stałe zawitał do świata skoków. Na początku nie brakowało jednak dużej fali krytyki w kierunku zawodnika ze Skandynawii. On sam nie uznaje się za osobę, która odegrała tak ważną rolę w procesie rewolucji skoków.

- Nie mogę powiedzieć, że jestem z tego dumny. Dla mnie były to po prostu skoki. Minęło już sporo czasu i nie myślę już tak dużo o skokach narciarskich - mówi 54-letni Bokloev w rozmowie ze szwedzką gazetą „Expressen”.

W sezonie 1987/88 reprezentant Szwecji zameldował się dwukrotnie na podium zawodów Pucharu Świata w Lahti, przegrywając na normalnej, a potem dużej skoczni jedynie z Mattim Nykaenenem. Apogeum formy Szweda przypadło na sezon 1988/89. 10 grudnia 1988 roku na olimpijskim obiekcie w Lake Placid odniósł pucharowe zwycięstwo jako pierwszy reprezentant swojego kraju w historii. W całym sezonie plasował się ośmiokrotnie na podium, w tym aż pięć razy na jego najwyższym stopniu.

Zwycięstwa J. Bokloeva w zawodach PŚ
Lp. Miejscowość Kraj Data
1 Lake Placid 10.12.1988
2 Sapporo 18.12.1988
3 Innsbruck 4.01.1989
4 Harrachov 15.01.1989
5 Chamonix 28.01.1989

Dzięki tym wynikom sięgnął po Kryształową Kulę, wyprzedzając z dużą przewagą w łącznej punktacji Pucharu Świata Jensa Weissfloga oraz Dietera Thomę. Oprócz tego zajął m.in. piątą lokatę w Turnieju Czterech Skoczni.

Czołówka klasyfikacji generalnej PŚ 1988/89*
Lp. Zawodnik Kraj Punkty
1 BOKLOEV Jan Szwecja 247
2 WEISSFLOG Jens NRD 192
3 THOMA Dieter RFN 167
4 FIDJESTØL Ole Gunnar Norwegia 145
5 NIKKOLA Ari-Pekka Finlandia 136
6 KJØRUM Jon Inge Norwegia 133

*Do sezonu 1992/93 za zwycięstwo w zawodach PŚ przyznawano 25, a nie 100 punktów.

W kolejnym sezonie Bokloev prezentował się słabiej, ale wciąż dość regularnie zdobywał pucharowe punkty. W 1991 roku doznał kontuzji stopy, po której nie wrócił już do dawnej dyspozycji i 2 lata później zakończył sportową karierę. Od tamtej pory Szwed przez długi czas żył z dala od sportu.

Po rozbracie ze skokami, pięciokrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata poświęcił czas rodzinie, z którą przez wiele lat mieszkał w Luksemburgu i Brukseli. Aktualnie wszyscy żyją wspólnie w Sztokholmie, a były skoczek - który w czasie swojej kariery sportowej pracował także w przedszkolu - od czasu do czasu wykonuje drobne prace. W ostatnim czasie otrzymał on zaproszenie do telewizyjnego programu „Mästarnas mästare” (Mistrz mistrzów), w którym występują byłe gwiazdy sportu. Po konsultacji z lekarzem był jednak zmuszony zrezygnować z udziału w tym show z przyczyn zdrowotnych.

Najwybitniejszy szwedzki skoczek w historii od wielu lat cierpi na epilepsję, która dawała o sobie znać już w czasie kariery sportowej. Jak sam przyznał, ataki choroby mają obecnie miejsce znacznie rzadziej niż kiedyś: - Odkąd przestałem skakać, było lepiej. Nie miewam napadów choroby już tak często - przyznaje Bokloev. Skandynaw nie ukrywa, iż obecnie nie śledzi zbytnio ani skoków narciarskich, ani innych dyscyplin sportu.


Wojciech Skucha, źródło: expressen.se
oglądalność: (4948) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • pi0ter bywalec
    @Oczy Aignera

    "przyszłość" to Norstedt (Moberg) i Westman

  • Oczy Aignera profesor
    Skoczek jednego sezonu

    Jan Bokloev - jeden z najsłabszych zdobywców Pucharu Świata. Wszystkie 5 wygranych odniósł w jednym sezonie. Nie zdobył ani jednego medalu na imprezach mistrzowskich. Stosowany przez Szweda styl V miał ogromny wpływ na jego wyniki. Bez tego nie zdobyłby Kryształowej Kuli.
    Warto zastanowić się także nad przyszłością szwedzkich skoków (a w zasadzie jej brakiem). Skoro nawet tak dobrzy skoczkowie z tego kraju nie śledzą zawodów w skokach, to jak w takim razie mają pojawić się ich następcy?

  • janbombek doświadczony

    Piękne czasy dla szwedzkich skoków...szkoda.

  • pi0ter bywalec
    -

    Że był w stanie przy epilepsji skakać to już jest niemały podziw (mówię to jako epileptyk). Kiedyś chyba wspomniał, że miewał 40 napadów rocznie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl