Róbmy swoje!

 • 2004-12-09 15:11

Decyzja sztabu szkoleniowego PZN, o wysłaniu na kolejne konkursy PŚ jedynie Adama Małysza i Roberta Matei, wywołała mieszane uczucia oraz falę sprzecznych z sobą dywagacji. Tymczasem prawda jest nad wyraz banalna. Kadra polskich skoczków jest ograniczona liczebnie i życie pokazuje, że mści się krótkowzroczna polityka obsługiwania kolejnych konkursów tym samym składem osobowym.

Regulamin Pucharu Świata stanowi, że prawo startu w konkursach PŚ mają zawodnicy posiadający punkty FIS zdobyte w Grand Prix lub Pucharze Świata lub legitymujący się punktami zdobytymi w Pucharze Kontynentalnym w ostatnich dwóch sezonach.

Poniżej przedstawiam sporządzoną naprędce listę uprawnionych do startów w PŚ skoczków z Polski wraz z lakonicznym opisem aktualnych zajęć. Gołym okiem widać, że na dobrą sprawę szkoleniowcy i działacze nie mieli, z kogo wybierać. Gnanie jak do pożaru zawodników z jednych zawodów na drugie (kogokolwiek ze składu startującego w Pucharze Kontynentalnym) też mijało się z celem. Dlatego decyzja skądinąd słuszna, gdyż reprezentowanie kraju nie powinno być przymusem, a zaszczytem (przynajmniej ja tak rozumiem sens słowa reprezentant).

Polacy uprawnieni do startu w Pucharze Świata
L.pZawodnikOpis
1.SOBCZYK GrzegorzBrak danych o formie
2.ŚLIŻ RafałBrak danych o formie
3.RUTKOWSKI MateuszIntensywny trening, zbijanie wagi
4.SKUPIEŃ WojciechIntensywny trening, zbijanie wagi
5.POCHWAŁA TomaszKontuzja
6.MATEJA RobertPŚ Harrachov, po kontuzji
7.MAŁYSZ AdamPŚ Harrachov
8.DŁUGOPOLSKI KrystianPuchar Kontynentalny
9.TAJNER TomisławPuchar Kontynentalny
10.TAJNER WojciechPuchar Kontynentalny
11.BACHLEDA MarcinPuchar Kontynentalny
12.STOCH KamilPuchar Kontynentalny

Przy okazji wyszło, że posiadane przez PZN limity startowe, w tym periodzie, są po prostu zbyt duże, jak na możliwości naszych zawodników. Nie daj Boże ze dwie, trzy kontuzje, (co zawsze zdarzyć się może. Odpukuję w niemalowane.) i nie będzie kogo powołać na konkretne zawody. Dziewięć miejsc (cztery w PŚ i pięć w PK) to z pozoru niewiele, lecz gdy niemal połowa uprawnionych z różnych względów nie nadaje się do startów międzynarodowych, a kalendarz startów zazębia się, staje się jasne, że kołdra jest za krótka. Brak dublerów reprezentujących odpowiedni poziom sportowy nie wynika z braku zawodników uprawiających skoki narciarskie w Polsce. Od co najmniej dwóch lat mistrzostwa Polski gromadzą ponad pięćdziesięciu zawodników na starcie. Niewiele z tego wynika, gdyż okazuje się, że nawet medaliści mistrzostw świata w oczach centrali narciarskiej nie zasługują na starty w Pucharze Kontynentalnym.

Początek sezonu w polskim wykonaniu jest może nienajlepszy, ale też nie ma większych powodów do wykonywania nerwowych i do końca nieprzemyślanych ruchów. W nie tak odległej przeszłości zdarzało się, bowiem, że przez cały sezon żaden polski skoczek nie zdobył choćby jednego punktu w konkursach PŚ. Było to jednak przed Małyszem i w mediach tamtych czasów skoki gościły w polskich domach z okazji Turnieju Czterech Skoczni lub imprez rangi Mistrzostw Świata i Olimpiady.

Presja mediów i tzw. „opinii publicznej nie powinna mieć większego znaczenia w dochodzeniu do optymalnej formy zawodników w najważniejszych w sezonie zawodach. Róbmy swoje - słowa z piosenki Wojciecha Młynarskiego najlepiej oddają cel, ku któremu powinni zmierzać wszyscy zainteresowani. Zawodnicy trenować, szkoleniowcy układać właściwe plany, a działacze wszelkiej maści przynajmniej nie przeszkadzać. Mediom pozostaje baczne przyglądanie się temu wszystkiemu i nie dolewanie oliwy do ognia.

Róbmy swoje i będzie nam wszystkim lżej.

Stanisław Popławski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (7911) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • AdJ początkujący
  @mmm_kraków

  Sprawdziłem, rzeczywiście.
  Tyle że to dlatego, że przed sezonem 93/94 1 punkt dostawało się za miejsce 15te, a za 1sze - 25.
  Czyli trudno to brać za punkt odniesienia...

 • anonim

  Są sezony z początku lat 90-tych, gdzie rzeczywście w generalce nie ma ani jednego Polaka :(

 • AdJ początkujący
  Polacy cały sezon bez punktów PŚ?

  Ciekawym, kiedy to było - chyba mnie wtedy na świecie nie było...
  Aż poszukam, ale aż tak zły sezon to chyba przed Fortuną?

 • Nikt początkujący

  Boy, proponuję popracować nad jęz. polskim. Służę słownikami.

 • Boy profesor

  Czy wy nie potraficie zrozumieć rzeczy, że Klimek Murańka ma 10 lat i jest jeszcze bardzo młody aby wystartować chociażby w Pucharze Kontynentalnym. On by tam skakał po 50-60 metrów. Ma jeszcze parę lat czasu aby wystartować w takich międzynarodowych konkursach typu Puchar Kontynentalny.

 • anonim
  Tak właśnie jest

  Przeniliwy i wyjątkowo trafny tekst.

 • anonim
  Brawo Kuttin

  Uważam, że wszyscy członkowie kadry A i B powinni zająć się zbiciem wagi, tak samo jak uczynili to podopieczni M.Kojonkowskiego gdy objął kadrę Norwegii

 • Forest początkujący
  @Bobo

  Ciekawe jakim cudem miałby pojechać na te zawody. Coćby ze względu na brak występów, a tym samym punktów w PK

 • anonim
  Klimek Murańka

  A co z Klimkiem Murańką ?. Przy obecnej formie wielu kadrowiczów, dałbym mu sznasę w poważnych zawodach- niech się zaczyna obstukiwać .Wstydu większego od tego, który fundują nam dzisiaj "orły", Klimek na pewno nam nie przyniesie !!!!

 • anonim
  Do zarządu P.Z.N.

  To jest karygodne aby Rutkowski bez fachowej opieki lekarskiej zbijał wagę o kilka kilogramów.Jeżeli dostał od trenerów polecenie odchudzania to obowiązkiem P.Z.N-u było zapewnienie mu fachowej opieki lekarskiej.Nie będę zdziwiony jeżeli następny talent zostanie zniszczony przez nieodpowiedzialność działaczy i trenerów.

 • anonim

  Rafał Śliż ostatnio trenował w wiśle łabajów na skoczni k65

 • anonim
  Święta racja!!

  Przyznaje ze bycie reprezentantem kraju to olbrzymi zaszczyt i powinno sie go docenic i starać sie w treningach,słuchać rad trenera. Bardzo mądre słowo redaktora:)

  Pozdrawiam!!!

 • anonim
  Mazoch

  Jednak Mazoch z Lahti wali prosto do Harachowa .Co prawda nie wiadomo bardzo po co ? Bo w Pk może jakieś pkty by zdobył ale w PŚ raczej null!!

 • anonim

  Jak Rudkowski bedzie chlal gorzale to nigdy nie zbije wagi.

 • anonim
  Kto na trening za granicę?

  Tak trudno ustalić co się dzieję z Pawłem Urbańskim (ostatnio widziany w Rovaniemi).
  A może już czas aby pkty w PK zaczęli robić Oba Koty i po jednym Słowioku i Murańce?

 • anonim
  kadra;)

  według mnie to bardzo dobry pomysł że jedzie tylko dwóch skoczków, to niemiłe patrzeć jak skaczą (na razie) ale mam nadzieję ze do Zakopanego chłopcy nabiorą sił pozdrawiam wszystkich fanów;)

 • anonim
  Dawid Kowal

  Czy ktoś wie, kiedy on wyleczy kontuzję i zacznie treningi lub starty? W ogóle, co z nim teraz się dzieje?

 • anonim
  tylko 11-tu?

  Wg mojej wiedzy Sobczyk nie ma pkt FIS?Co gorsze słaba nadzieja aby do PŚ w Zakopcu ktoś z utalentowanej młodzieży (ŻYLA,Kowal,Hula ,Ciapała,Wantulok,Tocze)zdążył takowe zdobyć?
  A mamy limit bodaj 14miejc w konkursie?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).