Panie zerkają w stronę zarobków skoczków. "To niesprawiedliwe"

 • 2021-04-06 15:50

Trwa dyskusja dotycząca finansowej równości skoków narciarskich na poziomie kobiecym i męskim. Panie, które mają za sobą 10. sezon Pucharu Świata, nadal zwracają uwagę na kolosalną różnicę w zarobkach obu płci na najwyższym szczeblu rywalizacji międzynarodowej. - Można to porównać do piłki nożnej mężczyzn i kobiet - odpowiada Sandro Pertile poproszony o stanowisko w tej sprawie przez NRK.

- Tej zimy zorganizowano im około trzykrotnie więcej zawodów niż nam, a do tego płacono dwa razy lepiej przy okazji każdego z konkursów - zauważa 21-letnia Silje Opseth, najwyżej sklasyfikowana z Norweżek w Pucharze Świata 2020/21. - To niesprawiedliwe - nie ukrywa czwarta zawodniczka sezonu w rozmowie z NRK.

Na czele list płac znaleźli się sportowcy, którzy pod koniec marca odebrali Kryształowe Kule. W oficjalnym zestawieniu opublikowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) Halvor Egner Granerud zarobił 207 100 franków szwajcarskich (około 860 045 złotych), z kolei Nika Križnar wzbogaciła się tej zimy o 44 848 CHF (około 186 237 PLN). W męskim zestawieniu dałoby jej to 20. miejsce, między Philippem Aschenwaldem a Johannem Andre Forfangiem.

Lista płac w Pucharze Świata mężczyzn 2020/21
Lp. Zawodnik Kraj Zarobki
1 GRANERUD Halvor Egner 207 100 CHF
2 EISENBICHLER Markus 144 550 CHF
3 STOCH Kamil 138 950 CHF
4 GEIGER Karl 119 900 CHF
5 JOHANSSON Robert 106 400 CHF
6 KOBAYASHI Ryoyu 102 150 CHF
7 ŻYŁA Piotr 100 950 CHF
8 KUBACKI Dawid 100 100 CHF
9 TANDE Daniel Andre 84 800 CHF
10 LANISEK Anze 82 500 CHF
Lista płac w Pucharze Świata kobiet 2020/21
Lp. Zawodniczka Kraj Zarobki
1 KRIZNAR Nika 44 848 CHF
2 KRAMER Marita 44 430 CHF
3 TAKANASHI Sara 39 756 CHF
4 OPSETH Silje 36 432 CHF
5 IRASCHKO-STOLZ Daniela 27 358 CHF
6 KLINEC Ema 25 354 CHF
7 LUNDBY Maren 20 999 CHF
8 HOELZL Chiara 13 346 CHF
9 AWWAKUMOWA Irina 12 863 CHF
10 ALTHAUS Katharina 12 258 CHF

Kliknij, aby zapoznać się z podsumowaniem zarobków w Pucharze Świata mężczyzn 2020/21 >>>

Kliknij, aby zapoznać się z podsumowaniem zarobków w Pucharze Świata kobiet 2020/21 >>>

- Smutne dla dziewczyn - komentuje Line Jahr z Norwegii, jedna z najbardziej cenionych trenerek w skokach narciarskich pań. Przypomnijmy, iż w męskim Pucharze Świata nagradzana jest czołowa "30" uczestników danego konkursu, a przeważnie czek otrzymuje też triumfator kwalifikacji. W przypadku pań zwyciężczyni rundy eliminacyjnej nie może liczyć na nagrodę, z kolei pieniądze trafiają tylko do 18 najlepszych skoczkiń zawodów.

Norwegowie poprosili o stanowisko w poruszanym temacie Sandro Pertile, dyrektora Pucharu Świata mężczyzn. - Można to porównać do piłki nożnej kobiet i mężczyzn. Nie są na tym samym poziomie popularności. Jeżeli poprosimy organizatorów zawodów o podwyższenie nagród finansowych, przez co impreza przyniesie straty, wówczas nikt nie będzie chciał gościć konkursów kobiet. Ułożenie wspólnego kalendarza nie jest proste. Kobiety skaczą przeważnie na normalnych obiektach, a mężczyźni na dużych. Skoki pań to wciąż młoda dyscyplina sportu. Na ten moment nie ma wystarczającej liczby dziewczyn, które prezentują wysoki poziom - uważa włoski działacz na temat cyklu koordynowanego przez Chikę Yoshidę.

- Zasługujemy na więcej konkursów. Mam nadzieję, że przyjrzą się możliwości łączenia zawodów kobiet i mężczyzn. Podążanie za chłopakami pozwoli na organizację większej liczby konkursów i wzmocnienie dyscypliny w przypadku obu płci. Do tego nie zostaniemy na lodzie, jak w tym roku, gdy organizatorzy odwoływali nasze zawody - przewiduje Opseth.

Minionej zimy przeprowadzono jeden pucharowy mikst - w drugiej połowie lutego w Rasnovie. Był to jedyny łączony weekend Pucharu Świata kobiet i mężczyzn.

Kalendarz Pucharu Świata kobiet został storpedowany przez pandemię COVID-19. W przypadku panów, wyjąwszy Raw Air, udało się znaleźć zastępstwo dla wszystkich konkursów. - Wiele zależy od pieniędzy, które duże stacje telewizyjne są w stanie zapłacić organizatorom. Przejęcie dobrze finansowanej imprezy jest atrakcyjniejsze i łatwiejsze. Choćby z tego powodu łatwiej było zastąpić męskie konkursy od żeńskich - wyjaśnia Erik Roeste, prezes Norweskiego Związku Narciarskiego. 

Jak ruchy działaczy FIS są oceniane przez środowisko damskich skoków? - Używają tych samych argumentów, które słyszałam w wieku 17/18 lat. "Nie jest was wystarczająco dużo, nie jesteście wystarczająco dobre". Szkoda, że dziewczyny nie są wyżej cenione w FIS, a także krajowych federacjach i mediach - rozkłada ręce 37-letnia Jahr, która zakończyła karierę w 2017 roku.

Planem FIS na uatrakcyjnienie skoków kobiet i zwiększenie ich popularności jest częstsza organizacja zawodów najwyższej rangi we wspólnej lokalizacji oraz terminie z mężczyznami. Dużo wskazuje na to, że stanie się tak już przy okazji inauguracji Letniego Grand Prix 2021. Prowizoryczny kalendarz cyklu zakłada bowiem pierwsze w historii międzynarodowe konkursy pań na obiekcie im. Adama Małysza w Wiśle (17-18 lipca).


Dominik Formela, źródło: FIS/NRK
oglądalność: (8240) komentarze: (52)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @konrad95

  Chociaż w tych przypadkach jest jeszcze inaczej, bo zwykle prawa do zawodów w biegach czy biathlonie sprzedaje się łącznie dla zawodów obojga płci. W skokach to jest na razie nie do pomyślenia.

 • konrad95 doświadczony

  Z jednej strony jest to zrozumiałe,że zarobki między mężczyznami i kobietami w skokach się różnią ze względu na zainteresowanie.
  Z drugiej strony w biegach i biathlonie zarobki kobiet i mężczyzn są takie same.
  Skoki kobiet to ciągle nowa dyscyplina. Rozwijająca się od około 10 lat.
  Jeszcze kilka lat temu sezonie odbywało się zaledwie 10 konkursów PŚ. Mistrzostwa świata juniorów nie różniły się zbytnio od konkursów PŚ gdyż najlepsze zawodniczki były juniorkami.

 • Arsendis bywalec

  No jest różnica ale i tak zarabiają [***] nie pieniądze przy takich piłkarzach nożnych np czy tenisistach

 • Skoczek3211 weteran

  Nikt was prawie nie ogląda, więc generujecie mniejsze zyski, więc stąd te mniejsze pensje. Rzygać mi się chce jak słyszę, że powinny zarabiać tyle samo. No to zróbcie coś, żeby was więcej ludzi oglądało. Pamiętam jak jedna piłkarka, ta chyba w krótkich różowych włosach prosiła o pomoc Ronaldo i Messiego żeby zrobili coś, żeby piłkarki miały podobne zarobki no ja pie**ole xD

 • marekrz bywalec
  Marek

  Skoczkinie zazdroszczą skoczkom, skoczkowie piłkarzom, a im wszystkim kasjerzy w Biedronce.

 • Blue Bird początkujący
  Niech FIS zerknie na WTA

  7. Stopniowe przesuwanie skoków na większe obiekty. To dotyczy też męskiego PŚ. Tak jak panowie powinni jak najczęściej używać mamutów, tak panie powinny być na dużych skoczniach. Zaczynamy od belki w lesie i stopniowo wychodzimy z lasu wraz z lepszymi i mocniejszymi skoczkiniami.

  8. Skoki narciarskie pań są najszybciej rozwijającą się kobiecą dyscypliną sportu i to bez wielkiego wsparcia FIS, transmisji telewizyjnych, reklam. Dużo dziewczyn garnie się do skakania, większość traktuje to poważnie. Obserwuję tę dyscyplinę od początku, pierwszych kontynentów i progres jest olbrzymi. Skoki kobiet poziomem wyprzedziły biegi narciarskie kobiet, a celem powinno być doścignięcie kobiecego biathlonu. Potrzeba na to już lat i odpowiednich działań promocyjnych i marketingowych.

  9. Selekcja pozytywna. Działa tutaj podobnie jak w tenisie kobiecym. Każda dziewczyna chce być zgrabna i lekka a to jest potrzebne do skakania. Tak jak najbardziej wysportowane dziewczyny chcą grać w tenisa a nie podnosić ciężary tak samo chcą latać. A panowie w pierwszej kolejności chcą być piłkarzami itp. Żaden w dzieciństwie nie marzy żeby być oblepiony tłuszczem, mięśniami i rzucać młotem. Mało który facet chciałby też przypominać anorektyka takiego jak skoczek narciarski i ważyć tyle co zdrowa wysoka kobieta.

  10. Potencjał marketingowy. Z uwagi na pkt 9. - jest bardzo duży. Mówimy o młodych, uśmiechniętych, ładnych, zgrabnych dziewczynach, które latają. No już łatwiej nie może być. Dodatkowo uroku dodają warkocze w locie.
  WTA miało o wiele trudniej ale wycisnęło ile się tylko dało (Player Party itp) grając właśnie urodą zawodniczek. Zauważyłem że organizatorzy Blue Bird trochę od nich ściągnęli. Trzeba trochę to rozwinąć.
  Niestety, ale sport kobiecy ogólnie jest gorzej postrzegany, dlatego panie muszą wykorzystywać swoje wdzięki. Poza sportem często bywa w karierze zawodowej podobnie. Stacey Allaster, która zajmowała się WTA to właśnie podkreślała. A zatem nie tylko siedzieć w budzie w kombinezonach i kaskach ale wyjść z budy na party z kreacjami, fryzurami, sponsorami..

 • Blue Bird początkujący
  Niech FIS zerknie na WTA

  1. Na chwilę obecną te różnice finansowe są niestety uzasadnione, głównie ze względu na brak lub kiepską ekspozycję skoków kobiet w telewizji. Od polityki FIS i federacji krajowych zależy kiedy to się zmieni. FIS powinien rozumieć że rozwój skoków pań przyczyni się do rozwoju całej dyscypliny. Skoki w niektórych krajach będą się mogły nawet opierać na żeńskiej kadrze, zwłaszcza w krajach typu Francja, Włochy, USA, Rumunia.., co pozwoli zachować bazę.

  2. Kobiecy PŚ w skokach obecnie przypomina męski PŚ z przełomu wieków,
  ale ma jedną kluczową możliwość, której wtedy nie bylo: może regulować odległości belką. Wizualnie skoki te ogląda się bardzo dobrze, trzeba tylko wyeliminować belką klepanie buli przez słabsze. Trenerzy zwracają na to uwagę, mówił m. in Kruczek.

  3. Tenis jako największy sport indywidualny powinien być wzorem. WTA wykonało wielką pracę i udało im się stworzyć właściwie odrębną dyscyplinę o bardzo wysokim poziomie, pozytywnej selekcji i ogromnych gratyfikacjach finansowych. Bardzo dużą rolę odegrała branża bukmacherska, która w skokach też będzie pomocna (popularne zakłady dwudrogowe HtH)

  4. Łączyć konkursy z męskimi najczęściej jak się da. Tenisowe wielkie szlemy i największe turnieje typu Indian Wells, Miami gromadzą na starcie tenisistów i tenisistki. Dobrym dodatkiem będą znane z tenisa miksty.

  5. Najważniejszym kołem zamachowym w skokach narciarskich jest TCS, którego kobiety nie mają i trzeba zrobić wszystko żeby szybko je do niego włączyć, np. Kobiecy konkurs w południe, męski wieczorem.

  6. Lobbing, polityka. Niestety Amerykanki obecnie się nie liczą, a trzeba pamiętać że to ich federacja zrobiła najwięcej dla skoków pań, często zmagając się z uporem FIS.
  USA dały kobiecym skokom potężnego kopa na początek, szkoda że Sarah już nie skacze bo ona mogła być ikoną jak alpejka Lindsay Vonn.
  Teraz na rzecz kobiet działa głównie norweska federacja, dużą robotę zrobili Rosjanie (Blue Bird z dużym rozmachem), oczywiście ważne są Niemcy.
  Szkoda, że zacofane polskie prezesy wąsate tego nie widzą i nie było nigdy konkursu na Krokwii. Na szczęście to co zrobili inni doprowadziło już do konkursów olimpijskich itd. • Homeomorfismus stały bywalec

  Moim zdaniem, zarobki powinny zależeć od oglądalności. Jeśli przykładowo skoki kobiet są pięciokrotnie mniej chętnie oglądane niż skoki mężczyzn, to panie powinny zarabiać pięć razy mniej. Proste i logiczne.

 • GOTS doświadczony

  Powiem tylko tyle, takie zdanie które usłyszałem od pewnej pani profesor podczas studiów.
  Sprawiedliwie nie znaczy równo.

  Ja po części rozumiem to pragnienie i poczucie niesprawiedliwości piękniejszych uczestników zmagań, ale żyjemy ( na szczęście) w świecie wolnego rynku i to on decyduje ile Ci zapłacą.
  Byli już tacy na świecie co chcieli dać równo wszystkim i stworzyć idealne państwo, a skończyło się na ogromnym głodzie i wymordowaniu kilkudziesięciu milionów ludzi.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).