Wisła rozpoczyna produkcję śniegu na inaugurację PŚ

 • 2020-10-12 16:37

Do pierwszego konkursu 42. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostało 40 dni. W Wiśle trwają już przygotowania do tego wydarzenia. Rozpoczęto także produkcję śniegu, potrzebnego do pokrycia Skoczni im. Adama Małysza.

Po raz czwarty w historii Wisła będzie organizatorem inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata. Podobnie jak to miało miejsce w latach 2017-2019, również i tym razem organizatorzy zawodów muszą mierzyć się z produkcją odpowiedniej ilości sztucznego śniegu przy wysokich temperaturach powietrza. Wszystko po to, aby w połowie listopada móc gościć najlepszych skoczków świata.

- W piątek próbnie uruchomiliśmy pierwsze urządzenie do produkcji śniegu. Dzień później przyjechała specjalistyczna ekipa do jej obsługi i w niedzielę maszyna zaczęła pracować. Druga ma dotrzeć dziś i mam nadzieję, że od wtorku będziemy używać dwóch maszyn - mówi dyrektor zawodów w Wiśle, Andrzej Wąsowicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Zgodnie z zasadami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), cały zeskok skoczni musi być pokryty 30-centymetrową warstwą śniegu. Tym samym organizatorzy muszą wyprodukować 2 tysiące metrów sześciennych "białego puchu". W Wiśle przygotowane są także specjalne płachty, mające chronić śnieg przed deszczem i wysokimi temperaturami.

- Przy normalnych warunkach, chłodnych nocach, mój grafik przewiduje iż 16 listopada powinniśmy zakończyć produkcję - dodaje Wąsowicz.

Z zawody w Wiśle będą pierwszymi konkursami Pucharu Świata w czasach pandemii koronawirusa. Organizatorzy beskidzkich zmagań znają już jednak doskonale zalecenia FIS dotyczące bezpieczeństwa. Wszystko dzięki tegorocznej edycji Letniego Grand Prix oraz Letniego Pucharu Kontynentalnego na Skoczni im. Adama Małysza.

Jak zaznacza Wąsowicz, Puchar Świata w Wiśle rozegrany zostanie w identycznych warunkach. Przedłużone zostało ponadto ogrodzenie z pleksi, oddzielające kibiców od zawodników. I chociaż konkursy wydają się niezagrożone, to na chwilę obecną niewiadomą jest obecność fanów na trybunach.

- Jedyne zagrożenie jest takie, że w ogóle nie będzie kibiców. To też bierzemy pod uwagę. Dlatego prośba do fanów skoków narciarskich o cierpliwość. Odbieram ja i moi współpracownicy bardzo dużo telefonów z pytaniem, kiedy rozstrzygnie się sprawa biletów. Co prawda, teoretycznie według obecnych przepisów możemy zapełnić trybuny w 25 proc., jednak nadal się z tym wstrzymujemy i obserwuje rozwój sytuacji - kończy Wąsowicz.

Inauguracja Pucharu Świata w Wiśle rozpocznie się w piątek, 20 listopada od treningów oraz kwalifikacji do niedzielnego konkursu indywidualnego. Na sobotę zaplanowano rywalizację drużynową.

PROGRAM ZAWODÓW:

Piątek, 20.11.2020
12:00 - Odprawa techniczna
15:45 - Oficjalny trening
18:00 - Kwalifikacje

Sobota, 21.11.2020
15:00 - Seria próbna
16:00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 22.11.2020
15:00 - Seria próbna
16:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna + PAP
oglądalność: (3177) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • O co chodzi jakby doświadczony

  Bardzo mądra decyzja, wystartować z produkcją śniegu, kiedy nad Polską przechodzą totalne ulewy. W Wiśle ma padać non stop do soboty. Wąsowicz jest niesamowity:).

 • Tomek88 profesor
  @kibicsportu

  Zasługuje na taką szanse. Liczę, że będzie czynił dalsze postępy i ciągle się rozwijał.

 • kibicsportu profesor

  Kadra narodowa trenuje w Oberstdorfie i co ciekawe z nimi trenuje także Jarek Krzak. Dobrze, że dali mu szanse trenowania z kadrą narodową. Ponieważ ma duży potencjał.

 • eLman bywalec

  O, już w tym roku nie mówią, że skocznia będzie gotowa tydzień przed i będzie można na niej trenować. XD

 • janbombek bywalec

  Dobrze, że to ostatnia inauguracja w Wiśle. Każde lądowanie na tym betono-lodzie przyprawia o palpitację serca.

 • Seba Aka Krzychu doświadczony
  @Pavel

  Fajnie by było, gdyby w tym sezonie był śnieg nie tylko na skoczni, ale też wokół skoczni. A nie tak jak chociażby w poprzednim sezonie, gdzie na skoczni był sztuczny śnieg, a dookoła była zieleń.

 • serrospl14 bywalec
  @Pavel

  Też tak uważam

 • Pavel profesor

  Obecne prognozy mówią o sporym ochłodzeniu od soboty i mroźnych nocach w górach, myśle że ten rok będzie bardziej korzystny niż dwa poprzednie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).