Grono skoczków kończy karierę, w tym najstarsza z sióstr Malsiner

 • 2021-05-03 21:17

Mistrzyni świata juniorów z 2017 roku podjęła decyzję o zakończeniu sportowej kariery. W ostatnich tygodniach na odłożenie skokowych nart zdecydowała się również piątka reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów, a także dwoje przedstawicieli Kraju Kwitnącej Wiśni.

- Skoki były moim życiem odkąd skończyłam 7 lat, aż do teraz - pisze 23-letnia Manuela Malsiner, która 3 maja ogłosiła zakończenie kariery skoczkini narciarskiej. - To był wspaniały rozdział mojego życia, z kilkoma wspaniałymi momentami, ale także pod znakiem walki z kontuzjami. Myślałam o tym od jakiegoś czasu, próbowałam walczyć, ale teraz zdecydowałam się rzucić karierę - dodaje najstarsza z sióstr Malsiner. 21-letnia Lara i 18-letnia Jessica tej zimy reprezentowały Włochy na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym.

Manuela Malsiner najlepiej będzie wspominać sezon 2016/17, kiedy najpierw stanęła na podium Pucharu Świata w Zao (3. miejsce), a następnie została złotą medalistą światowego czempionatu juniorów w Park City. Przedstawicielka Italii w batalii o tytuł pokonała Emę Klinec i Nikę Kriznar - mistrzynię świata i zdobywczynię Kryształowej Kuli w sezon 2020/21, który okazał się ostatnim w karierze sportsmenki z Półwyspu Apenińskiego.

Włoszka w 2014 roku doznała groźnego upadku na dużej skoczni w Planicy. Obie narty 16-letniej wówczas skoczkini złamały się po uderzeniu w bulę, natomiast wielogodzinne badania w Słowenii nie wykazały poważniejszego urazu. Ten przytrafił się latem 2018 roku, kiedy podczas przygotowań do zimy uszkodziła więzadła krzyżowe, poboczne, a także uszkodziła łąkotkę. Po powrocie do sportu zdołała zdobyć tylko punkt do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Malsiner to niejedyna skoczkini, dla której miniona zima była ostatnią w karierze. Na rozbrat ze sportem zdecydowała się też Alina Ihle - 18-letnia uczestniczka mistrzostw świata juniorów w 2019 roku. Niemka w 2019 roku dostała szansę sprawdzenia się w Pucharze Świata, jednak dwukrotnie odpadła w kwalifikacjach w Oberstdorfie.

Dalszych prób zrobienia wielkiej kariery w narciarstwie klasycznym nie podejmie także czterech rodaków Ihle. Najbardziej znanym z tego grona jest Paul Winter. 23-letni członek klubu z Willingen to drużynowy wicemistrz świata juniorów z 2015 roku. W latach 2014-2015 przystępował do kwalifikacji niemieckich konkursów Turnieju Czterech Skoczni, jednak żadne z podejść nie dało mu awansu do zawodów. Winter w 2014 roku punktował za to w Letnim Grand Prix w Ałmatach. Na pożegnanie ze skokami zdecydował się również rok starszy Sebastian Rombach - dziewięciokrotny uczestnik konkursów z cyklu Pucharu Kontynentalnego, punktujący na tym szczeblu zmagań trzykrotnie w 2017 roku.

W niemieckich kadrach na sezon 2021/22 nie znajdą się też 19-letni Tom Gerisch i rok młodszy Tim Hettich. Nieco więcej podczas krótkiej przygody ze sportem zdołał osiągnąć pierwszy z wymienionych, który latem 2019 roku wskoczył do punktowanej "30" Pucharu Kontynentalnego we Frensztacie pod Radhoszczem. Drugi z wymienionych Niemców nigdy nie zadebiutował w tym cyklu.

O końcu kariery informację w sieci zamieścił też Shinya Komaba. 25-letni Japończyk rzadko prezentował się na arenie międzynarodowej, natomiast w 2017 i 2019 roku stanął na podium FIS Cup. Najpierw na Okurayamie w Sapporo, a następnie w Rasnovie. W obu przypadkach była to trzecia lokata. W pucharowej stawce zabraknie też Aki Matsuhashi. 28-letnia w 2015 roku zdobyła dwa medale zimowej uniwersjady w Szczyrbskim Jeziorze, a po jedyny punkt Pucharu Świata sięgnęła w 2013 roku - przy okazji debiutu.

Przypomnijmy, iż po sezonie 2020/21 z narciarstwem klasycznym pożegnali się też Rok Justin, Seou Choi, Lucile Morat czy Paul Brasme.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8650) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Ostatnio karierę skończyła Lucile Morat, teraz Manuela Malsiner... Naprawdę smutne jest to, że ktoś może naprawdę mieć potencjał, talent, a i tak nic to nie znaczy, jeśli urodził się nie w tym miejscu, co trzeba. Przecież gdyby Manuela była Słowenką, tak jak Klinec i Kriznar, które pokonała w boju o złoto, to dziś moglibyśmy oglądać właśnie ją na miejscu Emy i Niki. Ale że pochodzi z Włoch, to skończyło się, jak się skończyło.

  Dziękuję:
  - Manueli za 2. (nie 3., jak jest napisane w tekście) miejsce w PŚ w Zao i za złoto MŚJ,
  - Alinie za podia Alpen Cupu,
  - Paulowi za 10. miejsce na MŚJ i jedno podium FC,
  - Tomowi za punkty LPK i jedno podium Alpen Cupu,
  - Timowi "za udział",
  - Shinyi za podia FC.

  P.S. @sheef, wiem, że raczej tego nie przeczytasz, ale karierę zakończył też Rok Tarman.

 • sheef weteran
  Skoczkowie, którzy zakończyli z wyczynem (aktualizacja)

  Lista zawodników, którzy postanowili ogłosić zakończenie przygody ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2020/2021 (stan na 04 maja 2021 roku):

  1. Rok Justin (Słowenia),
  2. Tom Gerisch (Niemcy),
  3. Sebastian Rombach (Niemcy),
  4. Shinya Komaba (Japonia),
  5. Seou Choi (Korea Południowa),
  6. Paul Brasme (Francja),
  7. Paul Winter (Niemcy),
  8. Tim Hettich (Niemcy).

  Jak dotąd przygodę ze skokami zdecydowało się zakończyć czterech Niemców, jeden Słoweniec, jeden Japończyk, jeden Koreańczyk oraz jeden Francuz.

 • INOFUN99 weteran
  @Oczy Aignera

  Już rok temu były takie pogłoski. Szkoda, bo bardzo kibicuję tej zawodniczce.

 • Kolos profesor

  Czyli kariery pokończyły raczej totalne no name'y... Może z wyjątkiem Malsiner. Wielkich zakończeń karier może być więcej po IO ale przed tylko ci którzy na igrzyska i tak szans nie mają.

 • .....sieanieskoczy stały bywalec

  Niestety, ale dla mnie skoki kobiet poza czołówką nie istnieją. Poziom techniczny jest fatalny i źle się na to patrzy.
  Niemal zawsze oglądam tylko skróty i skoki najlepszych z nich.
  A mogłoby być inaczej gdyby nie zabetonowany FIS, który zbyt późno zaczął promocję tego sportu wśród pań.

 • Julixx05 bywalec
  @Oczy Aignera

  O ciekawa informacja o tym nie wiedziałam

 • Oczy Aignera profesor
  @Julixx05

  Jest jedna zawodniczka, która już oficjalnie zapowiedziała zakończenie kariery po ZIO. Chodzi o Špelę Rogelj.

 • Julixx05 bywalec
  @ZXCVBNM_9999

  Dobre XD poza tym nikt nie ma prawa kazać sportowcowi kończyć kariery, skończy wtedy kiedy będzie miał na to ochotę

 • Julixx05 bywalec
  Skoczkinie które mogą zakończyć karierę po IO


  Daniela Iraschko-Stozl - prawdopodobieństwo 50%. Ma swoje lata i może będzie chciała zrobić to po wielkiej imprezie. Sportowiec też chcę odpocząć po latach pracy w młodości. Chodź kobita raczej dzieci nie planuje, bo jest lesbijką i ma żonę (chyba że z adopcji).

  Magdalena Pałasz - prawdopodobieństwo 60% dziewczyna jest poza kadrami dłuższy czas, nie wierzę żeby powróciła do kadry.

  Dalej nie mam pojęcia...

 • butczan1 doświadczony

  Nie ma co się dziwić. 2 ostatnie sezony 1 punkt w PŚ. We Włoszech skoczkowie nie osiągający sukcesów mają raczej pod górkę. Brakuje pieniędzy, wsparcia ze strony związku. W sumie nie będzie jakimś wielkim zdziwieniem jeśli Insam w ciągu 2-3 lat zakończy karierę, jeśli nie zaliczy istotnego progresu.

 • Julixx05 bywalec
  @Elsa

  w mediach widać, że Asia chcę pracować i nadal skaczę na zdj są dowody, już prędzej Pałasz skończy karierę chodź deklaruje, że chcę skakać

 • Julixx05 bywalec

  Szkoda dziewczyny miała potęcjał. Dosyć znacząca strata dla Włoskiej kadry. Najpierw Morat, która była w czołówce zakończyła karierę. Teraz ona... Życzę Manueli powodzenia w nowym życiu

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).