Cene Prevc na bocznym torze. "Sport potrafi być okrutny"

 • 2022-02-04 15:23

Po piątkowej sesji treningowej trenerzy wszystkich ekip musieli wskazać składy na sobotnie kwalifikacje, które odbędą się na normalnej skoczni. Największą niespodzianką jest pominięcie Cene Prevca przez trenera Roberta Hrgotę. - Lanisek miał zagwarantowane miejsce - wyjaśnia nam 26-letni Słoweniec, który sportowo był lepszy od swojego rówieśnika.

Pierwsze skoki w Zhangjiakou przewróciły hierarchię w reprezentacji Słowenii, która jest wymieniana w gronie ścisłych faworytów do zgarnięcia tytułów mistrzów olimpijskich w większości konkurencji w skokach narciarskich.

Najlepszą uśrednioną notę w sześciu skokach uzyskał Peter Prevc, który w ogólnym zestawieniu zajął 5. miejsce. Za nim znaleźli się Lovro Kos (6. pozycja) i Timi Zajc (12. lokata). Na dwóch ostatnich miejscach nieoczekiwanie znaleźli się Cene Prevc (21. lokata) i Anze Lanisek (27. pozycja). Pierwszy z nich w minioną niedzielę wywalczył pierwsze pucharowe podium w karierze, a Lanisek zajmuje 5. miejsce w klasyfikacji generalnej bieżącego sezonu. 

Trener Robert Hrgota po sześciu seriach treningowych zdecydował się na skreślenie Cene Prevca, którego poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie.

- Szkoleniowiec stanął przed naprawdę trudnym wyborem. Jak w Zakopanem przy okazji rywalizacji drużynowej. Lanisek miał zagwarantowane miejsce od samego początku, dzięki całemu sezonowi. Nie bez znaczenia był fakt, że radzi sobie najlepiej, gdy ma to znaczenie, czyli w rundach konkursowych. Z pozostałej czwórki to ja miałem najwięcej problemów z rozgryzieniem skoczni. To kosztowało mnie miejsce w zespole - wyjaśnia 26-latek, który pojechał do Chin jako zawodnik zamykający czołową "10" Pucharu Świata.

- Sport czasami potrafi być naprawdę okrutny. Przyjąłem decyzję trenera i szanuję ją. Przyznaję, że nadal jestem człowiekiem i jest we mnie smutek oraz złość na siebie. W zespole wszystko jest klarowne. Będę kibicował drużynie wyznaczonej na normalny obiekt - kontynuuje Cene Prevc w rozmowie ze Skijumping.pl.

Uwagę kibiców zwrócił cytat dotyczący reprezentanta Słowenii na temat celu na olimpijską zimę, który umieszczono w jego sylwetce na oficjalnym serwisie tegorocznych igrzysk. "Cieszyć się i być najlepszym, jakim kiedykolwiek byłem. Następny sezon? Dla mnie jako sportowca nie będzie kolejnego sezonu" - czytamy na olympics.com.

- To wypowiedź udzielona podczas Letniego Grand Prix w Hinzenbach. Koniec bieżącego sezonu nadal jest daleko i w pełni skupiam się na trwających igrzyskach - odpowiada enigmatycznie.

Sobotnie kwalifikacje w Zhangjiakou ruszą o 7:15 czasu polskiego. Seria próbna ruszy o 6:15.


Dominik Formela i Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (24071) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lets1Go1Brandon stały bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  Gdyby na skoczni startował Piotruś Żyła albo Kingusia Rajda, to na pewno bym tego nie oglądał i uznał ich za zblazowanych wariatów.

 • Seba Aka Krzychu profesor
  @znawca_francuskiego

  Naprawdę przeszkadza Ci to jak ktoś ma na imię?

 • Lets1Go1Brandon stały bywalec
  @znawca_francuskiego

  Tylko nie to. Nie znoszę tym zarozumiałych Słoweńców z kretyńskimi imionami.

 • Shoutaro stały bywalec

  No niewątpliwie jest to skandal. Niektórzy mówią o skandalu w naszej kadrze, ale Wąsek i Hula prezentowali podobny poziom - wybór między nimi był w zasadzie arbitralny. A tutaj mamy do czynienia z wykolegowaniem zawodnika w naprawdę mocnej formie. Szok i niedowierzanie.

 • Bernat__Sola profesor

  No to już ma więcej sensu, bo z początku wyglądało na ciąg dalszy szykanowania Cene. Dla mnie powinna zawsze decydować dyspozycja na treningach, ale z drugiej strony pewnie Lanisek się na nich nie spinał na 100%, wiedząc, że i tak ma pewne miejsce (to samo może dotyczyć np. Lindvika, ewentualnie Geigera, choć on twierdzi, że faktycznie ma z tą skocznią problemy).

 • Piotriii początkujący

  Interesuje się i "obstawiam" skoki narciarskie od dawna... Ale powiem szczerze że nie chciałbym być na miescu trenera Słoweni wybór nie był prosty oby dawaj skoczkowie mają swoje argumenty... ba nawet obaj maja szansę wygrać te zawody - gdy mieli by swój lepszy dzień, historia pokazuje że w igrzyskach wygrywają zawodnicy na których nie warto stawić grosza...

 • znawca_francuskiego doświadczony

  Mam nadzieję że Cene wystąpi na dużej skoczni indywidualnie a w szczególności w drużynie. Słowenia będzie się liczyła w walce o medal i fajnie jakby otrzymał go właśnie średni Prevc.
  Mamy jeszcze konkurs mieszany na normalnej ale nie wiem czy jest on brany pod uwagę do składu.

 • dejw profesor
  @Nikt_ważny

  Przecież oni już od co najmniej 2 lat są właśnie na tej drodze i nic nie wskazuje na to, by to się w najbliższym czasie miało zmienić.

 • Morango początkujący
  @Julixx05

  Serio, mieszkam w Słowenii od kilku lat. Zresztą Bartocelj o tym mówił otwarcie w wywiadach dla lokalnej prasy.

  @dar0606 szczerze to nie zdziwiłabym się. Tutaj kto siedzi cicho ten trzyma posadę. Skoczkowie również

 • dar0606 bywalec
  @Morango

  Może trener Hrgota zawdzięcza posadę Zajcowi który doprowadził do dymisji Bertoncelego

  Ale twoje sugestie są nie na miejscu kolego .

 • INOFUN99 profesor

  Podobna sytuacja była z Freitagiem na IO w Pjongczang na skoczni normalnej.
  Też najwyżej z Niemców w klasyfikacji PŚ, też prezentował się marnie na tle kolegów, a i tak wystartował w normalnym obiekcie.

 • Julixx05 weteran
  @Morango

  Ty serio piszesz?

 • Morango początkujący
  @dar0606

  Powiem Ci jaki szczegóły zadecydował. Ojciec Zajca ma znajomości. Po aferze instagramowej i po wykluczeniu Zajca z drużyny były trener, Bartocelj, otrzymywał groźby i sprawa wylądowała na policji. Ostatecznie trener sam zrezygnował. W Słowenii niestety takie cyrki są na porządku dziennym.

 • INOFUN99 profesor

  Szczerzę, nie sądziłem, że Timi może dobrze skakać na normalnym obiekcie, bardziej go kojarzę w mamutami. Po prostu nie pamiętam, czy kiedykolwiek Timi dobrze na tego typu obiektach skakał. Natomiast dla mnie Cene był pewniakiem na normalne obiekty. No cóż trener postanowił inaczej. Zobaczymy jak to od strony praktycznej będzie wyglądać w konkursie.
  W sumie to, że Lanisek najlepiej ze wszystkich Słoweńców spisuje się w PŚ jest takim argumentem do tego, aby to miejsce miał zagwarantowane, treningi treningami, ale zawody są najważniejsze. To zupełnie inny świat od treningów.

 • Skokownik doświadczony

  Układy i układziki - nie ma miejsca na zdrową, sportową rywalizację, a są równi i równiejsi.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  Kolejny clickbait, serio Panowie?

 • Nikt_ważny weteran

  Ja wiem, że kliknięcia muszą się zgadzać, ale błagam, nie idźcie tą drogą.

 • Xander1 profesor

  No to byłoby zaskoczenie jakby zakończył karierę i to po najlepszym sezonie w karierze. Teraz gdy wskoczył na swój najlepszy poziom to byłaby głupota. A mam wrazenie że potencjał Cene jest jeszcze spory.

 • dar0606 bywalec

  Robert Hrgota postawił na Timi Zajca a nie na Cena
  Zanotował bardzo równe skoki wśród słoweńskich skoczków, trzy razy był w pierwszej dziesiątce. W pierwszej serii treningowej osiągnął siódmy wynik oddając 94-metrowy skok przy złej pogodzie (miał najmniejszą asystę wiatrową wśród 30 najlepszych)
  Cene Prevc nie poradził sobie w nie co gorszym wiatrem pod narty i ten szczegół był decydujący , w ocenie trenera.

 • Sledzik początkujący

  Mnie przekonal. Świetny trener Robert Hrgota :)))

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl