Sprzedał Złotego Orła, by pomóc obywatelom swojego miasta

 • 2021-01-28 10:03

Manfred Deckert, były znakomity skoczek z NRD, wprawił w zdumienie narciarski świat, wystawiając w grudnia ubiegłego roku na licytację Złotego Orła za zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni 1981/82. Okazało się, że wicemistrz olimpijski z Lake Placid z 1980 roku, który od lat pełni funkcję burmistrza miasta Auerbach, kwotę pozyskaną z licytacji zamierza przeznaczyć na pomoc mieszkańcom swojego miasta, dotkniętym przez pandemię Covid-19. W ostatnich dniach historia ta uzyskała jeszcze dodatkowy, szczęśliwy epilog.

Licytacja zakończyła się na początku stycznia, a otrzymana przez burmistrza kwota wyniosła 16 000 euro. Cała akcja rozniosła się szerokim echem po niemieckich landach. W ostatnim czasie do Deckerta zgłosił się biznesmen z okolicy Frankfurtu, który na pomoc mieszkańcom miasta dorzucił jeszcze 50 000 euro. - To były mieszkaniec Auerbach, Raimund Braune, który wyjechał stąd w latach 60. i założył dużą firmę budowlaną - poinformował Deckert. - Dzięki temu mogę wesprzeć teraz przedsiębiorstwa, ludzi, instytucje znacznie szerzej i intensywniej. Czuję ogromną radość, z emocji aż płyną mi łzy. Wiele osób zostało dotkniętych utratą dorobku całego życia i nie wie jak się wydostać z tego kryzysu - dodaje czterokrotny mistrz NRD.

Deckert  funkcję burmistrza Auerbach pełni od 2008 roku. Wcześniej przez 17 lat był pracownikiem firmy Duravit funkcjonującej w branży grzewczej i sanitarnej. Po 23 latach od zakończenia kariery, w 2011 roku, znów odepchnął się od belki startowej. Jako ważący 100 kilogramów pięćdziesięciolatek na skoczni K-32 w Rodewisch uzyskał 24,5 i 25,5 m. Jego powrót na skocznię był związany z zakładem, jaki zawarł z przedstawicielami telewizji MDR, która w specjalnie przygotowanym reportażu zaprezentowała widzom kulisy powrotu na skocznię medalisty olimpijskiego.


Adrian Dworakowski, źródło: Mdr.de
oglądalność: (7638) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  Auerbach

  Reprezentantem klubu SC Auerbach był Ferdinand Bader (znany przede wszystkim z 5. lokaty w szalonym konkursie w Sapporo).
  Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku chodzi o dwa różne miasta.
  Manfred Deckert był natomiast zawodnikiem SC Dynamo Klingenthal.

 • Wojciechowski profesor
  @dar06_

  Gdyby nie miał, to by go nie oddał na licytację. ;)

 • Kolos profesor
  @dar06_

  Nie dawno redaktorzy podawali na Twitterze, że złotego orka za wygranie TCS przy awali też w latach 80. Bodaj w sumie że trzy razy go przyznali. Co ciekawe wyglądał on zupełnie podobnie do współczesnego złotego orła. (można bez trudu znaleść zdjęcie Deckerta jak pozuje ze swoim orłem w internecie)

 • dar06_ weteran
  @Rufinus

  Dobre pytanie twoje
  Złoty orzeł jest przyznawany od sezonu 2012/13. jak piszesz

  To Deckert za wygrane TCS w roku 1981/82 raczej nie miał złotego orła
  Tylko co to było ? hmm jakaś statuetka bez wartości

 • Brygadzista doświadczony

  Pozytywny facet :)

 • Martyn bywalec
  @Rufinus

  https://www.tag24.de/nachrichten/regionales/sachsen/nachrichten-vogtland/auerbach-skispringer-deckert-versteigerung-ebay-vierschanzentournee-goldener-adler-1777606
  Wygląda na to że to faktycznie był Złoty Orzeł. Na 100% wygląd trofeum musiał się zmieniać, aż sprawdziłem na kanale TVP Sport filmik z dekoracji Małysza w 2001 i gdy Adam ma już na szyi medal na charakterystycznej szarfie w barwach flag Niemiec i Austrii to trzyma szklaną statuetkę z ozdobnikami. Obok niego stoi Schmitt więc to na bank dekoracja z cały Turniej.

 • Rufinus początkujący
  TCS

  Czytając o historii TCS na tym portalu wyczytałem, że złoty orzeł jest nagrodą za wygraną w TCS od 61 edycji tego turnieju tj. od sezonu 2012/13. I tu pytanie- jakiego orła wystawił na licytację, jeżeli wygrał w 82 roku turniej?

 • MarcinBB redaktor
  Piękny gest

  Piękne zachowanie. To budujące, że ta sytuacja w tak wielu ludziach wyzwala to, co dobre. Potrzeba w mediach więcej takich historii. Historii pokazujących, że potrafimy być nie tylko egoistyczni, zachłanni i nieodpowiedzialni, ale odpowiedzialni, hojni, sprawiedliwi, solidarni i gotowi na poświęcenia.

 • Lukkier stały bywalec

  Fajna sprawa, że poszło to na pomoc mieszkańcom swojej miejscowości. Naprawdę pozytywne zachowanie

  Ciekawostka, podczas tego turnieju, na Schattenbergschanze pierwsze zwycięstwo w PŚ odniósł Matti Nykanen, a sam Deckert po tym turnieju nie stanął juz nigdy na podium konkursu Pucharu Świata

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl