Wypowiedzi medalistek letnich mistrzostw Polski

 • 2020-10-17 14:34

Joanna Szwab, Kinga Rajda i Anna Twardosz stanęły na podium październikowych mistrzostw kraju w skokach kobiet na igelicie. Zawody rozegrano na 104-metrowym obiekcie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku.

Joanna Szwab (1. miejsce; 90,5 oraz 97 metrów):

- Dążę do tego, by wygrywać nie tylko w kraju, ale cieszę się z osiągniętego wyniku. Pierwszy skok był nieco chaotyczny, więc w rundzie finałowej starałam się nie popełniać tych samych błędów. Ważne było, żeby bardziej napiąć się w fazie lotu - mówi Szwab, dla której jest to już trzeci tytuł indywidualnej mistrzyni Polski, ale dopiero pierwszy w warunkach letnich.

Początek tegorocznego sezonu letniego nie był udany dla 23-latki. Szwab zmagała się z problemami technicznymi, a w jedynych zawodach rangi Grand Prix zajęła 21. lokatę. - Miałam duże problemy z prędkościami najazdowymi. Nigdy nie dostawałam czterech kilometrów na godzinę względem rywalek, jak stało się to we Frensztacie pod Radhoszczem, więc zapaliła mi się czerwona lampka ostrzegawcza. Musiałam szybko coś z tym zrobić. Po uporaniu się z tym problemem wszystko ruszyło naprzód. Mogłam skupić się na poprawianiu kolejnych elementów - tłumaczy triumfatorka sobotniego konkursu w Szczyrku.

- Jestem chyba w najlepszej formie w dotychczasowej karierze, choć trudno to porównywać. W poprzednich latach trudniej mi się rywalizowało, a teraz poziom idzie w górę. Nie skaczemy z niskich belek, ale moje próby wyglądają dużo lepiej. Są bardziej nakręcone i przypominają skoki, a nie miotanie się w powietrzu - uważa polska skoczkini. 

- Skupiam się na wykonywaniu swoich zadań. Wcześniej wywierałam na sobie dużą presję i to mnie niszczyło. Nie mogłam oddać dobrego skoku. Kierunkowanie myśli w stronę poszczególnych skoku automatycznie podnoszą poziom. Skupianie się na wyniku nie działa na mnie dobrze - nie ukrywa Szwab, która do tej pory nie zdobyła punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

- Czas się przełamać na arenie międzynarodowej! Chcę skakać jak podczas treningu i nie dawać się ponosić emocjom. Celem jest regularne punktowanie i stały rozwój - zapowiada reprezentantka KS AZS AWF Katowice, która debiutowała pośród elity w grudniu 2013 roku, kiedy Polska po raz pierwszy rywalizowała w pucharowym mikście. Drugą z zawodniczek była wówczas Magdalena Pałasz, która znajduje się poza kadrami, a w sobotę była dopiero siódma. Co spowodowało tak odmienne drogi karier sportowych? - To kwestia indywidualna. Ja jestem w kadrze, a Magda próbuje trenować z klubem. To nie jest łatwe, wiem to z doświadczenia. Też byłam trzy lata poza kadrą. W tym czasie musiałam pracować bardzo ciężko i udowodnić swoją wartość sportową. Bardzo mocno trzymam za nią kciuki! - zapewnia letnia mistrzyni Polski 2020.

Kinga Rajda (2. miejsce; 89 i 95 metrów):

- Biorę ten wynik na klatę. Dziś było bardzo źle, ale ostatnio jestem w gorszej dyspozycji. Daję sobie luz i pracuję na zimę. W środku mnie buzuje, ale postaram się ustabilizować technikę, znaleźć swoją motywację i będzie dobrze - mówi druga zawodniczka sobotnich zmagań w Szczyrku.

To wygrane srebro czy przegrane złoto, różnicą 5,5 pkt.? - Zdobyłam srebro. Cieszę się, że mimo złej formy zdołał wskoczyć na podium. Podczas krajowej rywalizacji stresuję si bardziej niż podczas zagranicznych konkursów. Tam lepiej się odnajduję - zaznacza 19-latka. 

Niespełna dziesięć punktów do Rajdy straciła brązowa medalistka, Anna Twardosz. - Zacięta rywalizacja w zespole to znak, że wszystko idzie do przodu - uważa podopieczna Łukasza Kruczka.

- W drugiej części lata nieco się pogubiłam, ale zawsze przychodzi dołek. Ważne, żeby z niego wyjść bez usterki - kontynuuje szósta zawodniczka Letniego Grand Prix pań we Frensztacie pod Radhoszczem.

Jak nasza utalentowana skoczkini odebrała ogromny sukces Igi Świątek, przedstawicielki jej pokolenia ze środowiska tenisowego? - Nie śledziłam jej występów w całości, ale widziałam skrócone relacje. Jest dla mnie wielką inspiracją. Oby każdy sportowiec dostrzegł w niej coś, z czego można brać przykład - kończy uczestniczka ubiegłorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

Anna Twardosz (3. miejsce; 85,5 oraz 94 metry):

Krajowy czempionat był pierwszym sprawdzianem Anny Twardosz od sierpnia, kiedy 19-latka doznała kontuzji kolana. - Warto było przejść błyskawiczną rehabilitację, choć przedłużyła się nieco z powodu kwarantanny, którą musiałam przejść. Nie spodziewałam się, że zdołam wystartować, a tym bardziej zdobyć medal - mówi zaskoczona członkini kadry kobiet, która latem 2016 roku i zimową 2018 roku brylowała na krajowym podwórku. 

Uraz kolana wymusił wrześniową artroskopię kolana. - Skacze mi się jak przed zabiegiem, wszystko jest w porządku. Żałowałam, że nie mogłam wystąpić latem we Frensztacie pod Radhoszczem, jak reszta dziewczyn - dodaje Twardosz.

- Kolano miejscami jeszcze pobolewa, ale staram się skakać na 100% - uzupełnia sportsmenka z Lanckorony.

 Korespondencja ze Szczyrku, Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (960) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).