Stracony sezon pierwszej reprezentantki Liechtensteinu

  • 2021-04-13 10:08

16-letnia Alina Buechel, która w ubiegłym roku zmieniła barwy narodowe i austriacką federację zastąpiła federacją Liechtensteinu, minionej zimy nie  wystąpiła w żadnych zawodach rangi FIS. Pierwsza w historii skoczkini reprezentująca niewielkie alpejskie księstwo doznała kontuzji podczas jednego z grudniowych treningów na skoczni.

Buechel na co dzień trenująca i ucząca się w słynnej kuźni narciarskich talentów w Stams w konkursach na poziomie FIS Cup czy Alpen Cup plasowała się z reguły na odległych miejscach. W Austrii musiała się zmagać ze sporą konkurencją, by przebić się do drużyny startującej w międzynarodowych zmaganiach, zdecydowała się więc wykorzystać fakt, że posiada liechtensteinskie korzenie i zmienić "banderę". We wrześniu zadebiutowała jako reprezentantka swojej drugiej ojczyzny podczas zawodów Alpen Cup w Berchtesgaden. Zajęła 27 i 24 miejsce i uzbierała łącznie 11 punktów do klasyfikacji generalnej.

Podobno do zimy poczyniła spore postępy, ale nie dane było jej tego faktu zweryfikować. 7 grudnia podczas treningu w Seefeld, Buechel upadła po jednym ze skoków i poczuła silny ból. Została następnie helikopterem przetransportowana do szpitala w Innsbrucku. Na samym początku podejrzewano złamanie kości udowej, co wymagałoby skomplikowanej operacji, jednak ostatecznie stwierdzono u niej uraz stawu biodrowego. Szybko udało się przywrócić go na właściwe miejsce, ale rychły powrót na skocznię okazał się niemożliwy. Lekarze zabronili skoczkini uprawiania jakiejkolwiek aktywności sportowej przez okres 12 tygodni. Było to dla niej frustrujące, zwłaszcza, że mentalnie nastawiła się już na udział w konkursach FIS Cup w Kandersteg, a okazało się finalnie, że sezon skończył się dla niej, zanim jeszcze zaczął. 

Nie była to pierwsza poważna kontuzja, która stała się udziałem Buechel. Kilka lat temu doznała urazu miednicy na skoczni w Tschagguns i spędziła miesiąc w szpitalu. Postanowiła, że i z tej kontuzji wyjdzie silniejsza. W marcu wróciła na skocznię i oddała kilka pierwszych po długiej przerwie skoków treningowych. Jej głównym celem pozostaje Zimowy Festiwal Młodzieży Europy, który odbędzie się w grudniu w Finlandii. Dobrą wiadomością jest taka, że w ostatnim czasie udało jej się pozyskać sponsora. Wspomaga ją finansowo firma Havle zajmująca się m.in. produkcją akcesoriów do budowy rurociągów wodnych. "Cieszymy się, że możemy wspierać młodą skoczkinię narciarską i życzymy jej wielu sukcesów w karierze sportowej" - napisano na oficjalnej stronie firmy.

Warto jeszcze zaznaczyć, że pierwsze amatorskie ślady skakania na nartach na terenie Liechtensteinu pochodzą z końca lat 20. XX wieku. W latach 30. w latanie na dwóch deskach  bawili się tam szwajcarscy strażnicy graniczni, a na przełomie lat 70. i 80, w miejscowości Steg na skoczni K-40, na której podobno udawało się przeskakiwać 50 metrów, zaczęto rozgrywać oficjalne zawody juniorów. Tamtejsi skoczkowie próbowali swych sił również na skoczniach austriackich, co jednak oczywiste, bez godnych uwagi osiągnięć. Najlepszym z tamtejszych podskakujących narciarzy miał być niejaki Norbert Frick.


Adrian Dworakowski, źródło: Vaterland.li/informacja własna
oglądalność: (7867) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Wojciechowski profesor
    @Bocian

    Kończę też ten temat, bo widzę, że mnie nie zrozumiałeś. Nie rozumiem po prostu, jak nazwa klubu Lechia mogła odnosić się przy jej nadawaniu do konceptu, którego przed I wojną nikt prawie nie znał, bo po prostu praktycznie nie istniał w przestrzeni publicznej. Trochę tak, jakby ktoś w XVIII wieku odnosił się do praw fizyki zdefiniowanych w XX wieku – nie bardzo mógł, bo ich... nie znał.

    I ostatnia rzecz – masz żal, że ktoś tam nazywa Cię tak czy inaczej, „foliarzem” czy jakieś takie. Ale za to Ty masz czasem podejście z góry do wszystkich tych, którzy siedzą w „ciemnocie”, więc to po prostu działa w dwie strony. Nie uważam, żeby np. „covidiota” był czymś lepszym niż „foliarz”. Nie używałbym ani jednego, ani drugiego określenia. Nie uważam też, że coś powinienem ani nie powinienem wiedzieć, w coś wierzyć, ani coś wyznawać, bo siedzę w „ciemnocie”.

    Dziękuję i zamykam sprawę.

  • Bocian stały bywalec
    @dar06_

    Chinczycy zwykli o Polsce mawiać per imperium. Uważają oni, że z Polską stało się to, co z Chinami 200 lat temu (czyli zabory/rozbiory), ale, że Polska wstanie z kolan, bo w skali imperium 200 lat to niewielki odstęp czasu.

    @Wojciechowski Jakie teorie o Wielkiej Lechii? Przecież to fakt, a nie żadna teoria. Był Lech, Czech i Rusek. I oczywiście, że nazwa Lechia odnosi się do czasów sprzed pierwszej wojny światowej (dla Ciebie to mgnienie w dziejach świata jest odległe?). Ta nazwa odnosi się do nazwy Polski sprzed chrztu i powinieneś to wiedzieć. Tak jak niektóre kluby nazywają się Piast i odnoszą się do panowania Piastów na naszych ziemiach (też daleko sprzed I wojny światowej).

    [---]

    Przepraszam moderację za offtop. Już kończę, zainteresowanych odeślę tylko do pierwszej tajemnicy Franc.a Zalewskiego na początek poszukiwań.

    Edit. Hahaha serio imię Franc jest w swej odmianie cenzurowane? Hahahaha grubo.

    ----- moderacja -----
    Pozwolę sobie ominąć cenzurę, to rzeczywiście jakiś dziwny pomysł Admina czy kogokolwiek innego, kto odpowiada za dobór słów automatycznie cenzurowanych. W ten sposób nie dałoby się np. odmienić nazwiska pewnego słoweńskiego skoczka Urbana F.

    Część wpisu usuwam, bo nie ma nie tylko nic wspólnego z tematem artykułu, nazwą Liechtenstein, nawet nazwą klubów Lechia, ale nawet z odpowiedzią @Wojciechowskiego. Przepraszam.
    ------------------------

  • dar06_ weteran
    @Bocian

    Liechtenstan ma wątek z lechistanem
    To dla szukaczy na temat dawnej historii
    Nie tylko wspomniana Turcja na nasz mówi, są i inni jak Persowie ( Iran ) i jeszcze wiele krajów

    Nie wykluczone za jakiś czas skoki narciarskie zostaną wyważane z pamięci ludzkości
    Tak jak żyliśmy w Europie , przyjdzie nowa wiara która wszystko wymaże co istniało w teraźniejszości
    i będą pisały od nowa dzieje ziemi ,ze w 21 wieku europejczyki zeszli z drzewa i polowali na zwierzynę
    A tak naprawdę skoki narciarskie już ponad 4 tyś lat temu istniały

  • Wojciechowski profesor
    @Bocian

    Z całym szacunkiem, można wierzyć w teorie Wielkiej Lechii, można nie wierzyć, ale nie za bardzo rozumiem, jak można wiązać nazwy klubów typu Lechia z tą teorią, o której na początku XX wieku chyba nikt nie słyszał. Lechia Gdańsk i inne kluby podobnej nazwie mają nazwę wziętą od Lechii Lwów, a ta nazwa jest daleko sprzed I wojny światowej... Wątpię też, aby w Turcji znano przed wiekami teorię Wielkiej Lechii, nie wiem o żadnym dowodzie, który by na to wskazywał.

    Wiem też, że etymologia czasem prowadzi na różne nieoczywiste tropy, ale trzeba się naprawdę uprzeć, żeby nie dostrzec pochodzenia od „lichter Stein”, „jasnej skały”. Szukać i wygrzebać można cokolwiek w czymkolwiek, ale czasem to jest po prostu absurdalne.

    ----- moderacja -----
    Tutaj utniemy już ten wątek dyskusji, który bardzo, bardzo daleko odbiegł już od tematu artykułu. I nie ma to nic wspólnego z "cenzurowaniem" Wielkiej Lechii itp., po prostu wróćmy do rzeczy. Proszę o niekontynuowanie wątku powiązań Liechtensteinu z Wielką Lechią, a już tym bardziej odniesień do mnóstwa innych rzeczy, bo dzieje Słowian, program nauczania historii itd. nie mają z panią Buchel zupełnie nic wspólnego.
    --------------------------

  • Bocian stały bywalec
    @Wojciechowski

    Lechistan był turecką nazwą Polski, bo Polska niegdyś była Wielką Lechią, skąd między innymi są kluby piłkarskie o nazwie Lechia.

    @Pavel Nie wyśmiewałbym tak bardzo tej teorii. Państwo Liechtenstein pochodzi od nazwiska, jeśli nazwisko od nazwy zamku, to skąd wzięła się taka nazwa? Badając etymologię, często dochodzi się do korelacji pozornie niezwiązanych ze sobą słów. Podobne wybrznienie jest na pewno poszlaką, której osobiście nie odrzucałbym od razu (no ale ja jestem foliarzem i szurem według niektórych na tej stronie). Oczywiście nie mówię, że ta korelacja faktycznie istnieje, jednak trop warto by zbadać.

    Kiedyś istniały dwa słowiańsko-aryjskie państwa - D'Aria i Iria. D'Aryjczycy mieli blond włosy i niebieskie oczy. Iriowie mieli ciemniejsze włosy (ciemny blond/rude) i zielone oczy. Etymologicznym spadkobiercą Irii jest Irlandia.

    @dar06 Ciekawa koncepcja odnośnie Liechtensteinu. Kościół katolicki niestety zniszczył wiele świadectw na temat słowian. Między innymi twierdził, że nie znaliśmy pisma, a prawda jest taka, że pierwsze pismo - runy, były słowiańskie. Nie można ufać państwu, które swą nazwę zawdzięcza demonowi - Vaticanusowi, odpowiedzialnemu za płacz dziecka; instytucji, która wprowadzała swą miłosierną religię ogniem i mieczem i doprowadziła do palenia na stosie ludzi wiedzy i w końcu instytucji, która prawi o cnocie ubóstwa, a tonie w złocie.

    Historia, jakiej nas uczą jest tak zakłamana, że aż serce boli. Niestety mamy w pewym sensie tysiącletnią okupację i uczą nas historii Grecji, czy Egiptu, ale ani słowa o NASZYCH przodkach. Coś przed nami ukrywają i mydlą nam oczy w oficjalnej wersji zdarzeń.

    ----- moderacja -----
    Jak pisałem już wyżej, proszę wrócić do rzeczy i nie rozwijać wątków kompletnie niezwiązanych z treścią artykułu ani nawet pochodzeniem nazwy Liechtensteinu. Inaczej pogrążymy się w zupełnym „off-topie”.
    ---------------------------

  • Pavel profesor
    @Wojciechowski

    Chłopina coś tam gdzieś tam słyszał, ale umiejscowienie w czasie danego wydarzenia już go przerasta i stąd wychodzą takie głupotki :) Miejmy nadzieję, że 06 w nicku to rocznik, to jest jeszcze jakaś nadzieja :)

  • Wojciechowski profesor
    @dar06_

    Nie wiem, jak mam to wszystko poważnie traktować, ale doprawdy nie wiem, co „Lechistan”, który jest po prostu dawną turecką nazwą Polski, ma wspólnego... z zamkiem Liechtenstein pod Wiedniem, od którego wzięła się nazwa rodu, który później raczył założyć dzisiejsze księstwo. Wolę napisać, żeby nie było, że się wyśmiewam. ;)

  • KX_Keytinho stały bywalec

    To w sumie dobra droga dla słabszych zawodników. Zdecydować się na starty pod inną flagą. Pewnie biedniejsze związki, ale możliwość jednak bycia czołowymi skoczkami danego kraju

  • jma profesor
    @Pavel

    Do rokujących państw dodałbym jeszcze Czechy :)

  • dar06_ weteran
    @Pavel

    Raczej rzymskiego jakby co

  • Pavel profesor

    1000 lat temu było tam Święte Cesarstwo Narodu Niemieckiego po rzadami Ottona III.

  • dar06_ weteran
    @Pavel

    Austria to nazwa kraju w Europie ,a Australia to kontynent
    A ponad 1000 lat temu , tereny od Renu a więc i Liechtenstein należały do nasz

  • Pavel profesor

    To ma tyle wspólnegoze sobą co Austria i Australia.

  • dar06_ weteran
    @phoffman605

    Na bliskim wschodzie mówią na nasz kraj dalej Lechistan
    Na Ukrainie i w innych republikach radzieckich potocznie na nasz lachy

    Erdogan na spotkaniu z Dudą w 2017 roku
    ....Turcja na przełomie wieków była krajem, który zawsze wspierał niepodległość i suwerenność ówczesnego Lechistanu, czyli Polski....

  • marcel.rychlewski7@gmail.com początkujący
    @dar06_

    A jaka była stara nazwa? Poliechtenstein?🤣🇱🇮

  • phoffman605 bywalec
    @dar06_

    A jak brzmiała, Twoim zdaniem, dawna nazwa Polski? W czym była ona podobna do Liechtensteinu?

  • dar06_ weteran
    @Wojciechowski

    Przyjęliśmy chrześcijaństwo ,to jak na bierzmowaniu dostajemy nowe imię
    To otrzymaliśmy nowe nazwę Polska

  • Wojciechowski profesor
    @dar06_

    Co to jest „dawna nazwa naszego kraju”? Serio pytam.

  • dar06_ weteran

    A może jakiś Polak ma korzenie z tym państwem,po pradziadkach ?
    Nazwa podobna do dawnej nazwy naszego kraju ,a od bawarii rzut kamieniem
    To nie wykluczenie, ze w genach zostało odrobinkę naszego pokolenia

  • Bocian stały bywalec
    @Pavel

    Kazachstan już osiągnął poziom, o którym mówisz. Lepszym przykładem obok Rumunii i Turcji byłaby Ukraina.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl