Kombinator norweski letnim mistrzem Estonii, Niżny Nowogród górą w Rosji

 • 2021-10-11 14:30

25-letni Kristjan Ilves, który w 2018 roku stanął na podium Pucharu Świata kombinatorów norweskich, został mistrzem Estonii w skokach narciarskich na igelicie. Dwuboista wykorzystał absencję Arttiego Aigro, który leczy kontuzję lewej nogi. W Rosji poznaliśmy najlepsza drużynę letniego czempionatu.

Skocznia w OtepääSkocznia w Otepää
fot. Jakub Kot

Olimpijczyk z Soczi i Pjongczangu podczas sobotnich zawodów indywidualnych na 97-metrowym obiekcie w Otepää uzyskał 97,5 oraz 90 metrów. Ilves, który w 2014 roku bez powodzenia próbował swoich sił w Letnim Grand Prix skoczków narciarskich, wypracował sobie przewagę 11,5 pkt. nad Kevinem Maltsevem. 21-latek lądował na 95. i 87. metrze. Brązowy medal zgarnął Martti Nomme, dla którego był to hobbystyczny występ po zakończeniu kariery w 2020 roku. Jego rezultaty to 90,5 oraz 88 metrów. 

Czwarte miejsce ex aequo zajęły estońskie nadzieje. Mowa o zaledwie 14-letnim Kaimarze Vagulu (91 i 77 metrów) oraz pięć lat starszym Markkusie Alterze (87,5 oraz 81,5 metra)

Sklasyfikowano 16 skoczków, wśród których pojawił się Łotysz urodzony w 2009 roku. Karlis Svede był ostatni po króciutkich próbach mierzących 28 i 30 metrów.

Do rywalizacji kobiet przystąpiły tylko dwie zawodniczki. Znacznie lepsza od Triinu Hausenberg (53 i 52,5 metra) była Annemarii Bendi (86,5 oraz 82,5 metra).

W zmaganiach zespołowych równych sobie nie miała ekipa Elva Suusaklubi (Karel Pastarus, Kristjan Ilves i Kevin Maltsev). Gospodarze z Otepää (Andero Kapp, Hanno Henri Reidolf oraz Markkus Alter) stracili do zwycięskiego trio 15 punktów. W walce o najniższy stopień podium drużyna Nõmme (Fred Gustavson, Karel Rammo, Markus Kagu) zdecydowanie ograła reprezentantów Võru (Markus Pungar, Martti Nomme i Lauri Juul). W tym konkursie najwyższą notę indywidualną zebrał Nomme (90,5 oraz 96 metrów).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki indywidualnych mistrzostw Estonii >>>

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki drużynowych mistrzostw Estonii >>>

Kliknij, aby zobaczyć nieoficjalne wyniki indywidualne drużynowych mistrzostw Estonii >>>

Skrócone wyniki konkursu mężczyzn w Otepää (HS97); 9.10.2021
Lp. Zawodnik Rocznik I skok II skok Nota
1 ILVES Kristjan 1996 97.5 90.0 240.0
2 MALTSEV Kevin 2000 95.0 87.0 228.5
3 NOMME Martti 1993 90.5 88.0 219.5
4 VAGUL Kaimar 2007 91.0 77.0 194.0
4 ALTER Markkus 2002 87.5 81.5 194.0
6 KAPP Andero 2006 85.5 78.5 185.5
7 RAMMO Karel 2003 81.5 72.5 158.5
8 REIDOLF Hanno Henri 2003 70.5 65.5 118.5
9 KAGU Markus 2002 60.0 58.5 78.5
10 PASTARUS Karel 2008 57.0 55.0 68.5

Tymczasem w Krasnej Polanie zakończyły się tegoroczne mistrzostwa Rosji w skokach na igelicie. Po konkursach indywidualnych kobiet i mężczyzn, w których brylowali Irina Awwakumowa oraz Jewgienij Klimow, wyłoniono najlepszą drużynę. Złoto na dużej skoczni olimpijskiej (HS140) zdobyła czwórka reprezentująca obwód niżnonowogrodzki. W barwach tej ekipy pokazali się Roman Trofimow, Zachir Dżafarow, Michaił Maksimoczkin oraz Kiriłł Kotik. Drugie miejsce przypadło zespołowi z Tatarstanu. Danił Sadriejew, Emil Kalimullin, Aleksander Łoginow i Rusłan Achmetszin stracili do zwycięzców 8,2 pkt. Po brąz sięgnęli skoczkowie z obwodu swierdłowskiego - Dmitrij Chodykin, Michaił Purtow, Ilja Mankow i Wadim Szyszkin.


Dominik Formela, źródło: suusaliit.ee + skijumpingrus.ru
oglądalność: (1668) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion doświadczony

  Jeszcze dzieciaki z roczników 2008 i 2009 mogą coś osiągnąć. A Nomme na zdrowy rozum powinien wrócić. Pewnie mieściłby się do drużyny olimpijskiej.
  W drużynówce Nomme najlepszy, a Kapp wyprzedził Malcewa... Ilves czwarty. I tego ostatniego też mogą rozpatrywać jako kandydatka do czwórki na igrzyska.

 • INOFUN99 profesor
  @dejw

  Chodziło mi, że Kapp ma więcej czasu, aby dojść do sensownego poziomu niż Alter, który pewnie jeszcze rok będzie bulić na skoczniach i zabawa się skończy.

 • Cinu weteran

  Drużyna z Nomme przegrała 3 miejsce z drużyną Nõmme

 • dejw profesor
  @INOFUN99

  Żaden nie jest nadzieją, oni w ogóle nie mają podjazdu do Vagula.

 • Robert Johansson252 weteran
  @Oreo

  Będzie w "dziesiątce" na igrzyskach w Pekinie.

 • Oreo weteran

  zabawne że Nomme wciąż trzyma wagę i skacze hobbystycznie. Może wróci jak Nurmsalu? :P

 • INOFUN99 profesor

  Większą nadzieją estońskich skoków jest Kapp niż Alter.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).