LGP Pań w Klingenthal: Kramer wygrywa z rekordem skoczni, Polki z punktami

• 2021-10-02 11:46

Marita Kramer triumfowała w finałowym konkursie Letniego Grand Prix pań na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentantka Austrii w pierwszej serii wylądowała na 128 metrze, a w finale ustanowiła nowy kobiecy rekord skoczni (141,5 m). Druga była Ursa Bogataj, a trzecia Sara Takanashi. Nicole Konderla i Kinga Rajda zajęły miejsca w trzeciej dziesiątce.

02.10.2021 - Podium Letniego Grand Prix pań 202102.10.2021 - Podium Letniego Grand Prix pań 2021
Ursa BogatajUrsa Bogataj
Sara TakanashiSara Takanashi
Marita KramerMarita Kramer

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowała Ursa Bogataj. Reprezentantka Słowenii wylądowała na 132 metrze i na półmetku prowadziła z przewagą 0,8 punktu nad Sarą Takanashi (131 m) oraz 2,6 pkt. nad Maritą Kramer (128 m). Czwarta była Nika Kriznar (131 m), piąta Eva Pinkelnig (127 m), zaś szósta Yuki Ito (125 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Spela Rogelj (121,5 m), Irina Awwakumowa (122 m) oraz Jerneja Brecl (123 m). Czołową dziesiątkę zamykała Lisa Eder z rezultatem 121 metrów.

Polki w komplecie awansowały do finału. Nicole Konderla wylądowała na 115 metrze i zajmowała dwudziestą lokatę. Trzydziesta była z kolei Kinga Rajda (107 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 25. belki startowej.

W finale rywalkom odleciała Marita Kramer, która wynikiem 141,5 metra ustanowiła nowy kobiecy rekord Vogtland Areny. Reprezentantka Austrii odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix, pokonując o 17,8 punktu Ursę Bogataj (130,5 m) oraz o 20,2 pkt. Sarę Takanashi (128 m). Tuż za podium rywalizację zakończyły Nika Kriznar (128 m), Katharina Althaus (132,5 m) oraz Eva Pinkelnig (119 m).

Siódme miejsce zajęła Jerneja Brecl (122,5 m), ósma była Yuki Ito (120 m), dziewiąta Silje Opseth (129 m), natomiast dziesiąta Spela Rogelj (119 m).

Kinga Rajda w finale wylądowała na 117 metrze i zajęła dwudziestą piątą lokatę, tuż przed Nicole Konderlą (106,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 24. platformy.

Triumfatorką Letniego Grand Prix pań została Ursa Bogataj (600 pkt.), drugie miejsce zajęła Sara Takanashi (320 pkt.), a trzecie Marita Kramer (272 pkt.). Na dwudziestej siódmej pozycji sklasyfikowana została Kinga Rajda (52 pkt.), czterdziesta trzecia lokata przypadła Nicole Konderli (22 pkt.), natomiast pięćdziesiąta czwarta - Joannie Szwab (2 pkt.).

W klasyfikacji Letniego Pucharu Narodów najlepsze okazały się Słowenki (1563 pkt.) przed Japonkami (1048 pkt.) i Rosjankami (730 pkt.). Polki z dorobkiem 76 punktów zajęły jedenastą pozycję.

Inauguracyjne zawody Pucharu Świata pań rozegrane zostaną w dniach 26-27 listopada w rosyjskim Niżnym Tagile (HS97).