Doležal dla czeskich mediów: Mamy w Polsce świetną bazę do uprawiania skoków

 • 2021-01-12 19:25

Doskonałe wyniki, jakie uzyskują polscy skoczkowie pod wodzą Michala Doležala nie mogły przejść bez echa za naszą południową granicą. W końcu to Czech prowadzi jedną z najlepszych obecnie, jeśli nie najlepszą, drużynę na świecie w swojej dyscyplinie i to w czasie, gdy tamtejsze skoki przeżywają być może największy kryzys w całej swojej historii. Rozmowę z Doležalem przeprowadził portal Lidovky.cz, a szkoleniowiec naszych orłów podzielił się w niej kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami.

O Kamilu Stochu:

Jest po prostu kompletnym skoczkiem, chyba najlepszym na świecie. Ma doskonałe wyczucie zarówno na najeździe, jak i w locie. Myślę, że jego atutem jest też to, że obecna sytuacja w skokach daje pewną przewagę niższym skoczkom, mierzącym ok. 170 centymetrów, czyli właśnie takim jak Kamil (173 cm) czy Stefan Kraft, bo siłą rzeczy mają oni też niższą wagę (ok.55 kg). 

O przyszłości polskich skoków:

Patrzenie w przyszłość było powodem, dla którego dokonaliśmy zmiany w podziale kadr i stworzyliśmy jedną dużą drużynę. Wszyscy ciężko pracują, panuje świetna atmosfera. Widzimy, że dało to swoje owoce w czasie krótszym niż rok. Tej zimy mieliśmy już siedmiu zawodników w pierwszej dziesiątce, nie mieliśmy nikogo na podium tylko w czterech z czternastu konkursów Pucharu Świata. Wśród młodszych dobrze sobie radzą Andrzej Stękała i Paweł Wąsek, latem zaczął się pokazywać Tomasz Pilch, choć teraz nie jest w najwyższej formie. Jest więc na czym budować przyszłość. Dodatkowo mamy w Polsce świetną bazę do uprawiania  skoków narciarskich. Możliwości są ogromne. Wiem jednak bardzo dobrze, że nie wolno nam zasnąć. Widzimy, że we wszystkich kategoriach młodzieżowych rządzą Austriacy, na których nie ma mocnych.

O zainteresowaniu czeskich działaczy:

Latem dwukrotnie rozmawiałem z Jakubem Jandą, który jest prezesem czeskich skoków narciarskich i Janem Baierem, wiceprezesem. W zeszłym roku otrzymałem od nich propozycję. Myślę, że mam u nich cały czas otwarte drzwi, ale obecnie pracuję w Polsce i teraz tylko to się dla mnie liczy. Może kiedyś w przyszłości wrócę, ale nie mogę powiedzieć, czy i kiedy to nastąpi. Mam w tej chwili kontrakt ważny do igrzysk olimpijskich w 2022 i tego się trzymam. Staram się w pełni koncentrować na naszej pracy i nie myślę w tej chwili o innych rozwiązaniach na przyszłość. Czeskie skoki potrzebują teraz stworzenia na nowo całego systemu, bez tego nie da się odnosić sukcesów.

O budżecie przeznaczonym na skoki:

Oczywiście budżet nie jest studnią bez dna, jednak faktem jest, że polski związek narciarski to przede wszystkim skoki. Biegacze, dwuboiści czy narciarze zjazdowi nie wyróżniają się tak bardzo jak skoczkowie, więc Polacy wiedzą, że muszą dużo inwestować w skoki, bo to się ciągle opłaca i zwraca. 

O oczekiwaniach polskich kibiców: 

Fani w Polsce mają ogromne oczekiwania. W każdej dużej imprezie musimy zdobyć medal. Na mistrzostwach świata  na pewno będą chcieli złota, my oczywiście też tego chcemy. Ale myślenie z wyprzedzeniem jest trochę niebezpieczne, zwłaszcza w tym sezonie, lepiej spokojnie myśleć od konkursu do konkursu. Jeśli jednak nadal będziemy tak skoncentrowani na swojej pracy jak teraz, powinniśmy odnieść sukces.

O małyszomanii:

Porównanie czasów Małysza i Stocha to bardzo trudna kwestia. Myślę, że nadal jesteśmy w trakcie małyszomanii. Adam był najważniejszą osobą, która to wszystko zaczęła, bez niego może nie doszłoby do tego boomu, który mamy teraz. Kamil już przewyższył Adama wynikami, ale to Adam był tą kluczową postacią.


Adrian Dworakowski, źródło: Lidovky.cz
oglądalność: (28898) komentarze: (60)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Blumiś weteran
  @Naczelny Ironista

  Idźcie na kawe ;)

 • Naczelny Ironista weteran
  @fridka1

  Małysz miał swój folklor:). Mnie ubawił do lez, jak dzwonił do mojego wujka, żeby mu dom wybudował, a ten go wyśmiał (firma zajmuje się budową dużych obiektów typu biurowce, czy ostatnio centrum treningowe Cracovii). Co do Stocha, to nawet japońskie haiku, czyli "najkrótsza poezja świata" wymięka, bo tak jest nudny. Genialny skoczek, niestety charyzmy zero. Odnośnie skoczków z charakterem, nadajemy na podobnych falach:).

 • Lataj weteran

  Świetna baza by była, gdybyśmy mieli co najmniej jeszcze jedną dużą skocznię i parę normalnych na terenie województw małopolskiego i śląskiego (może też opolskiego). Na Sudety przyjdzie czas, kiedy podejmiemy czesko-polską inicjatywę odnowy tamtejszych obiektów.

  Teraz sytuację mamy tylko dobrą. Dwie skocznie w PŚ to wciąż nie najgorsza sytuacja. Bez rozbudowy infrastruktury nie będziemy mieli dobrych juniorów i wszystko się posypie.

 • Hammerite doświadczony
  @pogromca januszy

  Tak naprawdę nie wiadomo, jaki wpływ miało odejście Blecharza i Żołądzia na spadek formy Małysza w sezonie 2003/04. Jakiś na pewno miało (całkiem możliwe, że niemały), ale to są skoki, a w tym sporcie nie da się być bez przerwy na topie. Małysz do tamtego sezonu przystąpił po trzech zdobytych KK z rzędu, a kto ostatnio choćby obronił KK? Metody sztabu Tajnera też mogły się po prostu wyczerpać - mówiło się, że nastąpiła rutyna i niewiele już pomagało.

 • fridka1 profesor
  @Naczelny Ironista

  Zgadzam się co do Stocha, klasa sportowa, legenda skoków, ale jego biografia byłaby równie fascynująca co książka telefoniczna. Z jednej strony bardziej medialny od Małysza, bo i lepiej wygląda, nie gada gwarą przed kamerą i coś tam po angielsku na konferencji prasowej powie (w kółko to samo), ale nie jest fascynującą postacią, nie ma tego czegoś co mieli Ahonen, Goldberger, Nykkanaen, że chce się ich wspominać po latach. Każdy wywiad zaczyna gadaniem o żonie, na żonie kończy, a jak o niej nie gada to gada o dobrej pracy. To już wolałam Małysza, jego błędy językowe typu: "Podeszed do mnie premier", bo przynajmniej się człowiek pośmiał. Adam skakał też w ciekawych czasach, miał ciekawych rywali i chętnie czytam dziś jego wspominkowe felietony w "Przeglądzie Sportowym". Kamilowi zadasz pytanie i nie wiesz czy nie strzeli focha i nie odwróci się na pięcie. Z TVP też nie chciałoby mi się gadać, ale mimo wszystko...

 • fridka1 profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Sam Janda może i skakał pęknie stylowo, miał jeden super sezon, ale miał też ten sam problem co wczesny Małysz. Był poza skocznią kompletnie bezbarwny i niemedialny, Poza tym Czesi są bardziej pragmatyczni od romantycznych Polaków. Nie w głowie im robienie Boga ze skoczka narciarskiego i całe to szaleństwo o którym doktoraty z socjologii można pisać.

 • pogromca januszy weteran
  @dar06_

  Powiedziałbym raczej, że Małysz odniósł sukces nie dzięki Tajnerowi, lecz pomimo Tajnera. Większość brudnej roboty odwalali asystenci - Szturc, Fijas, Blecharz i Żołądź. Skutki odejścia dwóch ostatnich w 2003 były aż nadto widoczne.

 • SchwarzerAdler profesor

  Polska powinna rozmawiać poważnie z Czechami w sprawie rewitalizacji Harrachova, nie mamuta bo to najmniej się opłaca, ale całej reszty jako bazy dla młodzików i juniorów z dolnośląskiego głównie z okolic Jeleniej Góry i dla Czechów oczywiście. Wskrzeszenia Karpacza albo Lubawki nie spodziewam się niestety więc pozostaje współpraca transgraniczna. Skoki powinny wrócić na Dolny Śląsk.

 • Blumiś weteran
  @Naczelny Ironista

  Kolos może nie, ale zkuba36 juz na pewno ;)

 • Blumiś weteran
  @Naczelny Ironista

  Stoch jest strasznym pantoflem, wolalem sluchac Malysza i jego dwa rowne skoki.

 • Blumiś weteran
  @Karpp

  Moim zdaniem jest fatalnym prezesem przejadajacym kase, a ile na srednia krokiew czekalismy? O ms nie wspominajac...

 • Adam90 weteran
  @Keltti

  W zasadzie to Kubacki nie był aż tak uznawany za wielki talent...

 • Naczelny Ironista weteran
  @GOTS

  Nie znam się na wszystkim, nikt się nie zna. W głowie Stocha też nie siedzę, oceniam komedię na podstawie tego, co mówi itd. Jest bardziej nudny niż klapki na basenie, to konstatacja, przecież sukcesów mu nie odbieram, bo jest genialnym skoczkiem mimo niszowości zawodu. Nie bawi cię jego żona w sukience 7-letniej królewny na poziomie mojej córki z przedszkola? Na oczach całej Polski?

  Odnośnie Małysza, podczas gdy Kruczek był trenerem kadry, to Adam uciekał do ludzi poważnych, pokazując środkowy palec (dyplomatycznie) dyletantowi. Czego nie zrozumiałeś, bo albo nadajemy na innych falach, albo inaczej pojmujemy fakty.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).