Tara Geraghty-Moats wraca do biathlonu

 • 2021-04-22 11:30

Pierwsza w historii zdobywczyni Kryształowej Kuli za Puchar Świata kobiet w kombinacji norweskiej - Tara Geraghty-Moats - celuje w sukcesy na trasach biathlonowych. 28-letnia Amerykanka, która minionej zimy startowała też w Pucharze Świata skoczkiń, w przeszłości mierzyła się już w tej dyscyplinie sportu na arenie międzynarodowej.

Tara Geraghty-MoatsTara Geraghty-Moats
fot. Tadeusz Mieczyński

Sportsmenka urodzona w stanie New Hampshire w sezonie 2020/21 wygrała jedyny konkurs premierowej edycji Pucharu Świata dwuboistek, który odbył się w Ramsau. Na tegorocznych mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym, w których programie debiutowały zawody kombinatorek, 28-latka wywalczyła 5. miejsce. W latach 2018-2021 Geraghty-Moats była też pierwszoplanową postacią Letniego Grand Prix oraz Pucharu Kontynentalnego kobiet w kombinacji norweskiej, gdzie łącznie triumfowała ponad 20 razy.

- Miniony sezon był szaloną jazdą z ekstremalnymi wzlotami oraz upadkami. Pandemia spowodowała odwołanie 75% zawodów z cyklu Pucharu Świata kobiet w kombinacji, którego powstanie i tak było krokiem milowym dla tej dyscypliny sportu. Możliwość startu w mistrzostwach świata i zdobycie Kryształowej Kuli to coś, nad czym pracowałam przez całą karierę narciarską - podkreśla Geraghty-Moats.

- Zdecydowałam się na chwilowe opuszczenie kombinacji norweskiej i podążanie za nowymi wyzwaniami w życiu osobistym oraz zawodowym. Obiecuję, że to nie jest moje pożegnanie z dwubojem. Jeśli kombinacja norweska kobiet stanie się sportem olimpijskim, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby być tam w 2026 roku - informuje Amerykanka za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Sportowo stawiam na biathlon. Dyscyplinę, którą trenowałam jako juniorka, mogącą zapewnić mi nowe możliwości. Rywalizacja na poziomie międzynarodowym w biathlonie będzie poważnym wyzwaniem, ale nie mogę się doczekać - dodaje Geraghty-Moats, która prywatnie zamierza też skupić się na edukacji i spędzać więcej czasu z bliskimi.

Geraghty-Moats już w 2007 roku - jako 14-latka - zadebiutowała w kobiecym Pucharze Kontynentalnym skoczkiń. Po poważnej kontuzji kolana, kiedy specjaliści nie dawali jej szans na powrót na rozbieg, spróbowała swoich sił w biathlonie. W tej dyscyplinie czterokrotnie brała udział w mistrzostwach świata juniorów, wygrywając nawet młodzieżowe mistrzostwa Szwecji, gdzie mieszkała przez rok. Po powrocie do USA, co nastąpiło w 2013 roku, za namową znajomego ponownie wystartowała w lokalnych zawodach w skokach. Wyniki osiągnięte po kilkuletniej przerwie okazały się na tyle dobre, iż postanowiła rzucić biathlon i oddać się dawnej pasji. W międzyczasie nie rozstała się nartami biegowymi, co otworzyło jej alternatywną ścieżkę kariery w rozwijającej się kombinacji norweskiej pań. W Pucharze Świata kobiet w skokach najlepszy wynik osiągnęła w 2015 roku, kiedy wskoczyła do czołowej "10" zawodów w Rasnovie. Amerykanka to także uczestniczka mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym 2015 i 2017. Minionej zimy stanęła na starcie kwalifikacji do konkursów Blue Bird w Niżnym Tagile, jednak obie próby zakończyły się fiaskiem.


Dominik Formela, źródło: instagram.com/tarageraghtymoats
oglądalność: (2572) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wawra693@gmail.com początkujący
  Trójbój narciarski, no powiedzmy triathlon

  A co myślicie na temat połączenia skoków i biathlonu? Skok i przelicznik jak w kombinacji i do tego 7.5 lub 10 km biathlonu z wszystkimi zasadami, czyli 2 strzelania i za pudła karna runda? Skok oczywiście bez karabinu :-)

 • Kolos profesor
  @Julixx05

  Już zrobiłem jakiś czas temu.

  Top 10 podam jutro - ale mogę powiedzieć, że liderką jest Nina Lussi (bodaj 40 odpadnięć w Q). Wysoko w klasyfikacji jest też Joanna Szwab (bodaj 26 odpadnięć i 5 miejsce).

 • Julixx05 bywalec
  @Kolos

  zrób klasyfikacje ranking zawodniczek które najwięcej razy odpadły w kwali

 • janbombek stały bywalec

  U biatlonistów już tak jest, że mają ciągle jedno oko zamknięte. Takie "skrzywienie zawodowe".

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe bywalec

  Krasawica ;)

 • Kolos profesor

  Swoją drogą dostać kryształową kulę za jeden konkurs to żart. W ramach LGP 2020 rozegrano dwa konkursy a nagród nie przyznano (jednak FIS zliczył punkty, utworzył klasyfikscję końcową i uznaje zwycięstwo w niej Dawida Kubackiego na równi z wygranymi Dawida w LGP 2019 i 2017).

 • Kolos profesor

  Ona to chyba nie wie czego chce... A to skoki (tu jej szło fatalnie - jest w czołówce skoczkiń pod względem ilości odpadnięć w kwalifikacjach do PŚ) a to kombinacja norweska (tam jej szło świetnie dla odmiany) i tak na przemian, a teraz j znowu biathlon.

  A za chwilę wróci do skoków albo kombinacji albo będzie łączyć jedno z drugim albo trzecim...

 • Oreo weteran

  Mmm. to zdjątko ładne

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).