Sandro Pertile o zmianach w limitach startowych: "Wspieramy mniejsze reprezentacje"

 • 2021-06-02 14:29

We wtorek Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zatwierdziła zmiany w przepisach dotyczących ustalania limitów startowych w zawodach Pucharu Świata. Zdaniem dyrektora cyklu Sandro Pertile, nowe zasady mają wspierać mniejsze reprezentacje narodowe.

Wtorkowe posiedzenie Rady FIS zaowocowało w zmiany w systemie ustalania limitów startowych dla reprezentacji narodowych w zawodach Pucharu Świata oraz Letniego Grand Prix. Obok dotychczasowego rankingu WRL (World Ranking List) powołany do życia został nowy twór - Lista przydziału kwot startowych PŚ (World Cup Quota Allocation List). To właśnie na jej podstawie wskazywana będzie czołowa "50" (a nie jak dotychczas, "55") rankingu, która zostanie wykorzystana do obliczania nowych kwot startowych.

Główne zmiany dotyczą podpunktu 4.1.2 regulaminu Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Wprowadza on do życia Listę przydziału kwot startowych PŚ, która na podstawie wyników rankingu WRL będzie wyznaczać nowe limity startowe w zawodach PŚ. Co najważniejsze, nowy twór będzie uwzględniał wyłącznie sześciu najwyżej sklasyfikowanych zawodników z danego kraju. Po osiągnięciu maksymalnego limitu, pozostali zawodnicy z danej reprezentacji w rankingu WRL będą pomijani, ustępując miejsca skoczkom z innych nacji. W ten sposób ma zostać skompletowana grupa 50 zawodników, na podstawie której ustalone zostaną nowe kwoty startowe.

- Nowy system wprowadza listę przydziału kwot startowych Pucharu Świata. Z poprzedniego rankingu WRL, tylko sześciu najlepszych skoczków z danego kraju będzie figurowało na nowej liście. W ten sposób będziemy ją wypełniać aż do osiągnięcia limitu 50 zawodników - wyjaśnia dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile w rozmowie z portalem Skijumping.pl.

- Nowe reguły powinny wspierać mniejsze reprezentacje narodowe, które powinny w ten sposób być zdolne do wywalczenia większych kwot startowych - dodaje włoski działacz.

Poniżej przedstawiamy nowe zapisy regulaminu Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich, poświęcone ustalaniu kwot startowych (zmiany zostały oznaczone kolorem czerwonym):

4.1 Liczba uczestników z Narodowych Związków Narciarskich

Liczba uczestników będzie obliczana periodycznie na podstawie:

- rankingu WRL (zobacz punkt 4.1.1),

- klasyfikacji aktualnego periodu Pucharu Kontynentalnego.

Podstawą do obliczeń będzie:

- czołowa 50 zawodników Listy przydziału kwot startowych Pucharu Świata (zobacz punkt 4.1.2) bazująca na rankingu WRL (z maksymalną liczbą 6 zawodników z jednej reprezentacji narodowej),

- czołowa 3 zawodników klasyfikacji periodu Pucharu Kontynentalnego,

- jednakże maksymalny limit startowy dla reprezentacji narodowej może wynosić 7 zawodników,

- oprócz limitów startowych reprezentacji (zgodnie z listą rankingową), każdy zespół, który zdobył przynajmniej jeden punkt w zawodach indywidualnych lub drużynowych w trakcie minionego lub obecnego sezonu, posiada podstawowy limit 1+2 (zawodnik+oficjele) przez okres 2 sezonów (2x7 periodów). Dotyczy to także punktów uzyskanych w Letnim Grand Prix.

4.1.1 FIS World Ranking List (ranking WRL)

Obliczanie kwot startowych, jak również płatności za koszty podróży, będzie wykonywane zgodnie z rankingiem WRL, który zakłada następujące kryteria:

- system punktacji jest identyczny jak w Pucharze Świata (100 punktów za 1. miejsce, 1 punkt za 30. miejsce),

- Wyniki zawodów z pięciu periodów minionego sezonu PŚ będą stopniowo zastępowane przez wyniki z pięciu periodów obecnego sezonu PŚ,

- procedura aktualizacji rankingu jest powtarzana po zakończeniu każdego periodu, aby ranking był zawsze obliczany na podstawie pięciu ostatnich periodów,

- dodatkowo wyniki zawodów Letniego Grand Prix (2 periody) są wykorzystywane do obliczania kwot startowych reprezentacji narodowych,

- czołowa 50 zawodników Listy przydziału kwot startowych PŚ, ustalana na podstawie wyników rankingu WRL (zobacz punkt 4.1.2), która będzie brana pod uwagę przy obliczaniu kwot startowych,

- kwota startowa reprezentacji narodowej jest ważna przez cały następny period i rozgrywane wówczas zawody nie mają na nią wpływu.

4.1.2 Lista przydziału kwot startowych Pucharu Świata

Płatności za koszty podróży będą wykonywane na podstawie Listy przydziału kwot startowych PŚ, która zakłada następujące kryteria:

- czołowa 50 zawodników Listy przydziału kwot startowych PŚ, ustalana na podstawie wyników rankingu WRL, która będzie brana pod uwagę przy obliczaniu kwot startowych,

- czołowa 3 zawodników klasyfikacji periodu Pucharu Kontynentalnego.

Podział kwot startowych dokonany zostanie poprzez przydzielenie jednego miejsca startowego na zawodnika, począwszy od początku klasyfikacji rankingu WRL i przesuwając się stopniowo w dół tabeli. Gdy któraś reprezentacja narodowa osiągnie maksymalną liczbę 6 miejsc startowych, jej pozostali zawodnicy nie będą brani pod uwagę, zaś miejsca startowe będą przydzielane reprezentacjom, których zawodnicy zajmują kolejne miejsca w rankingu WRL, dopóki nie zostanie osiągnięta liczba 50 zawodników. Jeżeli ostatnie miejsce na liście zajmuje ex-aequo dwóch lub więcej zawodników, to każdy z nich zostanie uwzględniony przy ustalaniu limitów startowych na następny period.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9047) komentarze: (43)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Elsa bywalec
  @Kolos

  USA miala szanse i nie wykorzystala tego. Podobnie Kazachstan i dawniej Korea.

 • Alex 21 bywalec

  zmiana niewiele wnosząca. każda nacja powinna mieć limit 3/4 jako minimalny, a nie 2. i tak wiele konkursów ma problem z kwalifikacjami obecnie...

 • Qrls stały bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  W moim komentarzu nie chodzi o to że wymyśliłem coś co było by lepsze, ciężko żebym na potrzeby komentarza na stronie robił jakaś symulacje i przygotowywał się tydzień do tego żeby jeden z drugim był zadowolony. Mi chodzi o to że dyscyplina musi się zmienić i to raczej fis powinien analizować rynek, inne sporty tego typu. My oglądamy skoki ale cały haczyk polega na tym by zachęcić kogoś kto nie ma pojęcia o tej dyscyplinie do tego by zaczął oglądać. Przypływ nowych widzów i fanów jest kluczowy. Uważam że obecna forma całego cyklu i jej otoczki nie sprzyja temu i fis powinien pochylić się nad zmianami i to fundamentalnymi. Wiem że "weterani" uważają inaczej bo ta grupa nie lubi zmian, podobna dyskusja trwa w piłce nożnej, wiadomo że to zupełnie inny wymiar ale z roku na rok oglądalność tej dyscypliny spada.

 • Kolos profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Niektórzy tu mają dziwne myślenie - kobiety mają się nauczyć skakać na skoczniach mamucich bez skakania na nich, Kazachowie mają podnieś poziom na miarę PŚ bez startów w PŚ.... No tak to niczego nie będzie konstruktywnego.... A skoki faktycznie skurczą się do 5-6 czołowych nacji...

  Naprawdę nie wiem dla kogo atrakcyjny był by PŚ z 20 Austriakami, 20 Niemcami, 10 Norwegami i pojedynczymi skoczkami z kilku innych krajów, przy czym tych ostatnich z czasem i tak by ubywało na rzecz kolejnych Austriaków, Niemców czy Norwegów...

 • Kolos profesor
  @Pavel

  A już na pewno młodzi Kazachowie zapałają chęcią do uprawiania skoków, po sprawdzeniu relacji tekstowej z PK.... No niestety to tak nie działa. Za startami w PŚ idzie zainteresowanie sponsorów, kibiców itd. Sam fakt, że taki chłopak z Kazachstanu widzi wielki świat w postaci PŚ i że wie, że jeśli będzie solidnie trenował to ma wielkie szansę tam trafić to dużo. Jaką zachętą może być PK i fakt, że podskoczyć wyżej prawie się nie da?

  Tak samo jest z IO - ilu outsiderów zajmuje się uprawianiem skoków wiedząc, że dostanie się na IO jest prawie nie możliwe, a ilu było kiedyś gdy było dużej łatwiej na Igrzyskach wystartować?

 • Oczy Aignera profesor
  @Qrls

  Podobny format rywalizacji, który różnił się jedynie liczbą startujących zawodników (15), był zawarty w komórkowej grze Ski Jumping 2011.
  Artykuł o tej produkcji:
  https://www.skijumping.pl/wiadomosci/12497/ski-jumping-2011---nowa-gra-na-komorke-juz-dostepna/

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Krzewuszka

  W takiej Austrii zaowdnicy nr 8, 9 czy 10 bez problemu mogą awansować do drugiej serii, a nawet walczyć o lokaty w drugiej dziesiątce. A Kazachowie nie wnoszą kompletnie nic do rywalizacji, co prawda Tkachenko parę razy w karierze wchodził do drugiej serii, ale w poprzednim sezonie prezentował totalne dno, były konkursy, w których nie był nawet najlepszym Kazachem, a tam nie ma prawie żadnej konkurencji.

 • Krzewuszka początkujący

  Czytałam komentarze pod tym oraz pod poprzednim artykułem z tej serii (limity) i naprawdę nie rozumiem, w czym niektórzy mają problem, że w zawodach PŚ startują np. Kazachowie. Najsłabsi skaczą przecież na początku, więc jeżeli kogoś czyjś poziom umiejętności obraża, to nie musi oglądać konkursu przez kilkanaście pierwszych minut. Zresztą nie czarujmy się, ale zawodnicy nr 8, 9 czy 10 czołowych reprezentacji też nie prezentują nie wiadomo czego – póki co są to PRZECIĘTNIACY, którzy na szczęście mają się od kogo uczyć i z kim porównywać. Takie rozwiązanie, jak zwiększenie limitów dla najsilniejszych reprezentacji, rzeczywiście podniosłoby poziom, ale tylko o tę RÓŻNICĘ POMIĘDZY PRZECIĘTNIAKAMI A SŁABEUSZAMI. Już bardziej widowiskowe dla tego sportu (z punktu widzenia niedzielnego kibica) jest chyba klepanie totalnych bul przez Kazachów niż poprawne skakanie n-tego Norwega czy Austriaka z kadry B, które to nic nie wnosi do rywalizacji w danym konkursie, a zapewnia takiemu zawodnikowi 42. czy 45. miejsce.

  Czego byśmy nie zmieniali, to i tak najwięcej emocji będą zawsze wzbudzać skoki najlepszych zawodników, a także II seria, podczas której dochodzi do różnych przetasowań.

  Sądzę również, że te nieco ,,wyśrubowane” jak na reprezentacje Austrii czy Norwegii limity właśnie pozytywnie wpływają na wewnętrzną rywalizację oraz stanowią motywację do ciężkiej pracy zwłaszcza dla utalentowanych młodych skoczków z tych krajów (jak wiemy, sam talent to nie wszystko).

  To jest Puchar ŚWIATA, a niektórzy chcieliby zrobić z niego Puchar Sześciu Narodów, a może i nawet Puchar Pięciu Narodów (bardzo prawdopodobne, że my również w niedalekiej przyszłości wypadniemy z tego biznesu).

  Sprzęt, know-how, obiekty – to już stanowi barierę, ale co tam… dobijmy jeszcze słabsze reprezentacje limitami.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Na 100% młodzi adepci skoków w Kazachstanie zapałają miłością do skoków jak zobaczą występ swojego idola w kwalifikacjach do konkursu, o ile w ogóle są tam transmisje tego typu imprez. Niestety Piotrze tak to nie działa, jak nie masz zawodników na poziomie czołówki PŚ to dyscyplinę trzeba promować inaczej, szczególnie tak wymagającą jak skoki. Wszystko opiera się o promocję wśród dzieci mieszkających w pobliżu ośrodka narciarskiego, to właśnie je trzeba zachęcić do trenowania poprzez edukację w szkołach, imprezy okolicznościowe i cykle zawodów. Jak nie masz w kraju "Małysza", który pociągnie sam dyscyplinę, to musisz pracować u podstaw i nie ma tu znaczenia czy ktoś sobie klepnie bule w kwali czy nie.

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Zawodnicy z USA czy Kazachstanu mając przynajmniej łatwiejszą drogę do uzyskania prawa startu w PŚ to przynajmniej w nim startowali i dawali radę wystawić nawet drużynę często. A czasem nawet zapunktowali. Dzisisj tego nie ma. Bez startów w PŚ nie przyciągnie się sponsorów, nie zbuduje się zainteresowania wśród adeptów skoków. No bo jak? Możliwością pokazania się w TV i na zawodach typu MŚ/PŚ można przyciągnąć chętnych do uprawiania skoków, a nie możność startu w takich zawodach nie zachęca do brania się do trenowania...

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Qrls

  Według mnie obecna formuła jest lepsza niż ta Twoja.

 • szczurnik bywalec

  Zostaje kwestia techniczna: jak będzie nowa lista pokazywana? Mam nadzieję, że razem z WRL, poprzez np. pogrubienie zawodników liczących się do Listy Przydziału - łatwiej będzie ogarnąć, kto ma blisko względnie zastąpi zawodników spadających przez brak nowych punktów.

 • Pavel profesor
  @Qrls

  Twoja niesamowita formuła daje nam 100 skoków na konkurs, przy 80 obecnie, czy już z miejsca jest bzdurna. Heh dziwisz się działaczom, a nawet prostej symulacji na potrzeby komentarza nie chciało ci się zrobić :) Chcesz uatrakcyjnić kwalifikacje, daj drobne punkty do klasyfikacji (1-20 za pierwsze 20 miejsc), zmień nazwę na prolog coby nie dochodziło do zabawnych sytuacji i rozgrywania kwalifikacji, aby wyeliminować 1 skoczka, niby tylko zmiana nazwy, ale przynajmniej nie powoduje uśmiechu w/w sytuacji.

  Z resztą sama oglądalność skoków jest przyzwoita, a problem stanowi ilość uczestników, niestety skoki są na tyle wymagające, że ciężko w nie wejść. Co gorsza na starcie potrzeba sporych inwestycji, a czas zwrotu jest niemiłosiernie rozwleczony w czasie. Dlatego pomimo, że zawody "się oglądają" to ciężko, aby przełożyło się to na ilość trenujących dzieci.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).