LMP w Zakopanem: Pewny triumf WSS Wisła, Murańka z rekordem Średniej Krokwi

 • 2021-10-29 12:28

Pierwszy zespół Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego w składzie Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch i Piotr Żyła obronił tytuł sprzed roku i zwyciężył w konkursie drużynowym podczas Letnich Mistrzostw Polski w Zakopanem. Drugie miejsce zajęła ekipa TS Wisła Zakopane, a trzecie - AZS Zakopane I. Nowy rekord Średniej Krokwi (HS105) ustanowił Klemens Murańka, który wylądował na 108 metrze.

29.10.2021 - WSS Wisła I29.10.2021 - WSS Wisła I
fot. Tadeusz Mieczyński
29.10.2021 - TS Wisła Zakopane29.10.2021 - TS Wisła Zakopane
fot. Tadeusz Mieczyński
29.10.2021 - AZS Zakopane I29.10.2021 - AZS Zakopane I
fot. Tadeusz Mieczyński

Broniące tytułu Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe I rozpoczęło pierwszą serię od drugiej lokaty po skokach Aleksandra Zniszczoła (98 m) oraz Pawła Wąska (100,5 m). Zespół wskoczył na pozycję lidera dzięki rekordowej próbie Tomasza Pilcha na 107 metr. Prowadzenie utrzymał z kolei Piotr Żyła (98,5 m).

Na drugiej pozycji plasowało się AZS Zakopane I, które prowadziło po próbach Macieja Kota (105 m) i Krzysztofa Lei (94,5 m). Ostatecznie po skokach Marcina Wróbla (98,5 m) i Andrzeja Stękały (95 m) gospodarze znajdowali się na pozycji wicelidera ze stratą 22,5 punktu do Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego I.

Trzecie miejsce zajmował zespół TS Wisła Zakopane. Łukasz Łukaszczyk (92 m), Adam Niżnik (95 m), Klemens Murańka (105 m) oraz Dawid Kubacki (101 m) tracili tylko pół punktu do drugiej pozycji.

Na czwartej lokacie sklasyfikowana była drużyna KS Eve-nement Zakopane. Piąte miejsce zajmowało Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe II, szóste LKS Klimczok Bystra, siódme AZS Zakopane II, a ósme LKS Olimpia Goleszów.

Już na pierwszej serii udział w konkursie drużynowym zakończyły SS-R LZS Sokół Szczyrk oraz trzeci zespół Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 20. (gr. 1 i 2), 19. (gr. 3) i 18. (gr. 4) belki startowej.

W finale pierwszy zespół Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego prezentował się równie dobrze i powiększał przewagę punktową. Tym samym Aleksander Zniszczoł (105,5 m), Paweł Wąsek (94,5 m), Tomasz Pilch (99 m) oraz Piotr Żyła (97 m) obronili tytuł drużynowych mistrzów Polski dla swojej ekipy.

Srebrne medale ostatecznie wywalczyła drużyna TS Wisła Zakopane. Łukasz Łukaszczyk (84,5 m), Adam Niżnik (99,5 m), Klemens Murańka, który lotem na 108 metr ustanowił nowy rekord Średniej Krokwi, oraz Dawid Kubacki (100,5 m) stracili 47,5 punktów do triumfatorów z Wisły.

Najniższy stopień podium przypadł pierwszej ekipie AZS Zakopane. Maciej Kot (103,5 m), Marcin Wróbel (93 m), Krzysztof Leja (94 m) oraz Andrzej Stękała (92,5 m) do ostatniego skoku walczyli o drugą lokatę, ale ostatecznie ulegli drużynie TS Wisła różnicą półtora punktu.

Tuż za czołową trójką zawody na Średniej Krokwi zakończył KS Eve-nement Zakopane. Piąte miejsce wywalczył drugi zespół Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Szóstą pozycję zajął LKS Klimczok Bystra, siódmą AZS Zakopane II, a ósmą LKS Olimpia Goleszów.

Rundę finałową rozegrano z 19. (gr. 1-3) oraz 17. (gr. 4) platformy.

Konkurs drużynowy w Zakopanem zakończył tegoroczną edycję Letnich Mistrzostw Polski. Dla zawodników Kadry Narodowej był to ostatni występ przed inauguracją Pucharu Świata w Niżnym Tagile. Pierwsze zawody nowego sezonu cyklu zaplanowano na 20 listopada.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół PZN z wynikami konkursu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (17670) komentarze: (59)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @Lydka Grubasa

  @Pavel często ma rację, ale prawie nigdy jeśli chodzi o mnie. ;-)
  A Leja potrzebuje wsparcia, więc mu daję (pewnie o tym nawet nie wie). :-)

 • Lydka Grubasa początkujący
  @Lataj

  No właśnie pogubilem sie, jaka wersja teraz obowiazuje...

 • Lataj profesor
  @Lydka Grubasa

  1) Może tu chodzi o maskowanie słabej formy najmłodszych?
  2) Zamontowanie urządzeń do pomiaru to też jakieś koszta.
  3) W PZN wyznają stare polskie "jakoś będzie".
  4) Nie wiem.
  5) Tajnera pytaj.

 • Lydka Grubasa początkujący
  @Arturion

  Pavel ma racje. Jarasz sie nim jak psychofanka.

 • Arturion weteran
  @Pavel

  Brawo! :-)
  Ale nie kultu, lecz dużej sympatii. I wielu innych skoczków też lubię, ale co Leja, to Leja. :-)))
  A dlaczego nie doliczano za belki? Jakiś nowy pomysł PZN?

 • Lydka Grubasa początkujący
  @ZKuba36

  Z tym trenowaniem to mozesz sciemniac, ale ten komentarz Ci wyszedl. Bardzo dobry i ciekawy ;) Ja widze cos pomiedzy.

 • Lydka Grubasa początkujący
  @Lataj

  Dlaczego nie ma przelicznikow dalej na Mistrzostwach Polski?

 • Lydka Grubasa początkujący
  @ZKuba36

  Tylko Ty Boze masz racje. Nieskazitelna Wiedzo.

 • Lataj profesor

  Nie szkoda mi, że ten konkurs transmitowano w środku tygodnia (podobnie zresztą jak rywalizacja indywidualna) i to w tym samym czasie, kiedy większość czytelników była w szkole/pracy (niepotrzebne skreślić). Na zwycięstwo skazana była akurat ta drużyna, która miała najwięcej najsilniejszych zawodników (w tym przypadku WSS Wisła I), czyli rywalizacja właściwie bez sensu. Do tego brak przeliczników za belkę, z czego wynika indywidualna przewaga Murańki nad Kubackim, który skakał bliżej, bo z niższej belki. A komedią to dopiero jest brak przeliczników za wiatr, z winy którego junior osiągał już indywidualnie wyniki na tym samym poziomie co trzeci skoczek ub. zimy.

 • Pavel profesor
  @EmiI

  To ty nie wiesz, że mości Arturion jest wyznawcą kultu "niezłomnego budowlańca" i jakby tylko mógł to by ustanowił specjalny podatek na pensję dla niego? :) Nie przekonasz go takimi argumentami :)

 • EmiI profesor
  @Arturion

  Tak. Powiadam. 222 punkty Stękały 18 i 17 belka. 223.5 punky Lei 20 i 19 belka. Stękale punktów za belkę nie dodali. Owszem wypadł bardzo słabo, i w takiej formie nie powinien jechać do Tagiłu ale bądźmy poważni.

 • Arturion weteran
  @ironicznie_skikomicznie

  Leja ciut lepszy od "miernot"? W tym konkursie to np.: Niżnik, Stękała, Zapotoczny, Gruszka, czy Tomasiak.
  Może coś na rzeczy piszesz z tym luzem. Skoki to sport, w którym głowę trzeba mieć wyczyszczoną, Dlatego też świetnie wytrenowani zawodnicy nierzadko przegrywają.

 • Arturion weteran
  @EmiI

  Stękała, powiadasz? Ten, którego Leja wciągnął na podium? ;-)

 • ironicznie_skikomicznie doświadczony
  @Łydka Grubasa

  I nie zapomnijcie poprosić o jakąś karteczkę/zdjęcie z autografem:). @Oczy Aignera wytapetowały sobie nimi już pokój, podobno robi to piorunujące wrażenie, jego rodzicom tak się to spodobało, że skontaktowali się z pewnym lekarzem. (...)

  A tak bardziej na poważnie, mnie też trochę bawi podnieta tym Leją kilku osób. Fakt niezaprzeczalny, że gość się w to tylko bawi i jest lepszy choćby od "profesjonalnego skoczko-kelnera", który ma dostęp do kadr, sprzętu, trenerów itd. Moja opinia jest taka, że w tym sporcie bardzo potrzebny jest luz, może stąd wyniki, bo ma zero obciążeń. Podejrzewam, że gdyby trafił do kadr, to zaraz nasi specjaliści zrobiliby z niego skoczka bijącego się o czołowe lokaty od końca w Fis Cupie. I bez przesady, to że jest ciut lepszy od miernot, nie znaczy że potrafi dobrze skakać.

 • EmiI profesor
  @Arturion

  Nie był najsłabszy tylko jechał z 2 belek niżej w obu skokach, bez dodanych punktów za rozbieg. Co nie zmienia faktu że i tak występ bardzo słaby. A co krajówki. Na ten moment skład na Wisłę: Stoch, Kubacki, Żyła, Murańka, Wolny, Hula, Kot, Zniszczoł, Pilch, Juroszek, Stękała, Wąsek, Habdas. Jeszcze blisko tej grupy jest Joniak, ale nie sądzę, by teraz dali mu szanse. Inna konfiguracja zupełnie nie wchodzi w grę.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @Arturion

  Przecież Leja skacze słabo, więc niby po co miałby skakać w krajówce?

 • Arturion weteran
  @Łydka Grubasa

  O Krzysztofie Lei, droga @Elso, to piszę tu głównie ja. I cieszę się, iż nie pomyliłem się, lubiąc i ceniąc tego "olanego" przez prawie wszystkich skoczka. Zawsze też kibicowałem Murańce. A zatem jestem z tych konkursów wielce zadowolony!
  :-)
  Coś mi się zdaje, że teraz przyjdzie mi lubić Krzaka, a może i Pękalę... ;-)

 • Łydka Grubasa początkujący
  @Arturion

  Chrzanic Leje. Musialem to napisac dla równowagi od fanostwa tu. Kilka osob wiecznie o nim klepie. Panowie zakochaliscie sie to napiszcie do niego, chyba ma pejsbuka ;)
  Ewentualnie napiszcie list jak Oczy Aignera :)))

 • Arturion weteran
  @ZKuba36

  Rację mają ci, którzy nie demonizują warunków. W konkursie indywidualnym np. Leja byłby z przelicznikami dużo wyżej.
  Chodzi mi zwłaszcza o jego drugi skok.
  Może jednak szkoda, że tych mierników nie było...

 • ZKuba36 profesor
  Kto ma rację?

  Optymista: Wspaniałe zawody! Była kadra B dogoniła byłą kadrę A a juniorzy dogonili byłą kadrę B! Wspaniali trenerzy i wszyscy skoczkowie zaczęli doskonale skakać (no może za wyjątkiem Stękały). Przekraczanie punktu k stało się normą a liczne skoki powyżej HS, świadczą o doskonałym przygotowaniu Polaków do sezonu zimowego. Wielokrotne bicie rekordu skoczni sugeruje, że w sezonie zimowym Polacy zaczną masowo bić rekordy kolejnych skoczni. Jeżeli, na podstawie wyników indywidualnych z konkursu drużynowego, Kubacki (8. miejsce) nie zakwalifikowałby się do 7 na PŚ a Stękała skakał gorzej niż 4. juniorów to znaczy, że Kobayashi i Granerud mogą mieć bardzo duże kłopoty aby chociaż od czasu do czasu stanąć na podium. Z dnia na dzień staliśmy się światową potęgą w skokach narciarskich. Murańka zaczął skakać tak jak skakał mając 10-12 lat. Nasi juniorzy, mający jeszcze niedawno kłopoty w konkursach FC, zrobili przeogromny postęp i stali się głównymi faworytami na MŚJ.
  Pesymista: Wylewam 2 kubły zimnej wody na przegrzane głowy:
  1. kubeł: Zawody to teatrzyk dla zmylenia Pana Prezesa i Pana Dyrektora. Ich łatwo nabrać. Wystarczyło tylko podnieść belkę o 10 stopni wyżej niż być powinna i słabiutcy zawodnicy zaczęli bić rekordy skoczni. Dzięki temu poziom zawodów stał się bardzo wysoki.
  2. kubeł: Skocznia podobno jedna z najlepszych na świecie. Wydano wielkie pieniądze ale na zainstalowanie na MP aparatury do pomiaru wiatru i wprowadzenia odpowiednich przeliczników pieniędzy nie wystarczyło. Polskie dziadostwo!
  Przy znacznym obniżeniu belki startowej i przy przelicznikach za wiatr wyniki MP byłyby zupełnie inne.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl