Mika Kojonkoski zwolniony z funkcji trenera Chin!

 • 2021-10-05 16:26

Niespodziewana informacja obiegła we wtorek świat skoków narciarskich. Jak informuje fiński nadawca publiczny YLE, Mika Kojonkoski został zwolniony z prowadzenia reprezentacji Chin.

Mika Kojonkoski osobiście przekonał się, jak szybko potrafią być podejmowane zmiany w chińskim sporcie. Fiński szkoleniowiec o swoim zwolnieniu dowiedział się z telefonu w drodze z finałowych zawodów Letniego Grand Prix w Klingenthal do Słowenii.

– Szef ds. skoków w chińskiej federacji tłumaczył tę decyzję faktem, iż liderzy reprezentacji znajdują się pod dużą presją – powiedział przebywający obecnie w Słowenii Mika Kojonkoski w rozmowie telefonicznej z YLE.

Legendarny trener miał umowę z Chińskim Związkiem Narciarskim do 30 kwietnia 2022 roku. Fin złożył wniosek o otrzymanie zwolnienia w formie pisemnej, ale jego prośba została odrzucona.

Od 2018 roku Mika Kojonkoski był odpowiedzialny za kobiecą i męską reprezentację Chin pod kątem zbliżających się igrzysk w Pekinie. Fiński szkoleniowiec zbudował od zera kadrę zdolną do zdobywania punktów w Letnim Grand Prix. Obecnie gospodarze najważniejszej imprezy czterolecia mają zapewnione trzy miejsca startowe - dwa u kobiet oraz jedno u mężczyzn.

Styl prowadzenia kadry przez Kojonkoskiego nie był jednak wystarczająco wymagający dla Chińczyków. Fin próbował zwiększyć zainteresowanie i zachęcić swoich skoczków do sportu. Został jednak skrytykowany przez menedżerów za niestosowanie jasnych komunikatów, kiedy zaczyna się rozgrzewka i z jakich elementów będzie się składać.

Kojonkoski kilkakrotnie znalazł się również osobiście pod presją. Dwa lata temu na zgrupowaniu w Taivalkoski jeden z liderów chińskiej kadry był zdania, że ​​należy wywierać większą presję na zawodnikach. Zdaniem byłego już trenera doprowadziło to do złamania obojczyków przez trzech sportowców. Po tym zdarzeniu ustał nacisk ze strony działaczy.

Chińska szkoła trenerska powróciła jednak w ostatni weekend, kiedy to reprezentantki Chin z płaczem rywalizowały w konkursie w Klingenthal. Kojonkoski chciał wiedzieć co się stało i zażądał wyjaśnień od dyrektora zespołu.

– Jestem stanowczy, jeśli chodzi o moje własne metody szkoleniowe. Powiedziałem mu, że jeśli jest to dla nich problemem, to możemy przestać współpracować. Godzinę później otrzymałem telefon, że umowa nie będzie kontynuowana – powiedział Kojonkoski.

– Skoki narciarskie to sport całkowicie mentalny, bardzo wrażliwy. Jedna zła myśl lub uczucie może sprawić, że przestajesz uzyskiwać dobre rezultaty - dodaje Kojonkoski, który nie wie, co mogło spowodować płacz u zawodniczek.

Kojonkoski nie jest jedynym trenerem, który w trybie nagłym zakończył współpracę z Chińskim Związkiem Narciarskim. Z kadrą pożegnali się również wszyscy zagraniczni członkowie grupy szkoleniowej, z Janne Ylijaervim i Janne Happonenem na czele. Sportowcom wiadomość przekazano w poniedziałek wieczorem.

– Nie byłem obecny, kiedy asystent trenera opowiedział o decyzjach najlepszym zawodnikom. Podobno istniała grupa sportowców, która chciała natychmiast rzucić skakanie. Dla wszystkich był to szok. Byłem dla nich czymś w rodzaju ojca. Staraliśmy się zamienić całą sytuację w pozytyw, że być może zmiany przyniosą inne doświadczenie, doprowadzą do ich własnego rozwoju. Mam nadzieję, że nabyte przez nich doświadczenie poniesie ich dalej – opowiada fiński szkoleniowiec.

Weekend w Klingenthal nie był udany reprezentacji Chin. Tylko Peng Qingyue zdołała awansować do konkursu kobiet, ale nie awansowała do drugiej serii. Kojonkoski słyszał pogłoski, że osiągane wyniki nie zadowoliły Chińczyków, ale przypomina, że ​​większość zawodników osiągnęła poziom międzynarodowy bez wcześniejszego doświadczenia w skokach narciarskich. Łącznie 19 reprezentantów Chin wywalczyło punkty FIS Cup, 8 punktowało w Pucharze Kontynentalnym, a 4 w Letnim Grand Prix.

– Moje plany na lato zakładały wprowadzenie i przyzwyczajenie naszych zawodników do startów w międzynarodowych zawodach, ale ilość treningów była moim zdaniem cały czas za duża. Chińscy działacze pewnie myśleli, że zaczniemy wygrywać zawody – twierdzi Kojonkoski.

– Z jednej strony jestem rozczarowany jak to się skończyło. Z drugiej odczuwam ulgę, bo wystarczająco dużo było wokół tego kłopotów. Im lepsi stali się skoczkowie, tym więcej pojawiało się problemów – kończy były trener reprezentacji Chin.

 


Adam Bucholz, źródło: YLE
oglądalność: (13088) komentarze: (64)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  @Lataj

  no tak, to wtedy się zgadza

 • Lataj weteran
  @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

  Panie jeszcze zdobyły.

 • Arturion doświadczony
  @ironicznie_skikomicznie

  Mi wydawał się raczej żartobliwy, ale cóż. EOT

 • ironicznie_skikomicznie stały bywalec
  @Arturion

  Dzieckiem można być też mentalnie, nie tylko w PESEL-u. A twój tekst po prostu był dziecinny, wytłumaczenie masz w moim poprzednim wpisie.

 • Arturion doświadczony
  @ironicznie_skikomicznie

  Nie dziecko, bo mi parę lat do emerytury (normalnej) zostało. Co do imprez jeszcze radzę sobie.
  A bułkę z pasztetem - poinformuje cię, co mi tam - lubię. :-)
  Co do reszty, zgoda.

 • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
  Chińscy skoczkowie w LGP

  Naprawdę w LGP aż czterech? Widziałem tylko Qiwu Songa, który zdobył bodaj 2 punkty. Naprawdę ktoś jeszcze? Gdzie?

 • ironicznie_skikomicznie stały bywalec
  @Arturion

  Tak, jestem dobrze poinformowany, na podstawie ich wcześniejszych działań (wydymanie Norwegów i syf, jaki po sobie zostawili) można z 99,99% pewnością przypuszczać, że Kojonkoski reszty za kontrakt nie zobaczy. Ponadto interesują mnie jego pieniądze tak samo, jak to, czy jutro zjesz na śniadanie bułkę z pasztetem, czy kontynentalne z pięćdziesięcioma składnikami do wyboru. Oceniam zachowania Chińczyków i ich komedię w temacie skoków, a nie portfel Fina. Dodatkowo podniętę kilku nawiedzonych z tej strony, że Chiny to potęga, więc w skokach zaraz będą skakać po 300m na obiekcie K-90. A znikną szybciej niż ustawa przewiduje.

  Co do sponsoringu Leji to ubawiłeś mnie do łez i pojechałeś. Bidula zbiera 4 tys. zł "na podjęcie treningów". Polecam petronite kropka pl - tam można coś użebrać. Człowieku, wiesz na czym polega sponsoring? Nie wiesz. To jest zasada win-win. W "inwestycję" w Leję miałbym pod kątem firmy tyle, co z wrzuceniem stówki do skarbonki w kościele. Co najwyżej ksiądz zamówiłby sobie kolejne wino. Tobie nie brakuje czasem na jakąś imprezę z kumplami, na piwo i czipsy nie chcesz? Krzak to młody zawodnik, gdyby wypalił, pojawiłaby się np. reklama/logo na kasku, jego występy w TV, nawet błahe teksty na dużych portalach w Polsce. Inwestycja może mi się wtedy dziecko opłacić.

 • Avengers Rycerz Boga bywalec
  @znawca_francuskiego

  Za drogi.

 • anjir początkujący
  anjirrr

  https://sites.google.com/justwatchcom.xyz/freewatchmylittleponyanewgenez/

 • Julixx05 doświadczony
  @Realia

  Ja myślę, że Dolezel radzi sobie dobrze i w przeciwieństwie do Hongachera nie olewa młodszych zawodników. W Polsce się zwalnia trenera gdy jest bardzo źle albo gdy trener tak chcę

 • Julixx05 doświadczony
  @Anna2

  Jeśli to ty Elsa, to po raz pierwszy napisałaś coś sensownego

 • znawca_francuskiego stały bywalec

  To może niech teraz Kojonkoski pomoże Szwedom ?

 • Anna2 początkujący
  @BuQwald

  A kiedy?

 • Kolos profesor
  @KX_Keytinho

  To i tak nie zmienia postaci rzeczy, że 2 pkt LGP w takiej obsadzie to żaden sukces. Jeden skoczek jeszcze miał dsq...

 • Kolos profesor
  @Arturion

  No jestem ciekaw jako teraz mają pomysł na skoki Chińczycy, jest jednak te kilka miesięcy do IO więc tak czy inaczej to jeszcze pociągną.

  Ciekawe czy znajdzie się jakiś trener z Europy by w to wejść. Patrząc na to ile płacą, jakiś chętny na pewno się znajdzie.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  No Chiny to taki porąbany kraj

  Socjalizm o Chińskiej specyfice jak to nazywają, czyli wszystko działa tam jak w wojsku i pod presją. A skoków narciarskich tak się nie da wytrenować.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).