Finowie nie wykorzystają pełnej kwoty startowej w Ruce, błysk Kytösaho w Rosji

 • 2021-11-25 14:55

Ruka nieopodal Kuusamo to drugi przystanek Pucharu Świata 2021/22. Rywalizacja na 142-metrowym obiekcie rozpocznie się w piątek, na kiedy zaplanowano kwalifikacje. Na starcie zobaczymy dziewięciu Finów, co oznacza niewykorzystanie jednego miejsca startowego przez gospodarzy.

Fiński Związek Narciarski poinformował, że w regionie Ostrobotnia Północna zaprezentują się Antti Aalto, Andreas Alamommo, Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Niko Kytösaho, Eetu Meriläinen, Jarkko Määttä, Eetu Nousiainen oraz Arttu Pohjola. 

Dlaczego dziesiąte miejsce nie zostanie wykorzystane przed własną publicznością? Kraj Tysiąca Jezior na ten moment dysponuje tylko dziewięcioma skoczkami z prawem startu w zawodach najwyższej rangi. Wszyscy w piątek powalczą o możliwość startu w sobotnim konkursie indywidualnym.

Po falstarcie Anttiego Aalto, który pod koniec przygotowań do zimy zmagał się z problemami zdrowotnymi, Finowie liczą na kolejny błysk Niko Kytösaho. 21-latek zainaugurował sezon olimpijski od wywalczenia 18. miejsca w Niżnym Tagile, co było jego najlepszym występem w Pucharze Świata. W niedzielę zawodnik urodzony w Paimio nie awansował do punktowanej "30", choć wylądował w ścisłej czołówce kwalifikacji.

- Osiągnął najlepszy wynik w karierze, do tego przy okazji inauguracji. Świetna sprawa - uśmiechał się po sobotnich zawodach Janne Väätäinen, trener kadry narodowej Suomi. W kwalifikacjach przed drugim konkursem Kytösaho finiszował piąty. - Był zirytowany po konkursie, ale przez weekend udowodnił sobie, że dużo potrafi. Jesteśmy zadowoleni, że zmierza to w dobrym kierunku - dodaje 46-latek.

- W niedzielę ponownie przypomniano mi, jak bardzo kocham ten sport i jednocześnie nienawidzę .5. miejsce w kwalifikacjach i godzinę później brak awansu do drugiej rundy. Bez błędów chyba trudno się czegoś nauczyć. Mimo wszystko jestem zadowolony z postępów, jakie zrobiłem, skaczę lepiej niż kiedykolwiek - podkreśla nadzieja Finów.

Wspomniany Aalto, ubiegłoroczny lider swojej ekipy, w Rosji dwukrotnie nie przebrnął eliminacji. - Antti wciąż potrzebuje treningu na skoczni. Nie spieszymy się i nie panikujemy. Wcześniej czy później wszystko się ułoży - dodał szkoleniowiec Finów cytowany przez hiihtoliitto.fi.

Piątkowe kwalifikacje w Ruce mają ruszyć o 17:10 czasu polskiego.


Dominik Formela, źródło: hiihtoliitto.fi
oglądalność: (4206) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @kwak11234@wp.pl

  I jak tam te dobre występy Pohjoli? :>

 • znawca_francuskiego stały bywalec
  @Kolos

  A mi brakuje tego że TOP10 klasyfikacji ma zapewniony awans do konkursu głównego.

 • Kolos profesor

  Teraz widać, jak dobry był dawny przepis który pozwolał wystawić do składu na PŚ w ramach grupy krajowej zawodników bez prawa startu w PŚ.

  Pora do tego wrócić

 • Joorny stały bywalec
  @King

  Larinto miał papiery na bycie w ścisłej czołówce...tylko ta nieszczęsna kontuzja

 • znawca_francuskiego stały bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  Zobaczymy podczas treningów na co ich stać.

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @znawca_francuskiego

  ja chcialbym zeby ktos zaskoczyl z tych mniej znanych nazwisk..
  Ale wierze w Pohloje

 • Arianin początkujący
  @pi0ter

  Ahonen ma byc w Chinach, czy kto? Bo ciezko zrozumiec, co Kwak pisze...

 • znawca_francuskiego stały bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  Myślę że Jaruś ma większe szanse na awans niż Pohjola ...

 • pi0ter bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  W teorii to był zgłoszony na FC w (notabene rodzinnym) Lahti ale się nie pojawił więc z tym PK w Chinach bym się raczej nie rozpędzał

 • pi0ter bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  Dla doprecyzowania: Kytoesaho w 2019 był w Ruce na 21. miejscu

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  a ile on razy skakał w PŚ? odpowiedz mi?
  Bo ja go rzadko widziałem, dopiero co został powołany do A kadry

 • kwak11234@wp.pl doświadczony

  USA:
  Casey Larson
  Andrew Urlaub

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @kwak11234@wp.pl

  W analizie uwzględnił, że Pohjola w PŚ klepie bule, że aż miło :)

 • INOFUN99 profesor
  @kwak11234@wp.pl

  Tylko w analizie zrobili postęp, natomiast co do formy to nic na ten temat nie wiemy.
  Forma zawodnika jest ważniejsza od jakiejś statystyki.

 • kwak11234@wp.pl doświadczony
  @INOFUN99

  prosta analiza statystyczna.
  Kytosaho, Nousainen, Pohloja oni będą najlepsi. Aalto nie wspominam, bo jest bez formy.
  Może dwóch awansuje do konkursu. Bo przy 75 skoczkach i jutro loterii może być ciężko zwykłemu skoczkowi

 • INOFUN99 profesor
  @kwak11234@wp.pl

  To, że Finowie wystawiają 9 zawodników w kwocie krajowej, pierwszy raz od 3 lat nie oznacza postęp. O tym czy ktoś inny z Finów zrobił progres dowiemy się po tych zawodach, bo to że więcej zawodników się wystawia nie świadczy od razu o lepszej formie.

 • kwak11234@wp.pl doświadczony

  Pogoda:
  Co raz większy wiatr na jutro! Niestety wygląda to tak, że kwalifikacje albo odbędą się na siłę, albo zostaną przełożone na sobotę - gdzie warunki będą idealne do skakania.
  Piątek - największy wiatr od 6-12. Wieczorem ma zelżeć do 12km/h

 • kwak11234@wp.pl doświadczony

  Kytosaho w 2019 roku skakał jako grupa krajowa w zawodach w Ruce.
  Zajął 24 miejsce i zdobył punkty, to duży talent w skokach Fińskich. Trzeba na niego stawiać.

  Liczę na dobry występ jak i Kytosaho i Aigro z Estonii, rok temu 5 po I serii:)

  Ruka liczba skoczków w kwalifikacjach od 2015 roku:
  2015 - 70 skoczków
  2016 - 69 skoczków
  2017 - 76 skoczków ALE WTEDY BYŁA DRUŻYNÓWKA I LIMIT SKOCZKÓW BYŁ PO 4. ( 1 bez prawa startu w PŚ, Włoch Zeno Di Lenardo) nieznane nazwisko. W tym roku również będzie 3 Włochów, każdy z prawem startu w PŚ, ale tylko dwóch najlepszych wystąpi w Q
  2018 - 65 skoczków
  2019 - 65 skoczków
  2020- 64 zawodników

  Ostatnie 3 lata to wyniki, które spadały. W tym roku dojdzie do podobniej ilości skoczków jaka była w 2017 roku!

  Od 3 lat nie było 9 Finów na liście startowej kwalifikacji, zawsze albo 7 lub 8. Teraz mamy 9, to też progress.

  @INOFUN
  to nic pewnego, ale widziałem jakie plany ma Fiński związek jeżeli chodzi o młodych skoczków bez prawa startu w PŚ, może również okazać się, że nikt nie pojedzie z Finów. 3-4 dni przed zawodami zawsze wie się już oficjalnie, dlatego bez takie gadania ;)

 • INOFUN99 profesor
  @kwak11234@wp.pl

  Na pewno będzie na COC w Chinach?
  Żebyś potem, w dniu zawodów, nie mówił, że go nie będzie.

 • MaciejoS bywalec
  Dawna potęga.

  No niestety, kiedyś potęga w skokach, teraz poważne problemy z uzbieraniem dziesięciu skoczków do krajówki.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).