Finowie rywalizowali na Rukatunturi

 • 2020-09-12 22:22

Niko Kytosaho okazał się najlepszym skoczkiem sobotnich zawodów w fińskiej Ruce. Wśród zgłoszonych zabrakło Anttiego Aalto, a na starcie konkursu kobiet stawiła się tylko Susanna Forsstroem.

Dla Kytosaho jest to już trzecia tegoroczna wygrana na krajowym podwórku w ramach przygotowań do sezonu zimowego. 20-latek do dwóch sierpniowych triumfów w Lahti dołożył sobotnią wygraną w Ruce. Przedstawiciel Lahden Hiihtoseura dwukrotnie lądował na 135. metrze, co dało mu przewagę 2,5 pkt. nad klubowym kolegą - Arttu Pohjolą (130 i 140 metrów). Na najniższym stopniu podium stanął Artti Aigro. Estończyk trenujący z Finami poszybował na 132. i 134. metr.

Czwarty, ze znaczącą stratą do czołowej trójki, finiszował Jarkko Maatta (126 i 124 metry). Za jego plecami uplasowali się Jonne Vetelainen (120 i 117 metrów) oraz Andreas Alamommo (110 i 121 metrów). Dopiero siódmy był Eetu Nousiainen (113 i 118 metrów).

Mizernie w stawce czternastu skoczków wypadł Mico Ahonen. 18-letni syn Janne kończył loty na 102. i 92. metrze, co pozwoliło mu pokonać tylko dwóch rywali z Estonii - Markkusa Altera oraz Markusa Kagu.

W kategorii kobiet pojawiła się tylko Susanna Forsstroem. Jedynaczka w stawce pań wykonała próby mierzące 130 i 125 metrów. Marnie obsadzony konkurs juniorów padł łupem Tuomasa Kinnunena (112 i 123 metry).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu mężczyzn >>>

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu juniorów >>>

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu kobiet >>>


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (1834) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • pi0ter bywalec
  @dejw

  Mico ma jeszcze trochę czasu bo młody jest (w listopadzie 18 lat) więc może się rozkręcić. Natomiast szkoda Nousiainena i Alalommo bo to nie są [***]ły a ich poziom nie wiadomo czy wystarczy na punkty PK

 • StochMistrz{29465894} doświadczony

  Gdzie jest Antti Alto?

 • Kolos profesor

  Wynikowo bez zaskoczenia. Hierarchia została zachowana... Światełka w tunelu nie widać...

 • pablito doświadczony

  nwm czy wiecie ale od kwietnia tego roku trenuje ich Vaatainen i nie zdziwie się jak Kytosaho i Pohjola zrobia postępy pod jego wodza

 • dejw profesor
  @alo

  To Kytosaho dobry, a Pohjola, który odległościowo wypadł tak samo, i przegrał tylko notami już skakał z belki w lesie? Wiesz, że gdyby tak było, to różnica pomiędzy nimi byłaby większa, prawda?

  Kytosaho i Pohjola to ich dwa największe młode talenty, więc nie dziwi że jeśli trafią na swój dzień to reszcie nielotów odlecą (do tego Pohjoli ewidentnie Ruka leży, patrząc na jego zimowe wyniki z PK z tej skoczni).
  Trudno jednak sobie wyobrazić, żeby mieli najbliższej zimy zbliżyć się choćby do bariery 100 pkt PŚ; nie wspominając już w ogóle o zimie 18/19 w wykonaniu Aalto, czy jego tegorocznych popisach lotniczych na Kulm.

 • Demon Prevc bywalec
  @alo

  Być może w jego wieku będzie lepszy od niego w lotach. Kto go wie, wszystko może się zdarzyć.

 • alo profesor

  Pohjola z belki w lesie na pewno to 140m uzyskał. Kytoesaho dobry,może się zbliży poziomem do Aalto i bedzie dwóch przyzwoitych Finow w PŚ.

 • Demon Prevc bywalec
  @dejw

  Chodziło mi o PŚ.

 • W Punkt doświadczony

  Hierarchia u Finów się, powiedzmy, wykrystalizowała.
  Natomiast przez brak kontaktów międzynarodowych dalej nie wiemy czy w zimie znów będą robić za ogony czy też może wreszcie, po latach, właczą się w jakikolwiek sposób do rywalizacji.
  Niech już ta międzynarodowa rywalizacja nastąpi, bo bez niej to nie na moje nerwy:)

 • dejw profesor
  @Demon Prevc

  Aalto nie skakał. Za to w sierpniu dwukrotnie z Kytosaho przegrał na NH w Lahti.

  Przepaść pomiędzy TOP3 a resztą olbrzymia, a jak popatrzy na to co odwalił Ahonen, to można tylko załamać ręce.

 • Demon Prevc bywalec

  Szkoda Finlandii. To nie wina skoczków, że ich sport się u nich cofnął do obecnego stadium. Nie do wiary, że jeszcze w XXI w. najlepsi meldowali się regularnie w "10".

  I jeszcze jedno. Czyżby Niko był lepszy od Aalto? Mogłyby to udowodnić ostatnie zawody w Kuusamo.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).