FC w Oberhofie: Zwycięstwo Haasa, czterech Polaków w finale

• 2022-02-26 15:50

Claudio Haas został zwycięzcą sobotnich zawodów FIS Cup na skoczni w Oberhofie (HS100). Reprezentant Niemiec wygrał dzięki skokom na odległość 99,5 m oraz 94,5 m. Drugie miejsce zajął Mika Schwann, a trzeci był Clemens Leitner. Punktowało czterech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Claudio Haas (99,5 m). Reprezentant Niemiec wyprzedzał austriacką koalicję, która zajęła pozostałe miejsca w czołowej dziesiątce, z Miką Schwannem (94 m), Clemensem Leinterem (95 m), Peterem Resingerem (95 m) oraz Markusem Rupitschem (88 m) na czele.

Do finałowej serii awansowało czterech reprezentantów Polski. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Mateusz Gruszka (89,5 m) przed Szymonem Jojką (92,5 m). Dwudziesty trzeci był  Klemens Joniak (83,5 m), zaś dwudziesty dziewiąty Marcin Wróbel (74,5 m).

Jarosław Krzak po skoku na odległość 71 metrów zakończył zawody na trzydziestej czwartej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20. i 19. belki startowej.

W finale Claudio Haas oddał skok na odległość 94,5 metra i Niemiec triumfował z przewagą 0,3 punktu nad Miką Schwannem (95,5 m). Trzecie miejsce zajął Clemens Leitner (92 m) przed Eliasem Medwedem (95,5 m), Markusem Rupitschem (95 m) oraz Louisem Obersteinerem (95 m).

Mateusz Gruskza po finałowym skoku na 88 metr zajął czternastą lokatę, dwie lokaty przed Szymonem Jojką (87 m). Dwudziesty trzeci był Klemens Joniak (80,5 m), zaś dwudziesty dziewiąty Marcin Wróbel (72 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 19. platformy.

Pewny końcowego zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cyklu jest Francisco Moerth (817 pkt.), który wyprzedza Mikę Schwanna (656 pkt.) oraz Janniego Reisenauera (650 pkt.). Najlepszy z Polaków, Jan Habdas (536 pkt.) zajmuje piąte miejsce.

Na niedzielę zaplanowano finałowy konkurs sezonu FIS Cup w Oberhofie. Początek zmagań o 12:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.