"Oni nie rozumieją tego sportu", czyli budowanie skoków narciarskich po chińsku

 • 2021-10-05 20:32

Kjetil Standbraaten, Heinz Kuttin, Janne Vaeaetaeinen, Jure Radelj, Primoż Peterka, Mika Kojonkoski - to tylko fragment długiej listy uznanych nazwisk w świecie skoków narciarskich, którym w mniej lub bardziej elegancki sposób (częściej w mniej) podziękowała za współpracę chińska federacja po krótszym lub dłuższym okresie współpracy (częściej krótszym). Nie trudno odnieść wrażenia, że Chińczycy nie bardzo rozumieją specyfikę egzotycznych dla nich dyscyplin sportu.

- Miesiąc temu znów odezwali się do mnie Chińczycy, tym razem zdaje się do pracy z główną kadrą kobiet. Oczywiście odmówiłem. Uważam, że są pewne granice i nie przystoi mi firmować nazwiskiem takiego bałaganu. Tylu plotek, ile się stamtąd nasłuchałem w ostatnich miesiącach, nie słyszałem nigdy o pracy żadnej innej reprezentacji. Niech proponują worki z pieniędzmi, a i tak tam nie pójdę - opowiadał jakiś czas temu słoweński trener Vasja Bajc w rozmowie z Michałem Chmielewskim w Przeglądzie Sportowym. Stary wyga narciarskich skoków wiedział, co mówi. Jak pokazuje życie, współpraca z chińskim związkiem to niemal samobójcza misja.

Przed dwoma laty mieliśmy okazję porozmawiać ze Słoweńcem Jure Radeljem, kiedy ten wracał rozżalony z Chin po mało udanej w gruncie rzeczy przygodzie z tamtejszą reprezentacją. - Niestety nie mogłem zrealizować moich założeń, zbudować systemu, który planowałem - opowiadał w rozmowie z portalem Skijumping.pl. - Tamtejsi działacze nie rozumieją tego sportu i jego zasad. Nie uważam, żeby był to czas stracony dla którejś ze stron, pięciu moich podopiecznych zdobyło punkty w zawodach FIS Cup. Były widoki na to, by regularnie startować w Pucharze Kontynentalnym. Nie miałem jednak swobody w działaniu, nie dano mi możliwości stworzenia fundamentów pod dobrze funkcjonujący system. Mogę powiedzieć wprost - oni nie mają pojęcia na temat zasada funkcjonowania systemu skoków narciarskich, a jednocześnie odrzucają sugestie, które mogłyby usprawnić jego działanie. To właśnie powód, dla którego zakończyła się ta współpraca. 

Cieniem na europejskiej przygodzie Chińczyków kładzie się też zakończona w atmosferze skandalu współpraca z Norwegią. Przypomnijmy jej szczegóły. Jesienią 2018 roku do Skandynawii przybyło 22 młodych Chińczyków. Razem z nimi pojawił się tłumacz oraz kierownik zespołu. Podpisano umowę, na mocy której mieli tam przebywać do igrzysk w Pekinie czyli do 2022 roku. Celem był występ przynajmniej jednego skoczka lub skoczkini na olimpiadzie. Pod koniec października 2020 roku chińska ekipa zniknęła z Norwegii. Praktycznie z dnia na dzień. Na skutek niespodziewanego przerwania współpracy straty norweskiej federacji szacowano na 3-5 milionów koron. Norweska federacja jeszcze przed otrzymaniem lakonicznej informacji od decydentów z Chin przedłużyła umowę z Johannesem Nermo na wynajem mieszkań dla sportowców z Azji w miejscowości Oeyer. Tymczasem Chińczycy zniknęli stamtąd z dnia na dzień, zostawiając lokale w fatalnym stanie. Na stołach pozostały resztki jedzenia, w pokojach porozrzucane ubrania. W łazienkach zastano zapchane umywalki i toalety, meble i inne elementy wyposażenia były zniszczone.

Poza kwestią finansową cała sprawa miała jeszcze inny wymiar. Norwegowie udostępnili Chińczykom warsztat swoich najlepszych szkoleniowców, swoją wiedzę oraz wyniki skrzętnie ukrywanych przed innymi federacjami testów zbieranych przez wiele lat. Wszystkie aspekty treningu Chińczycy rejestrowali na sprzęcie video, znaleźli się więc w posiadaniu danych mających pozostać w ukryciu przed narciarskim światem.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7025) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj weteran
  @Arturion

  Są selekcjonowani beznadziejni zawodnicy, ale też nie ma kasy na znane talenty. Może taki wybitny zawodnik będzie gwiazdą, ale co z tego, jak nie podniesie poziomu klubu, gdy wszyscy inni grają beznadziejnie? Podobnie Lewandowski jest bezradny, jak wszyscy pozostali w reprezentacji to lebiegi (nie oceniam ich umiejętności, tylko grę).

  Myślę, że o samym doborze zawodników (nie tylko w reprezentacji) decydują nie umiejętności, a plecy. Ufa się tylko tym, których się dobrze zna.

 • Arturion doświadczony
  @Raptor202

  Jedynie twierdziłem, że Peterka to jest znane nazwisko. Nic nie pisałem o jego kompetencjach, jako trenera.

 • Arturion doświadczony
  @Lataj

  Nie tylko finansowanie (to w przypadku ekstraklasy), lecz i selekcja i zbudowanie prawdziwej drużyny (to w przypadku kadry).

 • Lataj weteran
  @Raptor202

  Według pewnego powiedzenia Polak nie myśli przed szkodą. Czasem nawet nie myśli po. Przykre, bo takie jednostki się produkuje.

 • Raptor202 weteran
  @Arturion

  Peterka w kontekście trenowania reprezentacji brzmi równie śmiesznie, co Maradona albo Tomasz Hajto.

 • Raptor202 weteran
  @Lataj

  Polacy przede wszystkim są krótkowzroczni i nie potrafią pojąć, że nie wszystko można załatwić "na już" (chyba że masz fundusze na poziomie szejków z Kataru, to wtedy być może tak). Po drugie, kiedy coś działa, to Polak już nie spróbuje tego udoskonalić, tylko poczeka, aż się zepsuje i dopiero wtedy będzie myślał. Efekty widać chociażby w piłce nożnej.

 • Lataj weteran
  @Arturion

  Czyli Polacy są za głupi, żeby reprezentacja ogarnęła tak prosty sport jak piłka kopana?

  @Oczy Aignera
  A skoro taki mały Katar ma kasę, to czemu Ekstraklasa w kraju, w którym mieszka ponad 30 mln ludzi, nie jest w stanie dorównać Zachodowi czy nawet Dynamo? Bo jej finansowanie to śmiech.

 • Lataj weteran

  "Na stołach pozostały resztki jedzenia, w pokojach porozrzucane ubrania. W łazienkach zastano zapchane umywalki i toalety, meble i inne elementy wyposażenia były zniszczone."
  Myślałem, że Chińczycy są lepiej wychowani. Oczywiście pomijam kwestię protestów w Hong Kongu.

 • INOFUN99 profesor
  @Anna2

  Co to ma wspólnego z byciem uznanym nazwiskiem?
  Przecież to kwestia prywatna, a nie sportowa. Idąc twoim tokiem rozumowania skoczkowie powinni dopisywać w swoich sukcesach sportowych potencjalne możliwości picia alkoholu to ile maksymalnie kieliszków wypili w trakcie jakiejś imprezy rodzinnej.

 • Cinu weteran

  Nie chcę wszystkich wrzucać do jednego wora, ale nie sposób nie dostrzec zależności, że Chińczycy zachowują się jak zwierzęta gdziekolwiek są. Zupełne przeciwieństwo Japończyków.

 • Arturion doświadczony
  @Oczy Aignera

  Wiadomo, najlepiej tam, gdzie najwięcej płacą. Ale wykorzystać koniunkturę mogą tylko ci, co myślą. Chińczyków pewność potęgi pieniądza przerosła w skokach, no i - z tego co piszesz - w kopanej też.
  A i u nas... Czasami myślę, że nie wycisnęliśmy wszystkiego z ostatnich dwudziestu lat. A można było Niemcom, Norgom i Austryjcom dorównać nie tylko wynikami. Wyniki, dobra rzecz, ale jeszcze lepsza STAŁE DOBRE WYNIKI. Jeszcze się trzymamy, ale?

 • Oczy Aignera profesor
  @Arturion

  Chiński futbol zwija manele. Wiele klubów ma ogromne długi, sponsorzy się odcinają, a najbardziej uznane nazwiska powracają do Europy i Brazylii. Dla wielu zawodników, którzy chcą zarobić duże pieniądze, to liga katarska jest teraz zdecydowanie ciekawszym kierunkiem.

 • Arturion doświadczony
  @Kolos

  No i czasami Arabami. Jednak lepsi są w nożnej niż w skokach i to o wiele.

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Właściwie Chińczykom w Piłce nożnej idzie równie słabo jak w skokach narciarskich. Aspiracje równie ogromne ale na mundialu grali tylko raz w 2002 r. W Pucharze Azji też co najwyżej ćwierćfinały a mocnej konkurencji w Azji w zasadzie nie ma. Może po za Japonią i Koreą południową.

 • Kolos profesor

  No to ciekawe kto teraz w to wejdzie jako trener...

  Te super tajne dane Norweskie to trochę śmiech na sali. Pomijając, że raczej nie ma tam żadnych cudów (inaczej Norwedzy by dominowali totalnie w skokach a nie dominują) to mieć dane w posiadaniu a umieć je wykorzystać to dwie różne sprawy.

  No jak to tak będzie wyglądać, to nic sensownego w kwestii chińskich skoków nie uda się stworzyć. Trochę szkoda, a trochę nie bo Chińskiej dominacji w skokach by nie chciał, ale sama obecność Chin w PŚ i to na sensownym poziomie byłaby wartością dodatnią dla skoków.

 • Arturion doświadczony
  @Adam90

  W piłce nożnej idzie im lepiej. I zawodników spoza Chin i trenerów szanują bardziej, iż w skokach.
  Ale Chińczykom łatwiej ogarnąć piłkę nożną, bo to prosty sport drużynowy. Skoki to naprawdę inna jazda i kraje bez tradycji zawsze mają problem. Japończycy sobie poradzili, bo potrafią się uczyć od innych. Chińczycy, jak widać, nie.

 • Arturion doświadczony
  @Anna2

  Peterka JEST uznanym nazwiskiem. Przynajmniej w świecie skoków.

 • Anna2 początkujący

  Peterka nie jest uznanym nazwiskiem.

 • Adam90 weteran

  Chińczycy też probowali tak zrobić piłke nożną ,ale dalej nie mają super piłkarzy i reprezentacji.
  Tak czy siak szkoda, ze nie poczekali do olimpiady.

 • Arturion doświadczony

  A więc zebrali dane w Norwegii... Ale i tak nie nadają się do tego sportu mentalnie. Chyba, żeby zaczęli ćwiczyć w klasztorze Shaolin. Dobry sport dla nich to gimnastyka synchroniczna.
  Nie jestem trenerem narciarskim, więc zgodziłbym się poprowadzić ich kadrę, najlepiej kobiecą ze względu na te "worki pieniędzy". Zgodziłbym się nawet na jeden wór, byle naprawdę duży. ;-)
  Jak nie przemyślą sprawy, to materiały zdobyte w Norwegii nic im nie dadzą. O czym się zaraz przekonają.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).