Finał Pucharu Świata z dwoma weekendami lotów w Planicy?

 • 2021-02-20 17:08

W miniony czwartek miały zapaść ostateczne decyzje związane z dodatkowymi zawodami Pucharu Świata w miejsce odwołanego turnieju Raw Air. Rozmowy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) ze Słoweńskim Związkiem Narciarskim uległy jednak przedłużeniu i potrwają do początku przyszłego tygodnia. Wszystko wskazuje na to, iż obecnie rozważany jest wariant dwóch weekendów lotów narciarskich na Letalnicy (HS240).

Przypomnijmy, iż 11 lutego Norweski Związek Narciarski ogłosił odwołanie tegorocznej edycji turnieju Raw Air. Powodem tej decyzji były krajowe obostrzenia pandemiczne dotyczące organizacji wydarzeń sportowych oraz podróżowania. Tym samym władze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej rozpoczęły poszukiwania zastępstwa w kalendarzu Pucharu Świata.

Podczas zawodów w Zakopanem, dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile zapowiedział, iż jego marzeniem byłoby rozegranie dwóch finałowych weekendów sezonu w Planicy. W dniach 19-21 marca skoczkowie mieliby rywalizować w trzech konkursach na Bloudkowej Velikance (HS138), zaś weekend na Letalnicy (HS240) miał zostać poszerzony o dodatkową czwartkową rywalizację indywidualną. Włoski działacz podzielił się jednak swoim planem najpierw z dziennikarzami, a dopiero potem z komitetem organizacyjnym słoweńskich zawodów, o czym donosiły lokalne media.

Planem B dyrektora cyklu był z kolei miniturniej w Polsce na skoczniach w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem. Po wewnętrznych rozmowach, Polski Związek Narciarski ostatecznie postanowił wycofać swoją ofertę.

Słoweński Związek Narciarski wyraził zainteresowanie rozegraniem dodatkowych czterech konkursów indywidualnych Pucharu Świata, ale jednocześnie włodarze federacji twardo stąpają po ziemi. Z uwagi na straty finansowe wygenerowane przez odwołanie ubiegłorocznych mistrzostw świata w lotach narciarskich w pierwotnym terminie, organizatorzy w Planicy nie chcą powiększyć deficytu organizacją nadprogramowych zawodów bez udziału kibiców.

Tym samym słoweńscy organizatorzy zapowiedzieli, iż przeprowadzą zastępcze konkursy pod warunkiem, iż nie poniosą kolejnych strat finansowych, zaś bilans wydatków i dochodów "wyjdzie na zero".

Regułą w ostatnich latach stało się, iż w przypadku organizacji zastępczych zawodów Pucharu Świata, właściciel praw medialnych, firma Infront nie przekazuje w całości kwoty wpływów z praw telewizyjnych. Jak informują słoweńskie media, jeżeli FIS chce zorganizować dodatkowe konkursy w Planicy, to federacja będzie musiała stawić czoła temu problemowi.

Na początku obecnego tygodnia Słoweński Związek Narciarski przedstawił swoje stanowisko FIS oraz firmie Infront. Decyzja w sprawie dodatkowych konkursów miała zapaść w czwartek, ale rozmowy uległy przedłużeniu.

- Pragnę poinformować, iż nadal trwają rozmowy na temat dodatkowych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich które mogłyby się odbyć w Planicy. Ze względu na złożoność sytuacji, wszystkie decyzje muszą zostać dokładnie przemyślane, dlatego ostateczna decyzja nie zostanie podjęta w tym tygodniu. Spodziewamy się, że będziemy mogli poinformować was o ostatecznej decyzji na początku przyszłego tygodnia - stwierdził w piątek Tomi Trbovc, rzecznik prasowy komitetu organizacyjnego zawodów w Planicy.

Jak nieoficjalnie ustalił portal Skijumping.pl, obecnie nie jest już brany pod uwagę wariant z zawodami na Bloudkowej Velikance (HS138). Wszystko wskazuje na to, iż jeżeli Słoweńcy dojdą do porozumienia i przeprowadzą dodatkowe cztery konkursy Pucharu Świata, to będziemy świadkami dwóch weekendów lotów narciarskich na Letalnicy - w dniach 19-21 oraz 25-28 marca.

Powodem tej decyzji jest minimalizacja kosztów przeprowadzenia nadprogramowych konkursów przez komitet organizacyjny. Dwa kolejne weekendy na oddalonych od siebie arenach oznaczałyby potrzebę demontażu, transportu i ponownego montażu instalacji telewizyjnej, sprzętu oraz elementów scenografii Pucharu Świata w przeciągu 2 dni. Przeprowadzenie wszystkich zawodów na jednej arenie pozwoli uniknąć dodatkowych wydatków.

Ostateczne decyzje dotyczące dodatkowych konkursów w Planicy mamy poznać na początku przyszłego tygodnia. Słoweński Związek Narciarski wciąż prowadzi negocjacje z FIS oraz firmą Infront dotyczące zysków i strat finansowych organizacji. Nieoficjalnie pomoc gospodarzom w rozegraniu konkursów mieli zaoferować norwescy sponsorzy.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (21154) komentarze: (42)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Adrian AZ bywalec
  @koronex198927

  Kamil nie jest złym lotnikiem, od 2017 roku wygrał 4 konkursy lotów. Myślę, że Johanson ma takie same szanse na dogonienie Stocha na skoczni dużej co na mamucie. Będzie się liczyć forma ich obu po MŚ.

 • Naxior początkujący

  Raczej nici z zastąpienia raw air :/

 • Introverder weteran

  "- Będę szczery, zastąpienie Raw Air jest ekstremalnie trudne - mówi dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile. Deadline FIS upływa w piątek." - czyżby Sandro dawał znaki że dodatkowe konkursy mogą się nie udać - chyba tak.

 • koronex198927 bywalec

  Szkoda że zostaną do końca Pucharu Świata same loty a nie będzie choćby jednego weekendu na skoczni dużej. Obawiam się, że w tej sytuacji nie dość że licznik zwycięstw Kamila pozostanie na 39 to jeszcze świetny lotnik Robert Johansson łyknie Stocha w generalce :(

 • KrzyK_ bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  A tobie wszystko się podoba i na nic nie narzekasz, jakbyś nie widział tego, co dzieje się w świecie skoków. Szczerze, czekam na MŚ bardzo chętnie, ale też chciałbym tego, żeby ten sezon się skończył jak najszybciej. To jest parodia, odwoływanie konkursów na świeżym powietrzu, bo ktoś może być zagrożony zarażeniem koronaświrusem, brak kibiców to nie ta sama atmosfera co kilka lat temu. Po prostu dla mnie ten sezon to parodia.

 • Kolos profesor
  @bomos

  A co ma do tego osoba Pertile? Gdyby był Hofer to by było dokładnie to samo. W FIS-e zawsze było trzymanie kciuków i liczenie na cud, planów B nigdy nie było. Z powodu pandemii możliwości są mocno ograniczone. A ani Pertile ani Hofer też nie dołożą z własnej kieszenii Słoweńcom żeby zorganizowali dodatkowe konkursy PŚ.

  Pomimo pandemii i tak się zdecydowaną większość konkursów PŚ udało zorganizować bez znaczących perturbacji.

 • bomos stały bywalec
  @kubson97865

  To już trzeba się godzić z tym, że nic za Raw Air nie będzie. Szkoda, że sezon znów będzie skrócony. Ale co za gość z tego Włocha, ja nie wiem na jakim on świecie żyje. Większość ogarniętych kibiców wiedziało, że tak to się skończy. Szkoda że pan Pertille Rosję odrzucił.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @MK92

  Mi ten sezon się podoba.

 • Kolos profesor
  @David Haye

  Sezon 1993/1994 jedyny planowany konkurs PŚ w Norwegii (Oslo) został odwołany. Ale w tamtym roku odbyły się Igrzyska olimpijskie w Liliehammer

 • David Haye początkujący

  Z ciekawostek.
  Czy wie ktoś może kiedy ostatnio odbył się Puchar Świata bez ani jednego konkursu w Norwegii?

 • kubson97865 weteran

  Teraz Pertille mówi, że mega trudno będzie zastąpić RA. Zaskoczony jest, że Norweski rząd tak postąpił.

  Żenada. Mierny ten nowy szef FIS

 • Robert Johansson252 weteran
  @MK92

  Marną imitacją był już prędzej poprzedni sezon

 • MK92 stały bywalec

  Ten sezon jest po prostu jakąś marną imitacją skoków narciarskich. Niech jak najszybciej dobiegnie końca.

 • TomekNS stały bywalec
  @SZCZEPAN44

  A Wolny? On uwielbia latać na nartach, w Planicy na własne oczy widziałem jak szybował i jaki był wtedy zadowolony

 • TomekNS stały bywalec

  Wpuście kibiców i przestańcie wierzyć w tego koronę świrusa wtedy strat nie bedzie.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Marco Gaccio

  Sam stąd idź. Kiedy ja niby trollowałem?

  ----- moderacja -----
  Panowie, spokojnie.
  --------------------------

 • Marco Gaccio bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  To fajnie cieszę się a teraz idź już stąd [---]

  ----- moderacja -----
  Nie ponosi Cię przypadkiem? Daruj sobie.
  --------------------------

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Marco Gaccio

  Jakoś by mi to nie przeszkadzało, gdyby Johansson czy Lanisek wyprzedzili Stocha w generalce, bo bardzo lubię tych zawodników.

 • Marco Gaccio bywalec

  Jak koszty będą mniejsze przez ten brak przenoszenia dekoracji i telewizji to może uda się zrobić te 2 weekendy. Oby!

  Chociaż z 2 strony to wiecie. Jeśli byłoby 6 konkursów lotów to Stoch może stracić to 3 miejsce w generalce na rzecz Johanssona lub Laniska.

  Jeśli nie odbędzie się ten weekend dodatkowy to powinni chociaż zrobić ten 3 konkurs w ostatni weekend. Mogliby zrobić tak jak było mówione w czwartek albo może w sobote po południu o 15-16?. W sumie nie wiem czy oni taką możliwość w ogóle dopuszczają. Pewnie nie.

 • Marco Gaccio bywalec

  "Jak nieoficjalnie ustalił portal Skijumping.pl, obecnie nie jest już brany pod uwagę wariant z zawodami na Bloudkowej Velikance (HS138)."

  No i oby tak było bo jeśli się okaże, że będą konkursy na HS138 to będzie to pewnie jedna z największych kompromitacji skijumping w historii.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).