"Zielone światło już się pali" - polski turniej w Pucharze Świata coraz bliżej!

 • 2021-10-07 14:25

Czy polscy kibice doczekają się polskiego turnieju w Pucharze Świata w skokach narciarskich? Wszystko wskazuje na to, że Wisła, Szczyrk i Zakopane wspólnymi siłami zorganizują mini-cykl już za dwa lata. - Myślę, że w sezonie 2023/24 zobaczymy polski turniej - zdradza Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego (PZN).

Pod koniec września poznaliśmy wstępny kalendarz Pucharu Świata na sezon poolimpijski - 2022/23. W terminarzu znalazły się Wisła i Zakopane, które mają ugościć najlepszych zawodników - podobnie jak przy okazji najbliższej zimy - w grudniu i styczniu. W harmonogramie zabrakło miejsca dla polskiego turnieju, zapowiadanego już od kilku lat.

- Sezon 2023/24 to na 90% zima, podczas której odbędzie się polski turniej. Jesteśmy już po rozmowach z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS). Wojciech Gumny, nasz przedstawiciel w komisji kalendarzowej, rozmawiał z Sandro Pertile. Zielone światło już się pali - przekazał Jan Winkiel w rozmowie ze skijumping.pl.

Już niebawem świat skoków narciarskich szybciej ma się dowiadywać o długofalowych planach FIS. - Czeka nas zmiana w kontekście przedstawiania kalendarzy przez FIS. W piątek czeka nas nadzwyczajne posiedzenie walnego zjazdu FIS, a jednym z punktów jest przyjmowanie kalendarzy z pięcioletnim wyprzedzeniem. To ważne z biznesowego punktu widzenia i planowania. Myślę, że w sezonie 2023/24 zobaczymy polski turniej - dodaje sekretarz generalny PZN.

W omawianym sezonie 2023/24 jedyną imprezą rangi mistrzowskiej będzie światowy czempionat w lotach narciarskich, które organizatorem będzie Bad Mitterndorf. Taki układ sprawia, iż w zimowym kalendarzu zostaje więcej wolnych terminów na zawody z cyklu Pucharu Świata. Dla Szczyrku byłby to debiut w roli organizatora zawodów najwyższej rangi na śniegu.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (15171) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion doświadczony
  @Seba Aka Krzychu

  Szczerze, to warte były siebie. Ale Rumunom należy pozwalać na organizację, dopóki chcą ten sport rozwijać.

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Filip Bk

  Według mnie zawody w Planicy były lepsze od zawodów w Rasnovie.

 • Arturion doświadczony
  @fridka1

  Po sukcesach Małysza TVP (czytaj: w praktyce Państwo Polskie) postanowiła postawić na skoki długoterminowo. I do teraz wywiązywali się dobrze. Bez wsparcia medialnego, czy też "nakręcania spirali sukcesu", nie mielibyśmy obecnie sków w tym miejscu, co mamy (10 lat po skończeniu kariery przez Adama. I teraz, za sprawą, wiadomo jaką, to się może zawalić. No, ale niech PZN się wykaże bardziej. Ten turniej nam na pewno nie zaszkodzi, chyba, że finansowo, jak zawodnicy formy mieć nie będą, albo mało kto będzie miał prawo startu.
  Ale jest ciągle Lotos Cup... A to co? To też działania Państwa.
  Bez dużej pomocy państwa nigdzie nie będzie skoków na wysokim poziomie. Patrz USA, Kanada, Francja.

 • fridka1 profesor
  @Arturion

  Niemcy zawinęli się z tego sportu wraz z zakończeniem kariery przez Schmitta, a razem z RTL zabrały manatki 14-latki z banerami "Martin, chcę mieć z tobą dziecko". No i się zrobiła kicha. Niby dlaczego dziś Hannawald i Schmitt wchodzą polskim kibicom w cztery litery? Bo wiedzą, że im się to opłaca, tu kontakt z polską firmą od zakładów sportowych, tu wywiadzik, biografia w księgarniach(w nadchodzącym sezonie będziemy mieli 20 rocznicę "śnieżek w Harrachovie" i na bank jakiś wywiadzik "jubileuszowy").

 • fridka1 profesor
  @Arturion

  Odwrotnie. Jak skończą się sukcesy to siądzie zainteresowanie telewizji, takiej lub innej. W Polsce wszystko jest pod tym względem odwrotnie. Tu telewizja nie promuje dyscypliny "od zera". Tu telewizja przychodzi już na gotowy produkt. Tak było z Małyszem gdy na wariata załatwiali transmisję szerszą niż TCS i MŚ. Gdyby Adam się "nie objawił" w 2001, to Polak nadal oglądałby skoki w polskiej telewizji tyle co na kacu 1 stycznia. Telewizja dba o dzisiejszą kadrę, bo JESZCZE ma o co dbać. Czy dziś TVP/TVN "dba" o biegi narciarskie gdy nie mogą już pokazywać Justyny Kowalczyk? A gucio tam.

 • Arturion doświadczony
  @fridka1

  Z tego, co słyszałem, to jesteśmy tym koniem nr 2, bo numer jeden to ciągle są Niemcy. Ale czy nie czas wreszcie na Austrię i Norwegię? Sukcesy odnosić radzi, a pociągnąć wózek nie łaska? -)

 • Arturion doświadczony
  @Marco Gaccio

  Może jeszcze ktoś się pokaże. Może Wolny, czy Stękała, może jeszcze Murańka, może Pilch, czy Juroszek. Może kto inny. Ale i ja jestem sceptykiem.
  Obym się mylił.

 • Arturion doświadczony
  @fridka1

  Właśnie od czasów Małyszomanii TVP bardzo o skoki dba. Podtrzymuje stałe zainteresowanie. Jest zainteresowanie - są sponsorzy i dobrzy zawodnicy. Jak zainteresowanie siądzie, to sukcesy się skończą. Chyba, że jakiś nowy Małysz odpali, ale na razie nie bardzo go widać. Bo chyba nie Pilch.
  A kraje, gdzie popularność skoków wzrosła? Ze trzy wymienię: Turcja, Rumunia, Gruzja. A może i Chiny? Ale tu nawet słabe zainteresowanie, to spora liczba kibiców. ;-)

 • fridka1 profesor
  @Marco Gaccio

  Początki Małyszomanii to był ból głowy dla FiS, a dziś bólem głowy będzie dla FiS koniec obecnej kadry. Polska trzyma ten sport przy życiu. Tak jak odejście ze skoków Hannawalda i Schmitta pociągnęło za sobą koniec zainteresowania skokami RTL i było początkiem zjazdu oglądalności skoków w Niemczech. Zawsze w tym sporcie jest jakiś marketingowy koń pociągowy, dziś my nim jesteśmy, ale już chyba niedługo.

 • Marco Gaccio doświadczony

  Polski turniej będzie jak poziom skoczków będzie już fatalny. Tyle lat dominacji Małysza i Stocha i nic nie było a jak obaj skończą to nagle się obudzą. Tylko komu to wtedy bedzie potrzebne

 • Filip Bk początkujący
  @Adrian AZ

  Nadają. Zawody w Rasnovie były lepsze od tych w Planicy.

 • ivo początkujący
  @Pavel

  Hahaha... Nawet tak nie żartuj. Podsuwasz im niebezpieczne pomysły ;)

 • Prekursor Skoczni Vip doświadczony

  To będzie naprawdę fajne...tylko żebyśmy mogli też tam ta dodatkowa grupę naszych przyszłych "perełek" wystawić.

 • fridka1 profesor
  @Arturion

  Pokaż mi kraj poza Polską w którym w ostatnich 10 latach wzrosło, a nie spadło, zainteresowanie skokami. Jesteśmy jedynym rynkiem, który jeszcze trzyma skoki na kroplówce. Zainteresowanie skokami w Polsce nie wynika z faktu czy transmisja jest w telewizji publicznej czy prywatnej. Wynika z tego, że mamy sukcesy. Telewizja przychodzi "na gotowe". Wybucha Małyszomania to transmisję czegoś więcej niż TCS czy MŚ załatwia się na wariackich papierach. Nie ma sukcesów telewizja się zwija i nie ma znaczenia czy jest to TVP czy Polsat i Siatkówka. To nie jest tak, że 5-letni Jasiu obejrzy skoki z sukcesami Stocha i "tato kup mi narty". U nas wszystko jest dokładnie odwrotnie. Telewizja zwija manatki jak X czy Y kończy karierę i nie ma kto przyciągać przed ekran. Telewizja nie szuka i nie kreuje "następców mistrza". Telewizja pokazuje mistrzów, którzy dotarli na szczyt sami z siebie, a nie dzięki telewizji.

 • Adrian AZ stały bywalec

  Niby fajnie, jest jakaś nowość, z drugiej strony w Polsce nie mamy warunków do organizacji takich turniejów. Mamy tylko 2 duże skocznie, skocznie normalne średnio się nadają do PŚ, chociaż jedna taka może być. Mam nadzieję, że będą jakieś nowości, które urozmaicą turniej, a nie będzie to zwykły mini turniej, w którym do klasyfikacji generalnej liczy się suma pkt za skoki i tyle. No i bez drużynówek.

 • Oczy Aignera profesor
  @Ayato

  Prawdziwy paździerz musi rozpoczynać się w niedzielę o 12:30.

 • Kolos profesor
  @Damins

  A czemu nie? Przecież wiadomo, że to byłyby i tak wstępnie przedwstępne kalendarze które zawsze będą mogły podlegać modyfikacjom. Planowanie długofalowe nie jest złe, jest nawet korzystne. Tym bardziej, że i tak 80% terminów jest z góry zajęte bo wiadomo, że zawsze będzie TCS czy finał sezonu w Planicy (chyba, że organizują MŚ w lotach).

  Zresztą to żadne nowum, kiedyś mniej więcej przed dekadą też bywały podawane kalendarze PŚ na 2-3 lata do przodu. Oczywiście wstępne. Dopiero od jakiegoś czasu było to z roku na rok.

 • Arturion doświadczony
  @Filip Bk

  Jeśli nawet wybudują, to zdziwiłbym się, żeby większą niż K25. Ale każda się przyda. Obawiam się tylko, że... już pisałem czego.
  Obym się mylił.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).