Nie żyje Dieter Neuendorf, wicemistrz świata z Oslo

 • 2021-05-23 09:59

W piątek w wieku 81 lat zmarł były NRD-owski skoczek narciarski Dieter Neuendorf, srebrny medalista mistrzostw świata w Oslo w 1966 roku. Niemiec ze Wschodu osiągał też bardzo dobre wyniki w Turnieju Czterech Skoczni, był kilkukrotnym mistrzem swojego kraju.

Jego życiowym sezonem była zima 1965/66. Podczas Turnieju Czterech Skoczni stoczył pasjonującą walkę o zwycięstwo z Finem Veikko Kankkonenem, aktualnym wtedy mistrzem i wicemistrzem olimpijskim, a także zwycięzcą TCS sprzed dwóch lat. Obaj skoczkowie szli łeb w łeb, ale ostatecznie to Fin okazał się lepszy o zaledwie trzy punkty. W lutym reprezentant NRD wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w Oslo na mniejszej skoczni, ulegając tylko reprezentantowi gospodarzy, Bjoernowi Wirkoli. W Oslo czuł się dobrze, już rok wcześniej wygrał tam próbę przed mistrzostwami świata. Sezon 1965/66 zakończył trzecim miejscem wywalczonym podczas Tygodnia Lotów w Planicy i zwycięstwami na krajowym podwórku. 

W dwóch kolejnych sezonach zajmował trzecie lokaty w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni. Każdą z tych edycji rozpoczynał od zwycięstwa, ale prowadzenia w generalce nie był w stanie dowieźć do końca. Neuendorf był dwukrotnym olimpijczykiem. W 1964 roku zajął 5. i 8. miejsce w Innsbrucku, cztery lata później w Grenoble był 7. i 15. W tym pierwszym konkursie do podium zabrakło mu zaledwie 1,3 pkt. Przed igrzyskami uchodził za jednego z faworytów do medali, bowiem rok wcześniej zajął 2. i 3. pozycję podczas próby przedolimpijskiej. W sezonie 1966/67 wygrał również dwa konkursy w ramach Mistrzostw Armii Zaprzyjaźnionych w Oberhofie. 

W latach 1965-67 pięciokrotnie zdobywał tytuł  mistrza NRD, karierę zakończył w 1971 roku i rozpoczął wówczas pracę trenera, za którą kilka lat później otrzymał order Sztandaru Pracy, jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych w Niemieckiej Republice Demokratycznej. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10580) komentarze: (3)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oczy Aignera profesor
  W zapomnieniu

  Trzeba przyznać, że bardzo solidni skoczkowie lat 60. są już raczej zapomniani przez kibiców skoków. Tylko wybitni zawodnicy z tamtych czasów cieszą się względną popularnością.
  Można stwierdzić, że w takich przypadkach działa zasada starożytnych igrzysk - liczą się tylko zwycięzcy i to oni będą zapamiętani w chwale.

 • Maks113 stały bywalec
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Ja też go nie znam ale tak samo. Niech spoczywa w pokoju [*]

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  Nie znam go, ale niech spoczywa w pokoju [*]

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl