Klimow, Czajkowski, Niżny Nowogród, mistrzostwa świata - czyli garść wieści ze Wschodu

 • 2021-02-04 20:03

Kulisy zamieszania wokół zawieszenia Jewgienija Klimowa, kwestia występu rosyjskich skoczków na mistrzostwach świata po teoretycznej dyskwalifikacji nałożonej na Rosję za permanentne łamanie przepisów antydopingowych, dodatkowe konkursy Pucharu Świata pań w Czajkowskim i zawirowania wokół budowy nowych skoczni w Niżnym Nowogrodzie - to garść wieści, które dotarły do nas z Rosji i które postanowiliśmy wziąć dziś pod lupę. 

Przypomnijmy, że Jewgienij Klimow nie wystartował w miniony weekend w zawodach Pucharu Świata w Willingen, a zamiast tego wziął udział w dwóch konkursach Pucharu Rosji w Czajkowskim, które bez problemów zresztą wygrał. Rosyjska federacja wydała lakoniczny komunikat informujący o absencji swojego skoczka podczas zgrupowania kadry, czego konsekwencją stało się czasowe odsunięcie Klimowa od zawodów Pucharu Świata. Jak informuje portal Skisport.ru źródłem konfliktu skoczka i krajowego związku są nieporozumienia na linii Klimow - Aleksandr Garanin, który jest asystentem trenera reprezentacji Jewgienija Plechowa i od wielu lat osobistym trenerem najlepszego rosyjskiego skoczka. To pod jego okiem Żenia w wieku 9 lat rozpoczął przygodę ze sportem, pod jego opieką znajdował się przez cały okres swoich startów w kombinacji norweskiej i to wraz z nim podjął decyzję o przenosinach do skoków. Jeśli wierzyć doniesieniom rosyjskiego serwisu sportowego, panowie musieli zmęczyć się długoletnią współpracą, która zaczęła się wypalać. Skisport.ru wskazuje również na niekonsekwencję w działaniu rosyjskiej federacji, gdyż dwuboistę Samira Mastiewa za podobne zachowanie w żaden sposób nie ukarano. Według informacji portalu ponowną przepustką do Pucharu Świata ma być miejsce w czołowej szóstce Pucharu Kontynentalnego. Na jego starcie Klimow stanie już jutro w Willingen. 

*****
Jak już informowaliśmy na naszym portalu 17 grudnia Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) podjął decyzję o wykluczeniu Rosji na dwa lata z udziału w największych wydarzeniach sportowych, tj. mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. CAS utrzymał w ten sposób sankcje nałożone przez Światową Agencję Antydopingową na Rosję za nieustanne łamanie przepisów antydopingowych. Wykluczenie obowiązuje od 17 grudnia 2020 i potrwa do 16 grudnia 2022 roku. Jak ta decyzja wpłynie ostatecznie na kwestię startu Rosjan podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie? Początkowo do wiadomości publicznej podano informację, że udział Rosjan będzie możliwy pod flagą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dziś FIS poinformowała, że podczas czempionatu ekipa ze Wschodu wystąpi się jako Rosyjska Federacja Narciarska (RSF) i będzie rywalizować pod flagą z symbolem narodowego komitetu olimpijskiego na białym tle. FIS czeka jeszcze na informacje od MKOl i WADA, czy możliwe będzie odegranie rosyjskiego hymnu w przypadku ewentualnego zwycięstwa któregoś z reprezentantów Sbornej. W przypadku braku takiej zgody rosyjskiemu zwycięzcy będą akompaniować fanfary FIS.

*****
Portal Skispringen.com poinformował niedawno o nieco niespodziewanej inicjatywie ze strony rosyjskiej dotyczącej organizacji Pucharu Świata w Czajkowskim. W programie zawodów zamykających sezon i będących częścią turnieju Blue Bird ma dodatkowo znaleźć się konkurs drużynowy rozegrany 27 marca. Nie ustalono jeszcze, czy jego areną będzie skocznia duża czy normalna. Zmieni się w związku z tym program zawodów. 25 marca rozegrane zostaną kwalifikacje, dzień później pierwszy konkurs indywidualny, a 28 finałowe zawody z udziałem najlepszych trzydziestu zawodniczek klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Swój udział w imprezie wstępnie zapowiedziało szesnaście federacji. 

*****
W najbliższych dniach do użytku zostanie oddana nowa skocznia K-60 w Niżnym Nowogrodzie. - Oczywiście  wraz z otwarciem obiektu K-60 zmniejszy się obciążenie naszego budżetu, dzieciaki nie będą musiały już tak często wyjeżdżać na zgrupowania do innych ośrodków - tłumaczy Jewgienij Waszurin, lokalny dyrektor ds. skoków i kombinacji norweskiej. - Ale to skocznia, na której skakać mogą juniorzy poniżej 15. roku życia, do dalszego rozwoju zawodników potrzebujemy skoczni K-95 i K-125. Obiecane na ten cel środki z budżetu państwa nadal nie wpłynęły, do tego dowiedziałem się, że powstała inicjatywa, by zamiast skoczni postawić tam diabelski młyn - ubolewa działacz. Lokalna społeczność związana ze skokami narciarskimi wystosowała apel do wicepremiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Czernyszenki oraz gubernatora regionu Niżny Nowogród Gleba Nikitina z prośbą o powstrzymanie budowy diabelskiego młyna i pomoc w rozpoczęciu budowy planowanych od dawna skoczni, o które starania rozpoczęły się już ponad dziesięć lat temu. Przedstawicielami omawianego ośrodka na arenie międzynarodowej są lub byli m.in.: podwójny mistrz świata z 1970 roku, Garij Napałkow i obecny wieloletni reprezentant Rosji, Denis Korniłow.

 

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4288) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor

  Nie ma i nie było takiego premiera Rosji jak Wiktor Czernyszenko. Chodziło chyba o Dmitrija Czernyszenkę, obecnego wicepremiera, który zajmuje się sportem, a wcześniej był chociażby szefem komitetu organizacyjnego igrzysk w Soczi.

  Był za to premier Wiktor Czernomyrdin, wieloletni szef rządu za Jelcyna, ale on już dawno nie żyje, więc to też nie to. ;)

 • Bernat__Sola profesor
  @Kolos

  W Zao miał być konkurs drużynowy, zatem można powiedzieć, że to w zamian za tamte zawody.

 • Marco Gaccio doświadczony

  Szkoda tylko że kiedyś rudy się musial wepchać i przez niego nie stanęło 3 Polaków na podium

 • Kolos profesor

  Jaki jest sens w robieniu dodatkowego konkursu drużynowego w PŚ kobiet? Przy tylu odwołanych indywidualnych... To jakiś absurd...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).