„Zakopane zawsze mobilizuje” – Małysz przed konkursami na Wielkiej Krokwi

 • 2022-01-14 16:34

Już w ten weekend czekają nas wielkie emocje związane z zawodami Pucharu Świata w Zakopanem. Choć sytuacja naszej kadry skomplikowała się nieco w ostatnich dniach, niezmiennie będzie to wielkie sportowe święto, zarówno dla kibiców, jak i zawodników - nie tylko polskich. 

To nasza skocznia

Magię Zakopanego dostrzegają wszyscy, przede wszystkim dzięki fantastycznemu dopingowi polskich kibiców. Większość trenerów i skoczków zapytanych o atmosferę zakopiańskich zawodów zgodnie przyznaje, że każdorazowo to niesamowite przeżycie, a polscy fani są jednymi z najlepszych na świecie. Pełen nadziei na dobry występ naszych reprezentantów jest Adam Małysz, który po niedzielnych zawodach drużynowych w Bischofshofen wrócił pamięcią do swoich występów na Wielkiej Krokwi. - Dla nas to szczególnie wyjątkowe miejsce. Nawet wtedy jak mi nie szło to kiedy przyjechało się do Zakopanego i usłyszało tych kibiców... Oni naprawdę są z Tobą i Cię dopingują, a to po prostu Cię niesie - przyznaje. - Oby nasi dobrze skakali, bo to nasza skocznia - dodaje.

Niestety podczas polskiego weekendu w naszej kadrze zabraknie kontuzjowanego Kamila Stocha. Pech dopadł również Dawida Kubackiego, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Liczymy na to, że limit niefortunnych zdarzeń wśród naszych reprezentantów został już wyczerpany i wszyscy pozostali zawodnicy stawią się na starcie dzisiejszych kwalifikacji do niedzielnego konkursu indywidualnego. 

W Pucharze Narodów wszystko jest do odkręcenia

Adam Małysz nie traci również nadziei na awans naszej kadry w klasyfikacji PN. Aktualnie Polacy zajmują w niej dopiero szóste miejsce, tracąc do piątej Słowenii aż 949 punktów. Jak jednak zauważa Adam, aktualnie mamy do czynienia ze sporym zamieszaniem w związku z nowymi przepisami, przez co w klasyfikacji generalnej może zajść jeszcze sporo zmian. - W klasyfikacji Pucharu Narodów wszystko jeszcze można odkręcić. Tegoroczne zmiany przepisów, chociażby w kwestii kombinezonów, wprowadzają wielki chaos, a sytuacja robi się naprawdę ciężka. Nie do końca wiemy nawet jak dobrze uszyć te kombinezony - podsumowuje. Nie kryje również rozczarowania w związku z dyskwalifikacją Pawła Wąska w Bischofshofen, właśnie z powodu nieprzepisowego kombinezonu. - Akceptujemy decyzję Miki Jukkary w sprawie dyskwalifikacji Pawła, ale chcemy wyjaśnień.

Zakopiańska mobilizacja

Emocje towarzyszące naszym zawodnikom na Wielkiej Krokwi zawsze dodają im skrzydeł, a ogromna mobilizacja niejednokrotnie przekładała się na dobre występy. Jak wspomina Adam Małysz, konkursy w zimowej stolicy Polski zawsze mocno go motywowały. - Wiele razy słyszałem, że Zakopane to przecież jeszcze większa trema, bo tu wymaga się od nas więcej. Nas jednak zawsze to mobilizuje – zapewnia. 

Zmagania rozpoczynają się już dziś. O godzinie 18 rozegrane zostaną kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego, jutro konkurs drużynowy. Oba konkursy zaplanowano na godzinę 16. 


Joanna Sosur, źródło: Informacja własna
oglądalność: (1195) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Andr

  Prawda jest taka, że prędzej spadniemy w klasyfikacji PN niż awansujemy, ale myślę, że ani jedno ani drugie nam nie grozi biorąc pod uwagę to, że Szwajcarzy ostatnio nie wystawiają drużyny w konkursach drużynowych.

 • konrad95 doświadczony
  @Dawidqazwsx

  Przez kilka lat obiekty w Zakopanem nie nadawały się do treningów, co sprawiało, że ciężko było zawodnikom z SMS Zakopane trenować efektywnie. Zresztą umówmy się jedna czynna skocznia K-90 to poziom outsiderów w skokach więc ciężko rywalizować ze Słoweńcami,którzy mają lepszą bazę a odległości pomiędzy skoczniami są mniejsze niż w Polsce.
  Poza tym może mniejszy talent, brak chłodnej głowy i pracowitości. Dzisiaj trudniej przyciągnąć młodzież do sportu i wytrwać jej w treningach. Dzisiaj lepiej być e-sportocem albo youtuberem. Może obecni młodzicy (2005 i młodsi ) będą osiągali lepsze wyniki niż ich kilka lat starsi koledzy.

 • Arturion weteran
  @Andr

  Może coś wie? Np. powiedział mu "krwawy Fin" w tajemnicy, że teraz TOP5 będzie kontrolowany bezwzględnie i przewiduje ok. 12 DSQ na konkurs... ;-)

 • Andr bywalec

  Jeśli Małysz naprawdę wierzy, że możemy w tym sezonie jeszcze awansować w Pucharze Narodów, to podziwiam optymizm...

 • Dawidqazwsx początkujący
  Gdzie jest Polski Lovro Kos ?!

  Dlaczego nie ma u nas takiego systemu jak w Austrii gdzie zawodnicy są zatrudniani do policji albo jak polscy lekkoatleci do wojska żeby mieli jakiś stały dochód na utrzymanie itd. a nie jak Stękała musieli dorabiać na boku w restauracji póki to się zmieni to będzie koniec chyba że trafi się jakiś chłopak dla którego skoki narciarskie będą całym światem i poświęci na to wszystko co ma i do tego będzie miał taki talent jak Małysz czy Stoch a to raczej zdarza się bardzo rzadko.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl