TS w Ljubnie: 61. triumf Takanashi, Kramer ze Złotą Sową

• 2022-01-01 16:47

Sara Takanashi została triumfatorką noworocznego konkursu Turnieju Sylwestrowego na skoczni w Ljubnie (HS94). Reprezentantka Japonii odniosła 61. pucharowe zwycięstwo w karierze dzięki skokom na odległość 95 m oraz 89 m. Drugie miejsce zajęła Ursa Bogataj, zaś trzecie Marita Kramer, która sięgnęła po Złotą Sowę.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowała Sara Takanashi. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli wylądowała na 95 metrze i na półmetku prowadziła z przewagą 3 punktów nad Ursą Bogataj (93,5 m) oraz 5,9 pkt. nad Maritą Kramer (91,5 m). Czwarta była Nika Kriznar (87,5 m), piąta Nika Prevc (86,5 m), zaś szósta Katharina Althaus (86 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Yuka Seto (88 m), Ema Klinec (86 m) oraz Sophie Sorschag (86,5 m) ex aequo ze Spelą Rogelj (87 m).

Awans do finału z grona "lucky loserów" wywalczyły Alexandria Loutitt, Irma Machinia, Karolina Indrackova, Haruka Iwasa oraz Juliane Seyfarth.

Pierwszą serię zawodów przeprowadzono z 18. platformy. Ursa Bogataj jako jedyna oddawała swoją próbę z 17. belki.

W finale Sara Takanashi doleciała do 89 metra i odnosła 61. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w karierze. Japonka triumfowała z przewagą 5 punktów nad Ursą Bogataj (88 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Marita Kramer (89,5 m), która wyprzedziła Emę Klinec (94,5 m), Nikę Kriznar (91,5 m) oraz Danielę Iraschko-Stolz (92 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Nika Prevc (84 m), ósma była Katharina Althaus (86 m), dziewiąta Yuka Seto (86 m), a dziesiąta Eva Pinkelnig (87 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 18. i 17. belki.

Triumfatorką pierwszej edycji Turnieju Sylwestrowego została Marita Kramer (519,4 pkt.), która tym samym została nagrodzona statuetką Złotej Sowy. Drugie miejsce zajęła Nika Kriznar (515,2 pkt.), zaś trzecia była Sara Takanashi (513,0 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Marita Kramer (770 pkt.) przed Kathariną Althaus (538 pkt.) oraz Ursą Bogataj (525 pkt.). Kinga Rajda z dorobkiem dwóch punktów zajmuje 45. miejsce.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się reprezentacje Austrii (1804 pkt.), Słowenii (1745 pkt.) oraz Niemiec (844 pkt.). Polki sklasyfikowane są na piętnastej pozycji.

Kolejne zawody Pucharu Świata pań rozegrane zostaną w dniach 28-30 stycznia w Willingen. Na Muehlenkopfschanze (HS147) rozegrany zostanie mikst oraz dwa konkursy indywidualne. Będzie to ostatni start dla zawodniczek przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.