LMP w Zakopanem: Piotr Żyła ze złotym medalem

 • 2021-10-28 21:02

Piotr Żyła mistrzem Polski na igelicie! Mistrz świata z Oberstdorfu triumfował na Średniej Krokwi (HS105) w Zakopanem dzięki skokom na odległość 103,5 m i 106 m. Srebrny medal wywalczył Klemens Murańka (102 m i 104 m), a brązowe - Dawid Kubacki (100 m i 104 m) oraz Tomasz Pilch (98 m i 106,5 m).

28.10.2021 - Podium LMP w Zakopanem28.10.2021 - Podium LMP w Zakopanem
fot. Tadeusz Mieczyński
Piotr ŻyłaPiotr Żyła
fot. Tadeusz Mieczyński
Klemens MurańkaKlemens Murańka
fot. Tadeusz Mieczyński
Tomasz Pilch i Dawid KubackiTomasz Pilch i Dawid Kubacki
fot. Tadeusz Mieczyński

Piotr Żyła znajdował się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Mistrz świata z Oberstdorfu poszybował na odległość 103,5 metra i wyprzedzał o cztery punkty Klemensa Murańkę (102 m) oraz o 6,5 pkt. Kamila Stocha (100 m). Czwarte miejsce zajmowali ex aequo Stefan Hula (100 m) i Dawid Kubacki (100 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowani byli Klemens Joniak (104 m) oraz Jan Habdas (106,5 m). Ósmy był Jakub Wolny (99,5 m), dziewiąty Szymon Zapotoczny (102,5 m), natomiast dziesiąty Tomasz Pilch (98 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. i 18. belki startowej.

W finale Piotr Żyła potwierdził swoją formę lotem na 106 metr. Tym samym wiślanin sięgnął po złoty medal, pokonując o 7,5 punktu Klemensa Murańkę (104 m). Na najniższym stopniu podium stanęli wspólnie Dawid Kubacki (104 m) i Tomasz Pilch (106,5 m). Piąty był Jakub Wolny (103,5 m), zaś szósty Jan Habdas (103,5 m).

Trzykrotny mistrz olimpijski, Kamil Stoch w finale uzyskał wynik 101,5 metra i ostatecznie był siódmy, przed Stefanem Hulą (101,5 m) i Maciejem Kotem (102,5 m). Na dziesiątej pozycji rywalizację zakończył Klemens Joniak (99 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 19. platformy.

Po raz trzeci w karierze Piotr Żyła wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Polski na igelicie. Wcześniej reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego triumfował w 2014 oraz 2019 roku. Więcej złotych medali mają tylko Adam Małysz (18) oraz Dawid Kubacki (5).

Tegoroczne Letnie Mistrzostwa Polski w Zakopanem zwieńczy piątkowy konkurs drużynowy. Początek zawodów o 11:45, zaś punktualnie o 11:00 ma rozpocząć się seria próbna.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół PZN z wynikami konkursu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (22615) komentarze: (148)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Pavel profesor
  @Arturion

  Aż tak wiele nie pokazał po prostu magiczna tabelka PZNu ustaliło kolejność skoczków bez uwzględniła punktów za belkę, bardzo rozsądne i logiczne podejście :) A i tak Murańka wklepał mu 50pkt skacząc belkę niżej.

 • Arturion weteran
  @Julixx05

  "Materiał" wśród dzieci jest zawsze, problemy są później.

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Trafna analiza. Z tym, że Leja w konkursie indywidualnym miał w drugim skoku złe warunki. W drużynowym pokazał niewątpliwe możliwości.

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Ja bym jeszcze dodał, że dawno nie widziałem tak dobrego konkursu drużynowego w MP.

 • INOFUN99 profesor
  @Łydka Grubasa

  Bardzo dobre BMI to mam ja, gdyż jest ono w przedziale 22,5-23.
  Akurat wyglądasz jak kościotrup, sam przez jakiś czas miałem takie parametry i po jakimś czasie przestałem taki stan rzeczy akceptować.
  Żadną armię umarlaków nie kojarzę.
  Co mnie obchodzi BMI Julixx05. To jej sprawa.

 • Łydka Grubasa początkujący
  @INOFUN99

  Ja za malo? Bmi mam przeciez bardzo dobre, a nie przypominam sobie bys walczyl o Bmi wyzsze dla skoczkow. A ci przy mnie wygladaja jak szkieletory-kosciotrupy (postawie Ci piwo jak powiesz mi, czy kojarzysz Armie Umarlakow z Przygod Merlina).

  Mozesz wpisac swoje, moje, Zyly, Stocha, i powiedzmy Julix dla porownania, dawaj ;)

  Julix: Slonce, potencjal. No chyba ze kochasz Kolosa i mu czasem starasz sie dorownac, to odejde na boczny tor. Don Kichotem ja.

 • Julixx05 weteran
  @Julixx05

  A propo jeszcze Kacpra twierdzę, że posiada jakiś potęcjał. Może nie wielki ale na pewno największy z rocznika 2001.
  W młodszych juniorskich rocznikach 2005 i mniej, jest dobry materiał

 • Julixx05 weteran

  Dobry konkurs to był, zaskoczył mnie dobry Pilch i świetnie że juniorzy pozytywnie się spisali. Jeśli chodzi o słabą formę Kamila, to myślę, że to po prostu słabszy dzień i Kamil na pewno będzie w czołówce PŚ. Myślę, że Klimek w tym sezonie wyskoczy. Może się wszystko zmienić ale myślę, że nasza żelazna trójca pozostanie. Ewentualnie fajnie by było gdyby ktoś ją podgryzał sądzę, że ten sezon będzie dla nas w porządku ale bez mocnych fajerwerków. Ten sezon może być początkiem końca czegoś, albo już jest początek końca

 • Lataj weteran
  @INOFUN99

  "Dopuszczenie Szozdy na FC, nie było pomyłką, gdyż Wiktor ma przecież 15 lat, więc może startować, co innego PŚ, gdzie od sezonu 2013/2014 wymagane jest ukończenie 16 wiosen."
  Oki. Czyli mógłby dostać powołanie do innych zawodów, ale związek zadecydował inaczej. Najmniejsza liczba naszych skoczków w zawodach FC to 7, a limit wynosi 10, więc można było o tym pomyśleć.

  "Ciszek to rocznik 01."
  Faktycznie!

 • INOFUN99 profesor
  @Lataj Małe poprawki

  Dopuszczenie Szozdy na FC, nie było pomyłką, gdyż Wiktor ma przecież 15 lat, więc może startować, co innego PŚ, gdzie od sezonu 2013/2014 wymagane jest ukończenie 16 wiosen.
  Ciszek to rocznik 01.

 • Lataj weteran
  @Lataj

  W sensie niewiele lepiej niż w sezonie 2020/21, który udowodnił, że powinniśmy się bardziej skupić na juniorach/młodzieży, bo nie tylko od Stękały, Murańki, Zniszczoła i Wolnego, ale też od nich też zależy przyszłość sportu.

 • Kolos profesor
  @j_sakala

  Stękała ma problemy zdrowotne od jakiegoś czasu a Kot problemy techniczne od kilku lat i to z takimi "tuzami" wygrał Vitez. Z resztą kadrowiczów wygrał bardzo wyraźnie.

  O Kamilu wspominałem, że na jakieś problemy, natomiast Habdas ma zwyżkę formy i jest po życiowym lecie to nie jest więc takie oczywiste.

  Po za tym powtarzam: to skocznia normalna na której większość kadrowiczów nie poskacze już przez cały sezon, nie licząc epizodu olimpijskiego i 4-5 szczęśliwców (?) którzy w ramach IO na normalne skoczni poskaczą. Także nie ma do czego porównywać.

 • Lataj weteran
  Część I

  Nie wiem, czy w ogóle widziałem tak solidny konkurs indywidualny LMP. Co niektórzy młodzi zbliżyli się (jakbym powiedział "dogonili", to byłaby przesada z mojej strony) formą do krajowej czołówki. Mam taką nadzieję, że to nie efekt słabej formy starszych skoczków, lecz 100% tych juniorów na chwilę obecną. 110% by było, gdyby zaliczyli same próby poza 100 m. Jednak myślę, że u młodzieżowców od listopada będzie niewiele lepiej, bo konkursy LMP nie mają przełożenia na zimową formę, co udowadniały wysokie lokaty Juroszka i Ciszka w 2020.

 • Lataj weteran
  Część II

  Żyła pokazał swoją identyczną twarz co w Oberstdorfie. Warto było się zmęczyć dla ostatniego skoku. We czwartek wszystkie próby miał najlepsze. Zaszaleli Murańka i Pilch. Kubackiego cechowała jego codzienna solidność. Wolny lepiej niż w zeszłym roku. Kuriozalny wynik Habdasa - tuż przed wielokrotnym mistrzem Polski, Stochem - nie chciałbym zapeszać, ale jeśli Janek za miesiąc lub dwa będzie w równie solidnej formie, może się załapać na krajówkę w PŚ i wygryźć obecnie słabego Krzaka. Stoch miał słabszy dzień, ale nawet najlepsi mają do tego prawo. Nieco słabsza pierwsza próba Kota. Joniak jest chyba drugą największą nadzieją polskich skoków po Habdasie - wyprzeda takie tuzy jak Zniszczoł, Stękała czy Juroszek.

  Słoweniec z polskimi korzeniami lepszy od Andrzeja i Kacpra, co dowodzi wyższości słoweńskiej myśli szkoleniowej nad polską. Olek miał bardzo słabą pierwszą serię, ale drugi skok to zupełnie inna bajka, choć nie wystarczył do zajęcia miejsca przed Patrikiem. Odwrotnie miał Zapotoczny. "Jędrek" jest wprawdzie słabszy na normalnych obiektach, ale w obecnej formie nie byłby o wiele lepszy na LH. Trudno będzie mu się odbudować, więc pewnie najrozsądniej będzie oddelegować go do PK. Co prawda niemal posągowemu Wróblowi nie udało się dolecieć do 100 m, ale i tak jest wyżej od Juroszka, zdobywcy punktów LGP w Hinzenbach i być może nawet największego wygranego z Polaków tamże. Brakowało Kacprowi jednak lepszego skoku w I serii. Solidnie A. Jojko. Najlepsze roczniki 2007 to - kolejno - Tomasiak i Łukaszczyk.

  Niżnik był kiedyś bardziej obiecujący, ale jego wynik - jak na kogoś, kto niedawno był kontuzjowany - nie jest zły. Jeszcze nie jest na straconej pozycji i ma szansę na MŚJ. Jarek powinien pokazać coś więcej niż 3. miejsce FC w Szczyrku, inaczej powinien się pożegnać z kadrami. Leja nie był w swojej szczytowej formie, ale nadal bije wielu juniorów na głowę. Z 2001 lepiej niż w Gruszkę, S. Jojkę, Niemczyka i Kietę, zainwestować w Juroszka. Z 2000 pozostaje Pilch (Ciszek musiałby się podczas którejś próby wyróżnić, co jest mało prawdopodobne), a z 1999 Wąsek (Pękala i tak byłby lepszym "ekspertem" niż skoczkiem, choć przesiąkniętym "tajneryzmem").

  Słabo Ryś (do II serii tylko 1 pkt zabrakło) i Szozda, który już miał punkty FC na początku lata , ale jest jeszcze bardzo młody (wg bazy FIS jest urodzony w 2006, więc nie wiem, czy dopuszczenie go do zawodów rangi FIS to nie była pomyłka).

 • INOFUN99 profesor
  @Julixx05

  Tak, to był brat Kacpra. Jedyna nadzieja z rocznika 97. Jest artykuł o jego tragedii na tym forum. Dokładnie trzeba poszukać w archiwum, tam gdzie jest rubryka kwiecień 2013. Pojawiło się sporo artykułów w internecie o tym wstrząsającym wydarzeniu.

  @łydka grubasa
  Zdecydowanie za mało ważysz. Z 5, 6 kg więcej powinno być. Jadłowstręt masz, czy po prostu posiadasz dar w postaci świetnej przemiany materii?

 • Julixx05 weteran
  @j_sakala

  Czy ten Antek Juroszek był bratem Kacpra?

 • Łydka Grubasa początkujący
  @Julixx05

  Chodzilo o Xandera, ale luz. Bo napisalas, ze tesknilas. Ja mam 185 na 70 i jestem wokalista ;)

 • Arturion weteran
  @Julixx05

  Ale obydwoje cenicie "Sandriejewa" ("Sandreeva")? ;-)

 • Julixx05 weteran
  @Łydka Grubasa

  Jak już to mogłabym być jego dziewczyną ale nie znam się z kwakiem poza forum

 • Arturion weteran
  @Łydka Grubasa

  Łydko Nabrzmiała, Julixx to on. Ale po co komu w to wnikać. Możesz mieć nicków ile chcesz... ;-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl