Grzegorz Miętus o pracy w kadrze młodzieżowej. "Mamy komfort"

 • 2020-10-13 23:52

Młodzieżowa kadra narodowa mężczyzn - składająca się z sześciu głównych i siedmiu rezerwowych zawodników - jest w trakcie końcowych przygotowań do sezonu zimowego. O treningu juniorów opowiedział nam Grzegorz Miętus, były skoczek i jeden z asystentów Zbigniewa Klimowskiego.

Liczna grupa trzynastu skoczków, wraz z zawodnikami rezerwowymi, wymaga współpracy wielu szkoleniowców. - Mamy główną szóstkę zawodników trenera Zbigniewa Klimowskiego, któremu pomagam ja i Krzysztof Biegun. Pozostali, którzy są w rezerwie, trenują w Tatrzańskim Związku Narciarskim z Andrzejem Gąsienicą i moim bratem Krzysztofem, a w Śląsko-Beskidzkim Związku Narciarskim z Piotrem Fijasem - tłumaczy Grzegorz Miętus.

- Mamy taki komfort, że możemy mieszać zawodnikami. Bywają zgrupowania, kiedy dobieramy sobie chłopaków, którzy pokazują się z lepszej strony i nie ma z tym problemu. Dogadujemy się wzajemnie i realizujemy jeden program - dodaje 27-latek.

Zobacz też: Zbigniew Klimowski o roli trenera juniorów: To dla mnie wyzwanie, ale radzę sobie

Ujednolicony cykl treningowy pozwala wszystkim juniorom pracować na równych warunkach, co jest bardzo ważne w rozwoju młodych zawodników. Trenerom daje to możliwość porównywania poziomu skoczków podczas przygotowań do zawodów.

- Na zgrupowaniach chcemy jak najwięcej treningów przeprowadzić na skoczni, ale nie można też zapominać o treningu motorycznym. Generalnie jest dużo pracy na siłowni, na salach gimnastycznych i oczywiście na samej skoczni. Poza tym dochodzą jeszcze inne zajęcia związane z kombinezonami i sprzętem - zdradza szkoleniowiec.

Zobacz też: Kadra A i B połączą siły w sezonie 2020/21!

- Całe lato trzeba ciężko przepracować, żeby przed zimą wprowadzić już lżejszy trening, by była większa świeżość. Testujemy wtedy różne rozwiązania oraz staramy się, żeby skoki udoskonalić tak, aby zimę zacząć już z wyższego poziomu niż w przypadku sezonu letniego - kontynuuje były reprezentant kraju.

Kwestia psychiki i regeneracja organizmu to jeden z kluczowych elementów w sporcie. Kadra młodzieżowa, podobnie jak seniorska, również w swoich szeregach posiada fizjoterapeutę, który współpracuje z juniorami. - Mowa o Jerzym Kochaju. On organizuje chłopakom różne odnowy biologiczne i masaże. Myślimy, że są to na tyle młodzi zawodnicy, że nie potrzebują intensywnej regeneracji. Oni sami się regenerują, więc nie kładziemy na to bardzo dużego nacisku - przyznaje Grzegorz Miętus.

- W poprzednim roku współpracowaliśmy z panią psycholog. W tym doszliśmy do wniosku, że jeżeli zawodnicy wyrażają chęć pracy z psychologiem, mogą skorzystać z tego w szkołach sportowych. Z tego co wiem, część z nich to robi - wspomina trener.

Zobacz też: Groźna kontuzja polskiego juniora

Na tym etapie przygotowań do zimy wszystko musi być już dopięte niemal na ostatni guzik. Czasu na poprawę formy zawodników, bądź skorygowania ich błędów, nie zostało dużo. - Latem, między startami, jest czas na testowanie nowego sprzętu lub wprowadzanie innych rozwiązań do treningu. Podczas zawodów staramy się nie kombinować. Jeżeli mamy zgrupowania i nowe pomysły, wówczas staramy się coś poprawiać i udoskonalać, żeby zimą nie było już z tym problemu - uzupełnia były skoczek.

Kadra młodzieżowa mężczyzn ma przed sobą jeszcze start w letnich mistrzostwach Polski, które zaplanowano na 17 i 18 października w Szczyrku. Pod koniec miesiąca juniorzy, wraz z kadrą A, zaliczą pierwszy trening na torach lodowych w Zakopanem.

- Zawodnicy będą mogli poskakać ze swoimi idolami oraz czegoś się nauczyć, podobnie jak i my - podkreśla drużynowy medalista mistrzostw świata juniorów z 2009 roku.


Natalia Kołsut, źródło: Informacja własna
oglądalność: (983) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).