Zatwierdzone kalendarze, zmiany w ustalaniu limitów startowych - decyzje Rady FIS

 • 2021-06-01 19:21

We wtorek 1 czerwca miały miejsce obrady online Rady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Podczas posiedzenia podjęto kilka decyzji związanych ze skokami narciarskimi. Zatwierdzone zostały między innymi terminarze na olimpijski sezon 2021/2022.

Zatwierdzenie kalendarzy na sezon 2021/2022

Rada FIS zatwierdziła proponowane kalendarze międzynarodowych rozgrywek na sezon 2021/2022. W terminarzach nie zaszły żadne zmiany. Najbliższa edycja Pucharu Świata mężczyzn zainaugurowana zostanie po raz pierwszy w Niżnym Tagile (20-21 listopada) i będzie składać się z 35 konkursów - 28 indywidualnych, 5 drużynowych oraz 2 drużyn mieszanych. W terminarzu pań znajduje się 30 zawodów - 26 indywidualnych, 2 drużynowe oraz 2 miksty.

Wcześniej, bo 17 lipca w Wiśle zainaugurowany zostanie tegoroczny sezon Letniego Grand Prix. Finał cyklu odbędzie się 2 października na skoczni w Klingenthal.

Zmiany w ustalaniu limitów startowych

Wtorkowe posiedzenie Rady FIS przyniosło zmianę w regulaminie ustalania limitów startowych w zawodach Pucharu Świata mężczyzn. Modyfikacji uległy przepisy dotyczące selekcji miejsc z rankingu WRL. Od teraz o rozmiarach limitów startowych decydować będzie czołowa 50 (a nie jak dotychczas, 55) zawodników z nowego tworu - Listy przydziału kwot startowych Pucharu Świata. Więcej na ten temat >>

Zakaz stosowania fluoru ponownie przesunięty

Czerwcowe obrady Rady FIS owocowały w kolejną decyzję o przesunięciu terminu wprowadzenia zakazu stosowania fluoru w smarach narciarskich. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać po zakończeniu sezonu 2021/2022.

Powodem kolejnego przesunięcia terminu jest potrzeba dalszych testów systemu wykrywającego fluor w smarach stosowanych przez zawodników. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która uniemożliwiła przeprowadzenie wyczerpujących badań w sezonie 2020/2021.

Kandydaci do organizacji mistrzostw świata

Rada FIS zatwierdziła listę kandydatów do organizacji narciarskich mistrzostw świata w latach 2026-2027. Jedynym chętnym do przeprowadzenia MŚ w narciarstwie klasycznym w 2027 roku jest szwedzkie Falun. W tej samej roli w przypadku MŚ w lotach narciarskich zaplanowanych na 2026 rok znajduje się niemiecki Oberstdorf. Gospodarze obu imprez zostaną oficjalnie ogłoszeni wiosną 2022 roku.

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix mężczyzn na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata mężczyzn na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz Letniego Pucharu Kontynentalnego mężczyzn na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Kontynentalnego mężczyzn na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz FIS Cup mężczyzn na sezon 2021/2022 >>


Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix kobiet na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata kobiet na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz Letniego Pucharu Kontynentalnego kobiet na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Kontynentalnego kobiet na sezon 2021/2022 >>

Zobacz kalendarz FIS Cup kobiet na sezon 2021/2022 >>


Adam Bucholz, źródło: FIS
oglądalność: (9364) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Mylisz się gdy mówisz, że nie ma znaczenia czy uklepuje się bulę w PŚ czy w PK. Jednak w PŚ robi się to przed kamerami a w PK nie. Obecność w PŚ i tylko obecność przekłada się choćby na zainteresowanie sponsorów. Dla samego skoczka też ma znaczenie gdzie startuje - PŚ to najwyższy poziom więc sam start w PŚ noblituje, a słabe wyniki w PK raczej nie zachęcają do dalszego startowania.

  Słabsze nacje zaczęły znikać ze skokowej mapy świata (Europy) wtedy gdy praktycznie odcięto im a conajmniej mocno ograniczono możliwość startu w PŚ. (ostre limity, odchudzanie PK z ponad 50 konkursów do 20-kilku).

 • Qrls stały bywalec
  @Joorny

  Z perspektywy dyscypliny jest fatalnie bo popularność spada, pieniądze maleją, trzeba zrobić coś bo stanie w miejscu bez radykalnych i rewolucyjnych zmian będzie oznaczało pikowanie w dół.

 • Fan Tkaczenki i Aalto doświadczony

  O fantastycznie, to teraz nawet z krajówką będzie niewiele ponad 50 w kwali - brawo FIS

 • Maks113 bywalec

  O jednak wcześniej był akceptowany kalendarz miał być 4 czerwca. Wie ktoś dlaczego?

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Joorny

  W sumie 20 zawodników z jednej nacji to może byłoby trochę za dużo, myślę, że jakoś 12-15 byłoby odpowiednią liczbą.

 • Julixx05 bywalec

  Etapy w cyklach są ułożone nierównomiernie

 • Joorny bywalec

  Zniesienie limitów zabije ten sport - tak jest obecnie jest idealnie, po co zmieniać coś co jest perfekcyjne. A jeżeli jesteś ósmym, dziewiątym zawodnikiem dobrym to masz PK. W PŚ byłoby 20 Austriaków ? - nawet sami Austriacy nie chcieli by tego oglądać bo to nie mistrzostwa kraju tylko PŚ.

 • Wojciechowski profesor
  @Pavel

  Czyli żeby znieść limity, ale wprowadzić jedną dla wszystkich krajów liczbę zawodników dopuszczanych na koszt FIS?

 • Mucha125 doświadczony
  @Oczy Aignera

  Ja mówię jak było gdy nie miał pkt (parę lat temu w Wiśle pokazał że wtedy nie zasługiwał na start w PŚ). A teraz to doświadczony zawodnik więc powinien mieć szansę startować.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Pavel

  Austraicy mają więcej zawodników zdolnych do punktowania. W poprzednim sezonie punktowało 15 reprezentantów Austrii, myślę, że oprócz tej 15 jeszcze kilku stać na pucharowe punkty.

 • Pavel profesor
  @Qrls

  Nie zgadzam się, Kazachowie punktują raz na 3 lata, a skaczą w każdym cyklu, podobnie jak Amerykanie. Ogólnie idealne rozwiązanie to otwarcie limitów w PŚ, ostre limitowanie w PK w połączeniu ze wzrostem nagród pieniężnych coby słabsi mieli gdzie się oskakiwać i powoli wchodzi do PŚ. Jak pokazuje przykład Kazachów, 20 lat klepania buli w PŚ kompletnie nic nie daje i albo wdroży się rozwiązania systemowe na samym dole piramidy (szkolenia juniorów i klubowe oraz dostęp do nowinek technologicznych), albo dalej będzie to uklepywanie buli. Kompletnie nie ma tu znaczenia czy odbywa się to w PŚ czy PK.

 • Qrls stały bywalec
  @Pavel

  Usuwając limity chwilowo może zwiększyć się pula zawodników ale później wszystko się unormuje, związki bez wyników zrezygnują z skoków i zostanie nam 6 krajów i 60 skoczków w uproszczeniu oczywiście i koło się zamknie. Zaś utrzymanie limitów sztucznie zaniża poziom zmagań gdzie między miejscem 1 a 30 jest przepaść nie wspominając o 50... Co jest dla widza słabe, niestety ale to jest bardzo trudny i złożony temat.

 • Pavel profesor

  Moim zdaniem limity powinny być całkowicie zniesione, przy założeniu, że zawodnicy "ponad limit" jadą na koszt związku. Trzeba wreszcie przestać się oszukiwać, ze skoki staną się dyscypliną globalną i postawić na to co się ma, skoro 10 Austriaków jest w stanie punktować (lub tak uważają włodarze tamtejszego związku) niech startuje 10. Limitowanie, ani nie podniosło poziomu słabych nacji od lat obecnych w skokach, ani nie wpłynęło na pojawienie się nowych, taka sztuka dla sztuki. Słabsi przegrywają brakiem dostępu do technologii i kadry szkoleniowej, a nie brakiem możliwości startu w PŚ. Obecne rozwiązania są sztuczne i wdrożone tylko po to, aby mieć gotową odpowiedź na pytanie "co FIS robi dla rozwoju skoków".

  Co więcej kwalifikacje powoli przeradzają się w farsę, sprzedane prawa do transmisji zmuszają do ich rozegrania, a na starcie mamy 51 skoczków, albo co jest coraz bardziej powszechne, poniżej 50. Kombinuje się ze zmianą nazewnictwa na "prolog" coby nie przekroczyć granicy absurdu, ale prawda jest taka, że i tak wygląda to groteskowo.

 • Oczy Aignera profesor
  @Mucha125

  Decker Dean to jest już jednak inna liga niż Nurszat Tursunżanow. 2. miejsce Amerykanina na zawodach PK w Willingen można nazwać niezłym osiągnięciem.
  W mojej opinii jest to obecnie najsolidniejszy i najlepiej rokujący skoczek reprezentacji USA.

 • Krzewuszka początkujący
  @Kolos

  Polacy też nie wykorzystują limitów, a taka z nas skokowa potęga. ;)

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Najlepiej by było powiększyć limity dla czołowych nacji.

 • ms_ stały bywalec
  @Kolos

  Spodziewałeś się jakiegoś dobrego rozwiązania od działaczy FISU. Jak jest problem to go rozwiązują, tworząc rozwiązanie które tylko ten problem jeszcze bardziej pogłębia. Trzyseryjne konkursy i inne wymysły z przeszłości na szczęście nie przeszły to może i teraz się wycofają z tego pomysłu. Liczę że skijumping zrobi jakiś wywiad z Pertile, w którym wytłumaczy dlaczego wprowadzono tak głupią zmianę dotyczącą kwot startowych. Może jakoś "logicznie" to wytłumaczy, ale pewnie by odpowiedział tak zawile i wymijająco że po jego odpowiedzi nikt by nie zrozumiał co właściwie powiedział. Jedyne co mi się podoba w ostatnich decyzjach FISU dotyczących skoków to chyba tylko kalendarz fis cup na przyszły sezon i odroczenie tych durnych zasad dotyczących fluoru, ale to i tak pewnie wprowadzą za rok, bo już drugi raz odroczyli tą decyzję, zwłaszcza w środowisku biegów narciarskich ten pomysł jest mocno krytykowany.

 • Mucha125 doświadczony
  @Kolos

  zdaje sobie sprawę z tego problemu ale oni po prostu nie zasługują na PŚ albo z tego powodu że nie mają już więcej zawodników jak np Bułgaria lub są na niskim poziomem patrz Kazachstan (mogą sobie krzywdę zrobić jak Dean czy inny Kazach ze strasznie długim nazwiskiem ). Jakby zawody się odbywały na normalnym obiekcie to według mnie ci którzy mają prawo startu w PK mogli by dostać szansę na PŚ. Najważniejsza pomoc by była jedna zwiększyć liczbę zawodów niższych rang, by dostały słabsze kraje szansę na zdobycie pkt Fis cup lub PK .

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).