Co dalej z karierą Magdaleny Pałasz?

 • 2020-09-14 14:40

Magdalena Pałasz 1 lutego 2014 roku - jako pierwsza Polka w historii - sięgnęła po punkty Pucharu Świata kobiet podczas zawodów w austriackim Hinzenbach. W październiku tego samego roku została pierwszą mistrzynią kraju w skokach pań. Co aktualnie dzieje się z zawodniczką, która straciła status członkini kadry narodowej kobiet po sezonie 2017/18?

- Dziś mam trochę problemów z kręgosłupem i kolanami, ale to nieuniknione w tej dyscyplinie sportu. Są to jednak rzeczy, z którymi mogę żyć i na razie mi to nie przeszkadza. Nie chcę, aby źle to zabrzmiało, ale szkoda mi, że nie miałam takich możliwości, jakie mają dzisiejsze kadrowiczki. Kiedyś byłyśmy dwie i miałyśmy jednego szkoleniowca. Dziś jest trzech trenerów, fizjoterapeutka czy psycholog. W przeszłości nie przykładano do tego takiej wagi, ale cieszę się, że skoki pań idą w Polsce do przodu - mówi wielokrotna reprezentantka naszego kraju na antenie Weszło FM.

- Dostaję pytania dotyczące swojej nieobecności w kadrze i nie potrafię na nie odpowiedzieć. Mam nadzieję, że głównym argumentem była moja dyspozycja fizyczna, a nie kwestie pozasportowe. Aktualnie odpuściłam regularne treningi, choć należę do AZS Zakopane i każdego dnia mogę wpaść na zajęcia. Jeżdżę na zawody do Szczyrku, więc nie porzuciłam skoków całkowicie i nie mogę powiedzieć, że ta zima będzie moją ostatnią - tłumaczy Pałasz w ramach cyklu "Niesamowite Opowieści Sportowe".

- Nadal pałam miłością do skoków. To dla mnie historia szczęścia. Aktualnie nasza relacja jest trudniejsza, ale nadal mam je głęboko w sercu. Oby jeszcze trochę tam pozostały. W karierze sportowca pojawiają się różne momenty, bywają wzloty i upadki. Teraz nie jest łatwo, być może z powodu mojego podejścia do sportu. Mam jednak nadzieję, że to wszystko jeszcze ruszy - kontynuuje w rozmowie z Wojciechem Pielą.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

So.. here we are again 🤘🏽 First jumps ✅ 🤭 #skijumping #newseason #newgame

Post udostępniony przez ^𝗠^ |Magdalena Pałasz (@magdalena_palasz)

Pałasz i dwa lata młodsza Szwab zadebiutowały w Pucharze Świata 6 grudnia 2013 roku, kiedy reprezentowały nasz kraj w konkursie drużyn mieszanych w Lillehammer. Jak dotąd był to jedyny pucharowy występ Biało-Czerwonych w formacie zawodów, który znalazł się także w kalendarzu na sezon 2020/21. - Wraz z Joanną Szwab byłyśmy w pewnym sensie prekursorkami. Teraz to wszystko poszło nieco do przodu, a w krajowych zawodów występuje po kilkanaście dziewczyn - zauważa.

Sportową karierę 25-latki urodzonej w Sanoku wyhamowały liczne kontuzje i upadki. To one skłoniły zawodniczkę do podjęcia współpracy ze specjalistami od sfery mentalnej. - Po wszystkich upadkach, które przeżyłam, nie byłabym w stanie poradzić sobie sama. Żałuję, że moje drogi z psychologami zeszły się tak późno, wcześniej trudno było mi opowiadać o swoich problemach. Wolałam rozwiązywać je sama, bądź prosić o pomoc bliskich. W 2014 roku zdałam sobie sprawę z możliwych konsekwencji kolejnych upadków, aż w końcu pojawił się lęk - nie ukrywa Pałasz.

Jak mieszkanka Nowego Targu wspomina 1 lutego 2014 roku, kiedy zdobyła historyczne punkty Pucharu Świata kobiet dla naszego kraju? - Pojechałam do Austrii tuż po wspomnianym upadku w Predazzo, do którego doszło podczas mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Byłam nieco obolała i w lekkim szoku po wydarzeniach we Włoszech. Cieszyłam się, że udało mi się to zrobić jako pierwszej Polce, natomiast nie było wokół tego większej celebracji. Niemniej, dobrze pamiętam ten dzień - przyznaje skoczkini. - Bardziej pamiętam jednak październikowe złoto mistrzostw Polski w Szczyrku, które zdobyłam w tym samym roku. Byłam podekscytowana historycznymi zawodami kobiet w ramach krajowego czempionatu, każda z nas chciała je wygrać - wspomina Pałasz. Tego dnia na podium towarzyszyły jej Joanna Szwab i Kinga Rajda.

Tego lata Pałasz wygrała zmagania kobiet w ramach Międzynarodowego Memoriału Olimpijczyków w Szczyrku, gdzie zabrakło podopiecznych trenera Łukasza Kruczka. 25-latka stanęła też na starcie czterech konkursów zaliczanych do letniego cyklu LOTOS Cup 2020. Najlepiej wypadła 29 sierpnia, kiedy zajęła piątą pozycję na obiekcie normalnym w Szczyrku. Tego dnia lepiej spisały się aktualne kadrowiczki - Kinga Rajda, Kamila Karpiel, Joanna Szwab i Nicole Konderla.

Na co dzień Pałasz pracuje na stanowisku kierowniczym w jednym z lokali gastronomicznych w Nowym Targu. - To była moja ucieczka od skoków. Praca była dla mnie czymś fajnym, niewymuszonym nagłą potrzebą zarobienia pieniędzy. Do dziś pomagają mi rodzice, u których mieszkam. Mam nadzieję, że nie jest to mój plan na przyszłość, bo chciałabym pozostać w sporcie. Na chwilę obecną jest to dla mnie dobra opcja - uważa sześciokrotna medalistka letnich i zimowych mistrzostw Polski w skokach pań.

Sportsmenka jest w trakcie zdobywania uprawnień sędziowskich w skokach. Nie wyklucza też drogi trenerskiej i udzielania rad adeptkom. - Brakuje kobiecej ręki w gnieździe trenerskim, gdzie są niemal sami mężczyźni. Dziś w kadrze jest Paulina Węgrzyn-Gębuś, która pełni rolę fizjoterapeutki w naszym zespole. Zawsze jest to bratnia dusza, mi takiej brakowało w reprezentacji. Ja miałam wsparcie u mamy i koleżanek - wspomina.


Dominik Formela, źródło: Weszło FM
oglądalność: (3728) komentarze: (3)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oreo profesor

  Magdalena Pałasz mówi, że "nadal PAŁA miłością do skoków"
  Kobieta w kadrze BRATNIĄ duszą x)

 • gracz75 doświadczony

  w jej czasach trenerem był Hankus i nie miał podejscia do dziewczyn co wielokrotnie mowiły w tamtych wywiadach , kasy na skoki kobiet tez nie było bo PZN traktował je jako zło konieczne
  Dopiero po przyjściu Kruczka i co za tym idzie kasy ( warunkiem Kruczka na podpisanie umowy było zagwarantowanie przez PZN odpowiedniego zabezpiecznia finansowego , co za tym idzie zgrupwania zagraniczne , krajowe i wyjazdy na imprezy miedzynarodowe) oraz odpowiedniego sztabu
  dopiero zaczynamy gonić swiat , wystartowaliśmy bardzo pózno i troche to potrwa
  ale przy takim zaangażowaniu może kiedyś nasze skoczkinie dobija do poziomu miedzynarodowego ( Rajda już próbuje)

 • Demon Prevc bywalec
  Odstajemy, bo trochę się spóźniliśmy w rozwoju skoków kobiet.

  Wiadomo, że Małysz wygadywał dyrdymały, że skoki to nie sport dla kobiet, a w sporcie ważne są doznania zmysłowe, oglądając płeć przeciwną. Z kolei PZN zasłaniał się tym, że ich trenerzy są przeciążeni i nie było możliwości zatrudnienia kogoś nowego.

  Właśnie z powodu zacofania kibicuję biało-czerwonym damom i życzę im szybkiego rozwoju. A Magdzie szczęścia w roli kobiecej trenerki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).