Jens Weissflog zdradził tajemnicę sprzed lat

 • 2021-05-04 06:33

Jens Weissflog w 1988 roku w Calgary miał bronić tytułu mistrza i wicemistrza olimpijskiego wywalczonego cztery lata wcześniej w Sarajewie. Skoczek z NRD do czasu igrzysk miał stosunkowo udany sezon i nic nie zapowiadało klęski, za jaką ostatecznie uznano 9 i 31 miejsce. Przed kilkoma dniami były wybitny sportowiec zdradził przyczynę tak słabego występu. 

Nigdy wcześniej nie wracał do tamtych igrzysk, starał się ten temat omijać z daleka, bo przywodził same nieprzyjemne wspomnienia. Po 33 latach zdecydował się w końcu sięgnąć myślami do przeszłości i wyjawić kulisy tamtego występu w rozmowie z Zeit Online. Przed konkursem na dużej skoczni Weissflog trenował na obiekcie w Banff i po jednym ze skoków doznał kontuzji odcinka szyjnego kręgosłupa. - To były igrzyska olimpijskie, z którymi wiązałem wielkie nadzieje. Ale tak bolała mnie szyja, że miałem problem z założeniem sprzętu. Chciałem jednak zrobić wszystko co w mojej mocy, by wystartować tego dnia - wspomina były NRD-owski zawodnik. 

Skończyło się na 31 miejscu. Oba konkursy wygrał Matti Nykaenen, a Weissflog nie miał nawet możliwości zrehabilitowania się w konkursie drużynowym, bo jego reprezentacja nie wystawiła swojej ekipy. Wybitny skoczek nie mógł wtedy jeszcze wiedzieć, że w przyszłości sięgnie po kolejne olimpijskie laury. Wówczas był tak załamany swoją postawą, kontuzją, której doznał, że przedwcześnie zakończył sezon Pucharu Świata. Pod koniec zimy przyjechał jeszcze do Szczyrku, gdzie wygrał trzy konkursy zaliczane do memoriału Zdzisława Hryniewieckiego.

Wracając jeszcze do niefortunnych igrzysk, decyzją Manfreda Ewalda, dyrektora sportowego NRD Weissflog niejako za karę, musiał zająć miejsce w ostatnim rzędzie w samolocie podczas podróży powrotnej. Wspomniany Ewald był bardzo mroczną postacią, przed którym drżeli wszyscy wschodnioniemieccy sportowcy. Gdy skoczkowie z NRD, wracając z igrzysk w Calgary spotkali się w Londynie przed powrotem do kraju z kolegami z Zachodnich Niemiec i według słów Weissfloga rozmawiali z nimi tylko o pogodzie i kobietach, otrzymali surową naganę od ministra, który oskarżył ich o zdradzanie reprezentantom RFN tajników metod szkoleniowych. Dużo wcześniej, po swoim bardzo nieudanym debiucie w Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1980/81 Weissflog usłyszał od ministra sportu, że jest wstydem dla swojego kraju.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4020) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • .ŻycieJestNieFair. początkujący

  "(...)jest wstydem dla swojego kraju(...)"Poważnie?! No to problem kraju :)

 • Adam90 weteran

  Nie wiem który lepszy Małysz czy Weissflog.

  Bo jednak uwazam, ze Jens Weissflog był lepszy od Małysza :).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).